Ολυμπιάδα 2012, Λονδίνο

SBE

¥
Και ενώ από ενημέρωση για τη συγκοινωνία πάμε καλά, με τα εισιτήρια δεν πάμε καλά.
Αφού ανακοίνωσαν ότι θα διατεθούν κι άλλα εισιτήρια στο κοινό, είπα να κοιτάξω κι εγώ στις σελίδες των εισιτηρίων να δω τι υπάρχει.
Επιλέγω λοιπόν Ολυμπιακό Πάρκο και δείξε μου ό,τι είναι διαθέσιμο και μου βγάζει δεκαπέντε σελίδες αγωνίσματα. Δυστυχώς, οι δεκαπέντε είχαν αξία πέντε, καθώς αν έκανες κλικ σε κάποιο αγώνισμα στο πάνω μέρος σου βγάζει πόσα εισιτήρια μπορείς να κλείσεις (υπάρχει περιορισμός, συνήθως 4 ή 6) και ο αριθμός ήταν 0 (μηδέν). Σου έλεγε μ'άλλα λόγια ότι έχουμε εισιτήρια, αλλά δεν σου τα πουλάμε. Δε βοήθησε φρεσκάρισμα της σελίδας για να φύγουν τα σκουπίδια. Και, ω του θαύματος, μου βγάζει εισιτήριο για κολύμβηση την Τετάρτη το βράδυ σε χαμηλή τιμή. Ζητάω δύο. Πατάω αμέσως το κουμπί ΑΓΟΡΑ και μου βγάζει μήνυμα συγγνώμη, τα εισιτήρια έχουν πουληθεί. Λέω δε βαριέσαι, τι να κάνουμε, ας πάω για ύπνο. Την επόμενη το πρωί μου δείχνει ακόμα ότι έχει εισιτήρια για την κολύμβηση. Ζητάω πάλι ένα αυτή τη φορά. Μου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Και παράλληλα μου έβγαζε πάλι ότι είχε εισιτήρια για κάποια άλλα, αλλά μπορούσα να αγοράσω μηδέν.
Τελικά θα πρέπει να φάγανε λίγο κράξιμο για το σύστημά τους γιατί σήμερα το σουλουπώσανε. Σου έβγαζε όντως μόνο αθλήματα με εισιτήρια. Δυστυχώς, είναι τα εισιτήρια των 500 ή στην καλύτερη των 150 για σπορ που δεν τα βλέπει κανένας.
 

Eudokia

New member
Χμμμ, ψιλοϋπερβολές. Το μαγαζί σηκώνει 14.500 θέσεις, οι 4800 δεν βλέπουν τις καταδύσεις από την ψηλή εξέδρα. Δηλαδή, θέλουν να μας πουν ότι θα τα πουλήσουν όλα εκείνο το συγκεκριμένο τρίωρο; Ας δουλέψει το κολυμβητήριο με δέκα χιλιάδες θέσεις, τι έγινε;

Κόλλησα εγώ με τα αρχιτεκτονικά: η επίσημη εκδοχή από το site της Ζάχα (ενημέρωση 30-7-12).
http://www.zaha-hadid.com/2012/07/l...full-views-of-the-10m-platform-diving-events/
 

