Εσιόδοξα μυνήματα

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ποινές σε επιχειρήσεις με ρατσιστική συμπεριφορά

Επεκτείνεται η προστασία θυμάτων ρατσισμού και σε θύματα λόγω γενετήσιου προσανατολισμού, ενώ διερεύνηση και δίωξη εγκλημάτων ρατσισμού και ξενοφοβίας θα γίνεται αυτεπαγγέλτως.

ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΑΥΛΩΝΙΤΗ

Με μεγάλα πρόστιμα (έως 500.000 ευρώ), με «πάγωμα» της άδειας λειτουργίας τους μέχρι και οριστικό «λουκέτο» σε περίπτωση υποτροπής, καθώς και με αποκλεισμό από δημόσιους διαγωνισμούς για προμήθειες, έργα, υπηρεσίες, διαφημίσεις, επιδοτήσεις κ.λπ. απειλούνται όσα νομικά πρόσωπα (επιχειρήσεις, οργανισμοί κ.λπ.) εμπλέκονται σε ρατσιστικές ή ξενοφοβικές συμπεριφορές -έστω και μέσω στελεχών τους- οι οποίες μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο τη δημόσια τάξη. (...)



Προειδοποίηση προς απαισιόδοξους, που θάρθουνε να μου την πούνε ότι εδώ είναι Ελλάδα και δε θα εφαρμοστεί ποτέ ο νόμος, αν και όποτε περάσει: θα σας μεταφέρω!:p
 

daeman

Administrator
Staff member
Μόλις έφτασε στο ηλεταχυδρομείο μου, με τίτλο "Συνημμένη λίγη αισιοδοξία".
Καλή άνοιξη σε όλους! :)

Άνοιξη

Πέταξε χελιδόνι μου, σπάθισε στον αέρα
και δώσε πλιότερη ζωή, στη λιόχυτην ημέρα

Άνοιξε δρόμο να διαβεί, τσ Άνοιξης το χαμπέρι
που 'ρχεται ελπίδες άδολες, κι ολόφρεσκες να φέρει

Κέντησε ξόμπλια διαλεχτά, στσ αυγής το προσκεφάλι
και πλούμισε του δειλινού, την τρυφερή αγκάλη

Σκόρπισε μέσα στ' ουρανού τσι φλέγες το μεθύσι
και τ όνειρο δασκάλεψε, ψηλά να φτερουγίσει

να πλημμυρίσει η χαρά, ν' αναγαλλιάσει η πλάση
εδά που η γιώρα τσι γλυκιάς Άνοιξης έχει φτάσει

Άνοιξη δροσοστόλιστη, ξενινιασμένη κόρη
που προπατείς ξυπόλυτη κι ανέμελη στα όρη

Κι όπου περάσεις και διαβείς, όλα στη γής αθούνε
και μυρωμένες αναπνιές, κι ολόδροσες σκορπούνε

Πάρε με στην αγκάλη σου, δέξου με στην καρδιά σου
μέσα στο φως να λούγομαι, και μές στην ευωδιά σου

Τον έρωντά σου να ντυθώ, για μια στιγμή να νοιώσω
κείνο το χάδι στην ψυχή, που περιμένω τόσο.


Γιώργης Καράτζης
 

nickel

Administrator
Staff member
Συναλλαγές με το Δημόσιο μέσω e-mail
http://www.techit.gr/internet/518-Συναλλαγές-με-το-Δημόσιο-μέσω-e-mail.html

Το προσχέδιο νόμου του υπουργείου Εσωτερικών για την Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση προβλέπει για τους πολίτες και τις επιχειρήσεις επικοινωνία και συναλλαγές με το κράτος μέσω e-mail.

Το προσχέδιο έχει ολοκληρωθεί και αναμένεται σύντομα να κατατεθεί στη Βουλή από τον αρμόδιο υπουργό κ. Γ. Ραγκούση. Η νομοθετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης αποτελεί έναν νόμο-πλαίσιο πάνω στον οποίο θα «χτιστεί» η μετα-ΚΕΠ εποχή για την εξυπηρέτηση των πολιτών.

