Πρόβλημα σύνδεσης

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και εκεί που έκανα σύνδεση με την Hellas On Line, έβαλα τον υπολογιστή να συνδεθεί με το καλώδιο του Έθερνετ, και ενώ βλέπει τη σύνδεση (δηλαδή το λαμπάκι στο ρούτερ ανάβει κανονικά και ο ίδιος ο υπολογιστής βγάζει μήνυμα connected), δεν μπορώ να συνδεθώ, δηλαδή ανοίγω φυλλομετρητή και η μεν Αλεπού μου βγάζει connecting... και αναμένω στο ακουστικό μου, ο δε ΙΕ μου βγάζει το γνωστό error message ότι η σύνδεση είναι αδύνατη.

Η HOL λέει ότι το πρόβλημα είναι του υπολογιστή, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη.

Τι άλλο μπορεί να φταίει;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως υπάρχει κανένα firewall στο ρούτερ και χρειάζονται ρυθμίσεις; Κάπου, κάπως, κάποτε;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν μου είπε τίποτα τέτοιο η HOL. Άσε που έχω συνδέσει ήδη άλλον έναν υπολογιστή στο ίδιο ρούτερ χωρίς πρόβλημα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμ, μας τα λες ένα ένα. :). Τι σύστημα έχεις; Στον υπολογιστή που δεν συνδέεται, δείχνει να έχεις δίκτυο; Κάπου στα μικρά εικονίδια, στη γραμμή εργασιών, κάτω δεξιά πρέπει να έχει ένα ραβδόγραμμα από όπου μπορείς να δεις αν καταρχήν παίρνει σήμα ο υπολογιστής (πέρα δηλαδή από το connected). Μπορεί να γίνεται η σύνδεση και μετά, κάπως, να χάνεται.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συγγνώμη :blush: Στα εικονίδια κάτω δεξιά γράφει Τοπική σύνδεση, έγινε σύνδεση, και μετά γράφει την ταχύτητα του δικτύου (την ίδια που έχει ο πρώτος υπολογιστής, δηλαδή). Δεν βλέπω να αποσυνδέεται με κάποιον τρόπο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χμμμ.... Δοκίμασες επανεκκίνηση;
Η σύνδεση στο ρούτερ είναι ασύρματη;

(Χύμα ερωτήσεις μπας και έρθει καμιά επιφοίτηση...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έκανα επανεκκίνηση, και η σύνδεση στο ρούτερ είναι με καλώδιο Ethernet. Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και στα δύο μηχανήματα είναι με καλώδιο; Μήπως υπάρχει κάποια σύγκρουση διευθύνσεων --δηλαδή ο ρούτερ δεν τα βλέπει σαν ξεχωριστά μηχανήματα; Κανονικά, βέβαια, αυτά τα πράματα γίνονται αυτόματα, αλλά ίσως εδώ υπάρχει κάποιο θέμα και χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Είπες στην HOL ότι έχεις και δεύτερο συνδεδεμένο μηχάνημα, με καλώδια;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Και στα δύο μηχανήματα είναι με καλώδιο; Μήπως υπάρχει κάποια σύγκρουση διευθύνσεων --δηλαδή ο ρούτερ δεν τα βλέπει σαν ξεχωριστά μηχανήματα; Κανονικά, βέβαια, αυτά τα πράματα γίνονται αυτόματα, αλλά ίσως εδώ υπάρχει κάποιο θέμα και χρειάζεται κάποια ρύθμιση. Είπες στην HOL ότι έχεις και δεύτερο συνδεδεμένο μηχάνημα, με καλώδια;
Ναι, όχι και ναι, δηλαδή και τα δύο είναι με καλώδιο, μάλιστα δοκιμάσαμε να αλλάξουμε και τις ρυθμίσεις του πισιού, να δώσουμε δηλαδή συγκεκριμένη IP, αλλά τίποτα.
 
Και εκεί που έκανα σύνδεση με την Hellas On Line,
Τι σημαίνει αυτό;
Προτείνω:
-Δοκίμασε με άλλο καλώδιο (ιδανικά με εκείνο που έχεις στον άλλο υπολογιστή ο οποίος συνδέεται),
-Δοκίμασε με άλλο φυλλομετρητή,
-Κάνε "επιδιόρθωση" της σύνδεσης (από το μενού του δεξιού κλικ στο εικονίδιο της σύνδεσης)
-Μπες στις ιδιότητες της σύνδεσης και όρισε να παίρνει αυτόματα διεύθυνση ΙΡ, αλλά:
α) δώσε αυτόματους DNS,
β) αν αυτό δεν αποδώσει, δώσε ως DNS τη διεύθυνση του ρούτερ (συνήθως 192.168.1.1, αλλά αφού μιλάς για HOL το netfaster έχει 192.168.2.1 )

Εννοείται ότι έχεις κλείσει / επιτρέψει τη σύνδεση σε όποιο τείχος προστασίας χρησιμοποιείς (και στο ενσωματωμένο των windows).