SBE

¥
Σύντομα:
Η γκρίνια για τα εισιτήρια και τις άδειες θέσεις εξακολουθεί να είναι ζήτημα, καθώς από τη μια χτες ο Κόου όταν ρωτήθηκε σχετικά, αντέδρασε όπως ο ΔΣ της ΒΡ μετά τη διαρροή στον Κόλπο του Μεξικού (μη μου τους κύκλους τάραττε).
Εγώ από την άλλη προσπαθώ από προχτές να βρω κάνα εισιτήριο για το Ολυμπιακό Πάρκο, αφού είπαν ότι θα τα βάλουν πάλι στο σύστημα.
Προχτές το βράδυ λοιπόν στήθηκα στον υπολογιστή μεταμεσονυκτίως και ω, του θαύματος, μου έβγαλε μεγάλη ποσότητα εισιτηρίων. Όμως κάθε φορά που έκανα κλικ σε ένα άθλημα μου έβγαλε
α. είτε μήνυμα ότι λυπάται, αλλά δεν υπάρχουν εισιτήρια είτε ότι υπάρχουν αλλά το όριο κράτησης είναι μηδέν. Και μετά έδειχνε πάλι ότι υπάρχουν εισιτήρια, με το ίδιο αποτέλεσμα.
β. ότι υπάρχουν εισιτήρια είτε με 750 λίραι (τελικός 100 μέτρα), είτε στις σουίτες σε σκαμπό (τραμπολίνο, 115 λίραι), είτε για την τελετή λήξης (1500, 995). Έτσι για πλάκα, βάζω ότι θέλω να αγοράσω ένα εισιτήριο για δεν θυμάμαι τι, πάντως έκανε 150. Μου ζητάει να βάλω διάφορους κωδικούς ταυτοποίησης, μου ζητάει να επαληθεύσω ότι το θέλω το εισιτήριο και μετά μου βγάζει μια οθόνη αναμονής για δυο λεπτά ή τρία. Και μετά μου βγάζει το μήνυμα ότι πήρα το εισιτήριο κι έχω πέντε λεπτά να πληρώσω. Βάζω τα στοιχεία της Βίζας μου (χορηγός, δεν δέχονται άλλη κάρτα) και μου βγάζει ότι συγγνώμη, αλλά δεν υπάρχει εισιτήριο. Ευτυχώς κιόλας, αλλά wtf? Κανονικά με το που σου λέει ότι έχει κάνει την κράτηση πρέπει να βγάζει το εισιτήριο από το σύνολο των εισιτηρίων. Στο μεταξύ εξακολουθεί το σύστημα να δείχνει ότι υπάρχουν εισιτήρια.
γ. Βρίσκω εισιτήρια φτηνά για το μπιτς βόλεϊ της Τετάρτης (βράδυ). Ζητάω τέσσερα (το μέγιστο). Μου λέει δεν μπορεί να μου δώσει τόσα. Ζητάω ένα. Επιστροφή στο α. Εντωμεταξύ εξακολουθεί κλπκλπ.
δ. Βρίσκω εισιτήρια. Ζητάω δύο (όριο τέσσερα). Μου βγάζει συγγνώμη, ζήτησες πολλά εισιτήρια και το όριο εμφανίζεται ανανεωμένο στο μηδέν. Επιστρέφοντας στην αρχική σελίδα εμφανίζεται ότι υπάρχουν ακόμα εισιτήρια. Ξαναζητάω δύο. Φτου κι απ' την αρχή.
ε. Δοκιμάζω εξπλοράτορα αντί για Χρώμιο, γιατί σε κάποια φάση μου φάνηκε ότι κόλλαγε. Διαπιστώνω ότι στο ΙΕ δείχνει διαφορετικά εισιτήρια. Δοκιμάζω Φαιρφοξ, εκεί δείχνει διαφορετικά από τα άλλα δύο. Σε όλα όμως μόλις πάω να κλείσω συμβαίνει το α, το β, το γ ή το δ.
Σε κάποια φάση το ιντερνέτ μου άρχισε να κολλάει, χρειάστηκε επανεκκίνηση του μόντεμ, κλείσιμο του υπολογιστή κλπ. Και μετά κόλλησε και το Φλας. Πιστεύω ότι είχε σχέση με το ότι πολύς κόσμος έκανε το ίδιο με μένα. Εντωμεταξύ για χτες το βράδυ είχαν πει επισήμως ότι θα έβαζαν τα νέα εισιτήρια πίσω στο σύστημα τα μεσάνυχτα. Περιμένω, περιμένω, περιμένω, τίποτα μέχρι τη μία. Και μετά διάβασα στη Γκάρντιαν (στα σχόλια) ότι τα έβαλαν στις εφτά το βράδυ.
Κατά τ'άλλα, όσοι έχουν ήδη εισιτήριο και είναι στο Ολυμπιακό Πάρκο μπορούν να αγοράσουν εισιτήρια της τελευταίας στιγμής για ορισμένα αθλήματα (μπάσκετ π.χ.) προς πέντε λίρες. Φυσικά έχει ουρές και δεν το εφαρμόζουν όλα τα αθλήματα το σύστημα.
Επίσης, όσοι αγόρασαν εισιτήρια και δεν τα χρειάζονται, απ'ό,τι λενε οι εφημερίδες, δεν μπορούν να τα επιστρέψουν και να πάρουν τα λεφτά τους γιατί αυτό επιτρέπεται μόνο ονλάιν και το σύστημα επιστροφής κολλάει όπως και το σύστημα αγοράς.
Στο μεταξύ συνεχίζουμε να βλέπουμε άδεια καθίσματα στην τηλεόραση και να μας λένε ότι άμα θέλουμε εισιτήρια για το μποξ γυναικών, υπάρχουν ακόμα. Όχι ρε φίλε, δε γουστάρω μποξ είτε είναι γυναικών, είτε ανδρών. Μόνο αν με πληρώσεις... ή αν ήταν στο Ολυμπιακό Πάρκο, για να πάω μπας και βρω κανένα άλλο εισιτήριο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ακόμα πιο σύντομα: Έξω και ο Ηλιάδης.