Την ψήφιση του νόμου, η οποία θα πραγματοποιηθεί εντός του Απριλίου, θα ακολουθήσει η υλοποίηση ενός φιλόδοξου επιχειρησιακού προγράμματος που θα περιλαμβάνει την εφαρμογή της «Κάρτας του Πολίτη» ως βασικού εργαλείου για την πιστοποίηση των πολιτών στα νέα πληροφοριακά συστήματα που θα διαμορφωθούν στην κρατική διοίκηση.

Σε δημοσίευμα της εφημερίδας το «Έθνος» αναφέρεται ότι η «Κάρτα του Πολίτη» θα αντικαταστήσει την ταυτότητα από τα τέλη του 2011 και θα ενσωματώνει «ψηφιακά κλειδιά» τα οποία θα αναγνωρίζουν τον χρήστη στα ηλεκτρονικά αρχεία του κράτους. Με το σχέδιο νόμου κατοχυρώνεται θεσμικά για πρώτη φορά στην Ελλάδα, το δικαίωμα επιλογής των πολιτών και των επιχειρήσεων για ηλεκτρονική επικοινωνία με το κράτος.

Οι ηλεκτρονικές συναλλαγές με το κράτος θα πραγματοποιούνται και με τους παραδοσιακούς τρόπους, όπως είναι η αυτοπρόσωπη παρουσία των πολιτών στις υπηρεσίες και η κατάθεση έντυπων αιτήσεων.

Όσοι πολίτες δεν έχουν πρόσβαση ή δεν γνωρίζουν τον χειρισμό τεχνολογιών πληροφορικής θα μπορούν να απευθύνονται στα ΚΕΠ για την πραγματοποίηση ηλεκτρονικών συναλλαγών.

Σύμφωνα με κυβερνητικά στελέχη, στόχος της νομοθετικής πρωτοβουλίας, είναι η μείωση της γραφειοκρατίας κατά 25%. Οι λιγότερες παρουσίες των πολιτών στα γκισέ των κρατικών υπηρεσιών θα συμβάλουν ουσιαστικά στη μείωση της διαφθοράς. [Και στα πηγαινέλα μες στην πόλη!]

Κάθε πολίτης ή επιχείρηση μπορεί να λαμβάνει και να δίνει πληροφορίες, να έχει πρόσβαση σε δημόσια έγγραφα, να καταθέτει αιτήσεις, δηλώσεις, δικαιολογητικά και να λαμβάνει τα αντίστοιχα έγγραφα από τις υπηρεσίες του Δημοσίου.

Θα ολοκληρωθεί η διαμόρφωση της Κεντρικής Διαδικτυακής Πύλης του Δημοσίου από την οποία θα παρέχονται ηλεκτρονικές υπηρεσίες των κρατικών φορέων στους πολίτες και τις επιχειρήσεις.

Προβλέπεται επίσης η ηλεκτρονική επικοινωνία μεταξύ των δημοσίων φορέων και πολιτών ή επιχειρήσεων και η πρόσβαση των πολιτών ή των επιχειρήσεων σε δημόσια έγγραφα. Τα ηλεκτρονικά έγγραφα θα διαθέτουν προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή και θα έχουν την ίδια νομική ισχύ με τα έντυπα που έχουν υπογραφή και σφραγίδα.

Θα διαθέτουν επίσης «χρονοσήμανση» και αριθμό «ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου». Δηλαδή θα καταγράφεται η ώρα και η ημερομηνία κατάθεσης του εγγράφου καθώς και αποστολής της απάντησης, ενώ και θα παρακολουθείται η έκδοση, παραλαβή, κοινοποίηση και διαβίβαση εγγράφων.

Παράλληλα οι δημόσιες υπηρεσίες θα ψηφιοποιούν τα έντυπα έγγραφα και θα δημιουργούν ηλεκτρονικό αρχείο.

Οι πολίτες μπορούν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά αιτήσεις, δηλώσεις δικαιολογητικά, προσφορές, δικαιολογητικά συμμετοχής σε δημόσιους διαγωνισμούς.

