Χρήση εισαγωγικών για δήλωση μεταφορικής σημασίας — χρήση και κατάχρηση

Zazula

Administrator
Staff member
Με αφορμή το ακόλουθο σχόλιο:
Υπάρχει μια μανία να βάζουν εισαγωγικά κατά βούληση. Ίσως επειδή έτσι πιάνουν τις λέξεις με το γάντι. Με το θέμα έχει ασχοληθεί ειδικά ο Τιπούκειτος στο ιστολόγιό του. π.χ. http://tipoukeitos.blogspot.com/2008/02/blog-post_16.html (έχει κι άλλα)
...έχω να θέσω την εξής ερώτηση: Όταν το κείμενό μας βρίσκεται σε βιβλίο κάπως πιο ακαδημαϊκού χαρακτήρα, μήπως η (συγκρατημένη) χρήση εισαγωγικών είναι προτιμητέα; Π.χ. έχω το παρακάτω εδάφιο —για το οποίο, αν ανήκε σε άρθρο εφημερίδας ή περιοδικού, δεν θα έβαζα εισαγωγικά— και κάτι μου λέει ότι σε ένα τέτοιου είδους βιβλίο η σιγουράντζα των εισαγωγικών δεν αποτελεί λάθος:

Ένα μοναδικό –από πλευράς βαθμού και έκτασης– ίσως παράδειγμα επιτυχίας προϊόντος που ακολούθησε διεθνώς αυτή την προσέγγιση υπήρξε η Coca-Cola μέχρι το 1983 (από το 1983 κι έπειτα, λόγω ενός σοβαρότατου σφάλματος που διέπραξε στην αγορά των Η.Π.Α., το οποίο καταβαράθρωσε τις πωλήσεις της και τα κέρδη της με μία «βουτιά» του μεριδίου αγοράς της κατά 16 μονάδες μέσα σε έξι μήνες, αναγκάστηκε να αλλάξει στρατηγική και να ακολουθήσει τη δεύτερη προσέγγιση, αυτήν του διαφοροποιημένου μάρκετινγκ).
 

Lina

¥
Κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά πιστεύω ότι το κείμενό σου σηκώνει την έκφραση και χωρίς εισαγωγικά. Επί του γενικότερου ερωτήματος που θίγεις, εγώ βλέποντας εισαγωγικά σε ανάλογη περίπτωση θα σκεφτόμουν ότι ο συντάκτης δεν βρήκε την κατάλληλη έκφραση, το αναγνωρίζει και για να το σώσει τη βάζει, καταχρηστικά, εντός εισαγωγικών. Βέβαια, είμαι και λίγο consistency freak, οπότε αυτά τα είμαι ολίγον έγκυος δεν μου αρέσουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτού του είδους τα εισαγωγικά είναι υποκειμενική επιλογή του γράφοντα και ίσως θα πρέπει να τη σεβόμαστε (και ας γελάμε). Δηλώνει δηλαδή ότι αυτό που εγώ βάζω μέσα σε εισαγωγικά είναι καταχρηστικό για μένα, δεν είναι η παρέα που θα διάλεγα για τον υπόλοιπο λόγο μου (το συγκεκριμένο συγκείμενο). Οπότε, όταν μπαινοβγάζουμε τέτοια εισαγωγικά, αλλοιώνουμε τη δική του σηματοδότηση του ρέτζιστερ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εδώ κι αν μιλάμε για κατάχρηση των εισαγωγικών... Άρθρο στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία της 20/09/2009 (ένθετο New York Times, σελ. 7), όπου όλες οι εμπορικές ονομασίες είναι μέσα σε εισαγωγικά!
 

Attachments

  • Eisagogika.pdf
    101.7 KB · Views: 253

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τελικά είναι αθώα ή μήπως είναι ένοχη αλλά την βγάζουν λάδι;
(από τη σημερινή Καθημερινή):

«Αθώα» η Τζάκρη σύμφωνα με το πόρισμα του υπ. Πολιτισμού
Σύμφωνα με το πόρισμα δεν προκύπτει καμία αλλοίωση των αποτελεσμάτων για την πρόσληψη στο Μουσείο Πέλλας.

Παραδόθηκε στον υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού Παύλο Γερουλάνο το πόρισμα του κλιμακίου που όρισε ο υπουργός προκειμένου να διενεργήσει επισταμένο έλεγχο στο σύνολο των αιτήσεων και των δικαιολογητικών όλων των υποψηφίων για πρόσληψη στην ΙΖ ΕΠΚΑ, καθώς και στη μοριοδότηση και στα τελικά αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Σύμφωνα με το πόρισμα, δεν προκύπτει καμία αλλοίωση των αποτελεσμάτων, ούτε στοιχεία ιδιοτέλειας και υστεροβουλίας στην κατάρτιση του πίνακα κατάταξης των επιτυχόντων.

κλπ κλπ (συνέχεια εδώ).

«Λοιπόν;»
 

Earion

Moderator
Staff member
Ζαzula, γιατί δεν "κάνεις προσποίηση" βάζοντας "βύθιση" αντί "βουτιάς", και να "αφήσεις" τους "προβληματισμούς" για άλλη "περίπτωση";
 

Zazula

Administrator
Staff member
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παράλληλη ομοθεματική συζήτηση έχει ανοίξει εδώ και κάποιον καιρό και σ' άλλο νήμα: http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?5543-Μεταφοροφοβία-και-εισαγωγικομανία.
 
