Ωαριοπρήχτες

(Ναι, μετά απ' αυτό, έκανα πέντε μέρες διακοπές.)
Αν κάποιος παρατηρήσει ότι την ώρα που γράφει πατάει κάθε τρεις και λίγο ctrl+S και, μετά, συνειδητοποιήσει ότι γράφει με... στυλό σε χαρτί, πόσες μέρες άδεια του πρέπουν; :-)

Θέλει τόνο αυτό το "τού", έτσι δεν είναι;
 
Αν κάποιος παρατηρήσει ότι την ώρα που γράφει πατάει κάθε τρεις και λίγο ctrl+S και, μετά, συνειδητοποιήσει ότι γράφει με... στυλό σε χαρτί, πόσες μέρες άδεια του πρέπουν; :-)
Ποια άδεια; Εδώ μιλάμε για γιώτα πέντε ψυχολογικό! (Πες μου ότι κάνεις πλάκα, σε παρακαλώ...)

Θέλει τόνο αυτό το "τού", έτσι δεν είναι;
Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου δεν θέλει.
 
Ποια άδεια; Εδώ μιλάμε για γιώτα πέντε ψυχολογικό! (Πες μου ότι κάνεις πλάκα, σε παρακαλώ...)
Και όμως, έχει συμβεί σε συνάδελφο. Με το δεξί έγραφε, με το αριστερό πάταγε τη συντόμευση στην κάτω δεξιά γωνία του χαρτιού! :)

Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου δεν θέλει.
Σωστά, μάλλον επειδή δεν πάρχει περίπτωση σύγχυσης, αφού σε αντίθετη περίπτωση θα έπαιρνε διπλό τόνο η λέξη άδεια..
 
Εμένα γιατί μου συμβαίνουν τα εντελώς αντίθετα και καταντώ "τσουρεκοπρήχτρα"...;
Εγώ είμαι αυτή που αναστατώνει το σύμπαν, που ψάχνει να βρει μονά πράγματα από ζεύγη, δε βλέπει μπροστά της, πετάει τα πράγματά της αποδώ κι αποκεί (σε ράχες, μπράτσα και ό,τι άλλο μπορεί να έχει μία καρέκλα, αγαπητέ Κόντε...)

Πριν από καιρό βγάζοντας το δαχτυλίδι μου πριν να πέσω για ύπνο, αυτό έπεσε και χώθηκε κάτω από το κρεβάτι. "Καλά!" είπα. "Θα το βρω αύριο το πρωί." (Κλασική περίπτωση αναβλητικού ατόμου!). Την επόμενη μέρα σιγά μη θυμήθηκα το δαχτυλίδι... Για μία εβδομάδα έψαχνα το δαχτυλίδι μου ρωτώντας γνωστούς και φίλους αν το έχω ξεχάσει στο σπίτι τους (συμβαίνει πολλές φορές να το βγάζω μηχανικά επειδή με ενοχλεί και να το παρατάω κυριολεκτικά όπου βρίσκω/με βολεύει).

Αφού συνεχίστηκε η αναζήτηση για μέρες, μία ωραία πρωία κι ενώ δούλευα μου ήρθε αναλαμπή ότι το δαχτυλίδι βρίσκεται κάτω από το κρεβάτι όπου είχε πέσει και από όπου είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να το βγάλω την επόμενη ημέρα. Πήγα, το βρήκα κι έτσι απλά το φόρεσα!

Παρόλα αυτά νιώθω υπέροχα μέσα στην αταξία του μικρόκοσμού μου! :)
 
Last edited:
Πριν από καιρό βγάζοντας το δαχτυλίδι μου πριν να πέσω για ύπνο, αυτό έπεσε και χώθηκε κάτω από το κρεβάτι. [...] Πήγα, το βρήκα κι έτσι απλά το φόρεσα!

To 1983 ετοιμαζόμουν για μπάνιο. Έβγαλα το ρολόι μου και το άφησα στο πρώτο ράφι της βιβλιοθήκης. Τελείωσα το ντους, βγήκα, πήγα να πάρω το ρολόι, πουθενά. Έψαξα τριγύρω, τίποτα.
Το 1994 το βρήκα δύο ράφια παραπάνω, αναζητώντας κάτι άλλο. (Σημείωση: έπρεπε να βάλω καρέκλα για να φτάσω στο τρίτο ράφι).
 
To 1983 ετοιμαζόμουν για μπάνιο. Έβγαλα το ρολόι μου και το άφησα στο πρώτο ράφι της βιβλιοθήκης. Τελείωσα το ντους, βγήκα, πήγα να πάρω το ρολόι, πουθενά. Έψαξα τριγύρω, τίποτα.

