Και το όνομα αυτού... Σταρ. Ή: Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε

Έλεος ο ΑΝΤ1. Έχει βάλει μπιπ στην μαστούρα και στο χασίς (Κωνσταντίνου και Ελένης). Ποιο είναι το επόμενο βήμα; Να βάλουν μπιπ και στο ρε;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Βάζω να δω μια χαζοταινιούλα χτες το βράδυ στον Άλφα. Μέσα σε τρία λεπτά ταινίας διαπιστώνω ότι έχουν εξαφανιστεί από τους υποτίτλους οι λέξεις λεσβία, γκέι και... σέξι! Το χιούμορ λογοκρίνεται, ο υπότιτλος απαιτεί να γελάσουμε με την ατάκα "Από δω η αδερφή μου" και όχι "Από δω η λεσβία αδερφή μου". Ακόμα και το "είσαι σέξι γυναίκα" αντικαθίσταται από το "είσαι ερωτική γυναίκα", λες και είναι λιγότερο "ακατάλληλος" ο χαρακτηρισμός "ερωτική" -- τουλάχιστον με τη λογική των λογοκριτών.

Αλλάζω κανάλι και πέφτω πάνω σε ένα "Λέγεται", που λέει κάποιος που σηκώνει το τηλέφωνο. Αμάν! Ναρκοπέδιο τα κανάλια... :(:woot::cry:
 

bernardina

Moderator
Άραγε είναι μικρότερη πατατούλα το "εισιτήριο" (ναι, έτσι, σε εισαγωγικά) που ΔΕΝ έδωσε ένας μεγαλόψυχος τροχαίος σε ένα παλικάρι που έκανε νιανιά το αμάξι της φιλενάδας του;
Εκτός αν στο Αμέρικα δεν μοιράζουν κλήσεις αλλά εισιτήρια. Ξερωγώ, ένα ματσάκι φούτμπολ για υπέρβαση ορίου, μπέιζμπολ για παράβαση ερυθρού σηματοδότη, ράγκμπι για πλαγιομετωπική και πάει λέγοντας. Στους υποτροπιάζοντες, μπόνους "εισιτήριο" για δύο άτομα, σε κατ' εξακολούθηση και αδιόρθωτους παραβάτες εισιτήρια διαρκείας για το άθλημα της αρεσκείας τους.
 

Zazula

Administrator
Staff member
σε κατ' εξακολούθηση και αδιόρθωτους παραβάτες εισιτήρια διαρκείας για το άθλημα της αρεσκείας τους
...συνήθως για το άθλημα «ρίψη σάπωνος σε λουτήρες»... :p
 

bernardina

Moderator
Μια που λέμε για χαζοβιόλες, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιανού πουριτανού υποκριτή έμπνευση ήταν να σκεπάσει με σβιν και σβίου δυο λέξεις στο τραγούδι της Έιμι; Τους χαλάει το dick και το blow, προσβάλλει τα χρηστά τους ήθη; Πιο πολύ, ας πούμε, από τα βιντεοκλίπ της Μάιλι Σάιρους που ξεχνάει κατ' εξακολούθηση να βάλει βρακί και τη βλέπω να της κόβουν εισιτήριο διαρκείας για κανένα υπερθέαμα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια που λέμε για χαζοβιόλες, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιανού πουριτανού υποκριτή έμπνευση ήταν να σκεπάσει με σβιν και σβίου δυο λέξεις στο τραγούδι της Έιμι; Τους χαλάει το dick και το blow, προσβάλλει τα χρηστά τους ήθη; Πιο πολύ, ας πούμε, από τα βιντεοκλίπ της Μάιλι Σάιρους που ξεχνάει κατ' εξακολούθηση να βάλει βρακί και τη βλέπω να της κόβουν εισιτήριο διαρκείας για κανένα υπερθέαμα;
Να ακούς τις σωστές unexpurgated εκδόσεις. Με lyrics. (Και να αφήσουμε ήσυχη τη Μάιλι να κάνει τα δικά της...)

