Κουφού καμπάνα κι αν λαλείς...

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οι λοιποί περιλαμβάνουν και τη μάνα του Θάνου Αξαρλιάν, φαντάζομαι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
11 φορές ισόβια και κάτι ψιλά έχει φάει ο Κουφοντίνας, κομματάκι δύσκολο να βγει ποτέ έξω.
Μα δεν συγχωνεύονται πρακτικά όλες οι ισόβιες ποινές σε μάξιμουμ κάθειρξη 25 ετών;
 

rogne

¥
Δεν ξέρω για τις συγχωνεύσεις, είχα την εντύπωση ότι στα πολλαπλά ισόβια δεν ισχύουν. Ομοίως δεν ξέρω αν η μητέρα του Αξαρλιάν έχει δηλώσει ότι ενδιαφέρεται να διεκδικήσει τα έσοδα του βιβλίου. Οι "λοιποί" που ανέφερα ήταν ο εξής ένας του άρθρου που λίνκαρα, ο εισαγγελέας Λάμπρου. Τέλος, δεν βλέπω καμιά ιδιαίτερη αντίδραση απέναντι στον εκδοτικό οίκο, ο οποίος ως γνωστόν βγάζει τη μερίδα του λέοντος από τα έσοδα του (κάθε) βιβλίου. Μου φαίνεται ότι έχει μπει τελείως στην άκρη αυτή η παράμετρος. Για να μην παρεξηγηθώ, ωστόσο, ο ίδιος ο Κουφοντίνας προφανώς δεν είναι άμοιρος ευθυνών για το σούσουρο που γίνεται σχετικά με τα έσοδα του βιβλίου. Αν δεν ήθελε να μπλέξει, ας μην έκλεινε συμφωνία με τον Λιβάνη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω για τις συγχωνεύσεις, είχα την εντύπωση ότι στα πολλαπλά ισόβια δεν ισχύουν.
Ας μας διαφωτίσει τότε κάποιος που γνωρίζει σίγουρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι εγώ ξέρω ότι δεν ισχύουν, απλώς δίνονται ώστε στην έφεση να μην γίνουν, ξερωγώ, 15 χρόνια: αν έχεις καταδικαστεί σε τρις ισόβια, στην έφεση θα πας σε δις ή σε απλά ισόβια.
 

SBE

¥
Kαι η περίπτωση του Παπαχρόνη, που είχε καταδικαστεί δις εις θάνατον (που αυτόματα γίνονταν ισόβια), συν κάτι άλλα ισόβια και κάτι ψιλά και βγήκε στα 25 χρόνια;

Τώρα, για τα έσοδα: δεν πιστεύω ότι θα είναι ίδιου μεγέθους με τα έσοδα της Δημουλίδου από τα μπεστ-σέλερ της, αλλά το ζήτημα δεν έχει να κάνει με το ποσό αλλά το γεγονός ότι επωφελείται από τα εγκλήματά του, για τα οποία έχει καταδικαστεί. Δεν είδα κανέναν να ζητάει το ίδιο με τα έσοδα που έχει ο Κουφοντίνας από τη μεταφραστική δουλειά του και φαντάζομαι αν έγραφε κανένα ρομαντικό μυθιστόρημα* τύπου Άρλεκιν.
Για τον εκδοτικό οίκο "δεν μιλάει κανένας"** γιατί ούτως ή άλλως κάποιος θα ήταν εκδότης και θα είχε οικονομικό όφελος από την έκδοση. Αλλά ο εκδότης δεν παρανόμησε, κι αν επωφελείται από κάποιο έγκλημα δεν είναι έγκλημα που έκανε ο ίδιος, αλλιώς θα έπρεπε να απαγορευτεί στον καθένα να γράφει ή να εκδίδει βιβλία περί αληθινών εγκλημάτων.