Η ταυτότητα πολιτών και επιχειρήσεων θα πιστοποιείται από την προηγμένη ηλεκτρονική υπογραφή που θα ενσωματώνεται στην «Κάρτα του Πολίτη».
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορεί σήμερα οι γνωστοί γραφικοί του 666 να έκαναν διαδήλωση κατά της Κάρτας του Πολίτη, αλλά εγώ περιμένω πώς και πώς τη μέρα που δεν θα χρειάζεται πια ούτε να ξαναπατήσω το πόδι μου σε δημόσια υπηρεσία ούτε να μιλήσω στο τηλέφωνο με κανέναν καρεκλοκένταυρο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το εσιόδοξο μήνυμα είναι ότι μερικοί τα βλέπουν με χιούμορ, όπως ο φίλος του καινούργιου μπλογκ του Χρήστου Μιχαηλίδη:

Από τον τακτικό, εξωτερικό συνεργάτη του filoftero, τον φίλο μου Φάνη, το e-mail της ημέρας για τα καλά της κρίσης:

  • Μ’ αρέσει που όταν λέω για αύξηση στο αφεντικό μου δε με αγριοκοιτάζει αλλά ξεσκίζεται στα γέλια. Άσε που έδιωξε κάνα δυο που δε μου άρεσε η μούρη τους.
  • Μ’ αρέσει που πολλοί φίλοι μου μετανάστευσαν για καλύτερο μέλλον, γιατί θα έχω extra προορισμούς διακοπών στο εξωτερικό. Άσε που όλο και κάτι θα στέλνουν τις γιορτές.
  • Μ’ αρέσει που ακρίβυνε η βενζίνη και είναι απλησίαστη, και κουνάω λιγότερο το αμάξι γιατί αυτό σημαίνει ότι θα το έχω για περισσότερα χρόνια, κάνω καλό στην καρδιά μου και είμαι και πολύ μούρη όταν προτείνω σε φίλους να πάμε τσάρκα με το αμάξι στην Εθνική. Άσε που όταν πάμε για μπάνιο το καλοκαίρι τσοντάρουν πια όλοι για βενζίνη ενώ παλιά κάναν τον κινέζο.
  • Μ’ αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά. Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον.
  • Μ’ αρέσει που οι σερβιτόροι άρχισαν να λένε πάλι ευχαριστώ όσα λίγα και να είναι τα τιπς και αν τους δώσουν.
  • Επιπλέον για τις γκόμενες, είσαι σίγουρος πια 100% ότι δε σε θέλει για τα λεφτά σου.
  • Μ’ αρέσει που ο κουλουρτζής έξω από τα μπουζούκια έχει πιο πολλή δουλειά από τη λουλουδού μέσα στα μπουζούκια.
  • Μ’ αρέσει ο καφές που κερδίζω στο τάβλι με φιλαράκια αποτελεί το 2% του μισθού μου, που σημαίνει ότι σε 50 παρτίδες έχω βγάλει ένα μισθό.
  • Μ’ αρέσει που θα κόψουν τα επιδόματα. Δεν άντεχα να περιμένω σε ουρές όρθιος.
  • Μ’ αρέσει που το μέλλον της χώρας είναι αβέβαιο, γιατί σε όλους μας έλειπε λίγο πολύ η περιπέτεια στη ζωή μας.
  • Μ’ αρέσει που μπορώ να έχω κατάθλιψη ελεύθερα. Παλιά μου τα είχαν πρήξει όλοι: «Τι σου λείπει, ρε μαλάκα; Τη δουλειά σου την έχεις, το αμαξάκι σου, τι άλλο θες;’
  • Μ’ αρέσει που στο σούπερ μάρκετ σπάνια περιμένεις πια τον μπροστά να χτυπήσει 2 καρότσια ψώνια, και αν πέσεις σε τέτοιον, του λες να σε καλέσει και σένα στο πάρτι.
  • Μ’ αρέσει που βλέπω αυτούς που αποταμιεύανε τόσα χρόνια, να χάνουν τα λεφτά τους, γιατί νιώθω καλύτερα που εγώ τα χάλαγα πάντα μέχρι τελευταίο ευρώ και τώρα από «σπάταλος» έγινα «προνοητικός» γιατί τουλάχιστον πρόλαβα και τα χάρηκα.
  • Μ’ αρέσει που γίνονται πιο πολλοί πολιτικοί γάμοι, γιατί σε αυτούς τουλάχιστον δε χρεώνουν για τους πολυέλαιους.
  • Μ’ αρέσει που την έχουν δει ξαφνικά όλοι οικολόγοι, και καλά ότι κάνουν οικονομία γιατί προστατεύουν το περιβάλλον.
  • Μ’ αρέσει που λένε ότι θα ξαναγυρίσουμε στη δραχμή, γιατί επιτέλους θα ξοδέψω τις δραχμές που είχα φυλάξει για ενθύμιο και μου έσπαγαν τα νεύρα όταν δεν είχα μία και υπολόγιζα ότι αντιστοιχούν σε 60-70 ευρώ αλλά δεν τις άλλαζε πια η τράπεζα.
  • Μ’ αρέσει που αν πω ότι δουλεύω 2 φορές τη βδομάδα με κοιτούν με συμπάθεια και μου λένε κουράγιο, ενώ πιο παλιά σκεφτόντουσαν «Ρε τον τεμπέλη».
  • Μ’ αρέσει που θα έχω και γω μία ιστορία πόνου και δυστυχίας να λέω στις επόμενες γενιές για το παρελθόν της χώρας, όπως εμείς ακούγαμε για χούντα και 2ο παγκόσμιο. Αλλιώς θα με πέρναγαν για πολύ φλώρο...
 

