Οικολογικά καθαριστικά, εντομοκτόνα και απωθητικό μυρμηγκιών

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Επειδή αυτές τις μέρες συζητάμε πολύ για οικολογικούς τρόπους να απαλλαγούμε από τα μυρμήγκια, καθώς και για οικολογικά καθαριστικά, δείτε παρακάτω μια πολύ ενδιαφέρουσα λίστα από την εκπομπή της ΕΤ1 Μήλα μου πράσινα.

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΩΝ - επ. "Πράσινο Σπίτι"

οικολογικό υγρό πιάτων
υλικά:
650 gr φυσικό σαπούνι Μασσαλίας (υγρό) ή 200 gr σαπούνι Μασσαλίας (πλάκα) + 5 λίτρα νερό
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας
8 σταγόνες αιθέριο έλαιο δεντρολίβανου​

4 σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου
1 άδειο μπουκάλι με ενσωματωμένο ψεκαστήρα

Αυτό το δοκίμασα, είναι πολύ καλό. Χρειάζεται βέβαια λίγη περισσότερη ποσότητα στο σφουγγαράκι, ωστόσο μυρίζει πολύ ωραία και είναι αποτελεσματικό. Αν χρησιμοποιήσετε σαπούνι πλάκα, πρέπει να το κόψετε σε λεπτές φλούδες ή να το τρίψετε στον τρίφτη (είναι εύκολο, είναι πολύ μαλακό σαπούνι το σαπούνι Μασσαλίας) και να το αφήσετε στο μπουκάλι με το νερό τουλάχιστον 24 ώρες.

συμβουλή για λίπη και καμένα φαγητά:
σε ζεστό σκεύος: τοποθετούμε μαγειρική σόδα και την αφήνουμε να δράσει για 15 λεπτά
σε κρύο σκεύος: ρίχνουμε ζεστό νερό + ½ φλιτζάνι ξίδι ή χυμό λεμονιού

-------------------------------------------------------​

οικολογικό αποφρακτικό
υλικά:
μία κούπα λευκό ξίδι
μία κούπα μαγειρική σόδα
μία τσαγιέρα ζεστό νερό

συμβουλή: Χρησιμοποιήστε το λευκό ξίδι και για να καταπολεμήσετε την κακοσμία που αναδύεται από τα σιφόνια. Αν σας ενοχλεί η μυρωδιά του ξιδιού, μπορείτε να προσθέσετε λίγες σταγόνες από το αγαπημένο σας αιθέριο έλαιο.​
Το δοκίμασα κι αυτό. Είναι αποτελεσματικό επίσης. Είδα σε μια άλλη εκπομπή στην τηλεόραση ότι μετά τη σόδα μπορείς να προσθέσεις και μαγειρικό αλάτι, και μετά το ξίδι - προσοχή, αφρίζει, μην τρομάξετε :)

-------------------------------------------------------

οικολογικό απωθητικό για μυρμήγκια
Α' τρόπος:
Σκουπίστε τις επιφάνειες και τα ντουλάπια με ένα υγρό σφουγγάρι, πάνω στο οποίο έχετε ρίξει 6-8 σταγόνες αιθέριο έλαιο δυόσμου ή σιτρονέλας.

Β' τρόπος:
Θρυμματίστε τσόφλια αβγού και ρίξτε τα στις γωνίες του σπιτιού σας. Το συνιστούν οι γεωπόνοι.

-------------------------------------------------------​

οικολογικό απολυμαντικό για τη λεκάνη της τουαλέτας
υλικά:
Μισό φλυτζάνι μαγειρική σόδα
¼ φλυτζανιού λευκό ξίδι
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου (tea tree oil)

σημείωση: Το αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου είναι ιδιαιτέρως γνωστό για την απολυμαντική του δράση και θεωρείται αποτελεσματικό σε δερματικές παθήσεις και σε διάφορα είδη μολύνσεων.​
Άλλο ένα που δοκίμασα. Η μυρωδιά του αιθέριου έλαιου είναι λίγο έντονη, ωστόσο το μίγμα είναι αποτελεσματικό. Όχι τόσο όσο τα απορρυπαντικά τύπου ακουαφόρτε, που διαλύουν τα πάντα χωρίς τρίψιμο, ωστόσο καλό.
-------------------------------------------------------

