metafrasi banner

bling-bling

Αλεξάνδρα, άσχετο και θάπρεπε ίσως νανοίξω άλλο νήμα, αλλά το bling-bling πώς θα τόλεγες;

Mod's note: Το νήμα ανοίχτηκε μετά από σχετική αναφορά εδώ.
 
Last edited by a moderator:

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ίσως είναι καλύτερα να ανοίξεις άλλο νήμα, γιατί εγώ πάντως δεν έχω απάντηση γι' αυτό, μέχρι στιγμής φροντίζω να το παρακάμπτω.
Βλέπω όμως ότι έχει καθιερωθεί αμετάφραστο. Και στα Αγγλικά, ούτως ή άλλως, είναι νεολογισμός.

Bling bling is a word rappers sometimes use for "jewelry," derived from the sound of jewelry knocking against jewelry, as often seen worn by rappers. [Orig. Black US] By extension, bling bling can also refer to obvious and appealing wealth.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αλεξάνδρα, άσχετο και θάπρεπε ίσως νανοίξω άλλο νήμα, αλλά το bling-bling πώς θα τόλεγες;
(Όταν μεταφερθεί σε άλλο νήμα, ας το ακολουθήσει κι ετούτο το ποστάλι.)

Στην τεχνολογία χρησιμοποιείται πολύ το bling-bling, κι έχει καθιερωθεί το μπλιμπλίκια.
 
Bling bling is a word rappers sometimes use for "jewelry," derived from the sound of jewelry knocking against jewelry, as often seen worn by rappers. [Orig. Black US] By extension, bling bling can also refer to obvious and appealing wealth.

Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με την κυρία στο Κολωνάκι και τον γύφτο που τη ρώτησε ποια είναι η οδός Τσακάλωφ... (αν το θυμόσαστε).
 
Πιστεύω πως την έκφραση "μπλιμπλίκια" τη χρησιμοποιούμε για κάποια είδη της ηλεκτρονικής μουσικής (minimal electronika, downtempo) και οποιαδήποτε "αυτιστική" και επαναλαμβανόμενη μουσική. Όσες φορές μου έχει τύχει το "bling bling" πάντως, απλώς το μετέφρασα "κοσμήματα"
 

Elsa

¥
Εμένα τα μπλιμπλίκια μου θυμίζουν κουμπάκια-φωτάκια ηλεκτρονικών μηχανημάτων/παιχνιδιών.
Τα σαχλά ή υπερβολικά κοσμήματα τα λέω λιλιά, ή χαϊμαλιά.
Εδώ μιλάμε για ακριβά και υπερβολικά βέβαια...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ θα έλεγα μπιχλιμπίδια, κολλώντας και ένα χλιδάτα από δίπλα για να είμαι σίγουρη, αν μου το επέτρεπε το συγκείμενο φυσικά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στην τεχνολογία χρησιμοποιείται πολύ το bling-bling, κι έχει καθιερωθεί το μπλιμπλίκια.
Παιδιά, εγώ δεν κατέθεσα τα "μπλιμπλίκια" ως απόδοση των φλασάτων κοσμημάτων (κι άλλων ακριβών αξεσουάρ της γυναικείας μόδας) —κι ούτε θα μπορούσα άλλωστε αφού είμαι σκράπας σ' αυτά— αλλά ως μίας απόδοσης άλλης σημασίας του bling-bling η οποία είναι δόκιμη και βρίσκεται σε ευρεία χρήση.

Too Much Bling Bling! — A tongue-in-cheek look at technology fashions
The easy to install Gentoo with bling-bling
"Οften times the centurion is in there for $25.00 to $30.00 not much really better for under $100.00 I don't spend my money on case bling bling really..... I like to keep my money under the hood; so to speak; not in the paint job."
"Υes the RAM sticks you choose are an excellent choice, however most guys end up running them without the cooler fans which is just useless bling bling in my opinion."
"Wow that's alot of bling bling looking case"

Εκτιμώ ότι, σε τεχνολογικό συγκείμενο, επιδρά παρετυμολογικά και το blink (βλ. και παλιές ταινίες sci-fi).

Τέλος, υπάρχει και το νόθο τεχνολογικό bling-bling, το οποίο είναι στην ουσία η κοσμηματοποίηση τεχνολογικών αντικειμένων: Nokia N95 Cell Phone Goes Bling-Bling. Για τέτοιου είδους μπλιμπλίκια, εεμμ εννοώ φλασάτα μπιχλιμπίδια, να πάτε εδώ. :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι άλλη σημασία για το bling-bling, το οποίο συνάντησα μόλις τώρα σε υπότιτλο με την επεξήγηση:
bling-bling = slang for illegal drug.

Πιο συγκεκριμένα, από το Drug Slang Dictionary:
bling bling = Methamphetamine

 

SBE

¥
Και για το κόσμημα το φλασάτο η λέξη είναι πλέον ένα μπλινγκ, οπότε θα λέγαμε ίσως:
bling = κραυγαλέο μπιχλιμπίδι καταλληλότερο για χριστουγεννιάτικο δέντρο
bling bling = ναρκωτικά
 
Top