ανειμένος = slack, loose

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Δεν θα βρείτε τον όρο σε άλλα λεξικά εκτός από το ΛΝΕΓ (και το Σχολικό!) ή των αρχαίων:

ανειμένος, -η, -ο (λόγ.) αυτός που χαρακτηρίζεται από χαλαρότητα: ~ λόγος / συνείδηση / στάση | ~ καθαρεύουσα / δημοτική ΣΥΝ. χαλαρός.
[ΕΤΥΜ. Μτχ. παθ. παρακ. τού αρχ. ρ. ανίημι «χαλαρώνω», βλ. λ. άνεση].

Και από τις σελίδες του καθηγητή Μπαμπινιώτη:
ανειμένος
( < ανίημι «χαλαρώνω, ξεσφίγγω», παράβαλε το ομόρριζο άνεσις)
= χαλαρός
π.χ. «Χρησιμοποιεί πολύ ανειμένη γλώσσα που δεν ταιριάζει σ’ ένα αυστηρώς επιστημονικό κείμενο.»

Νά το σήμερα στο τέλος του άρθρου του στο Βήμα:
Όλα αυτά είναι απότοκα τής οικονομικής δυσπραγίας μας ή μιας πολύ ανειμένης αίσθησης ορίων, ατομικής και κοινωνικής ευθύνης και ουσιαστικής παιδείας;
http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=411415&h1=true
 
Αυτό είναι γκρίζα διαφήμιση του λεξικού του! :)

Αναρωτιέμαι αν -πέρα από επίδειξη- εξυπηρετεί κάτι η χρήση του σε σύγκριση με το "χαλαρή" -ίσως, λέω κάνοντας τον δικηγόρο, να θεωρεί πως το "χαλαρός" έχει πάψει να είναι απαξιωμένο στην ευδαιμονιστική εποχή μας, οπότε το ανειμένος να είναι αναντίρρητα αρνητικό.

Πάντως, ούτε ο Γεωργακάς (με διαφορά το πληρέστερο λημματολόγιο) έχει τέτοιο λήμμα.

Και ένα πρόβλημα λεξικογραφικής δεοντολογίας: μπορεί ο λεξικογράφος να βάζει στα λεξικά του λέξεις με ελάχιστη διάδοση επειδή τις προτιμά ο ίδιος και θέλει να τις προωθήσει; Π.χ. να βάλω εγώ το ηλεμήνυμα; :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως η χρήση του χαλαρός στη φράση, ας πούμε, «χαλαρή αίσθηση των ορίων» να θεωρείται ανειμένη.

Εγώ πάντως έμαθα μια λέξη σήμερα και σας υπόσχομαι να την έχω ξεχάσει αύριο...

Π.χ. να βάλω εγώ το ηλεμήνυμα; :)

Ξεκίνα εσύ λεξικό και σου 'χω κι άλλες.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ί[...]Εγώ πάντως έμαθα μια λέξη σήμερα και σας υπόσχομαι να την έχω ξεχάσει αύριο...

Εγώ πάντως δε θ' ανιμένω μούδε τέσσερις μούδε μιαν ημέρα.

Ρωτώ κι εγώ, ίντα θέλω μπλιό τη ζήση να μακραίνω,
ποια ολπίδα μπλιό μου 'πόμεινε χωρίς τον "ανειμένο";
Δίχως του πώς είν' μπορετό στον κόσμο μπλιό να ζήσω.
Ανάθεμα στο ριζικό τ' αφύλαγεν οπίσω!

:inno:
 
Top