Θα είχα συμφωνήσει απολύτως με τον Earion. Αν πρόκειται για θέμα ρέτζιστερ, η πρώτη επιλογή είναι να παραλείπουμε τη λέξη που μας χαλάει τη σούπα. Στην περίπτωση αυτή, θα μπορούσαμε να έχουμε: βύθιση, καταβύθιση, κατακρήμνιση, καταβαράθρωση, κατακόρυφη πτώση, ιλιγγιώδης μείωση... Ή, αφού την καταβαράθρωση ήδη την είχαμε στη φράση, θα αρκούσε μια απλή συρρίκνωση. Αν πάντως επρόκειτο να κρατηθεί η βουτιά, σαφώς θα την προτιμούσα χωρίς εισαγωγικά. Είναι άλλωστε ψωμοτύρι σε οικονομικά συμφραζόμενα. Γενικά, νομίζω ότι επιβάλλεται να μην κάνουμε κατάχρηση εισαγωγικών, για να μπορούν να πιάσουν τόπο όταν πράγματι τα χρειαζόμαστε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν λένε στις ειδήσεις του Mega (και αλλού) ότι «ξαναχτύπησε ο εκπρόσωπος της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης με ανακοίνωση...», μπορούμε να πούμε με κάποια βεβαιότητα ότι βάζουν το «ξαναχτύπησε» σε εισαγωγικά.
 
Σωστό, αλλά απ' αυτό δεν βγαίνει γενικός κανόνας. Για παράδειγμα, δεν νομίζω να χρειάζεται ο «ξαναχτύπησε» σε εισαγωγικά αν πούμε "ξαναχτύπησε ο Παυλόπουλος με ανακοίνωση...".
 

nickel

Administrator
Staff member
Καθόλου δεν αποσκοπούσα να βγάλω γενικό κανόνα. Αντιθέτως, ήθελα να καταθέσω την αποθέωση της εξαίρεσης!
 
Δεν σε παρεξήγησα, Νίκελ. Απλώς θα έπρεπε ίσως να είχα βάλει μια γελαστή φατσούλα. Η αποθέωση της εξαίρεσης φέρνει συνειρμικά στο μυαλό την αποθέωση του κανόνα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε σχέση με το φαινόμενο της εισαγωγικολαγνείας, ο Σαραντάκος (εδώ, στα μεζεδάκια και τους μπεκρή μεζέδες του) αναδημοσιεύει σήμερα ένα σπαρταριστό απόσπασμα από τις αθλητικές σελίδες της Καθημερινής. Εγώ έχω συμπεράνει ότι οι δημοσιογραφικές σχολές διδάσκουν στους υποψήφιους αθλητικογράφους να βάζουν πολλές λέξεις με μεταφορικές σημασίες και, στη συνέχεια, να τους προσθέτουν και εισαγωγικά για να καταλαβαίνουν οι αναγνώστες ότι ο συντάκτης έχει γλαφυρό λόγο:

Στον απόηχο της ανακοίνωσης αποχώρησης του Δημήτρη Γιαννακόπουλου από τον προεδρικό θώκο της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, οι «πράσινοι» δεν αποσυντονίστηκαν και παρέμειναν «ζωντανοί» στο «κυνήγι» της πρώτης θέσης του 1ου ομίλου. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν 69-55 της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ στο ΟΑΚΑ, στην 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πανηγύρισαν την 6η νίκη τους και πλέον θέλουν νίκη την επόμενη εβδομάδα (13/12) στη Ρωσία με την Κίμκι για να «τερματίσουν» πρώτοι (υπερτερούν στην ισοβαθμία με Ρεάλ), ενόψει της φάσης των «16».

Δεν ξέρω ποια παροιμία ισχύει εδώ: Η «Όποιος έχει πολύ πιπέρι βάζει και στα λάχανα» ή η άλλη, για τη γριά;
 

pidyo

New member
Μια που αναφέρθηκαν τα εισαγωγικά στους αθλητικογράφους, να σημειώσω και πάλι τον αρχιμάστορα του είδους Δημήτρη Μπούζα (εδώ).
 

Zann

Member
Κατάχρηση εισαγωγικών (προσοχή, σκληρές εικόνες)

Είδα στο Facebook το παρακάτω, και, ξέροντας το στιλ του συγγραφέως, σας βεβαιώνω ότι δεν τα γράφει ειρωνικά.

Η οικονομικη κριση εχει "κτυπησει" καιρια την ευρυτερη περιοχη των Αθηνων. Η ανεργια στην πολη εχει "σκαρφαλωσει" σε επικινδυνα επιπεδα.
Ανεξαρτητα με τα μετρα της Τροικας και τα μνημονια, η πολη ειναι "υποχρεωμενη" να βρει τροπους επιβιωσης και "αναπτυξης"..!!!
Ειναι βεβαιο οτι δεν μπορουμε να "συνεχισουμε" για πολυ να ζουμε σε αυτο το επιπεδο της "απραξιας"..!!!
Πρεπει να κοιταξουμε "μπροστα" και να δημιουργησουμε την Αθηνα του 21ου αιωνα και αυτο οφειλουμε να το αποφασισουμε μονοι μας.
Η Αθηνα θα πρεπει να γινει "πρωτοπορος" στο νεο "ξεκινημα"..!!!
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι εισαγωγικά. Είναι οι οξείες που τις σκουπίζει και τις αφήνει στις άκρες λέξεων.
 
Top