Λαϊκές ονομασίες περί τον ευνουχισμό

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μελιδόνη, σου διόρθωσα τον ρασούλειο λίκνο, αν δεν συμφωνείς πες μας να το ξαναφτιάξουμε.
 

MAKIS

New member
Εννοούσα τον ίππο, το αρσενικό άλογο, σε αντιδιαστολή με την φοράδα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από μια πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή άρθρων. Αν ανοίξετε το λινκ και μετά σβήσετε το τέλος της ηλ. δ/νσης, κρατώντας μόνο από την αρχή μέχρι το greek (ή πιο απλά: αν πάτε εδώ), εμφανίζεται ο κατάλογος όλης της συλλογής.
Βέβαια είναι κατάλογος σκέτων λινκ, όχι τίτλων, οπότε η εξερεύνηση της συλλογής εμπεριέχει έντονο το στοιχείο της έκπληξης και ελάχιστα (καθόλου δηλαδή) εκείνο της στοχευμένης αναζήτησης.
Αν σας ιντρίγκαρε η σύσταση του Περικλή, αλλά δεν έχετε χρόνο να σκαλίζετε τα σχεδόν 130 αρχεία, πηγαίνετε και κοιτάζετε τα περιεχόμενα του Συνεδρίου εδώ ή κατεβάζετε τα πρακτικά του (Περιεχόμενα και κείμενα) από αυτό το ζιπάκι.
 

MelidonisM

New member
Μελιδόνη, σου διόρθωσα τον ρασούλειο λίκνο, αν δεν συμφωνείς πες μας να το ξαναφτιάξουμε.

ευχαριστώ
κι άλλες λαϊκές παροιμίες δίπλα στο κατέει ο μπουρμάς ιντά 'ν' ο χουρμάς,
Εγώ του λεω χαντούμης είμαι και αυτός μου λέει πόσα παιδιά έχεις
Αφορμή ζητά ο σπασμένος πως πονεί η αρχιδαριά του


Συνώνυμα: καστράτος, μουνούχος, εκτομίας, σπάδων, θλιβίας
http://www.stougiannidis.gr/AENAON/AS3/eynoyxos.pdf
και το άσμα πέντε ποντικοί βαρβάτοι μου χαλούσαν το κρεβάτι,
κι άλλοι τρεις μουνουχισμένοι μου το στρώναν οι καημένοι.

απ' τη Βαβυλωνία
 

bernardina

Moderator
 

MAKIS

New member
Δεν μπορώ να μην σας πω την ιστορία που δεν σας υποσχέθηκα:
Στην αρχαία Ρώμη, εκεί ήταν η Μέκκα του ευνουχισμού δύο πλούσιοι συζητούν για τους ευνούχους τους.
Εσύ πώς τους ευνουχίζεις τους σκλάβους σου;
Τους τα κτυπώ με δυο πέτρες.
Με δυο πέτρες; τι λες ρε βάρβαρε; και δεν πονάνε;
Ε; ναι πονάνε αλλά άμα προσέξεις να μην πιάσεις τα δάκτυλά σου ανάμεσα στις πέτρες δεν πονάει...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ε; ναι πονάνε αλλά άμα προσέξεις να μην πιάσεις τα δάκτυλά σου ανάμεσα στις πέτρες δεν πονάει...

:D

Στην αρχαία Ρώμη, την επέμβαση ακολουθούσε η δοκιμασία. Το φόλοου-απ :whistle::

 

LostVerse

Member
Πολύ ενδιαφέρουσα η ελληνική ταινία, θα με ενδιέφερε να την εντοπίσω και να την δω, οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.

H ταινία είναι η επιστροφή της Μήδειας (1968) υπάρχει ολόκληρη στο youtube, αν και τελικά δεν θα βοηθήσει ως προς την αναζήτηση ορολογίας.
 
Top