metafrasi banner

posteriority

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η συζήτηση για το early/πρώιμος και η παραπομπή στη συζήτηση για το ύστερος μου θύμισαν έναν τίτλο κεφαλαίου που με είχε «ταλαιπωρήσει» πριν από μερικά χρόνια:
Priorities and posteriorities
Στο κεφάλαιο, ο συγγραφέας εξηγούσε ότι στη ζωή υπάρχουν προτεραιότητες και ... τι ακριβώς; Πράγματα που πρέπει να περιμένουν;
Μετά από πολλή συζήτηση με τον εκδότη και τους υπόλοιπους συναδέλφους δέχτηκαν τον τίτλο που πρότεινα, «Προτεραιότητες και υστεραιότητες» αντί για τις πολλές και διάφορες περιφραστικές αποδόσεις που έπεσαν στο τραπέζι.
Εσείς τι θα προτιμούσατε;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό εδώ το θυμήθηκε ο διαπράξας λόγω της συζήτησης στο prioritize. Αυτές οι posteriorities τι είναι τελικά; Τα πράγματα που βάζεις στον πάτο της ιεράρχησης; Αυτά που θεωρείς λιγότερο σημαντικά, αφήνεις να τα κάνεις τελευταία κ.ο.κ.;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, αυτό που θα λέγαμε υστερότητες αν είχαμε πει προτερότητες τις προτεραιότητες. Πολύ αργά για τέτοιες υστερίες όμως.
 

bernardina

Moderator
Μα δεν θα μπορούσε να αποδοθεί με το ήσσονος σημασίας- ήσσον ζήτημα (ή ακόμα και με το τριτεύον που, ενδεχομένως, είναι κι αυτός νεολογισμός αλλά ήδη χρησιμοποιείται ευρέως και είναι σαφής);

(Και πόσο χαζό ακούγεται αυτό το πρώτη προτεραιότητα -κατά λέξη μετάφραση του first priority...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπα, δεν γινόταν... ήταν τίτλος και λαϊτμοτίφ ταυτόχρονα στο συγκεκριμένο βιβλίο (άσε, μην ξανακάνω τώρα τη συζήτηση).
 

bernardina

Moderator
Μπα, δεν γινόταν... ήταν τίτλος και λαϊτμοτίφ ταυτόχρονα στο συγκεκριμένο βιβλίο (άσε, μην ξανακάνω τώρα τη συζήτηση).
Ναι, γιατρέ μου, γι' αυτό έγραψα στο αδελφόν ποστ ότι αν δεν γίνεται να αποφύγουμε τα τερατάκια μας αναγκαστικά θα τ' αγαπήσουμε, αφού κι αυτά παιδάκια μας είναι. :D Μη μου στενοχωριέσαι... ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Βερναρδίνη, μια σημείωση για την περίπτωση που αποφασίσουμε να κάνουμε ευρύτερα και βαθύτερα αυτή τη συζήτηση: μια παιγνιώδης λεξιπλασία του πρωτοτύπου αναζητά μια εξίσου παιγνιώδη και ουχί ισοπεδωμένη και εξορθολογισμένη απόδοση.

(Το παρόν μπαίνει πριν από το σχόλιο #8.)
 

bernardina

Moderator
Τι είν' προτεραιότητα, τι μη προτεραιότητα και τι τ' ανάμεσό τους; :)

Εδώ σε θέλω κάβουρα... :(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δόκτωρ, υπάρχει υψηλή και χαμηλή προτεραιότητα, όπως υπάρχει υψηλή και χαμηλή ταχύτητα. Το ότι κάποιος κινείται απελπιστικά αργά και τερματίζει τελευταίος δεν αναιρεί το γεγονός πως κινείται με ταχύτητα και ουχί με βραδύτητα (που μόνον λεξιπαικτικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εφόσον ήταν ρητή η ανάγκη για κάτι τέτοιο, βλ. #9). Άρα η χαμηλότατη ή/και η τελευταία προτεραιότητα παίρνουν τη δική μου ψήφο, όχι η υστεραιότητα. :)
 

bernardina

Moderator
Βερναρδίνη, μια σημείωση για την περίπτωση που αποφασίσουμε να κάνουμε ευρύτερα και βαθύτερα αυτή τη συζήτηση: μια παιγνιώδης λεξιπλασία του πρωτοτύπου αναζητά μια εξίσου παιγνιώδη και ουχί ισοπεδωμένη και εξορθολογισμένη απόδοση.

Προσυπογράφω. Με έμφαση μάλιστα στη λέξη παιγνιώδης. Αν όμως δεν; (Και γιατί θεωρείς εκ προοιμίου ισοπεδωμένη την εξορθολογισμένη απόδοση; :huh: Δεν παίζω! :p )

Θέλω να πω, το πρώτιστο, ίσως, μέλημά μου όταν μεταφράζω είναι να μην αδικώ το ύφος του κειμένου, είτε πρόκειται για "σοβαρό" είτε (ίσως εδώ πολύ περισσότερο) για ανάλαφρο-χιουμοριστικό-"καθημερινό".
Όταν όμως ο νεολογισμός αφορά ορολογία ή περίπου-ορολογία, τα πράγματα σκουραίνουν. Εκεί αναγκαστικά θα φτιάξεις και τερατάκια αν δεν υπάρχουν ήδη, θα σταυρώσεις τα δαχτυλάκια σου και θα ευχηθείς να μεταμορφώσει η χρήση και η τριβή τα ασκημόπαπα σε κύκνους, ε... σε δόκιμες λέξεις. Η κοινωνιολογία και η ψυχολογία, για παράδειγμα (ίσως και η σύγχρονη φιλοσοφία κατά δεύτερο λόγο) έχει γεννήσει άπειρα τέτοια τερατάκια, ειδικά η πρώτη.

Χμμ, διαπιστώνω ότι ξεκίνησα μόνη μου την ευρύτερη/βαθύτερη συζήτηση. Το κόβω εδώ
 
Top