οικολογικό μείγμα καθαρισμού για την μπανιέρα & τα πλακάκια
υλικά:
1 φλυτζάνι μαγειρική σόδα
¼ φλυτζανιού υγρό σαπούνι Μασσαλίας
2 ταμπλέτες βιταμίνης C λιωμένες
3-5 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου (tea tree oil)
1 άδειο μπουκάλι

-------------------------------------------------------

οικολογικό μαλακτικό ρούχων
υλικά:
Α' τρόπος:
βλαστοί λεβάντας (μία χούφτα)
½ κιλό λευκό ξίδι
1 άδειο μπουκάλι
1 σουρωτήρι
(αφήστε το για 6 εβδομάδες)

Β' τρόπος:
½ κιλό λευκό ξίδι
24 σταγόνες (ή περισσότερο για πιο έντονο άρωμα) αιθέρια έλαια της αρεσκείας σας
1 άδειο μπουκάλι

-------------------------------------------------------

οικολογικό αρωματικό χώρου

με αιθέρια έλαια:
μία κούπα αποσταγμένο νερό
8-10 σταγόνες από αιθέριο έλαιο της αρεσκείας σας
μία μικρή συσκευασία ψεκασμού (σπρέι)

με αποξηραμένα μπαχαρικά:
Τοποθετήστε αρωματικά μπαχαρικά σε μπολ, όπως αστεροειδή γλυκάνισο με μοσχοκάρυδο και βανίλια​


Δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω λευκό ξίδι στο σουπερμάρκετ σε μεγάλη συσκευασία, και χρησιμοποιώ απλό, ωστόσο πρέπει να βρω λευκό για να κάνω και το μαλακτικό. Διάβασα κάπου ότι υπάρχει στα Lidl, ξέρει κανείς αν ισχύει;
 

SBE

¥
Απορία σχετικά με την πρώτη συνταγή: σύμφωνα με τη γιαγιά μου άλλο το σαπούνι Μασσαλίας και άλλο το κοινό πράσινο σαπούνι, αλλά οι συνταγές μου φαίνεται το θεωρούν το ίδιο. Για το πλύσιμο ρούχων, πιάτων κλπ το κοινό πράσινο σαπούνι είναι μια χαρά (και φτηνότερο και το ίδιο οικολογικό με το άλλο)

Πράσινο σαπούνι


Σαπούνι Μασσαλίας
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν ξέρω αν φτιάχνονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (για το σαπούνι Μασσαλίας, εδώ), ωστόσο το σαπούνι Μασσαλίας είναι πιο μαλακό, και μυρίζει διαφορετικά (αυτό που πήρα εγώ ήταν τύπου Μασσαλίας, ποιητικό: σαπούνι Αλεπουδέλη :))

Με πράσινο σαπούνι μπορείτε να φτιάξετε πολύ αποτελεσματικό εντομοκτόνο για μελίγκρα και αυτές τις άσπρες ψείρες (αφίδες) που τρώνε τα φυτά και τα κάνουν να φαίνονται σαν ξεραμένα:

1 λίτρο νερό, 2 κουταλάκια του γλυκού καθαρό οινόπνευμα, 1 υγρό σαπούνι για τα πιάτα ή 2-3 κουταλάκια του γλυκού τριμμένο πράσινο ή λευκό σαπούνι. Ψεκάζουμε 1-2 φορές την βδομάδα.​

Το μίγμα αυτό τρυπάει το περίβλημα των ζουζουνιών και τα ξεραίνει. Εναλλακτικά, βάζετε αλουμινόχαρτο γύρω γύρω στη γλάστρα, να σκεπάζεται το χώμα. Οι αφίδες μπερδεύονται από την αντανάκλαση, περνάνε το κάτω για πάνω, και βγαίνουν στην πάνω μεριά των φυτών, όπου μπορείτε να τις ψεκάσετε ευκολότερα, ή να τις σκοτώσετε με τα χέρια (για μπρουτάλ τύπους).

Διάβασα ότι για την καταπολέμηση της αφίδας είναι πολύ αποτελεσματικές και οι πασχαλίτσες, που θεωρούν τα συγκεκριμένα έντομα πρώτης τάξης μεζέ. Το κακό είναι ότι οι πασχαλίτσες στους ανοιχτούς χώρους πετούν και φεύγουν, εκτός αν έχετε γεράνια (λέει), οπότε μπορεί να τις κρατήσετε στη γειτονιά περισσότερο.