https://www.youtube.com/watch?v=tux7eKFZn30


Ακόμα και το "είσαι σέξι γυναίκα" αντικαθίσταται από το "είσαι ερωτική γυναίκα", λες και είναι λιγότερο "ακατάλληλος" ο χαρακτηρισμός "ερωτική" -- τουλάχιστον με τη λογική των λογοκριτών.
Όποιος δεν έχει καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα σε «σέξι» και «ερωτικός» θα ζήσει μισερή ζωή...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πιο πολύ, ας πούμε, από τα βιντεοκλίπ της Μάιλι Σάιρους που ξεχνάει κατ' εξακολούθηση να βάλει βρακί και τη βλέπω να της κόβουν εισιτήριο διαρκείας για κανένα υπερθέαμα;
 

bernardina

Moderator
Να ακούς τις σωστές unexpurgated εκδόσεις. Με lyrics. (Και να αφήσουμε ήσυχη τη Μάιλι να κάνει τα δικά της...)
Όποιος δεν έχει καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα σε «σέξι» και «ερωτικός» θα ζήσει μισερή ζωή...

Καταρχάς, το συγκεκριμένο τραγούδι το ακούω όσο πιο συχνά γίνεται, είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου. Το πουριτανοκομμένο ξεπήδησε μια μέρα πάνω πάνω και πάτησα το play στα τυφλά. Φαντάζεσαι, λοιπόν, τι grinding of my gears έπαθα, όταν άκουσα ένα Ντινγκ! στη θέση της πρώτης λέξης και ένα Σβίιονγκ! στη θέση της δεύτερης --που σημειωτέον, ουδεμία σχέση έχει με γενετήσιες περιπτύξεις. Σε άλλα πράγματα αναφέρεται. Αλλά τόσα νογάνε. Δηλαδή τίποτα, αλλιώς θα έκοβαν και τρίτη λέξη, εκείνο το puff, αφού η φράση μιλάει για κόκα και μαριχουάνα. Εκτός κι αν έχει να κάνει με την πρόσφατη νομιμοποίησή της σε κάποια μέρη, ενώ η πρώτη είναι ακόμα φτουκακά. :rolleyes:

Όσο για τη Μάιλι, δεν πα' να κάνει ό,τι γουστάρει. It's her funeral. :twit: I'll stick to Amy, thank you. :inno:
 
Έλεος ο ΑΝΤ1. Έχει βάλει μπιπ στην μαστούρα και στο χασίς (Κωνσταντίνου και Ελένης). Ποιο είναι το επόμενο βήμα; Να βάλουν μπιπ και στο ρε;

Χτες, το αγαπημένο μας STAR έκρινε ότι το χασίς είναι θέμα-ταμπού για νεανική σειρά και το αντικατέστησε με τη λέξη «τσιγάρα». Έτσι, επί μισή ώρα βλέπαμε ολόκληρη οικογένεια να έχει συνταραχτεί επειδή η κόρη αγόρασε... τσιγάρα για τον φίλο της! Θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια, όταν οι κάτω των 18 ζητούσαν από τον περιπτερά «τσιγάρα για τον μπαμπά μου» :-D :-D
 

someone

New member
Καλημέρα συνφορουμίτες,

Να σας πω την αλήθεια, την έχω παρατήσει την τηλεόραση. Ο λόγος... η λογοκρισία. Αυτό που δεν μπορώ κυρίως είναι η αφαίρεση σκηνών από σειρές και ταινίες. Έχω παρατηρήσει κομμένες σκηνές στο Orphan, στους 300, στο Hangover κ.α. από το κανάλι Star. Και πες ότι αυτές τις σκηνές τις κατάλαβα, καθότι είχα δει εκ των προτέρων τις ταινίες αυτές και λίγο-πολύ τις θυμόμουν. Τι γίνεται, όμως, με τις ταινίες που δεν έχω δει; Πως θα εμπιστευτώ το Star ξανά, να μου δείξει κάτι καινούργιο, όταν πετσοκόβει ένα σωρό απ' αυτά; Από πλευράς υποτίτλων, θυμάμαι τον χάλια συγχρονισμό υποτίτλων στην ταινία Εξολοθρευτής (δεν θυμάμαι ποιο) από το Mega. Όλα τα παραπάνω, συν και κάτι άλλα, που είναι εκτός θέματος, με κάνουν να αποτείνομαι στις πειρατικές εκδόσεις των ταινιών και σειρών αυτών.