Ά, μιλάμε για περιπτωσάρα! Στο μεταξύ αγόρασες άλλο ρολόι;

Τώρα που μίλησες για ρολόγια, διάβασε κι αυτό:
Πριν από χρόνια, όταν πηγαινοερχόμουν με τα ΜΜΜ(οουού) στη σχολή, με την τσίμπλα στο μάτι κάθε πρωί ήμουν σα ζόμπι.
Ξυπνάω ένα πρωί και μηχανικά φοράω το ρολόι με το μεταλλικό μπρασελέ. Το ανεβάζω ψηλά στο χέρι για να μη το βρέξω πλένοντας το πρόσωπό μου. Σκουπίζομαι και μετά από λίγο αρχίζω να το ψάχνω στο δωμάτιό μου. Μη μπορώντας να το βρω, φοράω το άλλο με το δερμάτινο λουράκι. Βάζω το μπουφάν μου και φεύγω. Μπαίνω μέσα στο λεωφορείο και πιάνοντας τη χειρολαβή ψηλά με το δεξί χέρι κατεβαίνει τα μανίκι και αποκαλύπτεται μία ωραιότατη συλλογή ρολογιών στο χέρι μου... Κατέβασα όπως-όπως το χέρι μου κι έβγαλα το ένα.

Το 1994 το βρήκα δύο ράφια παραπάνω, αναζητώντας κάτι άλλο. (Σημείωση: έπρεπε να βάλω καρέκλα για να φτάσω στο τρίτο ράφι).

Τι έγινε;! Γέννησαν τα ράφια;! :confused:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τι έγινε;! Γέννησαν τα ράφια;! :confused:
Ένα σενάριο για το τι έγινε: το βρήκε στο μεταξύ η γυναίκα του, και για να εκδικηθεί τα άπειρα "πού είναι;" που είχε ακούσει τόσα χρόνια, το ανέβασε στο τρίτο ράφι για να του το κρύψει. Εναλλακτικά, το έκανε η μαμά του ή όποια άλλη γυναίκα του σπιτιού τότε.
 

Elsa

¥
To 1983 ετοιμαζόμουν για μπάνιο.
Το 1994 το βρήκα δύο ράφια παραπάνω,

Άλλη περίπτωση: Το είχε βάλει στο 3ο ράφι εξ αρχής αλλά βγαίνοντας από το μπάνιο είχε μπει από το πλύσιμο και δεν το έφτανε...:p
Κακεντρεχής παρατήρηση: Κάθε δεκαετία ξεσκονίζονται αυτά τα ράφια; :rolleyes: και εγώ που νόμιζα οτι μόνο σε μένα την κακονοικοκυρά συμβαίνουν αυτά... :D
 
Άλλη περίπτωση: Το είχε βάλει στο 3ο ράφι εξ αρχής αλλά βγαίνοντας από το μπάνιο είχε μπει από το πλύσιμο και δεν το έφτανε...:p

:D


Κακεντρεχής παρατήρηση: Κάθε δεκαετία ξεσκονίζονται αυτά τα ράφια; :rolleyes: και εγώ που νόμιζα οτι μόνο σε μένα την κακονοικοκυρά συμβαίνουν αυτά...

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν! Το πάνω-πάνω μέρος της βιβλιοθήκης μου να δεις! Κανονική πανωπορτιανή!
 
Απαντήσεις για όλους!

1. Ναι, στο μεταξύ αγόρασα άλλο ρολόι. Και από το 1993 σταμάτησα να φοράω ρολόι γενικώς. Οπότε όταν το 1996 βούτηξα στις Σπέτσες με μάσκα (χωρίς βατραχοπέδιλα) και ψάρεψα άλλο ένα ρολόι, έμεινα με τρία (ρολόγια!!!!!).

2α. Τότε δεν υπήρχε "γυναίκα μου".

2β. Στη μάνα μου απαγορευόταν ΚΑΙ από την αδερφή μου να τακτοποιήσει το δωμάτιο. Ήταν κοινή μας απόφαση να μην της επιτρέπεται να καθαρίζει και να τακτοποιεί. Μόνο ηλεκτρική σκούπα στα πολύ εμφανή σημεία.

3. Ως εκ τούτου, αποκλείεται να ήταν πλάκα της αδερφής μου. Χώρια που, γνωρίζοντας τον χαρακτήρα της, ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να μη μου πετάξει στα μούτρα (χαχανίζοντας αναλόγως) ότι είχε κάνει κάτι τέτοιο.

4. Ναι, ειδικά τα πάνω ράφια ήταν άβατο. Απαγορευόταν ρητώς το ξεσκόνισμά τους. Και το ρολόι βρέθηκε επειδή τελικά έπρεπε να βαφτεί το σπίτι.

5. Εντός των ημερών θα ακολουθήσει εκτενές πόστι για το τι θεωρώ καθαριότητα και τι τσαπατσουλιά. Στον δικό μου κόσμο, φυσικά. (Στην κοσμάρα μου, δηλαδή).
 
=Ενίοτε η ματιά μπορεί να μην είναι φευγαλέα, π.χ. να σηκώσω ολόκληρο έπιπλο για να βρω το αντικείμενο που αναζητώ, χωρίς καν να δω αν βρίσκεται πάνω στο έπιπλο, επειδή πιστεύω ότι για διάφορους λόγους) θα έπρεπε να βρίσκεται κάτω από το έπιπλο.

