metafrasi banner

fighter

nickel

Administrator
Staff member
Πόσους και πόσα fighter ξέρετε και ποια είναι η απόδοση για το καθένα;

Μπορείτε να πείτε μόνο ένα ο καθένας. Δεκτές και οι σύνθετες λέξεις.

fighter = μαχητικό αεροσκάφος
 

daeman

Administrator
Staff member
...
street fighter = οδομάχος / street fight = οδομαχία

...
Το προφανές και αναμενόμενο, καμία σχέση με αθλητικά:

Street Fighting Man - Rolling Stones


'Cause in sleepy Lexi town there's just no place for a street fighting man...

Ev'rywhere I hear the sound of marching, charging feet, boy
'Cause summer's here and the time is right for fighting in the street, boy

Hey! Think the time is right for a palace revolution
'Cause where I live the game to play is not compromise solution

Hey! Said my name is called disturbance
I'll shout and scream, I'll kill the king, I'll rail at all his servants
Well, what can a poor boy do
Except to sing for a rock 'n' roll band
'Cause in sleepy London town
There's just no place for a street fighting man
No
Get down
Said my name is called Disturbance.


Ανακαλύψτε ποιο μαχητικό αεροσκάφος είστε!
 

SBE

¥
Κατ'αναλογία να πούμε τον cage fighter κλωβομάχο, να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι, να τον πούμε κλουβιομάχο, με καταγωγή τα Μέγαρα και μεγάλο του αμόρε τη Σουβλίτσα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Από τα slips ξεκίνησαν όλα:

Από εδώ:
Όσοι δούλεψαν με τον ηθοποιό και πρώην μαχητή σε κλουβιά, απέτισαν φόρο τιμής από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Τι σημαίνει δούλεψαν σε κλουβιά; Και ο ηθοποιός πριν γίνει ηθοποιός ήταν μαχητής για ποιό πράγμα;
Το πρωτότυπο λέει για τον ηθοποιό ότι ήταν cage fighter, επίσημα MMA (mixed martial arts), αθλητής μικτών πολεμικών τεχνών.
Αν έγραφα εγώ το άρθρο και δεν ήμουνα σίγουρη και βαριόμουνα να κοιτάξω τι είναι αυτό θα έλεγα πρώην παλαιστής (θα μου πεις δεν έκανε πάλη, ε, και; Μήπως δούλευε σε κλουβί; )

Εεεεμ, κατά πάσα πιθανότητα ναι (και γουίκι). Συμφωνώ βέβαια ότι για το άρθρο θα ήταν ίσως καλύτερα να προσπαθήσουν να το πουν διαφορετικά, το κακό όμως είναι ότι στις πολεμικές τέχνες κανείς δε χρησιμοποιεί ελληνικά.

Σημείωση: λες να μην κοίταξα πως λέγεται στα ελληνικά αυτό το πράμα; Από που νομίζεις ότι βρήκα το ΜΜΑ; Μην υποτιμάς τόσο πολύ τη νοημοσύνη μου.

Ναι, αλλά θα έλεγες ότι κάνει οχτάωρο στο κλουβί και χτυπάει και κάρτα;

Εργασία σε κλουβί κάνει ο Τουίτι, πάντως.
http://imblog.aufeminin.com/blog/D20050428/23055_607963203_31_H072958_L.jpg

Καλημέρα. Ποια είναι η καλύτερη απόδοση για τον fighter σε αυτή την περίπτωση; Παλαιστής; Να το κάνω νήμα; Να πιω καφέ πρώτα.

Το μαχητής είναι σωστό, εάν μιλάμε για πολεμικές τέχνες. Γκουγλίστε «μαχητής» και οποιαδήποτε πολεμική τέχνη (μάι τάι, κουγκ φου, ΜΜΑ) και θα δείτε.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, διαφωνώ και με τον εαυτό μου παραπάνω, πώς να το πούν αλλιώς στα ελληνικά; Αν κανείς δεν θέλει να πει κέιτζ φάιτερ, θα πει αυτό που έγραψε η Λάιφο (που για μια φορά δεν έκανε πατάτα). Άντε να το πει λίγο πιο περιφραστικά.

Εμένα το μαχητής με παραπέμπει σε πολεμιστή. Οι πολεμικές τέχνες μπορεί να είναι πολεμικές, αλλά δεν είναι πόλεμος, αθλητισμός είναι, οπότε δεν μου ακούγεται και τόσο ακριβές.

Αυτό σημαίνει ότι δεν ξέρεις το χώρο, προφανώς.

Στο νήμα που έχει ανοίξει και σας περιμένει υπάρχει ήδη και ο όρος μονομάχος.

http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?15090-fighter

Απλά δεν το έχει συνηθίσει το αφτί. Πάρε παράδειγμα τον ξιφομάχο, είναι κι αυτός ένας μαχητής του αθλητισμού (πλέον). :)

Στον ξιφομάχο είναι εντελώς ξεκάθαρο από τη λέξη ποιό είναι το αντικέιμενο του αθλήματος. Ομοίως και με τον πυγμάχο, τον παλαιστή κλπ. Ο μαχητής μου φαίνεται πολύ αόριστος. Ο μονομάχος που λέει ο Νίκελ έχει μέσα του λίγο από το σώου του αθλήματος, αλλά κι αυτό δεν μπερδεύει;

Νίκελ, μετάφερέ μας άμα είναι.
 

SBE

¥
Όχι, να τον πούμε κλουβιομάχο, με καταγωγή τα Μέγαρα και μεγάλο του αμόρε τη Σουβλίτσα...

Δεν θα έπρεπε να είναι με κεφαλαίο Κ, αφού μάχεται τον Κλούβιο;
Ο κλωβομάχος έχει ψευτομεγαλοπρέπεια, ανώτερα πράματα!
 
Μπορούμε να πούμε και «αγωνιστής», π.χ. σε φράσεις όπως «Θα ζήσει (ο τραυματίας/ασθενής/ηλικιωμένος), he's a fighter»;

ΥΓ: Eurofighter :-)
Eurofighters.jpg
 

cougr

¥
Dogfighters (dog-fighters, dog fighters) λέγονται και αυτοί που ανατρέφουν σκυλιά με σκοπό να συμμετάσχουν σε οργανωμένους αγώνες σκυλομαχίας. Απόδοση; Σκυλομάχοι;


Προσθέτω επίσης το freedom fighter και τις πολλαπλές αποδόσεις του:

μαχητές/αγωνιστές/υπέρμαχοι/υπερασπιστές/πολεμιστές/άλλα; της ελευθερίας

Phew! Νομίζω ότι έχω καλύψει όλη την γκάμα των πιθανών αποδόσεων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα

Ναι, και άργησαν οι freedom fighters.
Από τις αποδόσεις προτιμώ μαχητές της ελευθερίας, αγωνιστές της ελευθερίας, μαχητές για την ελευθερία, αγωνιστές για την ελευθερία (και, σε ελεύθερη απόδοση, θα προσέθετα και τους αντάρτες για μονολεκτικό).

Τα υπέρμαχους της ελευθερίας, υπερασπιστές της ελευθερίας θα τα προτιμούσα αντίστοιχα των champions of freedom, defenders of freedom. Σ' αυτά θα πρόσθετα και τους πρόμαχους της ελευθερίας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και, με την ευκαιρία (αφού αρχίσαμε να παραβαίνουμε τον κανόνα «μόνο ένα ο καθένας»):

National Organisation of Cypriot Fighters = Εθνική Οργάνωσις Κυπρίων Αγωνιστών (ΕΟΚΑ)
http://en.wikipedia.org/wiki/EOKA
 
Top