Γιατί ενοχλούνται τώρα οι χρυσαυγίτες όταν τους λένε νεοναζί;

LostVerse

Member
Καμύ, ξανά:

Ωραίος ο Καμί, πέρασα ένα μάθημα χάρη σ' αυτόν. Αλλά για την περίσταση έχω ακόμα καλύτερο:

Λες: Πολύ καιρό αγωνίστηκες. Δεν μπορείς άλλο πια ν’ αγωνιστείς. Άκου λοιπόν: Είτε φταις είτε όχι: Σαν δε μπορείς άλλο να παλέψεις, θα πεθάνεις.......Οι εχθροί μας περιμένουν να κουραστούμε. Όταν ο αγώνας είναι στην πιο σκληρή καμπή του. Οι αγωνιστές έχουν την πιο μεγάλη κούραση. Οι κουρασμένοι, χάνουν τη μάχη
Μπ. Μπρεχτ


Ίσως η καλύτερη επιβεβαίωση του αξιώματος ότι η διαπίστωση του προβλήματος και η λύση του προβλήματος είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Εκ του αποτελέσματος κρίνοντας πάντα (το πού οδήγησε η δημοκρατία της Βαΐμάρης), το να διαπιστώσεις ότι ο ναζισμός είναι κάτι κακό και κατακριτέο, από μόνο του είναι περίπου η άχρηστη πληροφορία της ημέρας. Αυτό είναι και το κακό με τα ευχολόγια. Είναι βολικά, αλλά δεν είναι λύση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Όταν επιθυμείς κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει πραγματικότητα.
--Πάολου Κοέλιου​
 

LostVerse

Member
Βρε ψυχοπονιάρη LV, λύσε μου μια απορία αφού γνωρίζεις τόσο καλά το MO της ΧΑ. Γιατί θίχτηκαν και απειλούν με μηνύσεις τελικά; Είναι ναζί και φιλοχιτλερικοί ή δεν είναι; Κι αν είναι, γιατί δεν το παραδέχονται δόξη και τιμή; Κι αν δεν είναι, γιατί γράφουν αυτά που γράφουν και λένε αυτά που λένε;
Άντε, αρκετά τρολάρισες κι αρκετά ασχολήθηκα. Γεια χαρά.

Αν θεωρείς ότι τρολάρισα, κακώς μου απαντάς. Αν θες να συζητήσεις, απλά χρειάζεται να το κάνεις επί της ουσίας, εγώ αυτό έκανα, χωρίς καμία απαίτηση να σου αρέσει η άποψή μου ή να συμφωνήσεις υποχρεωτικά μ' αυτή or else σου κολλάω πινακίδα, τρολ, whatever. Όπως είπα, πιστεύω ότι μπορείς και καλύτερα απ΄αυτό, αλλά αν έτσι θες να «κερδίσεις», be my guest.

Δεν ξέρω γιατί απειλούν με μηνύσεις, υποθέτω για δημιουργία εντυπώσεων, αφού κατά τη γνώμη μου η συγκεκριμένη αιτία που επικαλούνται θα πέσει στο κενό. Εγώ πιστεύω (όπως έχω ξαναπεί) ότι είναι και νεοναζί και φιλοχιτλερικοί, οι ίδιοι όμως δημόσια τουλάχιστον έχουν κάθε λόγο να τα αρνούνται, όπως είπα και παραπάνω άλλωστε, τους συμφέρει να απευθύνονται σε μεγαλύτερο κοινό.
Το λινκ που δίνεις λέει πολλά και διάφορα, όλα από μια και μόνο οπτική ορμώμενα, κι από τα οποία αρκετά έχουν διαψευστεί ως ψέματα ή/και κατασκευάσματα.

Επειδή λοιπόν πρόκειται για σύγκρουση άκρων κι ο καθένας λέει τα δικά του, στην θέση σου θα κράταγα μικρό καλάθι.