*Όχι καμιά δήθεν φανταστική περιγραφή της εγκληματικής δράσης του, βλ. Οτζέι Σίμσον, (If) I did it

** Σχετικό αυτό. Έχω δει κάμποση αρθρογραφία που τα σούρνει στις εκδόσεις Λιβάνη και μάλιστα οι πιο πολλοί σχολιαστές δεν λένε κιχ για τον Κουφοντίνα, και δε μου φαίνεται και τόσο ειλικρινής η κριτική τους, αλλά δεν ζω Ελλάδα και δεν ξέρω λεπτομέρειες, αν είναι δηλαδή αφορμή για να βρίσουν τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο ή αν είναι κάτι άλλο.
 

rogne

¥
Δις εις θάνατον + 23 χρόνια είχε φάει ο Παπαχρόνης, που μετατράπηκαν σε απλά ισόβια, με αποτέλεσμα να βγει στα 21μισό. Η ποινή Κουφοντίνα είναι τελεσίδικη, δεν θα μετατραπεί σε κάτι άλλο.

Κατά τ' άλλα, αυτό "το γεγονός ότι επωφελείται από τα εγκλήματά του" δεν μου φαίνεται τόσο γεγονός. Ξέρει κανείς στα σίγουρα αν και πόσα λεφτά θα πάρει απ' τις πωλήσεις; Ξέρει κανείς τι θα τα κάνει αυτά τα λεφτά, αν τα πάρει; Ξέρει κανείς τι συμφωνία έχει κάνει με τον Λιβάνη;

Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται να κάνει κάποιος που έχει καταδικαστεί για εγκλήματα. Μεγάλη συζήτηση επίσης τι σημαίνει εκμεταλλεύομαι τα εγκλήματά μου. Για παράδειγμα, διαβάζω στο λινκ που έδωσε νωρίτερα η Παλάβρα ότι, κατά την αστυνομία, το βιβλίο δεν έχει καμία αναφορά σε "στιγμές αιματοχυσίας", ότι είναι ουσιαστικά πολιτική απολογία, άλλη μία από τις αμέτρητες που έχει κάνει ο Κ. τόσα χρόνια, με δημοσιεύσεις, συνεντεύξεις κλπ, με τη διαφορά ότι η συγκεκριμένη πωλείται κιόλας. Φαντάζομαι ότι αυτό το στοιχείο της αποσιώπησης των ίδιων των εγκλημάτων (το οποίο από την άλλη κατακρίνεται, π.χ. από την αστυνομία, ως εξωραϊσμός) κάνει το συγκεκριμένο βιβλίο να διαφέρει από άλλα, τύπου Μπέρκοβιτς, Σίμσον κ.ά. Και γενικά κυκλοφορεί πολύ αυτή η παραπλανητική ταύτιση του Κ. με τους σίριαλ κίλερς, που αντιφάσκει κατάφωρα με το ίδιο το περιεχόμενο του βιβλίου. Συνεπώς τι ακριβώς εκμεταλλεύεται εδώ ο Κ.; Ότι έγινε γνωστός ως (πολιτικός ή όχι) εγκληματίας και γι' αυτό ό,τι γράφει για τη ζωή του και τις απόψες του πουλάει; Και αν ναι, σε τι ακριβώς διαφέρει απ' τον εκδότη του;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και αν ο Μπέρκοβιτς είχε τελικά γράψει το βιβλίο του όπου έγραφε για το σκύλο του γειτονά του, το πριν και μετά των εγκλημάτων του αλλά τίποτα για το ενδιάμεσο, θα ήταν ας πούμε θεμιτό να αποκομίσει χρήματα από αυτό;

