metafrasi banner

tittytainment

nickel

Administrator
Staff member
Έτσι είναι στα αγγλικά ο όρος που (υποτίθεται ότι) χρησιμοποίησε ο Ζμπίγκνιεφ Μπρεζίνσκι για να περιγράψει την απασχόληση των 8 στους 10 ανθρώπους σε ένα μελλοντικό κόσμο που δεν θα τους έχει ανάγκη. Ένα μυστήριο περιβάλλει τις πηγές της συγκεκριμένης δήλωσης που λέγεται ότι έγινε το 1995 στο πρώτο συνέδριο του State of the World Forum. Στη Wikipedia υπάρχουν πληροφορίες στα γαλλικά ξεσηκωμένες από την ισπανική σελίδα, αλλά η αγγλική σελίδα (που αντίγραφό της βρήκα αλλού) φαίνεται να έχει εξαφανιστεί. Τα καταθέτω και αν βγάλετε άκρη...

[Pour les altermondialistes Hans-Peter Martin et Harald Schumann, le tittytainment serait un terme désignant la propagande destinée à protéger les principes capitalistes et néolibéraux qui dirigeraient la mondialisation.
Ce serait une forme de censure, propagande et désinformation dont l'objectif fondamental consisterait à minimiser, aux yeux des citoyens des pays démocratiques occidentaux, les effets nocifs que le type particulier de mondialisation qui est développé dans le monde serait en train de causer, dans la majeure partie de la population mondiale, ainsi que dans l'écosystème.

Étymologie et explications
Le mot tittytainment aurait été utilisé[réf. nécessaire] en 1995 par le démocrate Zbigniew Brzezinski, membre de la commission trilatérale et ex-conseiller du Président des États-Unis Jimmy Carter, pendant la conclusion du premier "State Of The World Forum", dans l'Hôtel Fairmont de la ville de San Francisco. [...]
Cet article est partiellement ou en totalité issu de l’article de Wikipédia en espagnol intitulé « Entetanimiento »

http://fr.wikipedia.org/wiki/Tittytainment

Το παρακάτω ίσως υπήρχε στην αγγλική Wikipedia αλλά έχει διαγραφεί:

The word "tittytainment" was coined for the first time in 1995 by the neo-liberal ideologue Zbigniew Brzezinski, member of the Trilateral Commission and ex-national security adviser of United States President Jimmy Carter, during the conclusion of the first "State of the World Forum", which was hosted at the Fairmont Hotel in the city of San Francisco. The objective of this meeting was to determine the state of the world, suggest desirable objectives and principal activities to achieve them, and to establish global politics to match them. The attendees to this meeting (Mikhail Gorbachev, George Bush, Margaret Thatcher, Václav Havel, Bill Gates, Ted Turner, etc.) arrived at the conclusion that a 20:80 society is inevitable. This means that the work provided by 20% of the world population would be sufficient to sustain the world economy, while the other 80% would be without work or opportunities, nourishing a growing frustration.

This is where Brzezinski's concept came into play. Brzezinski suggested that "tittytainment," a mix of physical and psychological methods, be used to control people's frustration and predictable protests. He then explained the term as being a portmanteau fused from titty and entertainment, alluding to the sleeping and lethargic effect that is produced when a baby is breastfed.


Μπορείτε να καταθέσετε ελεύθερα σκέψεις και θεωρίες,
 
Θηλαγωγία.
Η αλήθεια είναι ότι άλλη ερμηνεία μου ήρθε στο νου, όχι του μωρού που βυζαίνει.
 

daeman

Administrator
Staff member
Θηλαγωγία.
Η αλήθεια είναι ότι άλλη ερμηνεία μου ήρθε στο νου, όχι του μωρού που βυζαίνει.

Τη θηλαγωγία τη χειροκροτώ ενθουσιασμένος! :clap: Τη λέξη, ε; Και την άλλη ερμηνεία.
Να κατεβώ καναδυό σκαλιά μόνο, μήπως χρειαστεί για το ευτελές του πράγματος; Βυζασκέδαση.
Γελάτε; Τηλεόραση βλέπετε;
 

MelidonisM

New member
a portmanteau fused from titty and entertainment, alluding to the sleeping and lethargic effect that is produced when a baby is breastfed.

τηλεβύζαγμα, επειδή κυρίως αναφέρεται στην παθητική αποβλάκωση που ασκούν τα μέσα και η τηλεόραση· με υπαίθρια διασκέδαση ασχολούνται κυρίως οι εναλλακτικοί του συστήματος.
τσιτσοχάζεμα το να χαζεύεις κυριολεκτικά και μεταφορικά τα τσιτσία της εποχής μας· είναι λίγο ανδροκεντρικός ο όρος βέβαια.

