δεν ιδρώνει το αφτί του

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Κάποια ιδιωματική απόδοση; Μ' ενδιαφέρει περισσότερο με την έννοια, "Δεν πτοείται, δεν εκφοβίζεται". Π.χ. "Τον απείλησα, αλλά δεν ίδρωσε το αφτί του".
 
Δεν μου έρχεται κάτι ιδιωματικό, μόνο it didn't seem to perturb him at all.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το πρόβλημά μου είναι ότι ο συγκεκριμένος ήρωας του σίριαλ χρησιμοποιεί τη μία ιδιωματική έκφραση μετά την άλλη. Έχω να κάνω με ματιάσματα, με μούντζες, με αυτιά που δεν ιδρώνουν και με αγγουράκια που σηκώνονται να χτυπήσουν τον μανάβη. Μέχρι και για τουλουμπάκια και σιρόπια μιλάει. Άντε βρες τώρα πώς θα αποδώσεις τα τουλουμπάκια.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κάποια ιδιωματική απόδοση; Μ' ενδιαφέρει περισσότερο με την έννοια, "Δεν πτοείται, δεν εκφοβίζεται". Π.χ. "Τον απείλησα, αλλά δεν ίδρωσε το αφτί του".

Μια πρόταση για ιδιωματική απόδοση στο παράδειγμά σου:

I threatened him, but he didn't seem to sweat it at all.

Don't sweat it! (American informal)
something that you say in order to tell someone not to worry
Don't sweat it! We've got plenty of time to get there before the show starts.

Α, ναι, τα τουλουμπάκια τα ανταλλάσσω με ό,τι θέλεις· έχω πολύ καιρό να φάω και τα πεθύμησα. Έχω παγοπώλες, μπεκρήδες, ξεπεσμένους αναρχικούς της δεκαετίας του 1920 και άλλα ανθρώπινα ράκη, διάλεξε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα. Να βάλουμε και το cut no ice.

cut no ice (with someone)
Sl. to have no influence on someone; to fail to convince someone. I don't care who you are. It cuts no ice with me. | So you're the mayor's daughter. It still cuts no ice.
McGraw-Hill Dictionary of American Idioms and Phrasal Verbs


Από διαδίκτυο:
If he can see his threats cut no ice with you he'll probably decide to keep quiet.
The threat cut no ice with discontented union delegates, allergic to the idea of private money financing public investment.
 
Top