metafrasi banner

incorporated in another jurisdiction

stelmar

New member
Other methods commonly used to hide the beneficial owner of the property include the use of shell companies, almost always incorporated in another jurisdiction, and lawyers.

Καλημέρα!
Όλα τα επιμέρους στοιχεία είναι γνωστά, διάβασα κι εδώ στο φόρουμ για τις εταιρείες κελύφη. Τι εννοεί, όμως, στην περίπτωση αυτών των εταιρειών με jurisdiction και incorporated; Ανήκουν, υπάγονται;;;

Ευχαριστώ
 

stelmar

New member
Κι αυτά τα διάβασα :-) έψαξα και τα λεξικά, κι ενώ είμαι άσχετη στα νομικά, τα κομμάτια του παζλ εδώ δε μου κολλάνε. Δε θέλω να πω τι σκέφτηκα, μη γίνω εντελώς ρεζίλι :-)
 

spuko

New member
Καθόλου ρεζίλι, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε! Το incorporated σε αυτό το context είναι "συστήνεται" (αν δεν απατώμαι). Οπότε θα φτιάξεις τη φράση ανάλογα με την απόδοση που θα επιλέξεις για το jurisdiction. Π.χ. "συστήνεται σε διαφορετική περιοχή δικαιοδοσίας".
 

stelmar

New member
Παιδιά, ευχαριστώ! Τυχαία μίλησα πριν και με δικηγόρο και επιβεβαίωσε την ερμηνεία σου, Θέμη. Επίσης, μου εξήγησε πώς λειτουργούν αυτές οι εταιρείες, οπότε τώρα βγάζω κι εγώ νόημα.
 
Επίσης: εταιρία εδρεύουσα στην αλλοδαπή/ εταιρία αλλοδαπού δικαίου κ.ο.κ. (απλά, αν είσαι π.χ. αμερικανός παίζεις αναγκαστικά με το jurisdiction -παρακαλώ όχι άλλη δικαιοδοσία :) - μια και η "αλλοδαπή" μπορεί να είναι η διπλανή πολιτεία, θεωρητικά τουλάχιστον).
 
Top