Οι dns της HOl είναι διαβόητοι για το συνήθειό τους να μην λειτουργούν τα σ/κ... Δοκίμασε να ορίσεις ως DNS τους opendns -> 208.67.222.222 και 208.67.220.220
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
-Μπες στις ιδιότητες της σύνδεσης και όρισε να παίρνει αυτόματα διεύθυνση ΙΡ, αλλά:
α) δώσε αυτόματους DNS,
β) αν αυτό δεν αποδώσει, δώσε ως DNS τη διεύθυνση του ρούτερ (συνήθως 192.168.1.1, αλλά αφού μιλάς για HOL το netfaster έχει 192.168.2.1 )
Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να πω κι εγώ. Είχα το ίδιο πρόβλημα χτες μ' ένα παλιό κομπιούτερ που του ξαναεγκατέστησα τα ΧΡ, και ενώ ήταν συνδεδεμένο στο δίκτυο του σπιτιού, δεν είχε Ίντερνετ. Μόλις μπήκα και του είπα να δώσει αυτόματους DNS, δούλεψε.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αναλυτικά: (:))
  • Έκανα σύνδεση στον πρώτο υπολογιστή, ο οποίος συνδέθηκε κανονικά (όλα σωστά).
  • Έκανα στον δεύτερο (ο οποίος έχει και το πρόβλημα) με καλώδιο που δουλεύει (δοκιμασμένο και σε άλλο πισί για μήνες).
  • Οι ιδιότητες της σύνδεσης ήταν αρχικά αυτόματες. Στη συνέχεια, ο τεχνικός της HOL μου έδωσε συγκεκριμένη IP και DNS μπας και συνδεθώ, αλλά δεν.
Θα δοκιμάσω και με άλλους DNS και θα επανέλθω.

Εντωμεταξύ, ευχαριστώ πολύ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιά δοκίμασε να βάλεις τον υπολογιστή που δεν δουλεύει στη θέση του υπολογιστή που δουλεύει. (Αρκεί να μη σε χάσουμε εντελώς!)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αφού δοκίμασα ό,τι μου προτείνατε*, πήρα τον τεχνικό τηλέφωνο (όχι της HOL :)). Με έβαλε να κάνω διάφορα ξόρκια και μαγγανείες (από το device manager) και τελικά κατέληξε ότι μπορεί ο υπολογιστής να θέλει κάρτα δικτύου ή φορμάτ, ή και τα δύο, λέει, οπότε θα σας ενημερώσω όταν έχω εξελίξεις.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

______________________
* Η μόνη λύση που δεν δοκίμασα ήταν του Νίκελ, πού να κάνεις μεσημεριάτικα μεταφορές μετακομίσεις... :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
Πριν καταφύγεις σε λύσεις του τύπου "πονάει κεφάλι-κόψει-βάλει άλλο", καλύτερα να δοκιμάσεις αν όντως φταίει η κάρτα δικτύου. Συνδέεις και τους δυο υπολογιστές ταυτόχρονα στο ρούτερ με καλώδια έθερνετ, ορίζεις το ίδιο όνομα δικτύου και στον ένα και στον άλλο (στα XP: δεξί κλικ στο εικονίδιο Ο Υπολογιστής μου -> καρτέλα Όνομα Υπολογιστή -> κουμπί Αλλαγή κάτω κάτω και φροντίζεις να έχεις και στα δυο το ίδιο όνομα στο πλαίσιο Ομάδα εργασίας στην κάτω πλευρά). Αν έτσι έχεις δίκτυο και επικοινωνεί ο ένας με τον άλλο, δεν φταίει η κάρτα δικτύου.
Ό,τι άλλο κι αν αποφασίσεις να δοκιμάσεις, άσ' το για αύριο καλύτερα, γιατί όπως λέει ο YiannisMark, τα σ/κ μερικοί πάροχοι τα κάνουνε σκ. Γιά να δούμε, θα το τραμπλσουτάρεις ή θα το σουτάρεις τελικά;
 
Γιά να δούμε, θα το τραμπλσουτάρεις ή θα το σουτάρεις τελικά;
:)
Πριν το σουτάρεις, δοκίμασε να το αναστήσεις με κάποιο σοβαρό λειτουργικό (Τα ΧP είναι πλέον δεκαετίας...)
http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download
Υπάρχει δυνατότητα δοκιμής, για να δεις αν ανταποκρίνεται το μηχάνημα
You can try out Ubuntu before you install it. When your CD or USB stick is ready, you can run Ubuntu directly from your CD or USB without affecting your current system.
 

SBE

¥
Όχι και δεκαετίας τα ΧΡ ρε παιδιά, όχι και δεκαετίας...
Το αυτόματο DNS συνήθως δουλεύει, όπως είπαν κι οι προλαλήσαντες. Επίσης, μήπως στη σύνδεση του άλλου υπολογιστή έκανες κανένα κολπάκι που τώρα δεν το θυμάσαι; Μήπως έπρεπε να πατήσεις κανένα κουμπί, π.χ.;
 

nickel

Administrator
Staff member
Όχι και δεκαετίας τα ΧΡ ρε παιδιά, όχι και δεκαετίας...
Με ένα διστακτικό ξεροβήξιμο αμηχανίας που δηλώνει «Μα πού πήγαν δέκα χρόνια;», οφείλω να πω ότι έχουν γενέθλια σε ένα μήνα.
Windows XP, the successor to Windows 2000 and Windows Me, was the first consumer-oriented operating system produced by Microsoft to be built on the Windows NT kernel. Windows XP was released for retail sale on October 25, 2001 [...]
http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_XP
 
Και αν κάποια μέρα το αμάξι σου δεν παίρνει μπροστά, να αλλάξεις αμέσως κινητήρα.
 
Top