Ξέρεις πόσες φορές έφαγα τον κόσμο για να βρω τα γυαλιά μου, τα οποία φορούσα to begin with;
 
Να πω το κορυφαίο;

Κάποια στιγμή με παίρνει συνεργάτης στο κινητό. Υπόψη ότι βρίσκομαι εκτός σπιτιού. Απαντάω και αρχίζουμε να μιλάμε. Μιλάμε για κάνα δεκάλεπτο όταν ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι δεν βρίσκω πουθενά το κινητό μου. Ψάχνω δεξιά, ψάχνω αριστερά, κάτω από τα καθίσματα του αυτοκινήτου (παρκαρισμένος ήμουν!). Και τότε κατάλαβα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Λίγη υπομονή, κορίτσια, και σε λίγο οι ωαριοπρήχτες θα σας απαλλάξουν απ' την παρουσία τους!

Είδος προς εξαφάνιση το χρωματόσωμα Υ:
Ανθρωπολόγοι επισημαίνουν ότι σε 900 εκατομμύρια χρόνια το Υ χρωματόσωμα, που χαρακτηρίζει τα αρσενικά όντα στον πλανήτη γη, θα εξαφανιστεί [...].
Άντε λοιπόν να μείνετε μόνες σας να δούμε τι θα καταλάβετε! (Που 'μαι σίγουρος ότι θα φαγωθείτε μεταξύ σας... :D)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
σε 900 εκατομμύρια χρόνια το Υ χρωματόσωμα, που χαρακτηρίζει τα αρσενικά όντα στον πλανήτη γη, θα εξαφανιστεί.
Τώρα όπου να 'ναι, δηλαδή. Κορίτσια, βιαστείτε, τους χάνουμε! Κάπα, άσε κάτω τον Κλάιβ, σε βλέπω!
Που 'μαι σίγουρος ότι θα φαγωθείτε μεταξύ σας... :D)
Θες να μας πεις δηλαδή ότι μαζί σας δεν τρωγόμαστε, επικρατεί αέναη ομόνοια, σύμπνοια απόψεων, ομοψυχία και ηρεμία. Α, α, α: και απόλυτη συνεννόηση και ταύτιση απόψεων!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θες να μας πεις δηλαδή ότι μαζί σας δεν τρωγόμαστε, επικρατεί αέναη ομόνοια, σύμπνοια απόψεων, ομοψυχία και ηρεμία. Α, α, α: και απόλυτη συνεννόηση και ταύτιση απόψεων!
Όχι, κάθε άλλο — θέλω να πω ότι το να τρώγεστε το 'χετε στο αίμα σας (κι εμείς απλώς πληρώνουμε τα σπασμένα)... :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Και πάνω που είχα πει να αποφεύγουμε τις φυλολογίες...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα, αυτό ακριβώς περίμενα κι εγώ να πεις, για να σηκώσω παντιέρα! :p

 

curry

New member
Όχι, κάθε άλλο — θέλω να πω ότι το να τρώγεστε το 'χετε στο αίμα σας (κι εμείς απλώς πληρώνουμε τα σπασμένα)... :p

:D Ναι μωρέ, τα ταλαίπωρα... πόσο σας νιώθω δεν φαντάζεσαι. Γιατί ως γνωστόν οι άντρες είναι φιλήσυχα πλάσματα που ουδέποτε τρώγονται, βρίζονται ή τσαμπουκαλεύονται, ποτέ μα ποτέ δεν πλακώνονται στις μπουνιές, την επιθετικότητα δεν την γνωρίζουν καν ως όρο, είναι δε τόσο μα τόσο αθώοι - τύφλα να'χει ο Γουίνι δε Που - που δεν σκέφτηκαν καν να κηρύξουν πόλεμο (πάντα κάποιο παλιοθήλυκο κρύβεται από πίσω, εξάλλου). Α, και ποτέ μα ποτέ δεν κουτσομπολεύουν ασυστόλως, είναι σπαθί στη συμπεριφορά και στις εξηγήσεις τους και κυρίως, δεν την πέφτουν ποτέ στη γκόμενα του φίλου τους (αυτά τα κάνουν μόνο οι γυναίκες). :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ωραιοπρήχτες

Ενδιαφέρον νήμα! Αλλά δεν μπορεί κάποιος μοντ να διορθώσει τον προφανώς εσφαλμένο τίτλο του με τον σωστό (αυτόν που έβαλα εδώ, ντε...)

Flattery can get you anywhere... :) :) :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ενδιαφέρον νήμα! Αλλά δεν μπορεί κάποιος μοντ να διορθώσει τον προφανώς εσφαλμένο τίτλο του με τον σωστό (αυτόν που έβαλα εδώ, ντε...)

Flattery can get you anywhere... :) :) :)
but asskissing will get you to the top!
in any context, σύμφωνα με αυτό
 
Top