Windows 8

SBE

¥
Έχω πολύ λίγο καιρό που χρησιμοποιώ τα 7. Να αρχίσω να κλαίω απο τώρα;
 
Γιατί να κλάψεις; Η υποστήριξη των 7 θα συνεχιστεί για αρκετά χρόνια. Τα 8άρια δεν θα κάνουν κάτι παραπάνω απ' αυτό που μπορείς να κάνεις με τα 7άρια. Τουλάχιστον όχι στο λογισμικό που χρησιμοποιείς, υποθέτω.
 

SBE

¥
Έχω υπόψη μου την πολύ σύντομη σταδιοδρομία των Vista...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα τα Vista και τα 7άρια δεν είναι το ίδιο πράγμα· τα 7άρια πέτυχαν εκεί όπου τα Vista είχαν αποτύχει (επαναλαμβάνοντας την ιστορία XP vs Me) και δεν υπάρχει λόγος να αποσυρθούν βεβιασμένα — θα κάνουν τον κύκλο ζωής τους κανονικά: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/products/lifecycle.

Τα 8άρια η MS τα βγάζει για να πετύχει την ενοποίηση (όπως στοχεύει) των λειτουργιών (κυρίως αφής, gestures κττ) που καλύπτουν τις νέες συσκευές (ταμπλέτες, κινητά κλπ).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωραία, εγώ που σκέφτομαι να αναβαθμίσω, να πάρω τα 7 ή να περιμένω τα 8;
 
Εγώ χρησιμοποιώ ακόμη Vista και υποστηρίζονται μια χαρά και κάνω μια χαρά την δουλειά μου. Το ότι κανείς σήμερα δεν τα προτιμάει έχει να κάνει με το ότι τα 7 και τα Vista είναι το ίδιο λειτουργικό. Η Microsoft ετοίμαζε τα 7άρια πολλά χρόνια και σε κάποια φάση είδαν ότι δεν πάει άλλο και πρέπει να βγάλουν κάποια λεφτά στο μεσοδιάστημα, με αποτέλεσμα να βγάλουν τα Vista, που είναι τα μισοτελειωμένα 7άρια.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά θα έπαιρνα τα 7άρια τώρα. Είναι αυτό που είπε ο Hellegennes: τα Vista όπως θα έπρεπε να είναι εξαρχής.

Για κινητό όμως, θα περίμενα την πρώτη μείζονα αναβάθμιση του Windows Phone 8 (δλδ κάτι σε 8.10.χχχχ).
 
Προσωπικά χρησιμοποιώ Vista σε έναν υπολογιστή και 7άρια σε έναν άλλον (και XP 64άρια σε έναν τρίτο). Το σοφό είναι να περιμένεις τουλάχιστον ένα -ή δύο- χρόνια, για να ψηθεί το λετιουργικό σύστημα. Δηλαδή να βρεθούν και να διορθωθούν οι αδυναμίες του, να αποκτήσει πλήρη υποστήριξη από λογισμικό και υλικό και να πέσει η τιμή του. Αλλιώς υποβάλλεις τον εαυτό σου β' φάσης Beta testing.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εντάξει, θα περάσω στα 7 (μου αρέσει που όλοι υποθέσατε ότι έχω Vista, ενώ έχω 98 :twit:)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά χρησιμοποιώ [...] XP 64άρια σε έναν τρίτο.
Να σε ρωτήσω με την ευκαιρία:
1. Είναι desktop ή φορητός;
2. Είχες προβλήματα οδηγών; Έχεις μυστήρια περιφερειακά (σαρωτή scsi, εκτυπωτή ακίδων κλπ);
3. Σε κλίμακα 0-100 τι βαθμολογία θα του έβαζες για τη σταθερότητά του; Πόσο συχνά χρειάζεσαι επανεκκίνηση; Τι uptime έχεις;
4. Το έχεις βάλει ποτέ σε domain;
 
Είναι desktop. Προβλήματα με οδηγούς δεν έχω, αλλά δεν έχω πάνω του τίποτα ιδιαίτερο. Όσες συσκευές έχω δοκιμάσεει λειτουργούν κανονικά, αλλά τίποτα περίεργο. Έχω διαβάσει ότι πολλοί έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα με drivers και περιφερειακά.

Τον συγκεκριμένο υπολογιστή τον κλείνω πολύ σπάνια· ίσως μια φορά τον μήνα, ίσως πιο σπάνια. Τελευταία φορά που έκλεισε ήταν στις 02/02 (είχε καεί ο υποσταθμός της ΔΕΗ που βρίσκεται απέναντι).

Γενικά θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά σταθερά. Μάλιστα ο λόγος που τα εγκατέστησα ήταν ακριβώς αυτός, γιατί εξαιτίας ενός προβλήματος που είχε η M/B του υπολογιστή, αν το σύστημα έκλεινε, ήθελε να περάσω τα μαρτύρια του Ταντάλου για να τον ξανανοίξω (μέχρι που άλλαξα M/B και ησύχασα). Είναι σαφέστατα πιο γρήγορα κι αξιόπιστα από τα 32μπιτα XP (αν δεν κάνω λάθος έχουν άλλον πυρήνα). To boot τους είναι επίσης πάρα πολύ γρήγορο. Θα έλεγα ότι σε όλα αυτά έχουν αρκετά καλύτερη απόδοση από τα Vista.

Το μόνο τους θέμα είναι η συμβατότητα με 16μπιτο λογισμικό και με νεότερες εφαρμογές. Π.χ. δεν τρέχει νεότερες εκδόσεις του MSN messenger.

Σε κλίμακα 0-100, θα έβαζα 85% για την σταθερότητά τους. Θα τολμήσω να πω ότι είναι ό,τι πιο σταθερό έχω δει σε εμπορική πλατφόρμα Windows και είναι αυτήν την στιγμή δεύτερα στην προτίμησή μου, πίσω από κάποιες LTS εκδόσεις ubuntu (σε σχέση με την σταθερότητα).

Η απάντηση στην τελευταία σου ερώτηση είναι "όχι".
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ευχαριστώ! Ξέρεις, ρωτάω επειδή τίποτε δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις αποπρωτοχέρι εμπειρίες. Έχω βαρεθεί όσους απλώς αναπαράγουν ραδιοαρβυλικώς πράγματα που δεν τα έχουν βιώσει προσωπικά ποτέ. Θενξ!

ΥΓ «Εμπορική» να υποθέσω εννοείς μη-σέρβερ, ε;
 
Δεν το σώνει. Η Microsoft αποφάσισε να φτιάξει το νέο σύστημά της για PC σαν να το έφτιαχνε για handheld. Το Metro είναι για πέταμα. Προσωπικά πιστεύω ότι τα 8 θα είναι αποτυχία γι' αυτόν και για διάφορους άλλους λόγους.
 
Top