metafrasi banner

Ένα ποιηματάκι για το π (3,14159...)

Ihatemithous

New member
Σε μια από τις παραδοσιακές μου πλέον κόντρες για την μυθολογία της γλώσσας, ψάχνοντας να διαλύσω τον μύθο για το ποίημα που χρησιμοποιείται σαν μνημονικό τρικ για την αποστήθηση των αριθμών του π, βρήκα το πιο κάτω στην Αγγλική. (Ναι! κάποιος υποστήριξε ότι αποτελεί απόδειξη της ανωτερότητας της Ελληνικής)

Now I will a rhyme construct, By chosen words the young instruct. Cunningly devised endeavour, Con it and remember ever. Widths in circle here you see, Sketched out in strange obscurity
Από την σελίδα http://mathworld.wolfram.com/PiWordplay.html

Προσπάθησα να το μεταφράσω με τα πτωχά μου αγγλικά και την βοήθεια του google, αλλά ενώ το περισσότερο βγάζει κουτσά στραβά ένα νόημα, το τέλος μου είναι ακατανόητο.

Τώρα θα κατασκευάσω ένα έμμετρο λόγο, Με επιλεγμένες λέξεις τον νέο εκπαιδεύω. Με πονηρή επινόηση πασχίζω να αποστηθίσω και να θυμάμαι για πάντα. Της διαμέτρου στον κύκλο που εδώ βλέπετε, σκιαγράφησε στο παράξενο σκοτάδι.

Μήπως κάποιος μπορεί να βγάλει νόημα και να δώσει μια πιο αξιοπρεπή μετάφραση;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σε μια από τις παραδοσιακές μου πλέον κόντρες για την μυθολογία της γλώσσας, ψάχνοντας να διαλύσω τον μύθο για το ποίημα που χρησιμοποιείται σαν μνημονικό τρικ για την αποστήθηση των αριθμών του π, βρήκα το πιο κάτω στην Αγγλική. (Ναι! κάποιος υποστήριξε ότι αποτελεί απόδειξη της ανωτερότητας της Ελληνικής)

Now I will a rhyme construct, By chosen words the young instruct. Cunningly devised endeavour, Con it and remember ever. Widths in circle here you see, Sketched out in strange obscurity
Από την σελίδα http://mathworld.wolfram.com/PiWordplay.html

Προσπάθησα να το μεταφράσω με τα πτωχά μου αγγλικά και την βοήθεια του google, αλλά ενώ το περισσότερο βγάζει κουτσά στραβά ένα νόημα, το τέλος μου είναι ακατανόητο.

Τώρα θα κατασκευάσω ένα έμμετρο λόγο, Με επιλεγμένες λέξεις τον νέο εκπαιδεύω. Με πονηρή επινόηση πασχίζω να αποστηθίσω και να θυμάμαι για πάντα. Της διαμέτρου στον κύκλο που εδώ βλέπετε, σκιαγράφησε στο παράξενο σκοτάδι.

Μήπως κάποιος μπορεί να βγάλει νόημα και να δώσει μια πιο αξιοπρεπή μετάφραση;

Καλημέρα,

Τα μνημονικά ποιήματα, ιδίως σε τέτοια έκταση, δεν μπορεί βέβαια να είναι σε στρωτή γλώσσα. Γενικά, εδώ η γκουγκλομετάφραση δεν πέφτει πολύ έξω, αλλά για το τελευταίο θα προτιμούσα κάτι σαν: Διαμέτρους στον κύκλο εδώ βλέπεις, ξεκάθαρα σχεδιασμένους μέσα στο παράξενο σκοτάδι.

Για το πρώτο:

Τώρα ρίμα θα κατασκευάσω, τους νέους με διαλεγμένες λέξεις να διδάξω. Πονηρά σχεδιασμένη επινόηση, μάθε την να τη θυμάσαι για πάντα.


Αλλά τι νόημα έχει η άσκηση αυτή;
 

Ihatemithous

New member
Αλλά τι νόημα έχει η άσκηση αυτή;
Κυρίως ικανοποίηση της περιέργειάς μου που δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοούσε το αγγλικό κείμενο.
Αλλά αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και την μετάφρασή σου, (που προφανώς είναι πολύ καλύτερη από την δική μου προσπάθεια) σε τυχόν συζητήσεις για την γλώσσα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως ότι «μόνο» στα ελληνικά είναι δυνατό να κατασκευαστεί ένα τέτοιο βοήθημα; :confused: Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Αν κατάλαβα καλά από κάτι που διάβασα, πιάνουν το ποιηματάκι
Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, [3, 1 4 1 5 9]
το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, [2 6 5 3 5 8]
παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, [9 7 9]
και ον, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι. [3 2 3 8 4 6 2 6]

