Πού να δώσω τα παλιά μου ρούχα/παπούτσια;

Zazula

Administrator
Staff member
Από την Athens Voice:

Ίδρυμα Αστέγων Δήμου Αθηναίων
Ρούχα (παιδικά/γυναικεία/ανδρικά), σεντόνια, παπλώματα που δεν χρειάζεστε πια. Πειραιώς 35, 210 5239.465, 210 5246.516, 210 5246.516

«Τα παιδιά του Δρόμου»
Από ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια κ.λπ., σε καλή κατάσταση, για παιδιά, ακόμη και βρέφη. Αρίστωνος 6-8 & γωνία Κωνσταντινουπόλεως 165, Μεταξουργείο, 210 5239.402

MKO Praksis
Φάρμακα για την κάλυψη αναγκών των πολυ-ιατρείων για μετανάστες, άστεγους κ.λπ. Οποιοσδήποτε (ιδιώτης, φαρμακοποιός ή εταιρεία) μπορεί να δωρίσει φάρμακα, ακόμα κι αν έχουν χρησιμοποιηθεί, αρκεί οι ημερομηνίες λήξης να έχουν ένα χρονικό ορίζοντα πέραν του έτους. 210 5205.200, 210 8213.704, praksis.gr

Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας.
Βιβλία για την ενίσχυση της βιβλιοθήκης τους. 210 4515.387

Ομάδα –πρώην ναρκομανών– PETO
Παραλαμβάνουν από το σπίτι οτιδήποτε (έπιπλα, ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, ρούχα, παιχνίδια κ.ά) –είτε λειτουργεί, είτε όχι– και απασχολούν άτομα για επισκευές ή κατασκευές. 210 6625.096

«Ο Πράσινος γάτος»
Ένα second hand μαγαζί που δέχεται πράγματα, μόνο μετά από ραντεβού. Παράλληλα, όμως, τροφοδοτεί συνεχώς οργανώσεις που έχουν ανάγκες, με αντικείμενα. Συνεργάζεται επίσης με βιοτεχνία που φτιάχνει στουπιά, και στέλνει κατεστραμμένα ρούχα! Ιπποκράτους 142, 697 9178257

«Ο Σκόρος»
Εδώ είναι το μόνιμο χαριστικό παζάρι που ήταν στο πατάρι του «Σπόρου». Αντικείμενα, ρούχα, βιβλία, cd, μικροέπιπλα, ό,τι δεν χρησιμοποιούμε πια, το χαρίζουμε και παίρνουμε ό,τι άλλο θέλουμε. Ζ. Πηγής & Ερεσού, skoros.espiv.net, Δευτ.-Πέμ. 17.30-20.30, Παρ. 17-30-22.30, Σάβ. 11.30-15.00

Xariseto.gr
Γίνετε μέλος στο site, χαρίστε και πάρτε ό,τι θέλετε τζάμπα!

Freecycle.org
Εγγράφεστε, στέλνετε μήνυμα, σας απαντούν οι ενδιαφερόμενοι, δίνετε ραντεβού, δίνετε-παίρνετε αντικείμενα, τέλος. Groups.yahoo.com/group/AthensGreeceFreecycle
 

Elsa

¥
Επίσης, αν έχετε έπιπλα που δεν τα θέλετε, υπάρχει η ομάδα "Ξύλο nuevo" (δημιουργικό εργαστήρι αποκατάστασης επίπλων με τη συμμετοχή ΑμεΑ)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πρόσφατα μια άλλη οργάνωση μου έριξε αυτό το φέιγ-βολάν. Το ενδιαφέρον είναι ότι λένε πως έρχονται οι ίδιοι για να τα πάρουν.

2.jpg1.jpg
 

SBE

¥
Koιτάζω στο ιντερνέτιο αυτό το τελευτάιο που έστειλες Άλεξ και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν η οργάνωση είναι των Πεντηκοστιανών, των Βαπτιστών ή των Ευαγγελικών. Noμίζω είναι των Ευαγγελικών.
 
Πράγματι, εδώ λέει ότι "είναι συνδεδεμένο με την Ευαγγελική εκκλησία", δεν ξέρω όμως τι σημαίνει αυτό: ότι αυτοί που το ίδρυσαν ήταν Ευαγγελιστές; Ότι έχει και κάποια νομική ή τέλος πάντων λειτουργική σχέση με την Ευαγγελική εκκλησία;

Σίγουρα πάντως το Ρέτο έχει θρησκευτική χροιά. Δεν ξέρω τι ακριβώς ρόλο παίζει αυτό στη λειτουργία της. Ξέρω μόνο ότι ιδρύθηκε στην Ισπανία το 1985, ότι έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους και τους έχω δώσει κατά καιρούς πολλά πράγματα - έχουν το μεγάλο καλό ότι έρχονται και τα παίρνουν. Κουβεντιάζοντας με έναν από αυτούς, έδειξε να είναι σημαντικό γι' αυτόν ότι βρήκε ξανά τον Θεό και τα λοιπά, οπότε μάλλον δίνουν κάποια έμφαση στη θρησκευτικότητα (ίσως στον ίδιο βαθμό με τους ΑΑ, ίσως περισσότερο, δεν ξέρω).

Βρίσκεται και στη λίστα που έβαλε ο Ζαζ παραπάνω:
Ομάδα –πρώην ναρκομανών– PETO
Παραλαμβάνουν από το σπίτι οτιδήποτε (έπιπλα, ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, ρούχα, παιχνίδια κ.ά) –είτε λειτουργεί, είτε όχι– και απασχολούν άτομα για επισκευές ή κατασκευές. 210 6625.096
 

SBE

¥
Η συνέχιση της αναζήτησης μου βρήκε ότι η διεθνής Ευαγγελική εκκκλησία αναφέρει ότι το Ρέτο είναι μέρος της ιεραποστολής της.

Προσωπικά έχω ελαφρά αλλεργία προς όσους δεν γράφουν φαρδιά- πλατιά με ποιούς σχετίζονται, και συνήθως οι σοβαρές οργανώσεις που έχουν σχέση με θρησκείες το αναφέρουν, ενώ το φυλλάδιο της Άλεξ το ξεχνάει, παρόλο που κάνει νιάου νιάου το ύφος του.
Εμένα κάτι τέτοια μου ανεβάζουν την πίεση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Χαίρομαι που μου θυμίσατε αυτό το νήμα, θα τα πάω φέτος στο Δήμο Αθηναίων. Να σημειώσω και γνωστό κατάστημα με ρούχα που δέχεται ακόμα και τα πολύ φθαρμένα ρούχα και τα ανακυκλώνει ή τα χαρίζει και σου προσφέρει και έκπτωση 15% σε μια από τις επόμενες αγορές σου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ποιο γνωστό κατάστημα και πού τα πας στον Δήμο Αθηναίων;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εδώ:
Ίδρυμα Αστέγων Δήμου Αθηναίων
Ρούχα (παιδικά/γυναικεία/ανδρικά), σεντόνια, παπλώματα που δεν χρειάζεστε πια. Πειραιώς 35, 210 5239.465, 210 5246.516, 210 5246.516


Σου στέλνω π.μ. :)
 

SBE

¥
Δεν ξέρω ποιό είναι το γνωστό κατάστημα και γιατι είναι μυστικό, πάντως στο ΗΒ το Marks & Spencer και το Η&Μ το κάνουν αυτό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ε, είπα να μην κάνω διαφήμιση αλλά αφού το είπες πρώτη, το H&M είναι :)
 
Top