SBE

¥
Λοιπόν, αυτό το υποσχέθηκα από χτες αλλά σήμερα θέλω να αποφύγω τη δουλειά και κάθομαι και γράφω :cool:

Έπεσε στα χέρια μου το Κ της Καθημερινής της 7/4/11, και συνιστώ σε όσους θέλουν να φτιαχτεί η διάθεσή τους λίγο να το αναζητήσουν. Πρόκειται για το "απεργοσπαστικό" φύλλο.
Το κύριο θέμα του είναι οι μικρές εταιρίες υψηλής τεχνολογίας που γεννήθηκαν από τα πανεπιστήμια και τα ερευνητικά κέντρα της Ελλάδας και παρουσιάζονται τέσσερεις τέτοιες επιχειρήσεις οι οποίες αναζητούν επενδυτές για να μεγαλώσουν, καθώς και τα αποτελέσματα κάποιου διαγωνισμού ελληνικής καινοτομίας (ευρεσιτεχνίας). Από τις τέσσερεις επιχειρήσεις η μία είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να βρει επενδυτές, γιατί είναι σε κλάδο που βρίσκεται σε μεγάλη άνοδο και παράγει προϊόν που θα έχει ζήτηση. Για τις άλλες δεν είμαι 100% σίγουρη, είμαι όμως αισιόδοξη. Όσο για τις ευρεσιτεχνίες, μια- δυο είναι πολύ καλές και ελπίζω να γίνουν εμπορικές.

Οι επιχειρήσεις του αφιερώματος επιχορηγήθηκαν από το κράτος τα τελευταία δέκα χρόνια και συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα αναζήτησης επενδυτών στις ΗΠΑ, σε συνεργασία με ελληνοαμερικανικές επενδυτικές εταιρείες. Φυσικά το αφιέρωμα δεν τα λέει όπως τα λέω, τα λέει πιο πιασάρικα και πιο συναισθηματικά και είναι εμφανές ότι ο αρθρογράφος (οι αρθρογράφοι) δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις για το θέμα. Αυτό γενικά δεν είναι κακό, δεν ξέρουν τα πάντα οι δημοσιογράφοι, όμως χρειάζεται να κάνουν λίγο ψάξιμο για να αποφύγουν το ύφος γραφής όλο δέος κλπκλπ. Για να το πω πιο απλά, συζήτησα το περιεχόμενο του αφιερώματος με κάποιον που το διάβασε προσεκτικά, χωρίς να έχει ειδικές γνώσεις, και δεν είχε καταλάβει αυτά που κατάλαβα εγώ. Όταν έχεις 16 σελίδες ύλη έχεις χώρο για πολλές επεξηγήσεις (και μικρότερες φωτογραφίες κι λιγότερο να ευλογάς τα γένια σου).