Όταν επιθυμείς κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει πραγματικότητα.
--Πάολου Κοέλιου​

Γιατί λοιπόν η ΔΗΜΑΡ (τελείως ενδεικτικά) να επιθυμεί την ηρωοποίηση της ΧΑ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Το λινκ που δίνεις λέει πολλά και διάφορα, όλα από μια και μόνο οπτική ορμώμενα, κι από τα οποία αρκετά έχουν διαψευστεί ως ψέματα ή/και κατασκευάσματα.
Κάτι τέτοια αδικούν πολύ την υπόλοιπη επιχειρηματολογία σου. Υπάρχουν αρκετά στοιχεία για να ξέρουμε ότι οι άνθρωποι είναι αρρωστημένα μυαλά. Δηλαδή, εγώ για να τους καταλάβω πλήρως θέλω εξήγηση και από ψυχίατρο, που θα μπορεί να πάει και στην παιδική ηλικία τους, να βρει τη ρίζα των προβλημάτων που έχουν με τον συνάνθρωπο. Οι φίλοι του ναζισμού είναι άρρωστοι άνθρωποι, πιστεύω. (Ακόμα κι αν αυτό ακούγεται λίγο σαν... ελαφρυντικό.)

Ποιος θα μου θυμίσει τους στίχους του τραγουδιού του καινούργιου τους βουλευτή;
 
Άλλωστε κι ο νικητής του λαχείου λεφτά των άλλων παικτών κερδίζει, δεν του ζητάνε μετά δανεικά οι άλλοι παίκτες με το σκεπτικό ότι τα δικά τους λεφτά κέρδισε.

Λογικό άλμα. Τα λεφτά που έδωσα για τυχερό παιχνίδι, τα έδωσα με την θέλησή μου. Τους φόρους τούς πληρώνω με το έτσι θέλω. Και υποτίθεται ότι τους πληρώνω για να γίνονται έργα που αφορούν το κοινωνικό σύνολο, δηλαδή που στην ουσία θα ωφελούν κι εμένα. Αδυνατώ να καταλάβω πώς το μοίρασμα τροφίμων βοηθάει εμένα ή την κοινωνική και κρατική υποδομή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ποιος θα μου θυμίσει τους στίχους του τραγουδιού του καινούργιου τους βουλευτή;

Όποιος θέλει να πληροφορηθεί τους στίχους, μπορεί να γκουγκλίσει Αρτέμης Ματθαιόπουλος (ή «Γαμπρός του Μιχαλολιάκου», το ίδιο είναι), και «Αστέρι του Δαβίδ». Μην φέρετε εδώ σας παρακαλώ τα κατάπτυστα έργα του.
 
Φυσικά δεν το λέω σαν μομφή στην wikipedia, η οποία άλλωστε ποτέ δεν αυτοπαρουσιάστηκε ως ουδέτερη, αντικειμενική εγκυκλοπαίδεια.

Μέγα λάθος. Είναι κύριο μέλημά της να είναι ουδέτερη και κατά δύναμην αντικειμενική, πράγμα που μάλιστα αναφέρεται ρητά στους όρους δημιουργίας και επεξεργασίας άρθρων. Υπάρχουν τμήματα κειμένων ή ακόμα και ολόκληρα άρθρα που έχουν κατέβει ακριβώς γιατί περιείχαν αναφορές με bias (κοινωνικό, πολιτικό, θρησκευτικό, κτλ).

Η wikipedia έχει 92 βιβλιογραφικές αναφορές για να στηρίξει το συγκεκριμένο άρθρο, άρα μόνο μονόπλευρο και ιδεολογικά μη ουδέτερο και αναντικειμενικό δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις.
 