επινόηση, σύμφωνα με τη Βικιπαίδεια, του καθηγητή μαθηματικών Ν. Χατζηδάκη (1872-1942), αφαιρούν τον πρώτο στίχο «Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί», τον αποδίδουν στον Πλάτωνα και λένε ότι οι αρχαίοι είχαν βρει τα πρώτα πέντε δεκαδικά του π. Πόσα είχαν βρει, αλήθεια;
Βέβαια, ο Πλάτωνας δεν είχε πει τίποτα τέτοιο. Μπορώ να σας πω τι έλεγε ο Πλάτωνας και τι έχει πει ο Πλούταρχος ότι έλεγε ο Πλάτωνας, πάντως κρυμμένα δεκαδικά του π δεν θα βρούμε στο έργο του.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από τη γουίκη:

The first recorded algorithm for rigorously calculating the value of π was a geometrical approach using polygons, devised around 250 BC by the Greek mathematician Archimedes. This polygonal algorithm dominated for over 1,000 years, and as a result π is sometimes referred to as "Archimedes' constant". Archimedes computed upper and lower bounds of π by drawing regular polygons inside and outside a circle, and calculating the perimeters of the outer and inner polygons. By using the equivalent of 96-sided polygons, he proved that 223/71 < π < 22/7, that is 3.1408 < π < 3.1429. Archimedes' upper bound of 22/7 may have led to a widespread popular belief that π is equal to 22/7. Around 150 AD, Greek-Roman scientist Ptolemy, in his Almagest, gave a value for π of 3.1416, which he may have obtained from Archimedes or from Apollonius of Perga.

Όπως σημείωσε ήδη :) ο Νίκελ, τo αεί ο θεός ο μέγας γεωμετρεί είναι πολύ νεότερο κατασκεύασμα.
 
Υπάρχει βέβαια μύθος και αφορά την προέλευση του ελληνικού μνημονικού που υποτίθεται ότι είναι αρχαίο και αποδεικνύει την σοφία-μπλα-μπλα καθώς και το ότι ήξεραν με μεγάλη ακρίβεια τα ψηφία του π.

Edit: κάποια στιγμή θα πρέπει να σταματήσω να ξεκινώ ένα ποστ, να το αφήνω επειδή έχω δουλειά και να το τελειώνω μετά, αφού άλλοι έχουν απαντήσει.
 

Ihatemithous

New member
Ίσως ότι «μόνο» στα ελληνικά είναι δυνατό να κατασκευαστεί ένα τέτοιο βοήθημα; :confused: Κι εγώ θα ήθελα να ξέρω...
Πάνω κάτω αυτό.
Τα (αρχαία) Ελληνικά μας δίνουν την δυνατότητα, λόγο του πλούτου της γλώσσας και της ιδιαίτερης μαθηματικής δομής τους, να φτιάξουμε ένα κείμενο που να περιγράφει την έννοια του "π" και συγχρόνως να αποτελεί μνημονικό βοήθημα (άντε και με λίγη θεολογία).
Κάτι που σε άλλες γλώσσες θα ήταν αδύνατο......

Η συγκεκριμένη ανάρτηση αλλά και ένα νήμα με 345 αναρτήσεις μέχρι τώρα για την ανωτερότητα της Ελληνικής γλώσσας βρίσκεται εδώ: http://www.forums.gr/showthread.php...%EF%ED%FC%F2&p=1296955&viewfull=1#post1296955
Υποθέτω ότι διεκδικεί ένα ρεκόρ στις αναρτήσεις.

Πάντως μέχρι στιγμής μια φορά το είδα αυτό το ανέκδοτο, ίσως δεν αξίζει να ενσωματωθεί στην μυθολογία για αυτό και το έβαλα εδώ.
 
Μια που δεν είμαστε μαθηματικοί, μας φτάνουν για την ώρα τα δέκα πρώτα δεκαδικά ψηφία του π, δεν μας φτάνουν;
Ασε, ο βλαξ ο Έλλην νάρκισσος σε εύκολα στενά δεν πλέει [3,1415926535]
 

nickel

Administrator
Staff member
Λέει το άρθρο της αγγλικής Wikipedia (όπου πήδηξα ό,τι είχε να κάνει με μαθηματικά — λίαν φοβιστικά!):

Many persons have memorized large numbers of digits of π, a practice called piphilology. One common technique is to memorize a story or poem, in which the word-lengths represent the digits of π: The first word has three letters, the second word has one, the third has four, the fourth has one, the fifth has five, and so on. An early example of a memorization aid, originally devised by English scientist James Jeans, is: "How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics." When a poem is used, it is sometimes referred to as a "piem". Poems for memorizing π have been composed in several languages in addition to English.

The record for memorizing digits of π, certified by Guinness World Records, is 67,890 digits, recited in China by Lu Chao in 24 hours and 4 minutes on 20 November 2005. In 2006, Akira Haraguchi, a retired Japanese engineer, claimed to have recited 100,000 decimal places, but the claim was not verified by Guinness World Records. Record-setting π memorizers typically do not rely on poems, but instead use methods such as remembering number patterns and the method of loci.


