Βιντεάκια για γέλια και για κλάματα

Πιθανότατα υπέθεσε πως η μνήμη των υπολογιστών λειτουργεί όπως η μνήμη των ψηφοφόρων.

Λογική συνεπαγωγή:

1. η μνήμη των ψηφόφορων σβήνει
2. οι ψηφοφόροι έχουν υπολογιστές
3. οι υπολογιστές έχουν μνήμη

Άρα η μνήμη των υπολογιστών σβήνει.

Βέβαια η μνήμη των υπολογιστών σβήνει, όπως όλοι ξέρουμε, όχι όμως η μόνιμη μνήμη. Σε γενναίες εποχές, πριν το autosave, έχω χάσει κείμενα από διακοπές της ΔΕΗ. Αλλά αυτό είναι εκτός θέματος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231229427
Όταν επεστράφη το CD, ο πρώην υπουργός είπε ότι έκανε μία κόπια σε USB («είναι πιο ασφαλές μέσο αποθήκευσης»)...
Ναι, είναι το πιο ασφαλές μέσο αποθήκευσης, επειδή μπορείς να γράφεις, να σβήνεις και να του κάνεις φορμάτ όποτε θέλεις... Δηλαδή, τώρα τα λένε σοβαρά αυτά; Και καλά ο πρώην "τσάρος της οικονομίας" δεν ντρέπεται που λέει κουταμάρες, ούτε έναν συνεργάτη που να ξέρει κάτι παραπάνω από το να αναβοσβήνει ένα κομπιούτερ δεν έχει;
 
Πιο ασφαλές μέσο είναι σαφώς ο σκληρός δίσκος, ειδικά σε RAID 10. Χώρια που ακόμη και μετά από βλάβη είναι δυνατόν να βρεθούν τα αρχεία (με άνοιγμα του δίσκου σε δωμάτιο βιομηχανικών προδιαγραφών -κλάσης 100). Επιπροσθέτως, είναι δυνατόν να βρεθούν αρχεία που διαγράφηκαν εκουσίως, ενώ σε SSD δίσκους είναι δυνατόν να βρεθούν ακόμα και αρχεία που όχι μόνο διαγράφηκαν αλλά και έχουν αντικατασταθεί από άλλα (overwriting).
 

nickel

Administrator
Staff member
This funny thing just landed in my email. Ευτυχώς οι δανέζικες διαφημίσεις έχουν περισσότερο φως από τις ταινίες τους.


 

nickel

Administrator
Staff member
Κοίτα που πρόλαβα τον Ζάζουλα αυτή τη φορά... Συμβόλαια υψηλής ραπτικής:

 

SBE

¥
:D:D:D:D
Δείχνω την ηλικία μου που γέλασα με το σουμπούτεο και την αλλαγή;
 
Δείχνω την ηλικία μου που γέλασα με το σουμπούτεο και την αλλαγή;
Μη σκας, όλες στο ίδιο καζάνι βράζομεν. Μα πού το θυμήθηκαν το σουμπούτεο! :D

Αυτό το ποστάραμαν; Ο Ζωνιανός για την κρίση!
Μου έφτιαξε τη διάθεση, ήμουν ζόμπι και γέμισα ενέργεια.
Άντε ωρέ κουμπάρε, πέσε λίγη λουκουμόσκονη να γίνω κατσίκι κι έχω πολλά ζωντανά να κουλαντρίσω πρωί πρωί!
 

nickel

Administrator
Staff member
Μην ξεχάσετε ποιοι και ποιες γιορτάζουν σήμερα!



 

SBE

¥
Ένα ακόμα που μου στείλανε, γλυκανάλατο φιλμάκι που μας λέει πόσο σπουδαίο είναι το να είσαι Έλληνας, το οποίο έχει και τη μυστηριώδη φράση Making φασολάκια basically identifies that dish with the olive oil
[video]http://vimeo.com/ivansilverberg/review/56673130/549a4341c4[/video]

Κι είμαι σίγουρη ότι είχαν καλές προθέσεις οι άνθρωποι και το δούλεψαν το φιλμάκι κλπ κλπ. Αλλά χρειαζόμαστε κι άλλο ένα από τα ίδια;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν με ενοχλεί το «άλλο ένα από τα ίδια» όσο που δεν βλέπω το έστω και ένα από τα άλλα. :(
 

SBE

¥
Δεν με ενοχλεί το «άλλο ένα από τα ίδια» όσο που δεν βλέπω το έστω και ένα από τα άλλα. :(

Δεν καταλαβαίνω τη δεύτερη πρόταση, λόγω της σύνταξής της. Μήπως το "που" είναι περιττό;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν με ενοχλεί το «άλλο ένα από τα ίδια» όσο που δεν βλέπω το έστω και ένα από τα άλλα. :(

Μπα, το «το» περισσεύει. :( Ξανά:

Δεν με ενοχλεί το «άλλο ένα από τα ίδια» τόσο όσο με ενοχλεί το ότι δεν βλέπω έστω και ένα από τα άλλα.
 

SBE

¥
OK, κατάλαβα και σχολιάζω:
Πού θα το βρεις το ένα από τα άλλα, Νίκελ;
Εδώ και λίγο καιρό παρακολουθώ ένα γκρουπ στο φέισμπουκ που είναι κυρίως των νεοφερμένων Ελλήνων του Λονδίνου. Ο σκοπός είναι οδηγίες προς ναυτιλλομένους από τους παλιότερους. Και αυτά που διαβάζω εκεί με έχουν κάνει να σκέφτομαι ότι δεν θέλω να έχω επαφές με Έλληνες, μόνο με αυτούς τους πεντ' έξι που ξέρω ήδη και που έχουμε παρόμοια μυαλά. Να συγχωρήσω την άγνοια για το τι γίνεται παραπέρα, κι εγώ ίσως ήμουνα έτσι πριν είκοσι χρόνια. Αλλά πώς να συγχωρήσω την ημιμάθεια, την συνωμοσιοπληξία από παιδιά είκοσι χρονών υποτίθεται μορφωμένα, την έλλειψη αυτοκριτικής, τον σωβινισμό (βαριά κουβέντα, αλλά πώς αλλιώς να πεις το χάιδεμα των αυτιών μας σχετικά με το πόσο σπουδαίοι είμαστε; ), την έλλειψη ορθολογισμού κλπ κλπ κλπ.
Αν αυτοί είναι η αφρόκρεμα της Ελλάδας, το brain drain κλπ τότε χαθήκαμε...
 

SBE

¥
OK, κι εγώ κοψοχολιάστηκα μεχρι που είδα το αλεξίπτωτο, αλλά πιο πριν δεν μπόρεσα να μην παρατηρήσω ότι ο Πύργος Απολλων έχει παράγκα με Ελενίτ στον τελευταιο όροφο, κακοφτιαγμένα παράθυρα κλπ. Η πισίνα μας μάρανε.
 

didge

New member
Δεν είναι βίντεο αλλά είναι σίγουρα για γέλια και για κλάματα!

berl.png
«Vi restituirò tutti i fuzzy-matches che vi hanno rubato le agenzie...»
«Θα σας επιστρέψω όλα τα fuzzy-matches που σας έχουν κλέψει οι εταιρίες...»

Κάποιος ιταλός μεταφραστής παρέφρασε τον Μπερλουσκόνι ο οποίος προσπαθεί να εκλεγεί :down: υποσχόμενος την άμεση επιστροφή σε μετρητά του έκτακτου φόρου για την πρώτη κατοικία που κατέβαλαν φέτος οι Ιταλοί.
 
Top