Τώρα για το αν θα αποκομίσει ο Κουφοντίνας χρήματα από το βιβλίο, φαντάζομαι κανείς μας δεν ξέρει. Προσωπικά υποθέτω όμως ότι αν το έκανε δωρεάν, θα ανέβαζε τα κείμενά του στο Indymedia ή σε κάποιον άλλον ιστότοπο, ή θα έβγαζε το βιβλίο με αυτοέκδοση, δεν θα τα εξέδιδε σε έναν από τους μεγαλύτερους εκδοτικούς οίκους της χώρας. Και εδώ μπαίνει η δεύτερη παράμετρος, η προβολή: σε ποιον απευθύνεται λοιπόν το συγγραφικό αυτό πόνημα; Αγοράζουν οι σύντροφοι του Κουφοντίνα βιβλία του Λιβάνη; Ή μήπως ο Κουφοντίνας, σαν πραγματικός Μπέρκοβιτς που απολάμβανε την προσοχή των ΜΜΕ, αποσκοπεί ακριβώς σε αυτό;
 

rogne

¥
Και αν ο Μπέρκοβιτς είχε τελικά γράψει το βιβλίο του όπου έγραφε για το σκύλο του γειτονά του, το πριν και μετά των εγκλημάτων του αλλά τίποτα για το ενδιάμεσο, θα ήταν ας πούμε θεμιτό να αποκομίσει χρήματα από αυτό;

Τώρα για το αν θα αποκομίσει ο Κουφοντίνας χρήματα από το βιβλίο, φαντάζομαι κανείς μας δεν ξέρει. Προσωπικά υποθέτω όμως ότι αν το έκανε δωρεάν, θα ανέβαζε τα κείμενά του στο Indymedia ή σε κάποιον άλλον ιστότοπο, ή θα έβγαζε το βιβλίο με αυτοέκδοση, δεν θα τα εξέδιδε σε έναν από τους μεγαλύτερους εκδοτικούς οίκους της χώρας. Και εδώ μπαίνει η δεύτερη παράμετρος, η προβολή: σε ποιον απευθύνεται λοιπόν το συγγραφικό αυτό πόνημα; Αγοράζουν οι σύντροφοι του Κουφοντίνα βιβλία του Λιβάνη; Ή μήπως ο Κουφοντίνας, σαν πραγματικός Μπέρκοβιτς που απολάμβανε την προσοχή των ΜΜΕ, αποσκοπεί ακριβώς σε αυτό;

Δεν θα έπρεπε ποτέ να αποκομίσει χρήματα ο (κάθε) Μπέρκοβιτς, από οποιαδήποτε δραστηριότητά του, επειδή είναι Μπέρκοβιτς; Τότε να μην το πηγαίνουμε γύρω-γύρω, να πούμε ότι καλή είναι η θανατική ποινή για τέτοιες (και άλλες) περιπτώσεις.

Συμφωνώ στο δεύτερο, η μέγιστη δυνατή προβολή (και όχι τα προσδοκώμενα κέρδη) ήταν το ζητούμενο για τον Κ., γι' αυτό και η επιλογή Λιβάνη. Δεν νομίζω βέβαια ότι είναι διαστροφικός τρελάρας σαν τον Μπ., να τη βρίσκει που ασχολούνται τα ΜΜΕ μαζί του. Υποθέτω ότι πιστεύει πως όσο μεγαλύτερο το κοινό του τόσο περισσότερους θα πείσει. Σε κάθε περίπτωση, ξέρουμε τι συμβαίνει όταν μπλέκεται κανείς με τα πίτουρα, οπότε...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήνυμα που καλό θα είναι να σβηστεί κάποια στιγμή:

Η συζήτηση για το βιβλίο θα μεταφερθεί αλλού κάποια στιγμή — δεν ξέρω πού.

