Να σε κάψω, Γιάννη, να σ' αλείψω...

Με τι αλείφετε τον κα(η)μένο Γιάννη;

  • Με λάδι

    Votes: 10 47.6%
  • Με μέλι

    Votes: 10 47.6%
  • Δεν έχω προτιμήσεις, και με τα δύο

    Votes: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ/δεν αλείφω Γιάννηδες

    Votes: 0 0.0%
  • Με νιβέα

    Votes: 1 4.8%

  • Total voters
    21
  • Poll closed .

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο Βέλτσος φαίνεται πως χρησιμοποιεί λάδι. Εγώ, πάλι, μέχρι σήμερα, μόνο μέλι (και με παραξένευε που πολύς κόσμος έλεγε λάδι). Στα βικιφθέγματα έχει και τα δύο. Εσείς ποιο χρησιμοποιείτε --και υπάρχει λόγος που δεν χρησιμοποιείτε το άλλο (αν δεν);
 

nickel

Administrator
Staff member
(Τον Βέλτσο δεν τον διόρθωσα, αλλά εδώ όφειλα να δείξω τι κομματόσκυλο είμαι.)
 
Εγώ ανήκω στους πιστούς της σχολής του μελιού. Τεκμηρίωση όμως μη μου ζητήσετε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παρεμπ, έβαλα την κάλπη να κλείσει αυτόματα σε τρεις μέρες και πήρε υπόψη της την αλλαγή ώρας! Όχι, παίζουμε. Τα τρία λεπτά της διαφοράς δεν ξέρω τι είναι. Ίσως διόρθωση αστρονομικού χρόνου... :)
 
Κι εμείς δηλαδή που βάζουμε μπεταντίν τι θες να απαντήσουμε; Μετά σου λέει επιστημονικό ερωτηματολόγιο...
 
Εγώ ψήφισα μέλι, αλλά η γυναίκα μου το ξέρει λάδι. Μάλιστα και με συμπλήρωση που κάνει ρίμα:

να σ' αλείψω λάδι να γιάνει.
 

crystal

Moderator
Λάδι κι από 'δω (το μέλι δεν το είχα ακούσει ποτέ). Στις πληγές λάδι δεν άλειφαν πριν ανακαλυφθεί το μπενταντίν;

Ποιος ψήφισε τη Νιβέα; :D
 
Χωρίς να το έχω ψάξει, έχω την αίσθηση ότι το μέλι δεν είναι ακριβώς το γιατρικό που προτείνεται στα καψίματα, αλλά επικράτησε έτσι στο γνωμικό με τη μεταφορική του σημασία.

Σ' έκαψα που σ' έκαψα (ποικιλοτρόπως) να σε γλυκάνω τουλάχιστον.
 

crystal

Moderator
Ομολογώ πως ούτε εγώ το έχω ψάξει ποτέ, αλλά για κάποιον λόγο θεωρούσα ότι η παροιμία κυριολεκτεί.
Το να αλείψεις κάποιον με μέλι, εσάς δεν σας παραπέμπει περισσότερο σε τιμωρία (πίσσα και πούπουλα) παρά σε παρηγοριά; Καθόλου γλυκό δεν μου ακούγεται... :confused:
 
Πόσες προσωπικές αλήθειες μαθαίνει κανείς στο διαδίκτυο τελικά... Τς, τς, τς...

The combination of honey and cinnamon has been used in both oriental and Ayurvedic medicine for centuries. Cinnamon is one of the oldest spices known to mankind and honey’s popularity has continued throughout history. The two ingredients with unique healing abilities have a long history as a home remedy. Cinnamon’s essential oils and honey's enzyme that produces hydrogen peroxide qualify the two “anti-microbial” foods with the ability to help stop the growth of bacteria as well as fungi. Both are used not just as a beverage flavoring and medicine, but also as an embalming agent

Το υπόλοιπο εδώ: http://www.benefits-of-honey.com/honey-and-cinnamon.html

Μήπως όσοι από εμάς ξέρουμε το μέλι τελικά ως θεραπεία του Γιάννη, είμαστε γνώστες της οριεντάλ φιλοσοφίας; :D

Και πάνω που ετοιμαζόμουν να σου πω, κρύσταλ, ότι ίσως το μέλι να έχει κάτι όξινο και η παροιμία να σημαίνει τελικά: Δεν φτάνει που σ' έκαψα, σε άλειψα και μέλι από πάνω! Κάτι σαν το αλάτι στις πληγές δηλαδή...
 
Λάδι κι από 'δω (το μέλι δεν το είχα ακούσει ποτέ). Στις πληγές λάδι δεν άλειφαν πριν ανακαλυφθεί το μπενταντίν;

Ποιος ψήφισε τη Νιβέα; :D

I did :) (Sorry for the Greeklish - new lap, still installing software that needs locale in US-EN).
Gia na gelasoume alla meta me ti douleia ksexasa na afiso apantisi :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μά'στα! Η νιβέα πέρασε το 3% και είναι ρυθμιστής του πολιτεύματος!:D
 
Ισοψηφείς πλειοψηφίες... Κάηκε η γούνα τους, και το έγκαυμα μόνο με νιβέα θεραπεύεται. Leximaniac, μη μας ξεχάσεις όταν θα φτιάχνεις τη λίστα των διορισμών!
 
Χαχαχα ... κοίτα να δεις, ε! Αν και δεν μπορώ να ψηφίσω ξανά να σας πω ότι και εγώ το ξέρω με λάδι και το ίδιο ξέρει και η οικογένειά μου (το έριξα σε οικογενειακή ψήφο!) Οπότε 6 άτομα εκτός από μένα ψηφίζουν λάδι (όπως λέμε 49 κατασκευαστές πλυντηρίων...) :)
 
Χωρίς να το έχω ψάξει, έχω την αίσθηση ότι το μέλι δεν είναι ακριβώς το γιατρικό που προτείνεται στα καψίματα, αλλά επικράτησε έτσι στο γνωμικό με τη μεταφορική του σημασία.

Σ' έκαψα που σ' έκαψα (ποικιλοτρόπως) να σε γλυκάνω τουλάχιστον.
Για να μη διαταραχθεί η εκπάγλου καλλονής ισοψηφία, αναφέρω ότι, αν ψήφιζα, θα ψήφιζα μέλι, αλλά με το σκεπτικό που ανέφερε ο Αζιμούθειος πριν προχωρήσει σε περαιτέρω έρευνες. Δεν λέω ότι έτσι ξεκίνησε, αλλά σαφώς έχω την εντύπωση ότι με τέτοια χροιά το έχω ακούσει να λέγεται από τους περισσότερους. Κάτι σαν αναδρομική παρετυμολόγηση. Όχι, θα σας άφηνα να σχηματίσετε πλειοψηφία με αντισυνταγματικές μεθόδους...
 
Top