Ένας μύθος με ψήγματα αλήθειας, μεγάλες δόσεις φαντασίας και ζόρικες απορίες

nickel

Administrator
Staff member
Αυτά θα τα διδάξεις όπως τα θυμάται και ο μέσος ορθογράφος Έλληνας. Δεν θα πεις ότι πρέπει να ήταν τρελοί οι αρχαίοι, αλλά ούτε θα αρχίσεις να μιλάς για μεταπτώσεις και πάθη των φωνηέντων. Θα δώσεις μια γενική εξήγηση ότι τα φωνήεντα είχαν διαφορετική αξία για τους αρχαίους και γι' αυτό έχουμε διάφορες περίεργες αλλαγές, και θα πεις στο μαθητή να προσέχει τις διαφορετικές ορθογραφίες του είδους αμείβω - αμοιβή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@Δρα: κατανοητό το πρόβλημά σου, αλλά έχει απαντηθεί ήδη και ξέρεις κι εσύ την απάντηση, προτού μας γράψεις το αφήγημά σου.
Άζι, δεν είναι υποχρεωτική η ανάγνωση όσων γράφω. Επίσης, μπορώ κι εγώ να γίνω αγενής —και δεν φαντάζεσαι καν πόσο.
 

daeman

Administrator
Staff member
... σε άλλες γλώσσες έχει σημασία να ξεχωρίζεις το sheet από το shit, το sit και το seat.
...
Mostly Homonyms: A Whimsical Perusal of those Words that Sound Alike, Janet Dickey Lein & Elizabeth Berriman.
Παρέμπ, χθες το βράδυ άκουσα ένα καλό λογοπαίγνιο με τα semen-seamen από τον Φράι (κάνω επανάληψη στο QI), αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο επεισόδιο γιατί ακούω δυο τρία κάθε βράδυ.
 
Άζι, δεν είναι υποχρεωτική η ανάγνωση όσων γράφω. Επίσης, μπορώ κι εγώ να γίνω αγενής —και δεν φαντάζεσαι καν πόσο.

Άσχετη απάντηση... Δεν σε καταλαβαίνω.
 
Εγώ πάντως εξακολουθώ να περιμένω απάντηση στο #9 μου
Ζαζ, εγώ είχα πει:
ο πιο οικονομικός τρόπος για να αποκτήσει κάποιος γερά σημεία αναφοράς στην ορθογραφία είναι η ετυμολογία
Εσύ ρώτησες:
Αρκεί όμως η ετυμολογία;
Η απάντηση φυσικά είναι ότι δεν αρκεί. Όπως ακριβώς άφηνε να υπονοηθεί το αρχικό μου ποστ. Απορώ πού βρίσκεται η απορία σου. Αν νομίζεις ότι μπορεί κάποιος να αποκτήσει "γερά σημεία αναφοράς στην ορθογραφία" χωρίς να καταφύγει στην ετυμολογία (και βέβαια σε ομάδες ομόρριζων λέξεων), εξήγησέ το και ας το συζητήσουμε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εσύ ρώτησες:
Αρκεί όμως η ετυμολογία;
Η απάντηση φυσικά είναι ότι δεν αρκεί. Όπως ακριβώς άφηνε να υπονοηθεί το αρχικό μου ποστ.
Ε, αυτό ήταν που δεν είχα αντιληφθεί ότι υπονοούσες. :eek:
Εσύ γιατί υποθέτεις ότι επιχείρησα να βγάλω την ετυμολογία απ' το μίγμα; :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πολλές παρεξηγήσεις στο νήμα. Έπρεπε να ξεκινήσω με φωτογραφία της Χέλγκας... :)
 
Περίπλοκο ζήτημα, δύσκολη η απάντηση. Όπως προαναφέρθηκε, εξαρτάται από τον μαθητή, την ηλικία, την εξοικείωση με τα Ελληνικά, τον χρόνο κλπ.
Σε γενικές γραμμές πάντως, πρώτα οι καταλήξεις, μετά οι προθέσεις και οι σύνδεσμοι και μετά βλέπουμε.
 
Top