Απλώς, αν είναι να γράψετε κάτι σε σχέση με το βιβλίο, σας παρακαλούμε να μην το βάλετε στο ίδιο μήνυμα με κάποιο εντελώς άσχετο θέμα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η μέγιστη δυνατή προβολή (και όχι τα προσδοκώμενα κέρδη) ήταν το ζητούμενο για τον Κ., γι' αυτό και η επιλογή Λιβάνη.
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Το οποίο βέβαια δικαιολογεί την επιλογή που έκανε ο Κουφοντίνας, όχι την επιλογή που έκανε ο Λιβάνης.
 

rogne

¥
Ας βάλουμε κάπου και την τοποθέτηση του ίδιου του Δ.Κ. για τα επίμαχα (τη βρήκα εδώ):

■ Μίλησαν πολύ για επιδίωξη προσωπικού κέρδους από το βιβλίο και κάποιοι μίλησαν για «ματωμένα χρήματα».

- Ναι είναι «ματωμένα» τα χρήματα της δικής μας πλευράς. Για τους αδύναμους, τους άνεργους, τους νέους που πλημμύρισαν τα βιβλιοπωλεία, όπου σε λίγες ώρες εξαντλήθηκαν τα 10.000 αντίτυπα της πρώτης έκδοσης, αυτά τα 15 ευρώ της τιμής, στις συνθήκες της κρίσης, αντιπροσωπεύουν κόπο και αίμα.

Απέναντι μας υπάρχουν τα πραγματικά αιματοβαμμένα χρήματα: Των πάμπλουτων -μέσα στην κρίση- ανεπάγγελτων, μεγάλων πολιτικών οικογενειών. Της ΛΜΑΤ που θησαυρίζει και τώρα ακόμη, απομυζώντας και την τελευταία σταγόνα αίματος της κοινωνίας, και που μπορεί, σε καιρό κρίσης, να διαθέτει τα κλεμμένα για να απεργάζεται τα επόμενα σχέδια κατά του λαού και να αμείβει μέσα στα άλλα πλουσιοπάροχα τους τηλεαστέρες επικριτές μας που την υπηρετούν.

Οσο για το «προσωπικό κέρδος», όταν ύστερα από 12-14 μήνες προκύψει κάτι από συγγραφικά δικαιώματα, αυτά τα χρήματα θα χρησιμεύσουν για να στηρίξουν λίγο τις οικογένειες των πολιτικών κρατούμενων, που οι άνθρωποι τους καταδιώκονται, στοχοποιούνται, αποκλείονται από την πρόσβαση σε δουλειά και υποφέρουν.

■ Γιατί επιλέξατε τις εκδόσεις Λιβάνη: Γιατί δεν βάλατε το βιβλίο σας στο Internet ας πούμε;

- Πρώτα απ' όλα να πω ότι αγαπώ τα βιβλία σαν τέτοια. Το βιβλίο είναι όμορφο να μπορείς να το κρατάς, να το χαϊδεύεις, να το ξεφυλλίζεις. Αρα, δεν θα επέλεγα το Internet.

Οσο για την επιλογή του έκδοτη, όπως έχετε δει, στα 10 τελευταία χρόνια συνεργάστηκα σαν μεταφραστής και σε (άτυπη) επιμέλεια βιβλίων με διάφορους μικρούς εκδοτικούς οίκους, που με στήριξαν και με τίμησαν και τιμώ το θάρρος τους να βγάλουν τα βιβλία τους με το όνομά μου.

Αυτό το βιβλίο ήταν βέβαιο ότι θα δεχόταν μια λυσσαλέα επίθεση. Και το κόστος μιας τέτοιας επίθεσης θα μπορούσε να συντρίψει ένα μικρό εκδοτικό εγχείρημα, που είναι εκτεθειμένο στο μένος των εχθρών μας. Ενας εκδοτικός οίκος σαν τον Λιβάνη θα μπορούσε να πάρει ένα τέτοιο ρίσκο χωρίς να συντριβεί. Αυτός ήταν ο λόγος που απευθύνθηκα στον Λιβάνη, που ήδη από παλιά είχε εκδηλώσει ενδιαφέρον και ανταποκρίθηκε θετικά και αυτήν τη φορά.

