Απλολογίες: πυριτ(ιδ)αποθήκη και αποστρατι(ωτι)κοποίηση

nickel

Administrator
Staff member
Ωχωχ! Η απλολογία στο δικό μου άρθρο είναι δική μου αμέλεια, δηλαδή έκανα λάθος πληκτρολόγησης... (και απλοποίησης, διότι έβλεπα "βερυκοκκοπαραγωγών")
Tο διόρθωσα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αναρωτιέμαι αν μπορούμε να θεωρήσουμε ως κλασικές περιπτώσεις απλολογίας, από τα αρχαία κιόλας χρόνια, τα τακτικά αριθμητικά που αντιστοιχούν σε πολλαπλάσια του δέκα, μικρότερα του εκατό (δηλ. 20, 30, 40, ...90); Πώς αλλιώς μπορεί να έχουν προκύψει τα τριακοστός από το τριάκοντα, το (τεσ)σαρακοστός από το τεσσαράκοντα κ.ο.κ.; Δεν θα έπρεπε να έχουν ξεκινήσει από τριακονταστός, τεσσαρακονταστός κ.ο.κ.; Μαρτυρούνται καν τέτοιοι τύποι;
 
Αγαπητέ μου, το ερώτημά σας είναι ενδιαφέρον και η τοποθέτησή σας λογική. Ωστόσο, όλα τα αρχαία τακτικά αριθμητικά που αναφέρατε πλάστηκαν στην πραγματικότητα κατ' αναλογίαν προς το εἰκοσ-τός (< εἴκοσι + επίθημα -τός). Αυτό εξηγεί γιατί φαίνεται να έχουν σχηματιστεί με τέρμα -στός, αν και δεν έχουν ένσιγμα θέματα (π.χ. ἑξηκο-στός, ἑκατο-στός, τριακο-στός), διότι από το αρχ. εἰκοστός αποσπάστηκε ολόκληρο το τέρμα -στός με επανανάλυση. Επομένως, δεν πρόκειται για απλολογία.

Ευχαριστώ.
 
Υποθέτω μπορούμε να προσθέσουμε και τη φυσιοθεραπεία εδώ, που τη λέει και πολύς κόσμος. Προσωπικά, πρώτα τον φυσιοθεραπευτή έμαθα και μετά τον φυσικοθεραπευτή, και αναρωτιώμουν αν ο τελευταίος είχε κάποια σχέση με τον πρώτο. Βέβαια τότε ήταν η περίοδος που αναρωτιόμουν αν οι Αφροαμερικανοί σχετίζονταν με την αφρόκρεμα...
 

Katsik35

Member
Με παραξενεύει που δεν αναφέρθηκε ακόμη το "σουβλα(κα)τζίδικο" - εκτός αν δεν έμαθα ακόμη να ψάχνω σωστά.
 

SBE

¥
Το σουβλατζίδικο δεν πουλάει μόνο σουβλάκια, πουλάει κυρίως σουβλιστά, σούβλας.
 
Top