Μνημονικές φράσεις

Να κάνω μια περίπου σχετική ερώτηση; Έχετε προσέξει ότι λέμε "του πλανήτη Άρη, Δία», δηλαδή σε γενική το όνομα του πλανήτη όταν είναι σε γενική και η λέξη πλανήτης, αλλά "του πλανήτη Αφροδίτη, Γη" κ.λπ. και όχι "Αφροδίτης, Γης" όταν στην αντίστοιχη περίπτωση το όνομα του πλανήτη είναι θηλυκό; Μου είχε τύχει σε επιμέλεια να τους έχω σε σειρά στη γενική και δεν ήξερα τι να κάνω. Δεν ήθελα να αποκλίνω από κάτι τόσο καθιερωμένο και τ' άφησα έτσι. Τι λέτε;


Άνοιξε νήμα εδώ. —Admin
 
Last edited by a moderator:
Υπάρχει μια τέτοια μνημονική φράση (στα αγγλικά φυσικά) σε ένα από τα διηγήματα της συλλογής Speaking with the angel. Αν θες, μπορώ να δω πώς μεταφράστηκε στα ελληνικά, αλλά θα πρέπει να περιμένεις λίγες μέρες γιατί η ελληνική έκδοση βρίσκεται στο πατρικό μου.
Εν αναμονή της ελληνικής μετάφρασης, ιδού η φράση στο πρωτότυπο:
My Very Educated Mother Just Showed Us Nine Planets.
(Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, Pluto)

My very educated mother just showed us nine planets. My very educated mother just showed us nine planets. My, Mercury. Very, Venus. Educated, Earth. Mother, Mars. Just, Jupiter. Showed, Saturn. Us, Uranus. Nine, Neptune. Planets, Pluto. All of them, in the right order. It was brilliant. The only problem was the two M's, Mercury and Mars. Mixing them up. Except for that, it was plain sailing. Simple. And that was what I liked about it. All that complicated business straightened and tidied into one sentence. Even if the sentence itself was stupid. My very educated mother. Just showed us nine planets. Mind you, that bit is good. Because there are nine of them. So it fits and helps you remember.

Roddy Doyle, The Slave
 
Φίλτατε drsiebenmal, άνθρακες ο θησαυρός... Η μεταφράστρια του Speaking with the angel μεταφράζει κατά λέξη το "My very educated mother just showed us nine planets" και απλώς το επεξηγεί παραθέτοντας το πρωτότυπο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...άνθρακες ο θησαυρός...

Στάθη, να πω ότι δεν το φοβόμουνα, ψέματα θα πω. Σε ευχαριστώ πάντως και που το θυμήθηκες :), και που το έψαξες:). Τώρα πρέπει να αποφασίσω αν θα βάλω κάποιο από τα «αρισταρχικά» μου με κατάλληλη διαμόρφωση του κειμένου (για να το βρει ίσως κι ο επόμενος μεταφραστής) ή αν θα κάνω κι εγώ την κότα...

Α, οι ευθύνες του «μοχθηρού» επιμελητή :rolleyes: (αλλά κι εγώ όλο που είχα μπροστά μου ήταν απλώς μια κατά λέξη μετάφραση, ένα ξεκρέμαστο και άχρηστο πράγμα... :( ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζμπρωξ!

Μικρή σκουντιά για να ξαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα και να ζητήσω πια τη βοήθειά σας για οποιαδήποτε τέτοια μνημονικά τεχνάσματα (με «ελεύθερο θέμα») αλλά και ειδικότερα π.χ. για ορθογραφικές βοήθειες. Μα τι τους πιάνει τους Γερμανούς με αυτά τα κολπάκια;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ζμπρωξ!

Ντοκτέρ, συγγνώμη που σου μαγαρίζω το νήμα :eek: αλλά δεν άντεξα :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εν αναμονή της ελληνικής μετάφρασης, ιδού η φράση στο πρωτότυπο:
My Very Educated Mother Just Showed Us Nine Planets.
(Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune, Pluto)
Μια νέα πρόταση για την οποία ζητώ τη γνώμη και τις βελτιώσεις σας:

ΕρμΑφρόδιτη Γυναίκα Αριστεύει Διαβάζοντας Καταλόγους Ουράνιων Ποσών (και Πλούτου)
Ερμής Αφροδίτη Γη Άρης Δίας Κρόνος Ουρανός Ποσειδώνας (και Πλούτωνας)
 
Μια νέα πρόταση για την οποία ζητώ τη γνώμη και τις βελτιώσεις σας:

ΕρμΑφρόδιτη Γυναίκα Αριστεύει Διαβάζοντας Καταλόγους Ουράνιων Ποσών (και Πλούτου)
Ερμής Αφροδίτη Γη Άρης Δίας Κρόνος Ουρανός Ποσειδώνας (και Πλούτωνας)

ΕρμαΑφροΓυνΑριΔιο αΚρΟυρόΠοδο (Θεέ μου, τι λέω;)
 
Φυσικά, αντί για το ανθρωπάκι που μου κάνει πλάκα, υπήρχε ερωτηματικό και κλείσιμο παρένθεσης.
 