Πολύ αποτελεσματικό εντομοκτόνο επίσης είναι διάλυμα καπνού σε νερό. Βάζετε μια χούφτα καπνού σε 1 μπουκάλι νερό (εγώ χρησιμοποίησα του ενάμισι λίτρου), το αφήνετε 24 ώρες, σουρώνετε και ψεκάζετε. Μειονεκτήματα: το διάλυμα είναι δηλητηριώδες, οπότε πρέπει να προσέχετε, και κοστίζει περισσότερο από ό,τι το παραπάνω με το σαπούνι. Βέβαια κάνει για περισσότερα είδη εντόμων, από ό,τι έχω δει.

Tip: μην ψεκάζετε τα φυτά όταν τα βλέπει ο ήλιος, οι σταγόνες του νερού λειτουργούν σαν μεγεθυντικός φακός και μπορεί να σας καούν.

Δείτε και εδώ για διάφορα άλλα οικολογικά εντομοκτόνα: http://www.ftiaxno.gr/2008/01/blog-post_31.html
 
Last edited:

SBE

¥
Αχα! Τώρα ξέρω γιατί έχω πασχαλίτσες, δηλαδή τι πασχαλίτσες, τέρατα εισαγωγής από την Ασία λέει, που κατατρώνε τα πάντα (και τα ζουζούνια) και δεν αφήνουν τις παραδοσιακές πασχαλίτσες στην ησυχία τους. Έχω γεράνια.

Απ'όσο ξέρω το σαπούνι με έναν τρόπο φτιάχνεται, απλά το Μασσαλίας είναι από καλύτερη ποιότητα λαδιού και πιο μαλακό και καλό για το σώμα, ενώ της ΒΕΣΟ (δεν υπάρχει πια ΒΕΣΟ, το ξέρω), φτιάχνεται από περσινό, μούργα κλπ. Στην παραδοσιακή αγροτική οικονομία δεν πετάμε τίποτα, ούτε τα κατακάθια.
Όμως όλα αυτά με κάνουν να αναρωτιέμαι πόσο πολύ έχει απομακρυνθεί ο Έλληνας από το χωριό; Τόσο που να ξεχάσει το πράσινο σαπούνι και τη ρίγανη σαν εντομοαπωθητικό; Θυμάμαι ότι είχα έναν συμφοιτητή εξ Αθηνών ο οποίος πριν βρεθεί στο πανεπιστήμιο και παρασυρθεί από εμάς τα επαρχιωτόπουλα, πλενόταν και λουζόταν με πράσινο σαπούνι και δε μιλάμε για πριν πολλά χρόνια.

Πω, πω, που τον θυμήθηκα τώρα... Πολύ καλό παιδί και το σημαντικότερο, με φοβερή ικανότητα να απορροφάει γνώσεις τύπου σαβουάρ βιβρ και να αυτοδιορθώνεται διακριτικά.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω ότι όλοι οι κάτοικοι των αστικών περιοχών έχουν απομακρυνθεί από το χωριό, παντού. Παράδειγμα: ένας πάρα πολύ καλός τρόπος να καθαρίζουμε ασημικά είναι ο εξής:

Μαγειρική σόδα με νερό (βάζετε λίγο νερό, ίσα ίσα να γίνει το μίγμα σαν λάσπη). Τρίβετε τα ασημικά με αυτό, ξεπλένετε με νερό βρύσης και σκουπίζετε καλά.

Παραλλαγή: μπορείτε να πάρετε ένα πλαστικό ταπεράκι, να το στρώσετε με αλουμινόχαρτο, να βάλετε μέσα χλιαρό νερό και μερικές κουταλιές μαγειρικής σόδας. Βουτάτε μέσα τα ασημικά, και μετά σκουπίζετε με καθαρό πανάκι. Το έκανα σε ένα ζευγάρι σκουλαρίκια που έχω και άστραψαν.

Αντίθετα, ξέρω πολύ κόσμο που χρησιμοποιεί κάτι πανίσχυρα χημικά που σκυλοβρομάνε, που καθαρίζουν ναι μεν τα ασημένια αντικείμενα, αλλά πρώτον είναι πολύ τοξικά και δεύτερον διαβρώνουν αδιόρατα και σιγά σιγά το ασήμι - έτσι μου είχε πει κάποτε ένας κοσμηματοπώλης.
 