Τώρα θα μου πείτε γιατί το θεωρώ αισιόδοξο μήνυμα αυτό το αφιέρωμα; Από ιδιοτέλεια, ίσως. Τον τελευταίο καιρό έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με ζητήματα σύνδεσης έρευνας και παραγωγής, με τεχνολογική πολιτική κλπ και όσες συζητήσεις είχα κάνει με Έλληνες αρχίζανε με το "αυτά δε γίνονται στην Ελλάδα". Να λοιπόν τι δεν γίνεται στην Ελλάδα, αλλά τελικά γίνεται:
  • Δεν ξεκινάνε επιχειρήσεις από τα πανεπιστήμια
  • Υπάρχει αξεπέραστη αντίσταση στη σύνδεση πανεπιστημίου και παραγωγής
  • Δεν έχουμε μικρές επιχειρήσεις υψηλής τεχνολογίας
  • Το κράτος δεν ενδιαφέρεται για τέτοια πράγματα
  • Ό,τι φτιάχνει η μία κυβέρνηση το σταματάει η επόμενη
  • Δεν υπάρχει κανένα σχέδιο, όλα γίνονται τυχαία ή με σκοπό την κομπίνα
  • Υπάρχει αγεφύρωτο χάσμα ανάμεσα στις ιδέες και την επιχειρηματικότητα
  • Δεν έχουμε ερευνητικά κέντρα κι όσα έχουμε είναι για το βόλεμα τεμπέληδων
... και άλλα πολλά, που τελικά είναι μύθοι. Και όχι, δεν είπα πως όλα γίνονται σωστά. Είμαι σίγουρη ότι γίνονται και λάθη και απ'όλα. Υπάρχει όμως το μεγάλο εμπόδιο την νοοτροπίας του "αυτά δε γίνονται εδώ". Το ελαφρώς θλιβερό της υπόθεσης; ότι χρειάστηκε να φιλοτιμήσουμε μερικούς ελληνοαμερικανούς επενδυτές για να ανοίξουν μερικούς δρόμους. Δεν είναι κακό το να εκμεταλλεύεσαι τις δυνατότητές σου, φυσικά.

Πηγαίνοντας πίσω στα περί αισιοδοξίας, δεν πιστεύω ότι αυτές οι επιχειρήσεις κι άλλες σαν αυτές θα γίνουν οι αυριανές πολυεθνικές. Πιστεύω ότι οι πιο πολλές θα παραμείνουν στο μικρομεσαίο χώρο. Αλλά αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό. Κι επειδή λένε οι ειδικοί ότι με τέτοιες επιχειρήσεις (μικρομεσαίες υψηλής τεχνολογίας, όχι μεταποιητικές) δημιουργείς σοβαρή οικονομία, γι'αυτό είμαι αισιόδοξη.

Disclaimer: δεν τα γράφω αυτά για να πω καλά λόγια για την κυβέρνηση. Αυτά που αναφέρονται στο αφιέρωμα δεν φτιάχτηκαν τους τελευταίους 18 μήνες από το μηδέν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα πάντως μου γέννησε θετικά συναισθήματα το κείμενό σου και σ’ ευχαριστώ γι’ αυτό. Σε συζήτηση με συλλεξιλόγο λέγαμε πόσο σημαντικό είναι το θέμα της δυναμικής. Στο χώρο της διαφθοράς, όταν το χρήμα κυκλοφορούσε άφθονο, σαν βροχή που μας τη χάριζε ο Θεός, ήταν όλοι με το χέρι τεντωμένο, δώσε κι εμένα μπάρμπα. Τώρα που το χρήμα κυκλοφορεί με το σταγονόμετρο, ελπίζεις ότι αυτοί που δεν τρώνε θα αρχίσουν να καρφώνουν εκείνους που προλαβαίνουν να βάλουν το χέρι στον κορβανά. (Αρχίζουμε με τον φθόνο και η ηθική έρχεται αργότερα, όταν η ανάγκη γίνεται φιλότιμο.) Το ίδιο μπορεί να γίνει και στο χώρο της δημιουργίας, αν δημιουργηθούν ευνοϊκές συνθήκες για την υγιή επιχειρηματικότητα και εμπόδια για τη λοβιτούρα. Να δω αυτή τη δυναμική να δημιουργείται και τίποτ’ άλλο. (Έχω και παιδιά που δεν θα ήθελα και δεν θα ήθελαν να ξενιτευτούν.)
 