daeman

Administrator
Staff member
Θέμη, επειδή ορισμένοι συνδυασμοί χαρακτήρων ερμηνεύονται από τη vBulletin (το λογισμικό του φόρουμ) σαν φατσούλες, π.χ. το ;) δηλώνει τη φατσούλα με το κλείσιμο του ματιού, το :) τη χαμογελαστή κ.λπ., αν η πρόθεσή σου δεν είναι να εμφανιστεί κάποια φατσούλα, έχεις δύο επιλογές: ή να επιλέξεις το Disable smileys in text κατά την επεξεργασία του μηνύματος ή να χωρίσεις τους χαρακτήρες του συνδυασμού με κενό ή κάποιον άλλο χαρακτήρα. Διορθώθηκε, πάντως. :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Οι μνημονικές φράσεις πρέπει να είναι λίγο ποίημα, να έχουν κάτι που να τις κάνεις αξιομνημόνευτες και εύκολα απομνημονευόμενες. Φράσεις σύντομες ή και φλύαρες όπως:
ΕρμΑφρόδιτη ΓηΑ ΔιΚΟυΠο
ΕρμαΑφροΓυνΑριΔιο αΚρΟυρόΠοδο
ΕρμΑφρόδιτη Γυναίκα Αριστεύει Διαβάζοντας Καταλόγους Ουράνιων Ποσών (και Πλούτου)
σε κάνουν να αναρωτιέσαι αν δεν θα τις έχεις ξεχάσει σε 24 ώρες.

Οπότε έχω να προτείνω ΜΙΑ λέξη: αγάδικο.
Αν θυμάσαι ότι πρώτος πλανήτης είναι ο Ερμής και τελευταίος ο Ποσειδώνας (με ή χωρίς τον Πλούτωνα), που πρέπει να το ξέρεις, το ΑΓΑΔιΚΟ δίνει εύκολα το ζητούμενο, αφού δεν υπάρχει πλανήτης από Ι να σε μπερδέψει. Πρέπει επίσης να θυμάσαι ότι η Αφροδίτη είναι πιο κοντά στον Ήλιο από τον Άρη, που επίσης είναι στοιχειώδης γνώση. Αν πρέπει να μπουν όλοι οι πλανήτες σε φράση, τότε ξεχειλώνει σε κάτι σαν «Ένα Αγάδικο Πιλάφι».

Το πιο εύκολο, που χρησιμοποιώ από μικρός: Ε-ΑΓ-ΑΔ-ΚΟΠ. Ξέρω ότι ο μεγαλύτερος (ο Δίας) είναι μετά τον Άρη και το μόνο που χρειάζεται πραγματικά να θυμάμαι είναι το ΚΟΠ(Π).

Όπως έλεγε και η Πυθία: «έρμη αφρόγη, αρίδιας κρονουρόποση».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να υποθέσω επομένως ότι δεν θα σου αρέσει ούτε το Ένα Αυτοκίνητο Γεμάτο Αρειανούς Διασχίζει Κάθετα Ολόκληρη Πόλη... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Να υποθέσω επομένως ότι δεν θα σου αρέσει ούτε το Ένα Αυτοκίνητο Γεμάτο Αρειανούς Διασχίζει Κάθετα Ολόκληρη Πόλη... :)
Βεβαίως και μου αρέσει. Απλώς δεν ξέρω αν θα το θυμάμαι και αύριο (όχι ότι θα θυμάμαι την «κρονουρόποση»... :) ).
 

daeman

Administrator
Staff member
Ζμπρωξ!

Μικρή σκουντιά για να ξαναφέρω στην επικαιρότητα το νήμα και να ζητήσω πια τη βοήθειά σας για οποιαδήποτε τέτοια μνημονικά τεχνάσματα (με «ελεύθερο θέμα») αλλά και ειδικότερα π.χ. για ορθογραφικές βοήθειες. Μα τι τους πιάνει τους Γερμανούς με αυτά τα κολπάκια;

10 Mnemonic Tricks for Never Forgetting Anything Again

1. THE RHYME
...
2. THE VERBAL GIMMICK
...
3. THE POEM
...
4. THE EASY ASSOCIATION
...
5. THE CONTRIVED ASSOCIATION
...
6. THE ACRONYM
...
7. CROSS WORDS
In smart schools, middle-schoolers are given the task of inventing mnemonics for the 8 planets: My Very Excellent Mother Just Served Us Nachos (Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus. Neptune).

8. NUMBERS GAME
If you want to know a long number, create a clever line in which the number of letters in each word tells the digit. For example, here's pi to 15 ingenious places: "How I like a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics." (3.14159265358979)

9. MAKING A SPEECH THE GREEK WAY
...
10. DIGITAL FRONTIER: spacefem.com Random Mnemonic Maker*


* Mercury, Venus, Earth, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptune => Moral vertical effective marimbas jumble sticky ubiquitous nuggets :D
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Yes, one's been plutoed. Guess which one. :D

You're preachin' to the choir, Helle. :-)
 
Γι' αυτό χρειάζεσαι μια γλώσσα με τρισχιλιετή σοφία, άρα δεν θα την βρεις στην δική μου δημοτική εκδοχή αλλά στην αρχαία εκδοχή του Δόκτορα. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ένα Αστέρι· Γύρω Αν Δεις, Κόσμοι, Οχτώ Πλανήτες.

ΕΑΓΑΔΚΟΠ
 
Top