SBE, βλέπω να πέφτουν έξω οι Ολυμπιακοί από ανικανότητα των προγραμματιστών!
 

SBE

¥
Μα είναι δυνατόν, τη στιγμή που άλλες εκδηλώσεις, με εξίσου ζήτηση, δεν κολλάνε ποτέ και τα εισιτήρια πουλιόνται ονλάιν κανονικότατα;
Στο μεταξύ βλέπω στο φέισμπουκ φωτογραφίες γνωστών μου που έχουν δωρεάν πρόσβαση γιατί είναι "παράγοντες" να πίνουν τον καφέ τους εκτός Ολυμπιακού Πάρκου, αντί να πηγαίνουν να παρακολουθήσουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κόλλησα εγώ με τα αρχιτεκτονικά: η επίσημη εκδοχή από το site της Ζάχα (ενημέρωση 30-7-12).
http://www.zaha-hadid.com/2012/07/l...full-views-of-the-10m-platform-diving-events/
Ήμουν βέβαιος ότι κάπως έτσι θα ήταν η απάντηση. Η προκήρυξη είχε γίνει για 5000 θέσεις θεατών στις καταδύσεις, η νικήτρια του διαγωνισμού έδωσε 8000 με άψογη ορατότητα και φυσικά, η γκρίνια ακούγεται επειδή κάποιοι πούλησαν εισιτήρια για θέσεις που δεν ανήκαν σε αυτές τις προδιαγραφές... :(

Κάτι που είναι απόλυτα σαφές για τους μηχανικούς (ότι τα πράγματα υπολογίζονται ώστε να ικανοποιούν τις προδιαγραφές που θέτουν οι τεχνικοί κανονισμοί και οι πελάτες --ανάμεσά τους, και τις οικονομικές) δεν μοιάζει καθόλου σαφές και προφανές στους χώρους της δημόσιας συζήτησης, των ΜΜΕ και της «πολιτικής» (βλ. βολονταριστικής) θεώρησης των πραγμάτων...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και κάτι ευφρόσυνο: ο Μάικ Όλντφιλντ (τι είχε γίνει αυτή η ψυχή; ), αγέραστος, με τη μαγική του κιθάρα, που θα την αναγνώριζες μέσα σε εκατό άλλες. Να επενδύει μουσικά εφιάλτες με το Τιούμπουλαρ Μπελς, αλλά να μας απογειώνει στο τέλος με το πιο ξεσηκωτικό κομμάτι, το περίφημο Ιν ντούλτσι τζούμπιλο (In dulci jubilo), που είχα χρόνια να τ' ακούσω και με ανέβασε στα ουράνια.
Το οποίο ιν ντούλτσι γιούμπιλο ;) είναι βέβαια, στην αρχική, παραδοσιακή του μορφή, γερμανολατινικός («μακαρονικός») χριστουγεννιάτικος ύμνος, προς δόξα και τιμή της πολυπολιτισμικότητας (και από την ώρα που το ανέφερες, δεν λέει να με αφήσει, το τσιμπουροτράγουδο. Με τον γερμανολατινικό στίχο, βεβαίως, βεβαίως... Μέρι Κρίσμας!).
 
Επειδή το ίδιο έγινε και στην Αθήνα αν θυμάμαι καλά, αναρωτιέμαι αν αυτό είναι πολιτική της ΔΟΕ για να γίνουν οι αγώνες με όσο το δυνατό μικρότερη ενόχληση.