Elsa

¥
Ευχαριστούμε για τις ιδέες, Palavra, κι αν βρεις λευκό ξίδι, σφύρα, ψάχνω κι εγώ.
Κάποιες φίλες μου χρησιμοποιούν -με επιτυχία- πράσινο σαπούνι τριμμένο στον τρίφτη, στη θέση του απορρυπαντικού, στο πλυντήριο ρούχων. Δεν το έχω τολμήσει ακόμα, αλλά πολύ το σκέφτομαι.
Περιμένω νήμα από τον Nickel, για το φυτό που λέμε τεϊόδεντρο (Melaleuca alternifolia) αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το τσάι! :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το πράσινο σαπούνι τριμμένο στη θήκη του πλυντηρίου είναι το επόμενο πρότζεκτ μου :D Εξάλλου, ήδη κυκλοφορεί τριμμένο σαπούνι για πλυντήριο στα σουπερμάρκετ (Αρκάδι).
 
Πολύ ωραία. Από Σεπτέμβρη αρχίζω και φτιάχνω. Μήπως να τα πουλάω κιόλας; χεχεχεχε
 

SBE

¥
Δε χρειάζεται να λερώνετε τον τρίφτη σας, το Αρκάδι κυκλοφορεί τριμμένο και έχει και οδηγίες πως να το χρησιμοποιείς στο πλυντήριο. Στο ΗΒ κυκλοφορεί και άσπρο σαπούνι τριμμένο, που είναι σαν το πράσινο αλλά με άλλα φυτικά έλαια.
Βεβαίως το Αρκάδι στο πλυντήριο ή στο χέρι θέλει καυτό νερό, ενώ το Αριέλ καθαρίζει ακόμα και στους 15 βαθμούς χωρίς να σπαταλάτε ενέργεια για τη θέρμανση του νερού (λέει η διαφήμιση).

Να προτείνω άλλο εξτρήμ σπορ για τους πράσινους; Φτιάξτε μόνοι σας το σαπούνι σας. Μια θεία μου στην Πάτρα που είχαν πολλές ελιές έφτιαχνε πάντα με το περσινό, τη μούργα κλπ. Το σαπούνι που έφτιαχνε ήταν βεβαίως ακαλαίσθητο σε σχέση με το αγοραστό, δεν είχε την εμφάνιση και τις σφραγίδες κλπ και ήταν μόνο για απορρυπαντικό, γιατί ήταν πολύ σκληρό για τα χέρια, αλλά καθάριζε μια χαρά τα ρούχα και το σπίτι.
Και όχι, αυτά δεν γινόταν σε καμιά εποχή αρχαία, μιλάω για τέλη δεκαετίας του '80. Όλοι αυτοί που σήμερα θέλουν να ασχοληθούν με αυτά τα θέματα δεν ήταν αγέννητοι τη δεκαετία του '80, δεν είναι δυνατό να τα έχουν ξεχάσει όλα αυτά. Μπορεί να μην ήταν γενικευμένα αλλά σίγουρα όλοι είχαμε μια θεία χρυσοχέρα (και χρυσοχέρα δε σημαίνει καλή μαγείρισσα, όπως κατάντησε να σημαίνει την κοιλιόδουλη εποχή της αφθονίας).
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δε χρειάζεται να λερώνετε τον τρίφτη σας, το Αρκάδι κυκλοφορεί τριμμένο και έχει και οδηγίες πως να το χρησιμοποιείς στο πλυντήριο.
Το πράσινο σαπούνι τριμμένο στη θήκη του πλυντηρίου είναι το επόμενο πρότζεκτ μου :D Εξάλλου, ήδη κυκλοφορεί τριμμένο σαπούνι για πλυντήριο στα σουπερμάρκετ (Αρκάδι).
:D Νομίζω ότι το ήδη τριμμένο σαπούνι είναι πιο ακριβό από το άτριφτο.
Για τα χειροποίητα σαπούνια: ήδη οργανώνονται σε διάφορες τοπικές κοινωνίες μαθήματα σαπωνοποιίας - νομίζω και στην Αθήνα, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Το δύσκολο είναι να βρεις πρώτη ύλη, δλδ λάδι, από ό,τι ξέρω.
 

SBE

¥
Έλα ρε δόχτορα, μην το μπερδεύουμε πολύ το ζήτημα, την ποτάσα την αγοράζεις έτοιμη. Η αλισίβα είναι χάρντκορ κατάσταση.
Επίσης, πυρηνέλαιο φτηνιάρικο της κακιάς ώρας, π.χ. Ελαΐς βρίσκεις, δεν χρειάζεται να είναι μούργα, θα σου κάνει και πιο ωραίο σαπούνι. Ή αν βρεθείς Δεκέμβριο σε κανένα ελαιοτριβείο κοντά μπορεί να σου δώσουν τίποτα τσάμπα. Όσο για συνταγές, άπειρες στο ιντερνέτιο και στα ελληνικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Το δύσκολο είναι να βρεις/να φτιάξεις σωστή αλισίβα.