Όταν διαβάζω ότι ο άλλος χρειάστηκε 24 ώρες για να πει τα δεκαδικά, προσπαθώ να φανταστώ πόσες ώρες χαράμισε από την ωραία του ζωή για να τα μάθει... Πάντως, εγώ, όταν ακούω «the value of pi», μόνο το π δεν σκέφτομαι.
 

daeman

Administrator
Staff member
Many persons have memorized large numbers of digits of π, a practice called piphilology. [...] When a poem is used, it is sometimes referred to as a "piem". Poems for memorizing π have been composed in several languages in addition to English.

π-φιλολογία, π-οίημα

Σε pilish (π-οιητικά; ): το π-οίημα Near A Raven (740 ψηφία) και το συμπίλημα Not A Wake (10.000 ψηφία) του Mike Keith (μέγας π-οίστρος).

π - Kate Bush & Darren Aronofsky


Για τους μυθοχάφτες: πιφιλολογία, π-οίηση. Π-π το παπί, π-π οι πίπες. Ceci n'est pas une pi. :p

Πάντως, εγώ όταν ακούω «the value of pi», μόνο το π δεν σκέφτομαι.
Τhe value of pi: a delicious pie. The value of double pi = a tau. But pi is exactly three! :D

Θέμη, π-άντα εν σοφία π-οιείς!
 

MelidonisM

New member
Pilish writing, πιική γραφή, πι-γραφία

Μια που βρισκόμαστε σε φωνηεντιάδα, ευμνημονέστερο το π κατά μετρικές συλλαβές

Άρρητος μα πραγματικός
και υπερβατικός,
περιδιαμετροτετμημένος,
κύκλου ατετραγώνιστου,
απειρόπνοος αριθμός


3, 1 4 1 5 9 2 6 5 3....

παρά κατά γράμματα How I wish I could recollect pi easily today!

Can I have a large container of coffee? Thank you.

ή νότες
αλλά όπως ο καθένας βολεύεται, αν έχει ακουστική ή φωτογραφική μνήμη


A long, long time ago, Καιρό, καιρό πριν
Long before the Super Bowl and things like lemonade,
που δεν είχαμε τότε ποδοσφαίρου τελικό και λεμονάδες με ανθρακικό
The Hellenic Republic was full of smarts,
τότε που η Ελλάδα ήτανε γεμάτη από σοφούς
And a question resting on the Grecian hearts was;
και ένα ερώτημα παρέμενε στων Ελλήνων τους καημούς
What is the circumference of a circle?",
Τί περιφέρεια κύκλου εστί;


http://ergotelemata.blogspot.gr/2012/03/blog-post_14.html
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να χρησιμοποιεί κάποιος που πρόκειται να κάνει πράξεις με το χέρι ή με τον νου του το π σε δεκαδική έκφραση με πολλά ψηφία μετά την υποδιαστολή· τα προσεγγιστικά κλάσματα (όπως το 22/7 που ήδη αναφέρθηκε — ή το 333/106 κ.ά.) είναι πολύ πρακτικότερα σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καταρχήν, έχουμε συνειδητοποιήσει ότι οι αρχαίοι χρησιμοποιούσαν κλάσματα και όχι δεκαδικούς αριθμούς με υποδιαστολή κ.λπ.;
 
Μα δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να χρησιμοποιεί κάποιος που πρόκειται να κάνει πράξεις με το χέρι ή με τον νου του το π σε δεκαδική έκφραση με πολλά ψηφία μετά την υποδιαστολή· τα προσεγγιστικά κλάσματα (όπως το 22/7 που ήδη αναφέρθηκε — ή το 333/106 κ.ά.) είναι πολύ πρακτικότερα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Το 3,14159 είναι αρκετό για οποιαδήποτε εφαρμογή δεν έχει να κάνει με κβαντομηχανική ή κοσμολογία. Και είναι απείρως πιο εύκολο να το θυμάσαι από μνημονικά ή κλάσματα. Για κάποιον που κάνει πράξεις με σκέψεις ή με το μυαλό, το 3,14 είναι αρκετά ακριβές.

Για να μην πω ότι είναι γενικά ακριβές. Ας πούμε ότι θέλω να υπολογίσω την ταχύτητα διαφυγής από την Γη, στο ύψος του ισημερινού (ακτίνας 6.378.137 μέτρων). Τι μου βγάζουν τα 3,14, 3,14159 και ακρίβεια από κομπιουτεράκι (11 δεκαδικών), σε χιλιόμετρα/ώρα, με ακρίβεια τριών δεκαδικών:

40,306.849 (2 δεκαδικά στο π)
40,317.053 (5 δεκαδικά στο π)
40,317.070 (11 δεκαδικά στο π)
 
Top