Επίσης, είμαι ψιλο-αντίθετος με την όλη φιλοσοφία, ότι για κάποιο λόγο τα κανάλια (θα έλεγα ΕΣΡ, αλλά αφού η Alexandra λέει ότι δεν φταίει το ΕΣΡ, αλλά τα ίδια τα κανάλια, πάω πάσο, αν και δεν το πολύ πιστεύω· θα παίζει κάποιο ρόλο και το ΕΣΡ... ίσως έμμεσα) πρέπει να είναι υπεύθυνα, όσον αφορά την λογοκρισία στο πλαίσιο ταινιών και σειρών. Πιστεύω ότι η δουλειά πρέπει να γίνεται από το σπίτι, από τους γονείς. Τι εννοώ; Πλέον, η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ, που κάθε τηλεόραση έχει πρόγραμμα για αποκλεισμό κάποιων καναλιών, λόγω του παιδικού κοινού. Μπορούν κάλλιστα οι γονείς να βλέπουν το πρόγραμμα της τηλεόρασης και σε όποια σειρά, ταινία κτλ. υπάρχει το σήμα «Ακατάλληλο για ανηλίκους κάτω των 15 ετών», ή όπου αλλού κρίνουν οι ίδιοι ότι δεν κάνει να το δει αυτό το παιδί τους, να καταχωρούν τις ώρες του τηλεοπτικού προγράμματος στο πρόγραμμα της τηλεόρασης και όλα καλά. Με αυτό τον τρόπο και το παιδί δεν θα έχει πρόσβαση σε «ακατάλληλα» προγράμματα και οι μεγαλύτερες ηλικίες θα μπορούν να απολαύσουν την αγαπημένη τους εκπομπή, χωρίς κομμένες σκηνές, χωρίς εξωραϊσμούς υποτίτλων και όχι 1, 2, 3, 4 το βράδυ! Ποια είναι η γνώμη σας επ’ αυτού;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα

Τα παιδιά μου δεν είναι σε ηλικία που να προβληματίζομαι ακόμα για αυτά τα θέματα, αλλά από παλιά η άποψή μου ήταν ότι τόσο στην τηλεόραση όσο και στο διαδίκτυο θα έπρεπε ό,τι κυκλοφορεί να συνοδεύεται από ένδειξη καταλληλότητας ή μη και αναλόγως να μπορούν ή όχι να έχουν πρόσβαση σ' αυτό το υλικό τα ανήλικα παιδιά. Σχετικά προγράμματα κλειδώματος από τους γονείς υπάρχουν ήδη στους υπολογιστές, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στις σύγχρονες τηλεοράσεις.
 
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να κλειδώσεις προγράμματα στην τηλεόραση: βάσει καναλιού, βάσει ωρών, βάσει teletext, κ.α.

Πάντως δεν νομίζω ότι το Star συγκεκριμένα πετσοκόβει κάτι. Κυκλοφορούν πετσοκομμένες εκδοχές ταινιών και σειρών με επεξεργασία που έγινε στο εξωτερικό (συνήθως στην Αμερική, στην Αγγλία, στην Ισπανία ή στην Γερμανία) για προβολή σε ώρες PG. Βλέπε και το #7.
 

someone

New member
Άρα, είστε κι εσείς αυτής της άποψης. Πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο ορθό, καθότι έτσι βγαίνουν κερδισμένοι άπαντες.

Τρόποι κλειδώματος υπάρχουν. Όλες οι καινούργιες τηλεοράσεις έχουν Γονικό Έλεγχο στα menu τους. Κι άμα καμία δεν έχει, υπάρχουν ακόμη και συσκευές, τις οποίες συνδέεις στις τηλεοράσεις και κάνουν αυτές όλη τη δουλειά.

@Hellegennes Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ψάξει το θέμα να δω ποιος φταίει και ποιος όχι. Σημασία έχει ότι ανοίγω την τηλεόραση, πάω να δω κάτι και μου τα δείχνουν είτε πετσοκομμένα, είτε με θόλους, μωσαϊκά ή με χάλια υπότιτλους. Όσο και να φωνάξω, όσες επιστολές και να στείλω, ό,τι και να κάνω τα κανάλια δεν θα «ακούσουν».

Ερώτηση: οι πετσοκομμένες εκδοχές είναι πιο φτηνές για τα κανάλια ή τα ίδια;
 
Δεν βρίσκω κάποιον λόγο να είναι φθηνότερες. Τις πετσόκοψαν για να τις περάσαν σαν PG, όχι για να κερδίσουν τηλεοπτικό χρόνο ας πούμε.
 
Top