Γενικά η ΔΟΕ έχει αποθρασυνθεί. Νομίζουν ότι οι ολυμπιακοί αγώνες είναι το σπουδαιότερο γεγονός στον κόσμο, για χάρη του οποίου δε πα να γαμηθούν όλα. Νομίζουν ότι η δουλειά που κάνουν είναι το σπουδαιότερο λειτούργημα και όλοι τούς οφείλουν σεβασμό και υποκλίσεις και να κάνουν ό,τι τούς διατάξουν. Αυτά τα πράγματα θα έπρεπε να τα συζητάνε με την διοργανώτρια χώρα κι όχι να επιβάλλουν ό,τι μπούρδα τούς έρθει στον εγκέφαλο, όπως να ανεβάζουν χωρίς απολύτως κανέναν λόγο τον αριθμό των αθλημάτων, με αποτέλεσμα άδεια γήπεδα και πολύ παραπάνω κόστος για την διοργανώτρια χώρα. Γενικά, νομίζω ότι την έχουν ψωνίσει πολύ άσχημα και όσο πάει την ψωνίζουν χειρότερα. Την έχουν δει αυτοκράτορες με κύρος και ακτινοβολία.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γενικά η ΔΟΕ έχει αποθρασυνθεί. Νομίζουν ότι οι ολυμπιακοί αγώνες είναι το σπουδαιότερο γεγονός στον κόσμο, για χάρη του οποίου δε πα να γαμηθούν όλα. Νομίζουν ότι η δουλειά που κάνουν είναι το σπουδαιότερο λειτούργημα και όλοι τούς οφείλουν σεβασμό και υποκλίσεις και να κάνουν ό,τι τούς διατάξουν. Αυτά τα πράγματα θα έπρεπε να τα συζητάνε με την διοργανώτρια χώρα κι όχι να επιβάλλουν ό,τι μπούρδα τούς έρθει στον εγκέφαλο, όπως να ανεβάζουν χωρίς απολύτως κανέναν λόγο τον αριθμό των αθλημάτων, με αποτέλεσμα άδεια γήπεδα και πολύ παραπάνω κόστος για την διοργανώτρια χώρα. Γενικά, νομίζω ότι την έχουν ψωνίσει πολύ άσχημα και όσο πάει την ψωνίζουν χειρότερα. Την έχουν δει αυτοκράτορες με κύρος και ακτινοβολία.
Helle, κάποιος έκλεψε τον λογαριασμό σου στη Λέξι. Αυτά τα έγραψες εσύ;

Φυσικά και είναι το σπουδαιότερο (κοινωνικό) γεγονός στον κόσμο. Μήπως μέτρησες βασιλιάδες και προέδρους και σεΐχηδες στην τελετή έναρξης; Γιατί να μην τη δουν και οι ΔΟΕκανοί αυτοκράτορες κλπ;

Επομένως, φυσικό και εύλογο είναι να πιστεύουν ότι υπηρετούν το σπουδαιότερο λειτούργημα κλπ. κλπ.

Φυσικά και συζητάνε όλα αυτά τα πράγματα με τη διοργανώτρια χώρα. Πριν καταθέσουν αιτήσεις διοργάνωσης και μετά. Και τα έχουν γραμμένα, σε μυριοσέλιδα συμβόλαια.

Ο αριθμός των αθλημάτων μειώνεται από την ΔΟΕ, παρά τις εύλογες πιέσεις να αυξηθούν. Παλιότερα, κάθε διοργανωτής έχωνε και το δικό του. Τώρα, τέρμα (γι' αυτό και το κρίκετ μαζί με το ράγκμπι έπαιξαν μόνο σε ταινία, στην έναρξη). Επίσης, μειώνεται ο αριθμός των αγωνισμάτων ανά άθλημα, ενάντια στον γιγαντισμό που προκαλούσαν οι οικείες διεθνείς ομοσπονδίες. Κι αυτό για να μην πληθωριστεί το συνολικό, ολυμπιακό προϊόν τους.

Η προφανής δυσλειτουργία με τα άδεια γήπεδα υπήρχε και εδώ. Περίμενε λίγο τα σοβαρά αγωνίσματα, τους τελικούς κ.λπ. Σιγά το παραπάνω κόστος για τη διοργανώτρια χώρα.
 

Earion

Moderator
Staff member
και από την ώρα που το ανέφερες, δεν λέει να με αφήσει, το τσιμπουροτράγουδο

Ε, τότε πάρε κι αυτό Δόκτορα!


Mike Oldfield, Portsmouth

Στο ίδιο στιλ, ίδιο κέφι, αλλά μικρότερη επιτυχία.


