metafrasi banner

buy time = κερδίζω χρόνο

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θα μου πείτε, σιγά τον ιδιωματισμό, λες να μην τον ξέρουμε;

Πείτε το και στο ΠΑΣΟΚ, που επιμένει στους αγγλισμούς απ' ό,τι φαίνεται.
SIEMENS: Η επίκληση της διακομματικής επιτροπής γίνεται για να αγοράσει χρόνο η κυβέρνηση. Να συσταθεί Εξεταστική Επιτροπή - Δήλωση Γ.Παπακωνσταντίνου

Στο Διαδίκτυο, δεν βρίσκουμε άλλο τέτοιο φάουλ. Όπου βρίσκουμε "αγοράζω χρόνο", πρόκειται για το "αγοράζω χρόνο ομιλίας" σε τηλεφωνικές συνδέσεις.
 
I don't buy this!

(από υπερήφανος επαναστάτης καταλήγω σε ηττημένο πολίτη)
 
με 60 λεπτά αποκτάς 1 ώρα. Με 1,20€ 2 ώρες. ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! Dunno where the anglophones got it from - it's clearly a Greek idea. )))
 

nickel

Administrator
Staff member
Από Wiktionary:
buy time
1. (idiomatic) Purposefully cause a delay to something, in order to achieve something else: We need you to buy us some time, so distract the security guard for a few minutes.


Ή από Lognman:
buy (somebody) time
to deliberately make more time for yourself to do something, for example by delaying a decision: 'Can we talk about it later?' he said, trying to buy a little more time.


Είναι καινούργιος ο αγγλισμός «αγοράζω χρόνο»;
Ευρήματα:
να αγοράσει χρόνο 763 «χτυπήματα» (αγγλισμούς αυτοί, αγγλισμό κι εγώ)
να κερδίσει χρόνο 11.400

Μήπως είναι καλύτερο να αφήσουμε την αγορά χρόνου στα κινητά;

(Εκνευρισμένος από τις ειδήσεις του Mega)


Προσθήκη:
Με επανέφεραν στην τάξη. Έχουν αρχίσει να γίνονται πολλά τα νήματα (και τα καμένα κύτταρα).
 
Πάντως, για να πούμε του στραβού το δίκιο, η έκφραση δεν γεννήθηκε από τον εκπρόσωπο του Πασόκ τον Ιούλιο. Κοιτάζω στο γκουγκλ και βρίσκω αρκετές παλιότερες ανευρέσεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, στις ειδήσεις από επίσημα χείλη τότε το άκουσα πρώτη φορά. Μπορεί να μην είχε τύχει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επανέρχομαι στο ίδιο (απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου) φαινόμενο. Από τα σημερινά ΝΕΑ:

Το υπουργείο Οικονομίας ζήτησε και πήρε παράταση από την Ε.Ε. προκειμένου να απαντήσει, ώστε να «αγοράσει» τον απαραίτητο χρόνο και να καταλήξει σε μία πρώτη συμφωνία με τους Κινέζους.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΒΟΥΛΑ ΚΕΧΑΓΙΑ


Γιατί, κυρία Κεχαγιά; Αφού το "αγοράζω χρόνο" σάς φαίνεται τόσο εξωτικό που το βάζετε σε εισαγωγικά, γιατί το γράφετε; Για να το καθιερώσετε σιγά-σιγά και να βγάλετε και τα εισαγωγικά κάποια στιγμή;
 
Για μένα οι πάσης φύσεως αγγλισμοί αποτελούν κόκκινο πανί, αλλά έχουν διαδοθεί τόσο πολύ που πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα πάψω να τους προσέχω.
Φοβάμαι ότι και το «αγοράζω χρόνο» θα περάσει κάποια στιγμή, όπως πέρασε το «θα σε πάρω πίσω».
(Για το «ένα ζευγάρι τζιν» διατηρώ τις επιφυλάξεις μου... :p)
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα που το υιοθέτησε κανονικά ο Σύριζα, ας μπαίνει σιγά σιγά και στα λεξικά.

Αγοράζουν συνεχώς χρόνο, γιατί είναι το μόνο που μπορούν να κάνουν.
http://www.syriza.gr/πολιτική-απόφαση-της-κεντρικής-επιτρ-2/
...η κυβέρνηση “αναδιπλώνεται” [...] στο ζήτημα των πλειστηριασμών, έτσι ώστε να αγοράσει χρόνο και να επανέλθει στη συνέχεια δριμύτερη.
http://www.syriza.gr/σχόλιο-του-γραφείου-τύπου-του-συριζα-plistiri/

Αν μπορούμε να αγοράσουμε χρόνο, κάτι γίνεται. Εναλλακτικά, ίσως να μπορέσουμε να τον ζητιανέψουμε κιόλας, όπως το ήθελε και ο Καζαντζάκης στην Αναφορά:

Για μένα πια το ανώτατο αγαθό είναι ο καιρός. Όταν βλέπω τους ανθρώπους να κάνουν περίπατο και να χαζεύουν ή να σπαταλούν τον καιρό σε μάταιες κουβέντες, μου ’ρχεται να κατέβω στο σταυροδρόμι και ν’ απλώσω το χέρι μου σα ζητιάνος: «Κάμετε ελεημοσύνη, χριστιανοί», θα παρακαλούσα, «ελεήστε με λίγο από τον καιρό που χάνετε, μια ώρα, δύο ώρες, ό,τι προαιρείστε».
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ο Δαίμονας ταράχτηκε και δάκρυσαν οι εικόνες.
— Σώπασε δα, κυρ-Δαίμονα, και μην πολυδακρύζεις, πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικός μας θα 'ναι.
I beg your pardon? Εκλιπαρώ τη συγγνώμη σας, και λίγο χρόνο αν έχετε, παρακαλώ;
Όχι πολύ, μερικά λεπτά ομιλίας, καμιά πενηνταριά εσεμές εσεμή, και δυοτρία γίγαντα δεδομένων.
— Εγώ ακόμα εξεμώ· στο χρόνο μου και στον καιρό, δικό μου δε θα γίνει.
:angry:

Μπορεί ο χρόνος να 'γινε και χρήμα - κι είναι κρίμα -
μα δεν είν' χρήμα η ζωή, είναι χαρά και ρήμα
και έργο, πόνος, νιώσιμο, μια έμπνευση για ρίμα·
ο που αγοράζει και πουλεί δε νιώθει ούτε τρίμμα
 
Top