Τι βάζουμε όταν κόβεται η λέξη σε διάλογο;

DreamWanderer

New member
Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και έχω μια απορία... Όποιος μπορεί να βοηθήσει!
Όταν γράφουμε ένα διάλογο, και μια λέξη κόβεται επειδή κάποιος διέκοψε τον ομιλητή, τι παύλα χρησιμοποιούμε;
Για παράδειγμα:
"Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μία κατάθε-"
"Ληστεία!"

Θα βάλουμε ενωτικό; (-)
Παύλα μεσαίου μεγέθους (en dash) που για κάποιο λόγο δεν μπορώ να τη βάλω εδώ στο φόρουμ...
Ή παύλα μεγάλου μεγέθους (em dash) που είναι αυτή εδώ —

Ακόμη, όποια παύλα και να χρησιμοποιώ, το Word δεν μου αναγνωρίζει ότι είναι μία 'κομμένη λέξη', οπότε την παίρνει ορθογραφικά λάθος, και εκνευρίζομαι με κάθε τέτοια λέξη που γράφω να πρέπει να τη ρυθμίζω ως 'do not check spelling'. Ξέρει κανείς σας αν υπάρχει κάποια ειδική παύλα για τις κομμένες λέξεις;;
Κοίταξα στο Διοργανικό Εγχειρίδιο Σύνταξης Κειμένων, αλλά δεν έγραφε κάτι σχετικό.

Ακόμη, έχω ακριβώς την ίδια απορία για την περίπτωση όπου κόβεται στα μισά μια φράση (αντί για λέξη). Πχ:
"Την αντιπαθώ γιατί-"
"Σταμάτα! Σε βαρέθηκα!"

Μπορεί κανείς να βοηθήσει....; :-)
 
Καλωσήρθες. Βεβαιότητα δεν έχω, αλλά οπωσδήποτε όχι ενωτικό. Κατά τη γνώμη μου, μάλλον μεσαία παύλα. Όσο για την ορθογραφική διόρθωση, ο διορθωτής του Word αγνοεί τόσα και τόσα, και έχει μάλιστα ένα σωρό ορθογραφικά λάθη ή λάθη δακτυλογράφησης, στην κομμένη λέξη θα κολλήσουμε;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς ήρθες!

Στον υποτιτλισμό πάντως βάζουμε αποσιωπητικά. Δηλαδή, ενώ το αγγλικό μπορεί να έχει εκεί δύο παύλες, στην ελληνική μετάφραση βάζουμε αποσιωπητικά.

-I would like to--
-Shut up!

-Θα ήθελα να...
-Πάψε!
 
Εγώ τείνω (ίσως αυθαίρετα) να τα αντιλαμβάνομαι με διαφορετικό τρόπο. Ότι δηλαδή τα αποσιωπητικά δηλώνουν παύση του ίδιου του ομιλητή, ενώ η παύλα δηλώνει ότι τον διακόπτουν.
 

DreamWanderer

New member
Νομίζω θα συμφωνήσω με το Themis σε αυτό, η παύλα είναι άλλο πράγμα από τα αποσιωπητικά. (επίσης, δεν έχω δει ποτέ τη διπλή παύλα όπως την περιγράφεις :-?)

Μα συγχίζομαι γιατί δεν είναι θέμα λεξικού ή ελληνικών ή οτιδήποτε. Όπως έχει ειδική παύλα για τις λέξεις που κόβονται επειδή αλλάζουν σειρά, και δουλεύει ωραιότατα, θα έπρεπε να έχει παύλα και γι' αυτό... Αλλά τι ζητάω κι εγώ :p

Απλά αναρωτιόμουν εάν υπάρχει κάτι καθιερωμένο, ή αν ο καθένας βάζει ό,τι του πηγαίνει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα και καλωσήρθες!

Η απλή παύλα (en dash, με Alt-0150 εκεί όπου δεν μπαίνει με άλλους τρόπους) είναι σύμφωνα με τον Θέμη πιο πάνω αλλά και με τον Οδηγό της Νεοελληνικής η λύση για την περίπτωση που διακόπτεται απότομα ο λόγος.

[...] Επίσης, η παύλα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάλογο, όταν διακόπτεται απότομα ο λόγος κάποιου (αντί για τα αποσιωπητικά, που δηλώνουν κυρίως παύση, αποσιώπηση κτλ.). (σελ. 72 του Οδηγού)

Τα αποσιωπητικά είναι λάθος επειδή δεν δείχνουν ότι έχουμε κομμένη λέξη. Έτσι, στο «Θέλω να κάνω κατάθε...» μπορεί να μείνουμε με την εντύπωση ότι υπάρχει λέξη «κατάθε».

Εγώ είμαι επηρεασμένος από τα αμερικάνικα και προτιμώ τη διπλή παύλα, τη μεγάλη παύλα, την em dash (Alt-0151).
 

DreamWanderer

New member
Αααα, τέλεια! Ευχαριστώ nickel! Οπότε υποθέτω ότι χρησιμοποιείται και για κομμένες λέξεις και για φράσεις.

Μήπως ξέρεις αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου τον Οδηγό της Νεοελληνικής;;;
 
Top