SBE

¥
Η δυναμική είναι πολύ δύσκολο πράγμα και απαιτεί μεταξύ άλλων χρήμα (δηλαδή να φορολογηθούμε) και φοροαπαλλαγές (δηλαδή να μην φορολογηθούν το ίδιο οι επιχειρήσεις αυτού του είδους). Σα να ακούω ήδη στο βάθος φωνές ότι τη βγάζει καθαρή το κεφάλαιο, αν και δε νομίζω ότι οι επιχειρηματίες του αφιερώματος ήταν τίποτα μεγαλοκαπιταλιστές. Αν ήταν, τότε δεν θα αναζητούσαν επενδυτές μέσω κρατικών πρωτοβουλιών, θα έκαναν δυο τηλέφωνα σε φιλαράκια τους και θα είχαν βρει επενδυτές.

Μια που αναφέρεις όμως παιιδιά κλπ, μια στατιστική που είδα σε μια διάλεξη και με παραξένεψε, αλλά δυστυχώς είναι αληθινή, είναι ότι η Ελλάδα έχει 22% πτυχιούχους που νομίζω είναι ή ακριβώς ή λίγο πιο κάτω από το μέσο όρο για την ΕΕ. Είναι που ζούμε και τόσα χρόνια, οπότε αραιώνει το ποσοστό. Αυτή τη στατιστική τη βλέπει ένας πιθανός επενδυτής και σου λέει τι να πάω να ανοίξω στην Ελλάδα; Που θα βρω προσωπικό; Γιατί μην ξεχνάμε ότι μια επιχείρηση δεν μπορεί να δουλεψει μόνο με ηλικίες 25-40 με μικρή πείρα, όσο κι αν νομίζουν οι 25άρηδες ότι τα ξέρουν όλα.
Κάτι άλλο που δεν ξέρω πως δουλευει είναι η εκπαίδευση στα πανεπιστήμια. Φέτος γνώρισα πεντέξι γαλλάκια 22-23 χρονών, από την Εκόλ Πολιτεκνίκ κι από την Ποντ ε Σοσέ. Μηχανικοί, ηλεκτρολόγοι, μηχανολόγοι, αεροναυπηγοί, πολιτικοί, αλλά ένα μέρος των σπουδών τους ήταν καθαρά διοικητικά, οικονομικά και επιχειρηματικά μαθήματα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει και στην Ελλάδα το πρόγραμμα σπουδών, πάντως εγώ έκανα ένα μάθημα όλο κι όλο στις σπουδές μου που λεγόταν Επιχειρησιακή Έρευνα κι άμα με ρωτήσεις δε θυμάμαι τι ήταν, κάτι πολύ μαθηματικό ήταν πάντως.
Και για να επιστρέψουμε στο θέμα. Πόσο φταίει η νοοτροπία μας; Άν η επικρατούσα αντιληψη για την επιχειρηματικότητα την εξισώνει με το κεφάλαιο που πίνει το αίμα του λαού με το καλαμάκι ή αν νομίζουμε ότι μόνο νεποτισμός και ρουσφέτι δουλεύει, εμπόδιο είμαστε εμείς οι ίδιοι. Και μέχρι τώρα δεν έχω δει δείγματα ότι αλλάζει αυτό, αν και πάντα ελπίζω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει και στην Ελλάδα το πρόγραμμα σπουδών, πάντως εγώ έκανα ένα μάθημα όλο κι όλο στις σπουδές μου που λεγόταν Επιχειρησιακή Έρευνα κι άμα με ρωτήσεις δε θυμάμαι τι ήταν, κάτι πολύ μαθηματικό ήταν πάντως.
Κι εγώ Επιχειρησιακή Έρευνα έκανα στη σχολή· πρόκειται για το μάθημα Operations Research (queueing theory κ.τ.ό.).
 