Πρέπει όμως εδώ, να σας αποκαλύψω και κάτι ακόμη: συμβαίνει να μας έχει συνδέσει μια παλιά γνωριμία με τον οίκο Λιβάνη. Με τον Ηλία Λιβάνη καθόμασταν σε διπλανά θρανία, μαθητές, όταν πηγαίναμε μαζί στο 5ο Γυμνάσιο Εξαρχείων!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν θα έπρεπε ποτέ να αποκομίσει χρήματα ο (κάθε) Μπέρκοβιτς, από οποιαδήποτε δραστηριότητά του, επειδή είναι Μπέρκοβιτς; Τότε να μην το πηγαίνουμε γύρω-γύρω, να πούμε ότι καλή είναι η θανατική ποινή για τέτοιες (και άλλες) περιπτώσεις.

Συγγνώμη, από πού κι ως πού προέκυψε το θέμα της θανατικής ποινής; Δεν είναι επιχείρημα το να βάζουμε στο στόμα του άλλου λόγια που δεν λέει και ούτε υπονοεί.

Κατά τα λοιπά, δεν είμαι κατά του να εκδίδει ο κάθε εγκληματίας τα απομνημονεύματά του. Είμαι κατά του να αποκομίζει χρήματα από αυτό και να γίνεται μέινστριμ. Και γι'αυτό είμαι υπέρ ενός νόμου όπως ο νόμος Son of Sam, θα ήθελα να υπάρχει στην Ελλάδα και θα ήθελα και η παραμικρή δεκάρα να πηγαίνει σε ειδικό ταμείο υπέρ των θυμάτων της τρομοκρατίας. Ή υπέρ των ανέργων ή των ανασφάλιστων ή των σεισμόπληκτων. Όχι όμως στην τσέπη του κάθε εγκληματία-επίδοξου συγγραφέα.
 

rogne

¥
Συγγνώμη, από πού κι ως πού προέκυψε το θέμα της θανατικής ποινής; Δεν είναι επιχείρημα το να βάζουμε στο στόμα του άλλου λόγια που δεν λέει και ούτε υπονοεί.

Κατά τα λοιπά, δεν είμαι κατά του να εκδίδει ο κάθε εγκληματίας τα απομνημονεύματά του. Είμαι κατά του να αποκομίζει χρήματα από αυτό και να γίνεται μέινστριμ. Και γι'αυτό είμαι υπέρ ενός νόμου όπως ο νόμος Son of Sam, θα ήθελα να υπάρχει στην Ελλάδα και θα ήθελα και η παραμικρή δεκάρα να πηγαίνει σε ειδικό ταμείο υπέρ των θυμάτων της τρομοκρατίας. Ή υπέρ των ανέργων ή των ανασφάλιστων ή των σεισμόπληκτων. Όχι όμως στην τσέπη του κάθε εγκληματία-επίδοξου συγγραφέα.

Δεν ήθελα φυσικά να ισχυριστώ ότι είπες ή υπονόησες κάτι για τη θανατική ποινή, ωστόσο οι απόψεις έχουν την αυτονομία τους και τις συνεπαγωγές τους, ανεξάρτητα από το τι θα ήθελε ή δεν θα ήθελε να πει ή να υπονοήσει κάποιος που τις εκφέρει. Εννοούσα απλώς αυτό, ότι κόψε-κόψε από τα δικαιώματα του καταδικασμένου εγκληματία, στο τέλος υπάρχει ο κίνδυνος να μην του μείνει και τίποτα.