Υ.Γ. Πάντως τώρα που τα ξαναβλέπω αντιλαμβάνομαι κάτι: όλα αυτά μας προετοίμαζαν σιγά σιγά για τον μινιμαλισμό. Ο Φίλιπ Γκλας και το Κογιαανισκάτσι ακούστηκαν, λέει, το 1982!
 
Η αλήθεια είναι δόκτωρ πως είμαι προκατειλημμένος απέναντι στην ΔΟΕ, γιατί στο παρελθόν υπήρξαν σκάνδαλα και γιατί πιστεύω ότι κάποιος που θεωρεί ότι υπηρετεί έναν ανώτερο σκοπό, ένα αγνό αίσθημα και ένα αγαθό λειτούργημα, οφείλει να είναι και σεμνός, να μην ενστερνίζεται την εξουσία σε βαθμό που νομίζει ότι είναι ο Πάπας. Κανείς δεν πρέπει να έχει τόση εξουσία και δη κάποιος που δεν είναι λαϊκά εκλεγμένος. Σαφώς η ΔΟΕ συνεργάζεται με την τοπική ΟΕ, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος κατά πόσο είναι συνεργασία και όχι σχέση αφεντικού-υπαλλήλου, κατά την οποία η τοπική ΟΕ απλά φωνάζει "διατάξτε!".

Και ναι, οι ολυμπιακοί αγώνες είναι το σπουδαιότερο αθλητικό γεγονός, αλλά δεν είναι το σπουδαιότερο πράγμα στον κόσμο, ειδικά την στιγμή που τα υψηλά ιδανικά άρχισαν να μεταλλάσσονται σε σπόνσορες, αθλητές-άλογα και επαγγελματικό πρωταθλητισμό.

Γενικά έχω χάσει την πίστη μου στους ολυμπαικούς αγώνες. Όταν σαν αθώος παις, συγκινούμουν και ζητωκραύγαζα με τις επιτυχίες μας στην Ατλάντα, για να συνειδητοποιήσω αργότερα ότι ήταν ντόπες, ντόπες και ίσως ντόπες.

ΥΓ: Χώστε Μικέ. Είναι η μεγάλη μου αγάπη.:clap:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η αλήθεια είναι δόκτωρ πως είμαι προκατειλημμένος απέναντι στην ΔΟΕ, γιατί στο παρελθόν υπήρξαν σκάνδαλα και γιατί πιστεύω ότι κάποιος που θεωρεί ότι υπηρετεί έναν ανώτερο σκοπό, ένα αγνό αίσθημα και ένα αγαθό λειτούργημα, οφείλει να είναι [...]
Εγώ δεν είπα τίποτε τέτοιο και, έχοντας κάποια χρόνια περισσότερα από σένα στην πλάτη μου, ξεπέρασα τις ψευδαισθήσεις μου τηλεζώντας την ψυχρολουσία με τη Βερούλη στην Αγγελούπολη και το ρηθέν υπό Σοφίας της προφήτου (και καθημένης εξ ευωνύμων, πλέον): «Μα με μπριζόλες γίνονται τα ρεκόρ, νομίζετε;»

Από εκεί και πέρα, είναι μια τεράστια, καλοστημένη μπίζνα, που κερδίζει χάρη στους ηθοποιούς-αθλητές, επαγγελματίες και ερασιτέχνες. Και μην πιάσουμε τώρα για τα παλιά χρόνια που όλα ήταν καθαρά και αγνά (όχι ότι δεν υπήρχαν και τότε καλά εκτός από τα κακά) και δέναν τα σκυλιά με τα λουκάνικα...
 
Last edited:
Καμμία σχέση, δεν θα με ακούσεις να επιδίδομαι σε παρελθοντολαγνείες· ούτε καν για την εποχή που ήμουν πιτσιρικάς. Ο κόσμος μας είναι σαφώς καλύτερος σήμερα και φυσικά ποτέ δεν ήταν οι ολυμπιακοί αγώνες 100% αγνοί, παρά μόνο στο μυαλό των ιδεολόγων που τους αναβίωσαν. Ωστόσο παλιότερα υπήρχαν ειδικοί κανονισμοί που διασφάλιζαν την ελαχιστοποίηση της υστεροβουλίας στην συμμετοχή κι ένα απ' αυτά ήταν ο αποκλεισμός από την συμμετοχή επαγγελματιών αθλητών. Σαφέστατα είναι υψηλότερο ιδανικό να αγωνίζεσαι για την ιδέα, για την πλάκα και για την δόξα, παρά να περιμένεις ότι αυτό θα σε βοηθήσει να πάρεις μια ισόβια σύνταξη, αξίωμα σε σώμα ασφαλείας και ένα καλό εφάπαξ ή μια θέση σε δημόσια υπηρεσία. Επίσης δεν έχει νόημα να δεις ποιος θα πάρει το καλύτερο χάπι, γιατί μετατρέπεις το "ουάο, κοίτα πόσο πήδηξε" σε "ουάο, κοίτα τι κάνει αυτό το χάπι".
 