Φτιάχνω αλισίβα (ή κασταλαγή) και κερνώ μελομακάρονα με αλισίβα, από καρδιάς.

Και στάχτη πουλώ/ανταλλάσσω/δανείζω/χαρίζω. Τ' αφεντικό τρελάθηκε.
 

SBE

¥
Λεπόν, Παλάβρα, η μητέρα μου μου λέει ότι σαπούνι φτιάχνεις και με το λάδι της φριτέζας και με ό,τι λάδι μαζευεις στο βάζο για να το πετάξεις και να μην καταστρέψεις το περιβάλλον, αρκεί να είναι καθαρισμένο από βρωμιές (π.χ. φιλτραρισμένο για να μην έχει κομματάκια καμενες πατάτες). Φυσικά δεν είναι ποιότητα ΑΑΑ να πλυθείς να κάνεις επιδερμίδα, αλλά κανει για απορρυπαντικό.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Έτσι έφτιαχνε και η γιαγιά μου σαπούνι, από ό,τι θυμάμαι (τηγανόλαδο, όχι καμένο) πρόσφατα όμως μου είπαν αυτό που λες, ότι δεν είναι καλής ποιότητας.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ρίξτε μια ματιά σ' αυτό το νήμα του φόρουμ της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων (parents.gr) όπου οι ειδικοί στην πράξη (κυρίες, κυρίως) συζητάνε για τα πάντα περί καθαριστικών, και για συμβατικά απορρυπαντικά και για οικολογικά, έτοιμα και φτιάξ' το μόνος σου. Το καλό είναι πως, εκτός από συνταγές και συμβουλές, το νήμα είναι προσανατολισμένο στις πρακτικές πληροφορίες, δηλαδή τα δοκίμασαν κιόλας, συγκρίνουν την αποτελεσματικότητά τους και αναφέρουν τον ενδεδειγμένο τρόπο χρήσης τους. Είναι λιγάκι δυσανάγνωστο το νήμα (δεν είναι όλα τα φόρουμ νοικοκυρεμένα σαν τη Λεξιλογία), αλλά εντυπωσιάστηκα από το το εύρος των χρήσεων που καλύπτει, καθαριστικά για το πλυντήριο ρούχων, για των πιάτων, για τα πλακάκια, για την τουαλέτα και γενικά τη λάτρα του σπιτιού.

Αυτό που μου φάνηκε ενδιαφέρον (και δεν το ήξερα) είναι η ύπαρξη καρπών που περιέχουν σαπωνίνες οι οποίες απελευθερώνονται εύκολα χωρίς να χρειάζεται καμιά επεξεργασία εκτός από την ανάδευσή τους μέσα σε νερό, που γίνεται έτσι κι αλλιώς μέσα στο πλυντήριο. Οι καρποί αυτοί λέγονται soap nuts ή soap berries, προέρχονται από θαμνώδη φυτά ή μικρά δέντρα του γένους Sapindus και χρησιμοποιούνται για πλύσιμο επί χιλιετίες από λαούς της Ασίας και της Αμερικής. Περισσότερα στο σχετικό λήμμα της Γουίκης. Πωλούνται συσκευασμένοι και στην Ελλάδα (μη σας τρομάζει η τιμή κιλού, στο παραπάνω νήμα λένε ότι συμφέρουν καθώς χρησιμοποιούνται για πολλές πλύσεις).

Το πράσινο σαπούνι τριμμένο στη θήκη του πλυντηρίου είναι το επόμενο πρότζεκτ μου :D Εξάλλου, ήδη κυκλοφορεί τριμμένο σαπούνι για πλυντήριο στα σουπερμάρκετ (Αρκάδι).

Όχι στη θήκη του απορρυπαντικού στο πλυντήριο, δεν διαλύεται και θα πλένεις μετά τη θήκη κάνα δίωρο. Διάβασε εκεί πώς ακριβώς χρησιμοποιείται μέσα στον κάδο.

Δε χρειάζεται να λερώνετε τον τρίφτη σας, το Αρκάδι κυκλοφορεί τριμμένο και έχει και οδηγίες πως να το χρησιμοποιείς στο πλυντήριο. Στο ΗΒ κυκλοφορεί και άσπρο σαπούνι τριμμένο, που είναι σαν το πράσινο αλλά με άλλα φυτικά έλαια. [...]