Ο νόμος Son of Sam είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, ήθελα να τη σχολιάσω και στο αντίστοιχο νήμα, αλλά πού καιρός... Να πω μόνο ότι η σημερινή, μετριασμένη νεοϋορκέζικη εκδοχή του δεν βλέπω σε τι διαφέρει απ' την απλή δυνατότητα άσκησης αγωγής κατά του συγγραφέα/εκδότη. Και δεν μου φαίνεται τυχαίο ότι η πρώτη, ισχυρή εκδοχή του κρίθηκε αντισυνταγματική στις Η.Π.Α.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο νόμος Son of Sam είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση, ήθελα να τη σχολιάσω και στο αντίστοιχο νήμα, αλλά πού καιρός... Να πω μόνο ότι η σημερινή, μετριασμένη νεοϋορκέζικη εκδοχή του δεν βλέπω σε τι διαφέρει απ' την απλή δυνατότητα άσκησης αγωγής κατά του συγγραφέα/εκδότη. Και δεν μου φαίνεται τυχαίο ότι η πρώτη, ισχυρή εκδοχή του κρίθηκε αντισυνταγματική στις Η.Π.Α.
Νομίζω πως διαφέρει σε πολλά - φαντάζομαι ότι τα ξέρεις όμως, αφού ιδίως η τελευταία σου πρόταση δείχνει πως έχεις μελετήσει καλά όλους τους σχετικούς νόμους που ισχύουν σήμερα σε διάφορες πολιτείες των ΗΠΑ για να χαρακτηρίζεις την πρώτη εκδοχή «ισχυρή» - υποθέτω σε σύγκριση με τις υπόλοιπες. Δυστυχώς εγώ δεν γνωρίζω το θέμα εις βάθος όπως φαίνεται να το γνωρίζεις εσύ, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω παραπάνω απόψη από αυτήν που κατέθεσα στο άλλο νήμα.
 
Εννοούσα απλώς αυτό, ότι κόψε-κόψε από τα δικαιώματα του καταδικασμένου εγκληματία, στο τέλος υπάρχει ο κίνδυνος να μην του μείνει και τίποτα.

Ώστε έχει το δικαίωμα ένας καταδικασμένος δολοφόνος να καυχιέται για το έγκλημά του;

Κατά τη λογική αυτή, αν και όποτε καταδικαστεί τελεσίδικα ο χρυσαυγίτης που σκότωσε τον Παύλο Φύσσα, θα δικαιούται να καυχιέται γι’ αυτό και να το τυπώσει σε βιβλίο;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ώστε έχει το δικαίωμα ένας καταδικασμένος δολοφόνος να καυχιέται για το έγκλημά του;
Μα φυσικά, ιδίως όταν κρύβει από πίσω μια ιδεολογία, είναι γνωστά αυτά. Εξάλλου, όπως δηλώθηκε και στις προκηρύξεις της 17Ν, ήταν εκτελεστές, δεν ήταν δολοφόνοι. Μάλιστα, για τις παράπλευρες απώλειες, όπως π.χ. τη στυγνή δολοφονία του Θάνου Αξαρλιάν, δεν φταίνε οι ίδιοι που έριξαν ρουκέτα στον Παλαιοκρασσά, φταίνε οι μπάτσοι που δεν φώναξαν εγκαίρως το 166 (the dog ate my homework reloaded).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το βιβλίο τράβηξε την προσοχή των περισσότερων λιγότερο γι' αυτά που γράφει ο συγγραφέας του και περισσότερο για τον εκδότη που το εξέδωσε. [...]
Θα διαβάσω Κουφοντίνα, του Τάσου Τέλλογλου.
 
Το κείμενο του Τέλλογλου δεν σας κάνει να θέλετε να πάρετε το βιβλίο; (Εμένα ναι)

Αλλά, επαγγελματίας γραφιάς, ας μάθει να βάζει άνω τελεία από κάθε υπολογιστή, δεν είναι δύσκολο.
 
Κατά τη λογική αυτή, αν και όποτε καταδικαστεί τελεσίδικα ο χρυσαυγίτης που σκότωσε τον Παύλο Φύσσα, θα δικαιούται να καυχιέται γι’ αυτό και να το τυπώσει σε βιβλίο;
Νομίζω ναι.
 
Top