SBE

¥
Aφήνοντας τα αποφθέγματα, πιο πάνω η Μπερνι είπε κάτι ενδιαφέρον: ποιοί είναι οι αποδέκτες της προσφοράς τροφίμων; Και γιατί η προσφορά τροφίμων- λύση έσχατης ανάγκης- είναι ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος της φτώχειας; Μερικά κιλά ζυμαρικά που κοστίζουν δυο-τρία ευρώ δεν βοηθάνε να πληρώσεις το ενοίκιό σου, για παράδειγμα, ούτε βοηθάνε μακροπρόθεσμα. Όσες φωτογραφίες από σχετικές διανομές έχω δει δεν μου δίνουν την εντύπωση ότι αυτοί που παίρνουν τα τρόφιμα λιμοκτονούν. Και λογικά, για να φτάσεις στο σημείο να περιμένεις στην ουρά σε δημόσιο χώρο για δωρεάν τρόφιμα θα πρέπει να έχεις εξαντλήσει κάθε άλλη σου δυνατότητα (και τη δυνατότητα να πάρεις ανώνυμα και χωρίς κάμερες της τηλεόρασης τη βοήθεια). Κι αυτό σε κοινωνία οικογενειοκεντρική, σαν την Ελλάδα.
 
Η απάντηση στο ερώτημα του νήματος είναι προφανώς αυτή:

H Χρυσή Αυγή δεν κάνει και τίποτα περίεργο ή πρωτοφανές. Κρύβει επιμελώς το ένοχο παρελθόν της και το σκοτεινό παρόν της για να μπορέσει να απευθυνθεί σε μεγαλύτερο κοινό.

Αυτό ακριβώς κάνει η Χρυσή Αυγή, και δεν υπάρχει λόγος να απορούμε. Είναι όμως πολύ σημαντικό να μην της περάσει. Τα κηρύγματα μίσους πρέπει να ξεμπροστιάζονται γι' αυτό ακριβώς που είναι, και το ιστορικό προηγούμενο του ναζισμού πρέπει να το θυμόμαστε καλά και να το υπενθυμίζουμε σε όποιον το έχει ξεχάσει. Ωστόσο, σε μια χώρα όπου οι δημοκρατικοί θεσμοί έχουν απαξιωθεί πλήρως και οι θεωρίες συνωμοσίας δίνουν και παίρνουν, αυτό δυστυχώς δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γερμανίδα κωπηλάτρια εγκαταλείπει το ολυμπιακό χωριό επειδή ο φίλος της είναι στέλεχος του γερμανικού νεοναζιστικού κόμματος (NPD). "Φυσικά, τα προσωπικά είναι προσωπικά" δήλωσαν υπεύθυνοι της ομάδας. "Και βέβαια δεν έχει επηρεαστεί από νεοναζιστικές ιδέες". "Όχι, δεν υπάρχουν νεοναζιστικές δραστηριότητες στις γερμανικές ομάδες" δήλωσαν άλλοι υπεύθυνοι.

Το μεγάλο κανάλι πάντως ανακοίνωσε την είδηση μιλώντας για «ακροδεξιό κόμμα». Προσέχουμε ακόμα κι όταν μιλάμε για τους Γερμανούς ΝΝ πλέον!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Βέβαια, οι Γερμανοί περίμεναν πρώτα να αποκλειστεί η οκτάκωπός τους στο ρεπεσάζ... :(
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ πάλι απορώ γιατί τους προβληματίζει να τους πουν ναζί, αλλά δεν τους προβληματίζει να βρίζουν τους Εβραίους, να θεωρούν κατώτερους τους ομοφυλόφιλους, να θεωρούν υποδεέστερες τις γυναίκες, να πιστεύουν στην ανωτερώτητα της δικής τους φυλής (που τυχαίνει λευκή), μισώντας παράλληλα τους ξένους, να πιστεύουν ότι δεν έγιναν μαζικές εκτελέσεις Εβραίων, Τσιγγάνων, ομοφυλοφίλων κλπ στα στρατόπεδα συγκέντρωσης κατά το ΒΠΠ, να τάσσονται κατά των μικτών γάμων, να υμνούν το Χίτλερ, κ.ο.κ.

