metafrasi banner

albedo = λευκαύγεια, το άλβεδο (του άλβεδου)

nickel

Administrator
Staff member
Ο κακομοίρης έβαλα το λήμμα για να βγει το μούλικο από τη γλώσσα μας. Ίσως έπρεπε να το βάλω με κάποια σχετική παραίνεση:

 
Last edited:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γιατί να βγει; Μας πειράζουν το ζενίθ και το ναδίρ ή η άλγεβρα; Και θα μετονομάσουμε και το αλβεδόμετρο;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ούτε το λίμπιντο (ιδιαίτερα αυτό). Αλλά η άλγεβρα είναι πλήρως εξελληνισμένη και αυτά δεν έχουν ελληνικά αντίστοιχα. Εκείνο το άλβεδο / αλμπέντο ούτε κλίνεται ούτε διαφάνεια έχει. Γιατί να μην προτιμήσουμε την ελληνική λέξη; Δεν είναι καινούργια, υπάρχει εδώ και δεκαετίες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το άλβεδο, του άλβεδου. Κλίνεται (από όσους το χρησιμοποιούν). Έχει δώσει σύνθετα (αλβεδόμετρο). Ελάχιστα είναι (μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού), αλλά και πόσοι το χρησιμοποιούν στην καθημερινότητα;

Και βέβαια, ΟΧΙ αλμπέντο, αλμπίντο, αλμπεντό ή οτιδήποτε άλλο...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κοιτάζω (πολύ πρόχειρα) τις χρήσεις της λευκαύγειας. Οι περισσότερες, έχω την εντύπωση, βρίσκονται σε οικολογικά κείμενα, αφορούν κυρίως τον πλανήτη μας, την ανακλώμενη ηλιακή ενέργεια κττ. Αντίθετα, το άλβεδο είναι όρος που εγώ γνωρίζω κυρίως από την λαμπρότητα των κοσμικών αντικειμένων. Θα προτιμούσα να χρησιμοποιήσω τη λευκαύγεια στις πρώτες περιπτώσεις και να μείνω στο άλβεδο για τα διαστημικά. Αλλά, γούστα είναι αυτά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα πρέπει τώρα να κάνουμε νήμα για το αλφός «λευκός», τη συγγένειά του με το λατινικό albus, και τι έχουμε κάνει με τα διάφορα alb-, π.χ. το album > άλμπουμ και λεύκωμα, το albumen > λεύκωμα, τον αλφικό αλμπίνο και ετούτο εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βλέποντας πάντως αυτό που εξαρχής με έκανε να αντιδράσω (τις πολλαπλές μεταγραφικές εκδοχές: άλβεδο, αλβέδο, αλμπέντο, αλμπίντο) πρέπει να παρατηρήσουμε ότι γλιτώσαμε την αλβεδώ. Το λέω επειδή θυμήθηκα ότι το λίμπιντο το έχουμε εξελληνίσει σε λιβιδώ.
:)
 

Earion

Moderator
Staff member
Δηλαδή τι;;!! :scared: Θα θάψουμε την παλίμψηστη λιβιδώ;

Όχι. Το αντίθετο, εγώ θα έλεγα να της δώσουμε για ταίρι την αλβεδώ.

(Της λιβιδώς και της αλβεδώς, φυσικά. Όπως της πειθώς).
 
Εγώ πάντως συμφωνώ με τον drsiebenmal. Κι εγώ ξέρω το άλβεδο σαν μεταβλητή ουράνιων σωμάτων ενώ η λευκαύγεια μού δημιουργεί διαφορετική αίσθηση. Βέβαια η αίσθηση είναι λόγω συνήθειας, αλλά ίσως να υπάρχει και θέμα νοηματικής διαφάνειας.
 

MAKIS

New member
Sea ice in the Arctic Ocean has been shrinking for the last few decades. Some scientists now think the Arctic
Ocean could be free of ice during the summer by 2015—less than five years from now. This worries climate scientists
because of the albedo effect. When incoming sunlight strikes the ice in the Arctic Ocean, up to 70 percent
is reflected back into space and as little as 30 percentis absorbed as heat. As the Arctic sea ice melts, however,
and the incoming sunlight hits the much darker openwater, only 6 percent is reflected back into space and 94
percent is converted into heat. This creates a positive feedback—a situation where a trend, once under way,
feeds on itself.
 
Top