Όλα αυτά συνώνυμα του "άρτος και θεάματα".
 

nickel

Administrator
Staff member
Ξέχασα να βάλω το σύνδεσμο στο βιβλίο του Χανς-Πέτερ Μάρτιν:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Global_Trap

Εγώ έχω την εξής απορία: ανήκει πράγματι ο όρος στον Μπρεζίνσκι ή πρόκειται για διαβολή από τον συγγραφέα κάποιου βιβλίου; Αν ωστόσο αληθεύει η πατρότητα του όρου (ή ακόμα κι αν δεν αληθεύει), γιατί δεν υπάρχει η εγγραφή στην αγγλική Wikipedia;
 
τηλεβυζοπάθεια: παραπέμπει στο television στο άκουσμα αλλά και στην πάθηση/παθητική θέαση του οτιδήποτε μας σερβίρεται.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σήμερα είναι η νύχτα του οφ-τόπικ. Αυτό το Χανσπέτερ είναι άποψη, ή ξέρω γω ειρωνική βιασύνη; Να λέμε και Ζανμαρί ή Ραϊνερμαρία;
Χαϊδευτικό (και εδώ, ψιλοειρωνικό) είναι. Το σύνθετο όνομα κυκλοφορεί (αλλού) και ως Χάπε. Πώς λέμε Πετρολούκας; Και όχι, δεν ξέρω να λένε Ζανμαρί ούτε Ραϊνερμαρία. Ούτε Γιοχανβόλφγκανγκ. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επί του ουσιαστικού:

Αυτό το 20%-80% δεν είναι τίποτε άλλο, φυσικά, από την αρχή του Παρέτο.

Αν καταλαβαίνω σωστά, αυτό που φέρεται να είπε ο γκουρού του νεοφιλελευθερισμού είναι ότι θα υπάρχουν δουλειές για το 20% των ανθρώπων, με τις οποίες θα πρέπει να ζει όμως το 100%. Άρα, πρέπει να γίνει κάτι για το υπόλοιπο 80%. Η δική του λύση φέρεται να είναι ο άρτος και τα βυζοθεάματα. Η αριστερή λύση, αν καταλαβαίνω σωστά αυτό το πολύ πρόσφατο άρθρο του Τέκι Τσαν είναι ο εθελοντισμός. (Εντάξει, αυτό προτιμώ κι εγώ.) Αλλά και ο Τέκι εξηγεί ότι δεν υπάρχουν αρκετές δουλειές για όλο τον κόσμο. Πουθενά στον κόσμο.

Βάζω εδώ το σχετικό απόσπασμα, αλλά διαβάστε όλο το άρθρο. Μη με κατηγορήσετε ότι διαστρεβλώνω τις απόψεις του.

[...] Επιπλέον, οι στούρνοι αυτού του κόσμου αποκρύπτουν το ευχάριστο γεγονός πως δεν υπάρχουν αρκετές δουλειές για να δουλεύουμε όλοι 8ωρο. Ακόμα και σε οικονομίες με εμπορικό πλεόνασμα όπως η γερμανική, δεν υπάρχουν αρκετές δουλειές για να δουλεύουν όλοι 8ωρο. Και το εμπορικό πλεόνασμα σημαίνει ότι κάποιος κλέβει εργατοώρες από μια άλλη οικονομία. Αλλά και μόνο η έννοια του κλέβω εργατοώρες είναι μια διαστροφή που υφίσταται μόνο επειδή στο σύστημά μας η ανάγκη για λιγότερη εργασία ορίζεται σαν κατάρα (ανεργία) και όχι σαν ευχή. [...]
 

bernardina

Moderator
Ήρθε η σπαστικιά... icon_mrgreen.gif


Το δικό μας κωλοβάρεμα δεν παράγει το ίδιο sleeping and lethargic effect μ' αυτό το τιτι..τέτοιο; Επίσης η φράση παίζω το πουλί μου (στο μεταφορικό και όχι στο κυριολεκτικό αποτέτοιο της), δεν έχει μια παρεμφερή έννοια;

πουχου
Ερώτηση: Τι θα κάνει το χ% των ανθρώπων που δεν θα έχουν πλήρη απασχόληση στο μέλλον;
Απάντηση: Θα κωλοβαράνε/θα παίζουνε το πουλί τους.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θέλω να μπω στην ουσία αυτών των θεωριών όταν υπάρχει η λαϊκή σοφία «The devil makes work for idle hands». Τα άεργα χέρια είναι πιο πιθανό να βαράνε κεφάλια παρά πουλιά.
 
Top