φαινόμενος

didge

New member
Καλημέρα.
Αναρωτιέμαι πόσο χρησιμοποιείται -αν χρησιμοποιείται- το επίθετο φαινόμενος στην καθομιλουμένη με την εξής σημασία: αυτός που εμφανίζεται ως, που φαίνεται ως.
Στο ΕΘΕΓ πάντως εμφανίζεται σε προτάσεις με ειδικό περιεχόμενο όπως Ο φαινόμενος όγκος κατανομής είναι περίπου 430 λίτρα , ο φαινόμενος γωνιώδης ημιάξονας της σχετικής τροχιάς του είναι α = 1.
Στη Google υπάρχει ο φαινόμενος άνεμος και ένας μόνο φαινόμενος επικεφαλής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Σε επίπεδο επιστημονικής ορολογίας αποδίδει το apparent (αλλά δεν έχω ελέγξει τα συγκεκριμένα παραδείγματα που δίνεις).

Σε καθημερινή κουβέντα δεν πιστεύω ότι χρησιμοποιούμε το επίθετο. Αλλά τα φαινόμενα απατούν. :-)
 

didge

New member
Είχα στο μυαλό μου το ostensible για κείμενα γενικού περιεχομένου. Οπότε, ψάχνω ένα επίθετο που να σημαίνει αυτός που εμφανίζεται να έχει μια ιδιότητα χωρίς να την έχει απαραίτητα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Α, κάτσε, δεν κατάλαβα τι ζητάς. Έχεις το επίθετο φαινόμενος στο κείμενό σου, όπου χρησιμοποιείται με αυτή τη σημασία (seeming, apparent, appearing to be real or true, but not necessarily being so), που φαίνεται αλλά μπορεί και να μην είναι κάτι. Αν μπορέσεις να δώσεις και μια φρασούλα παραπάνω από το κείμενό σου, ίσως να γίνουμε κι εμείς πιο σαφείς.
 

didge

New member
Με πιάνεις και εγώ σ'αφήνω για να σε βρω δυο ώρες αργότερα. Είχα βρει μια λύση για το κειμενό μου. Με ενδιέφερε να ανακαλύψω αν το φαινόμενος μπορεί να μεταφράσει τη σημασία που μου δίνεις (seeming, apparent, appearing to be real or true, but not necessarily being so).
Για παράδειγμα το ostensible chairman μπορεί να μεταφραστεί ως φαινόμενος πρόεδρος; Εμφανής και φαινομενικός είναι λάθος μεταφράσεις κατά την αποψή μου. Υποτιθέμενος, επίσης. Εμφανιζόμενος ως;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το τελευταίο σκέφτηκα κι εγώ, το «εμφανιζόμενος ως».
 

didge

New member
Ευχαριστώ, Νίκο!

Και τώρα που σε πέτυχα αν βάλω αυτό το σηματάκι v κάτω από το e του didge θα κατανοεί ο αναγνώστης πως αυτό το e προφέρεται; Ή μήπως πρέπει να του βάλω καπέλο ένα μισοφέγγαρο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θες να δηλώσεις κάπου ότι το didge διαβάζεται ντίντζε; Και τι είναι «ντίντζε»; Ο DJ στα ιταλικά;

Την αλλαγή στο χρηστώνυμο δεν μπορείς να την κάνεις μόνη σου. Θα πρέπει να την κάνω εγώ. Αλλά να δούμε πρώτα αν υποστηρίζεται από το σύστημα.
 

didge

New member
Σε είχα συναντήσει πριν από κάποια χρόνια σε μια ημερίδα και μεταξύ καναπεδακίων με ρώτησες πως προφέρεται το χρηστώνυμό μου και αν προφέρεται το τελικό ε καλό θα ήταν να αλλάξω το χρηστώνυμο για να είναι κατανοητό από τον αναγνώστη.
Στο μεσοδιάστημα εγκαταστάθηκα στην Ιταλία, έψαχνα πανικόβλητη να βρω δουλειά και δεν προχώρησα στη συνιστώμενη αλλαγή. Το didge είναι ψευδωνυμάκι που προέρχεται από την ενασχόλησή μου με το didgeridoo.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι κακό κι αυτό. Όλοι με θυμούνται μεταξύ καναπεδακίων...

Αλλά φοβάμαι ότι δεν υπάρχει έξυπνη γλωσσική-τεχνική λύση. Ίσως μόνο το να γίνεις didger. Εναλλακτικά: προσθήκη στην υπογραφή της διευκρινιστικής υποσημείωσης: didge as in didgeridoo.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλλά φοβάμαι ότι δεν υπάρχει έξυπνη γλωσσική-τεχνική λύση. Ίσως μόνο το να γίνεις didger. Εναλλακτικά: προσθήκη στην υπογραφή της διευκρινιστικής υποσημείωσης: didge as in didgeridoo.
Υπάρχει η λύση του Κέκουλε: http://lexilogia.gr/forum/showthrea...ύριων-ονομάτων&p=130204&viewfull=1#post130204 — οπότε didgé. :)
 

didge

New member
Γνωρίζω πως η αλλαγή avatar δεν αποτελεί λύση στο πρόβλημα. Βρήκα όμως μια καλή αφορμή για ν' αλλάξω τη σχιζοφρενή αβατάρα με κάτι πιο γαλήνιο. Αφήστε που έχω αλλάξει και κούρεμα από τότε!
 

nickel

Administrator
Staff member
Γνωρίζω πως η αλλαγή avatar δεν αποτελεί λύση στο πρόβλημα.
Μην το λες. Καμιά φορά η αβατάρα μπορεί να είναι πολύ χρήσιμη:

 

nickel

Administrator
Staff member
Στο #8 και στο #10 λέω ντίντζε και didger. Σημαίνει ότι εγώ νομίζω ότι είναι /ˈdɪdʒə/.
 

didge

New member
Στο #8 και στο #10 λέω ντίντζε και didger. Σημαίνει ότι εγώ νομίζω ότι είναι /ˈdɪdʒə/.

Αυτό το σηματάκι ə μας λύνει τα χέρια τη γλώσσα. Πού να προσθέσω το /ˈdɪdʒə/;
 

didge

New member
How about your (new) signature?

Σε κατάλαβα από το χθεσινό σου προσθήκη στην υπογραφή της διευκρινιστικής υποσημείωσης πως θες να μου πειράξεις την υπογραφή. Αφού δεν αποφεύγεται η αλλαγή και θα την χωνέψω. :cry:

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που δαπανήσατε για αυτό το φλέγον ζήτημα!
 
Top