Αναπρογραμματισμός/απενεργοποίηση πλήκτρων

Άλλαξα λάπτοπ και μάλιστα κάπως εσπευσμένα, και το καινούργιο μηχάνημα (ένα hp Pavilion) το πήρα χωρίς να το πολυσκεφτώ. Και τώρα διαπιστώνω ότι μερικά πλήκτρα στο πληκτρολόγιο είναι βαλμένα κατά τρόπο που πολύ με δυσκολεύει, και ιδίως ένα τεράστιο πλήκτρο Ins, μεγέθους 0 της πληκτροπινακίδας, που συνεχώς το πατάω καταλάθος. Υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω; Και γενικά να αλλάξω λειτουργίες στα πλήκτρα, π.χ. εκεί που είναι το Ins να απενεργοποιηθεί το πλήκτρο και η λειτουργία του Ins να πάει στο δεύτερο πλήκτρο del που έχει το πληκτρολόγιό μου;
 

nickel

Administrator
Staff member
Θες να κάνεις τις αλλαγές για να έχεις τα πλήκτρα στις θέσεις που τα έχεις και σε άλλο πληκτρολόγιο, να μην πρέπει να αλλάξεις συνήθεια κάθε φορά που αλλάζεις μηχάνημα, έτσι; Γιατί αν έχεις ένα μόνο μηχάνημα και σε ξεβολεύει τώρα, καλύτερα να συνηθίζεις τα δικά του χούγια σιγά σιγά.
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μια και μιλάτε για πλήκτρα; Δουλεύω σε Mac πλέον, αλλά επειδή τα χέρια μου τα λυπάμαι, έχω βάλει πάνω ένα πληκτρολόγιο της Microsoft εργονομικό που με βολεύει πολύ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουν τα πλήκτρα αλλαγής γλώσσας, όπως και αντιγραφής-επικόλλησης και άλλα πολλά. Υπάρχει κανένα κολπάκι που να μπορώ να τα ενεργοποιήσω;

Ευχαριστώ!
 
Θες να κάνεις τις αλλαγές για να έχεις τα πλήκτρα στις θέσεις που τα έχεις και σε άλλο πληκτρολόγιο, να μην πρέπει να αλλάξεις συνήθεια κάθε φορά που αλλάζεις μηχάνημα, έτσι; Γιατί αν έχεις ένα μόνο μηχάνημα και σε ξεβολεύει τώρα, καλύτερα να συνηθίζεις τα δικά του χούγια σιγά σιγά.

Συμφωνώ μαζί σου για όλα τα άλλα πλήκτρα, και πράγματι τα χούγια του έχω αρχίσει να μαθαίνω, αλλά το πλήκτρο Ins είναι σε εντελώς άβολη θέση, το πατάω συνέχεια όταν κάνω διορθώσεις σε κείμενα (και με περνάει στο Overtype) οπότε το μετέτρεψα σε δεξί βέλος και όλα πάνε καλά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δουλεύω σε Mac πλέον, αλλά επειδή τα χέρια μου τα λυπάμαι, έχω βάλει πάνω ένα πληκτρολόγιο της Microsoft εργονομικό που με βολεύει πολύ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουν τα πλήκτρα αλλαγής γλώσσας, όπως και αντιγραφής-επικόλλησης και άλλα πολλά. Υπάρχει κανένα κολπάκι που να μπορώ να τα ενεργοποιήσω;
1. Έχεις εγκαταστήσει το IntelliType Pro 8.χ for Mac (dmg); Το βρίσκεις εδώ: http://www.microsoft.com/hardware/en-us/downloads.
2. Δες τα Keyboard Shortcuts και Changing Keyboard Shortcuts.
3. Τέλος, Word keyboard shortcuts και Create or delete a keyboard shortcut.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το πλήκτρο Ins είναι σε εντελώς άβολη θέση, το πατάω συνέχεια όταν κάνω διορθώσεις σε κείμενα (και με περνάει στο Overtype) οπότε το μετέτρεψα σε δεξί βέλος και όλα πάνε καλά.
Χαίρομαι που λύθηκε τελικά. :)
 
Top