Earion

Moderator
Staff member
Ποτέ δεν είναι αργά για αισιόδοξα μηνύματα. Σήμερα μου έστειλαν αυτό το ηλεμήνυμα, με την ένδειξη: Πρέβελη 17 Μαΐου 2011.



Ναι, ναι, ανοίχτε τα παράθυρα, ανοίχτε τις ψυχές
η Άνοιξη διαβαίνει μουσηγέτις
κ’ έτσι, καθώς διαβαίνει – ανοίξτε τα παράθυρα, ανοίξτε τις ψυχές – από τα έγκατα της γης και από τα χείλη της νεότητος της Οικουμένης ξεπετιέται και ως την Εδέμ ακούεται και ως την Εδέμ πηγαίνει, σαν ιαχή και προσευχή, σαν οργασμού που επέρχεται γιγάντιο κτυποκάρδι, μία διάτορος, μία παντάνασσα κραυγή: «BEAT, BEAT, BEATITUDE AND LOVE AND GLORY!»

Εκ του θανάτου εις την ζωήν.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Η κρίση μάς σώζει από... τα σκουπίδια

Της Μαρίας Κατσουνάκη

Το χρόνιο πρόβλημα της διαχείρισης των απορριμμάτων στην Αττική βρίσκει μιαν αναπάντεχη «λύση»: την οικονομική κρίση… Ο αρμόδιος για τα θέματα καθαριότητας αντιδήμαρχος Ανδρέας Βαρελάς διαπιστώνει μείωση των απορριμμάτων στην Αθήνα κατά 25%, η οποία, όπως σχολίασε σε στενούς συνεργάτες του, «δεν οφείλεται στην ευαισθητοποίηση των κατοίκων αλλά στις συνέπειες της κρίσης στην κατανάλωση». Εάν συνεχιστεί, δε, με αυτούς τους ρυθμούς δεν χρειάζεται να ανησυχεί ο περιφερειάρχης Αττικής Γιάννης Σγουρός ότι σε δυο χρόνια θα κλείσει η χωματερή στη Φυλή γιατί δεν «θα μπορεί να δεχτεί ούτε ένα κιλό σκουπίδια» (δηλώνει σε συνέντευξή του στα «Νέα» 18/07). Οι αντοχές θα αυξηθούν και το αδιαχώρητο θα πάρει παράταση. [...]
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_20/07/2011_1295836

Ή έχει πέσει 25% η αγοραστική κίνηση ή τρώμε το τυρί ακόμα και χαλασμένο. Σε λίγο και τις πλαστικές συσκευασίες.
 

SBE

¥
Αγοράζουμε χύμα και μαγειρεύουμε αντί να παίρνουμε έτοιμα.
Το χαλασμένο τυρί δεν έχει ανάγκη χωματερή.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Lonesome Valley - Mississippi John Hurt


You gotta walk that lonesome valley
You gotta walk it by yourself
There's nobody here can walk it for you
You gotta walk that valley by yourself


Pete Seeger with Arlo Guthrie


One of the most important things which Woody taught me and a lot of others is that you could make a combination between the best of the old and the new; it didn't have to be either one or the other, you can mix them up.

You know it's darkest before the dawn
this thought keeps me moving on...

Though the road be rough and rocky
And the hills be steep and high
We can sing as we go marching
And we'll win that one big union by and by


This machine surrounds hate and forces it to surrender.

 

nickel

Administrator
Staff member
Εστιατόριο «πλήρωσε ό,τι μπορείς» άνοιξε στο Νιου Τζέρσι ο Μπον Τζόβι
Νέα Υόρκη
Ένα εστιατόριο που επιτρέπει στους πελάτες να πληρώνουν όσα χρήματα θέλουν άνοιξε ο διάσημος Αμερικανός τραγουδιστής Τζον Μπον Τζόβι στο Νιου Τζέρσι. Και σε περίπτωση που ο πελάτης δεν έχει λεφτά, δεν χρειάζεται να ανησυχεί. Στο Soul Kitchen υπάρχουν αρκετά πιάτα για πλύσιμο.