Λερώνω τον τρίφτη όταν τον σαπουνίζω; You lost me there. :confused: ;) Πλάκα κάνω βέβαια.
Κι εδώ κυκλοφορεί άσπρο Αρκάδι τριμμένο, με φοινικέλαιο. Το συνιστούν οι παιδίατροι για το πλύσιμο των βρεφικών ρούχων, άρα κάτι ξέρουν αυτοί. Δοκιμασμένο στα δικά μας με εξαιρετικά αποτελέσματα, άσπιλη καθαρότητα χωρίς δερματικές επιπλοκές.

:D Νομίζω ότι το ήδη τριμμένο σαπούνι είναι πιο ακριβό από το άτριφτο.
Για τα χειροποίητα σαπούνια: ήδη οργανώνονται σε διάφορες τοπικές κοινωνίες μαθήματα σαπωνοποιίας - νομίζω και στην Αθήνα, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Το δύσκολο είναι να βρεις πρώτη ύλη, δλδ λάδι, από ό,τι ξέρω.

Tο τριμμένο σαπούνι (και το τυρί) is the next best thing since sliced bread, for those who sell it at least.
Εδώ που τα λέμε, όλα αυτά θέλουν να 'χουμε και λίγο το νου μας στο κόστος, όχι καμιά σοβαρή οικονομική μελέτη, απλώς τρεις το λάδι, τρεις το ξίδι κι άλλα δυο ο κόπος μας, ιδίως στον καιρό της κρίσης.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το απορρυπαντικό πιάτων, όπως το υπολόγισα, μου κοστίζει χωρίς τον κόπο μου περίπου 0,60€ το μισό λίτρο (το έβαλα σε πλαστική συσκευασία από παλιότερο απορρυπαντικό). Νομίζω ότι τον κόπο μου θα τον υπολόγιζα αν μου αφαιρούνταν από ώρα την οποία αφιερώνω στη δουλειά μου. Ειδάλλως, ιδίως τώρα σε καιρό κρίσης, δεν τον λαμβάνω υπόψη - τον αφαιρώ από το χρόνο φροντίδας σπιτιού, φυτών, διαβάσματος και άσκοπου χαζολογήματος στην τηλεόραση :D

Ο συνδυασμός σόδα/ξίδι για απόφραξη κοστίζει λιγότερο από ό,τι ένα τουμποφλό - περίπου 0,30 € τη φορά (που νομίζω θα είναι ακόμα λιγότερο όταν βρω επιτέλους λευκό ξίδι σε μεγάλη συσκευασία) εν αντιθέσει με ένα τουμποφλό που κοστίζει €0,40 περίπου - και είναι και σούπερ τοξικό.

Αυτό που είναι λίγο πιο ακριβό ήταν το καθαριστικό τουαλέτας, επειδή χρησιμοποίησα αποσταγμένο έλαιο τεϊόδεντρου της Apivita, βιολογικής καλλιέργειας. Ωστόσο, βρήκα πολύ φτηνότερο στο ίντερνετ, αν τελικά πάω και το πάρω θα σας πω.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Διάβασα και το σύνδεσμο του Δαιμάνου, και αφού πρώτα χάρηκα που υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που ενδιαφέρονται για το περιβάλλον, κατέληξα να αποφασίσω να πάρω τα σαπουνοκάρυδα κι εγώ. Οι κοπέλες εκεί λένε ότι είναι οικονομικά, γιατί κρατάνε πολύ, και επίσης αποτελεσματικά, αν και όχι στις πολύ χαμηλές θερμορκρασίες - εμπόδιο που ξεπερνιέται βουτώντας τα σαπουνοκάρυδα σε ζεστό νερό για 5 λεπτά.

Θα σας ενημερώσω :) Το πειραματόζωο της γειτονιάς σας.
 

Elsa

¥
Θα σας ενημερώσω :) Το πειραματόζωο της γειτονιάς σας.

Εγώ ψήνομαι καιρό τώρα... Με το λευκό ξίδι έβγαλες καμιάν άκρη;

Όταν έρθει η ώρα να σκεφτείς και τις υφασμάτινες επαναχρησιμοποιούμενες σερβιέτες, σφύρα, έχω πολύ καλύτερη και οικολογικότερη λύση!
 
Top