Θέλω να πω, πού ακριβώς βρίσκεται η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε έναν ναζί και σε κάποιον που πιστεύει όλα τα παραπάνω;

Και για τα ντόπια χρυσόπαιδα:
Έγραφε ο Μιχαλολιάκος: Ο Γερμανικός Εθνικοσοσιαλισμός και η Νέα Ευρώπη των WAFFEN SS ήταν ένα Μήνυμα φωτεινό σε μια σκοτεινή εποχή, που πιστεύω πως ο ελληνισμός θα έπρεπε να είχε δεχθεί. [...] οι δικές μας ιδέες είναι περισσότερο κοντά στις θέσεις των «νικημένων» [σ.σ. εννοεί των Γερμανών στο ΒΠΠ] παρά κοντά στην κοινοβουλευτική δημοκρατία [...].

Η εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω, ή μας δουλεύουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο ότι στην περίπτωση των ναζί ξέρουμε και τη συνέχεια του έργου...
 
Εγώ πάλι απορώ γιατί τους προβληματίζει να τους πουν ναζί, αλλά δεν τους προβληματίζει να βρίζουν τους Εβραίους, να θεωρούν κατώτερους τους ομοφυλόφιλους, να θεωρούν υποδεέστερες τις γυναίκες, να πιστεύουν στην ανωτερώτητα της δικής τους φυλής (που τυχαίνει λευκή), μισώντας παράλληλα τους ξένους, να πιστεύουν ότι δεν έγιναν μαζικές εκτελέσεις Εβραίων, Τσιγγάνων, ομοφυλοφίλων κλπ στα στρατόπεδα συγκέντρωσης κατά το ΒΠΠ, να τάσσονται κατά των μικτών γάμων, να υμνούν το Χίτλερ, κ.ο.κ.

Στην Γερμανία προφανώς τούς προβληματίζει ο αντιναζιστικός νόμος. Στην Ελλάδα η ταμπέλα, λόγω της ιστορίας της Ελλάδας στον Β'ΠΠ. Πρόσεξε που ο Μιχαλολιάκος και τα στελέχη του απέφυγαν συστηματικά να ταυτιστούν ιδεολογικά με τον Χίτλερ και σε κάθε σχετική δήλωση αρκέστηκαν να πούνε ότι απλά θεωρούν τον Χίτλερ προσωπικότητα που επηρέασε το διεθνές γίγνεσθαι, είχε κάποιες αρχές και πιστεύω που ενστερνίζονται και ότι σέβονται το στρατηγικό μυαλό του. Διέψευσαν δε κάθε προηγούμενη εκδήλωση άμεσου θαυμασμού προς τον Χίτλερ και ύμνησής του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ακριβώς. Μόλις πήραν χαμπάρι το λουφέ του βουλευτιλικιού, απεμπόλησαν τα... ιδανικά τους.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πολύ θα ήθελα να μάθω αν όλα αυτά που λένε, οι απειλές που εκτοξεύουν ακόμα και μέσα στην αίθουσα της Βουλής, δεν παραβιάζουν κανέναν νόμο. Ή στη χώρα της ασυδοσίας που ζούμε μπορεί να παραβιάζουν νόμους, αλλά και τι έγινε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορεί να πιστεύουμε ότι ισχύει η αγγλική παροιμία «Give them enough rope and they'll hang themselves». Για να μη σου πω ότι μπορεί μερικοί να θέλουμε να ίσχυε κυριολεκτικά.
 
Νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος ενάντια σε γενικές απειλές. Νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος ούτε καν κατά δημόσιας δήλωσης μελλοντικής παρανομίας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Υπάρχει νόμος για αντιποίηση αρχής. Ο βουλευτής Γερμενής λέει: «Εμείς κάναμε αυτό που πρέπει να κάνει η Χρυσή Αυγή».

http://www.xryshaygh.com/index.php/enimerosi/view/chrush-augh-paremporio-telos#.UEsoV65KQ28

Εμείς θα κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνει ένα σύγχρονο, ευνομούμενο, δημοκρατικό κράτος; Να στείλουμε πρώτα απ' όλα τους βουλευτές Γιώργο Γερμενή και Παναγιώτη Ηλιόπουλο στα σπίτια τους;
 
Top