Το εστιατόριο, το οποίο άνοιξε τις πόρτες του την Τετάρτη στο Νιου Τζέρσι, δεν διαθέτει τιμοκατάλογο και αφήνει τους πελάτες να πληρώνουν ό,τι ποσό θέλουν.

Για όσους δεν διαθέτουν καθόλου χρήματα, υπάρχει η λύση της εργασίας στο εστιατόριο.

«Σε μια εποχή όπου ένα στα πέντε νοικοκυριά ζει κάτω από το όριο της φτώχειας και σε μια εποχή όπου ένας στους έξι Αμερικανούς δεν έχει εξασφαλίσει το γεύμα του, ένα εστιατόριο σαν και αυτό είναι απολύτως απαραίτητο» δήλωσε ο Τζον Μπον Τζόβι στο New York Magazine.

http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231134206
 

SBE

¥
Πφ! Σουβλατζίδικο σελφ σέρβις και πληρώστε όσο έχετε ευχαρίστηση είχε ανοίξει κάποια εποχή στην Ξάνθη, αλλά δεν το πρόλαβα, έκλεισε λόγω οικονομικών δυσχερειών :twit::upz:

Σοβαρά πάντως, μελέτες έχουν δείξει ότι είναι πολύ επικερδές κόλπο το πληρώστε όσο νομίζετε ότι αξίζει ή όσο έχετε ευχαρίστηση. Όταν δεν υπάρχει ενδεικτική τιμή οι πελάτες τείνουν να αφήνουν περισσότερα απ'ό,τι ζητάνε άλλα αντίστοιχα εστιατόρια. Μπορεί που και που να βρεθεί κανένας τσιγγούνης που δεν αφήνει τίποτα, αλλά άνετα μπορεί να απορροφηθεί η χασούρα του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από απαισιόδοξο ρεπορτάζ στο Βήμα (Έρχεται μεγάλη συρρίκνωση στις τηλεπικοινωνίες):

[...]
Λαμπρά παραδείγματα εξωστρεφών ελληνικών επιχειρήσεων που καινοτομούν στην τεχνολογία, όπως η Upstream, η Globo, η Fasmetrics, η inAccess θριαμβεύουν στο εξωτερικό, δείχνοντας και τον δρόμο που πρέπει να πάρει η Ελληνική οικονομία. Οι ελληνικές επιχειρήσεις του κλάδου των τεχνολογιών πληροφορικής κι επικοινωνιών στρέφονται όλο και περισσότερο τις διεθνείς αγορές.
[...]

Upstream
Globo
Fasmetrics
inAccess

(Ανάλογα υπάρχουν σε άλλους χώρους, π.χ. της χημείας.)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επαναλαμβάνω την πάγια προειδοποίηση προς τους απαισιόδοξους που θα έρθουν να την πούνε στον δόκτορα: θα μεταφερθείτε εν ριπή οφθαλμού!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι αυτό, για μένα, αισιόδοξο είναι:

ΣτΕ: Αντίθετη [sic! - εννοούσαν την Ολομέλεια, άραγε;] στο μεσοπρόθεσμο οι προσλήψεις αστυνομικών

Μη νόμιμο έκρινε και η Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας (μετά το Ε' Τμήμα) το Προεδρικό Διάταγμα του υπουργού Προστασίας του Πολίτη Χρήστου Παπουτσή για 100 προσλήψεις στην ΕΛ.ΑΣ.

Το συγκεκριμένο ΠΔ κρίθηκε παράνομο καθώς είναι εκτός του πλαισίου των δεσμεύσεων που επιβάλλει το μεσοπρόθεσμο πλαίσιο δημοσιονομικής στρατηγικής 2012-2015, αλλά και επειδή από κανένα στοιχείο δεν βεβαιώνεται ότι η δαπάνη, η οποία ανέρχεται στα 2.477.000 ευρώ, για τη δημιουργία των νέων οργανικών θέσεων και των 100 προσλήψεων στην ΕΛΑΣ (Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης), έχει περιληφθεί στον προϋπολογισμό του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη της επόμενης πενταετίας.

Ειδικότερα, [....]
Καθημερινή
 
Top