nickel

Administrator
Staff member
Ακόμα πιο σύντομα: Έξω και ο Ηλιάδης.
Να διορθωθεί αυτό. Χάλκινο ο Ηλιάδης. (Δεν θα φύγουμε χωρίς μετάλλιο...)
 

SBE

¥
Εμένα με ενοχλεί που βλέπω ομοιότητες με Αθήνα, οι οποίες στην Αθήνα αποδόθηκαν σε ανικανότητα, σε κακό προγραμματισμό κλπ, ενώ τώρα που τις βλέπω πάλι είναι πιο δύσκολο να πιστέψω ότι είναι σύμπτωση και είναι είτε αναπόφευκτα προβλήματα, για τα οποία δεν αξίζει να γκρινιάζουμε ή είναι εσκεμμένα και άψογα σχεδιασμένα. Μεσολάβησε το Πεκίνο, που δεν έχουμε την ίδια εικόνα του τι γινόταν γιατί στις χώρες της άπλετης δημοκρατίας δεν παραπονιέται κανένας.
Χτες ο εκπρόσωπος της ΔΟΕ μας διαβεβαίωνε ότι η Κινέζα Γε δεν είναι ντοπαρισμένη. Πρόκειται για την 16χρονη που έκοψε πέντε δευτερόλεπτα από το παγκόσμιο ρεκόρ στα 400 μικτό και κολύμπησε το τελευταίο πενηντάρι πιο γρήγορα από τον παγκόσμιο πρωταθλητή (στους άντρες) και την επομένη έκανε ρεκόρ αγώνων στα 200 και συνεχίζει ακάθεκτη. Το ότι χρειάζεται η ΔΟΕ να υπερασπιστεί αθλητή δείχνει πόσο καχύποπτοι έχουν γίνει οι θεατές.
 

nickel

Administrator
Staff member
... πιο γρήγορα από τον παγκόσμιο πρωταθλητή (στους άντρες)...
Θα το πω στον Σαραντάκο!

(Πρέπει να φτιάξουμε σχετικό αυτοκόλλητο...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η δεύτερη στα 200 (επίσης Κινέζα), που τερματίζει μισό σώμα μακριά, αυτή πάντως είναι σίγουρα με μπριζόλες...
 

SBE

¥
Θα το πω στον Σαραντάκο!

(Πρέπει να φτιάξουμε σχετικό αυτοκόλλητο...)

Eίπα να μη βάλω διευκρίνιση ότι ο πρωταθλητής είναι άντρας, αλλά μπας και νομίσει κανείς ότι αναφέρομαι σε καμια αρρενωπή παγκόσμια πρωταθλητρα... :lol::lol:
 
Χτες ο εκπρόσωπος της ΔΟΕ μας διαβεβαίωνε ότι η Κινέζα Γε δεν είναι ντοπαρισμένη. Πρόκειται για την 16χρονη που έκοψε πέντε δευτερόλεπτα από το παγκόσμιο ρεκόρ στα 400 μικτό και κολύμπησε το τελευταίο πενηντάρι πιο γρήγορα από τον παγκόσμιο πρωταθλητή (στους άντρες) και την επομένη έκανε ρεκόρ αγώνων στα 200 και συνεχίζει ακάθεκτη. Το ότι χρειάζεται η ΔΟΕ να υπερασπιστεί αθλητή δείχνει πόσο καχύποπτοι έχουν γίνει οι θεατές.

Ναι, καλά. Απλά έτυχε να γεννηθεί μεταλλαγμένη.
 

SBE

¥
Μα έτσι κι αλλιώς λένε ότι έχει μεγάλα πτερύγια χέρια και πόδια.
Προφανώς είναι η κορούλα του ανθρώπου από την Ατλαντίδα.


 
Top