Δύο τόνοι μαζί

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το πρόβλημα δεν είναι δικό μου, αλλά φίλου που δεν φορουμίζει. Αλλά κι εγώ δεν μπορώ να τον βοηθήσω γιατί δεν έχω δουλέψει παρά ελάχιστα σε λάπτοπ.

Το πρόβλημά του και πρόσθετες πληροφορίες, μετά από τηλεφωνική συνδιάλεξη:

  • Acer laptop, με Vista και Word 2003.
  • Χτυπά (στο Word, στο Excel) το πλήκτρο δεξιά από το Λ για να ετοιμαστεί ο τόνος να μπει πάνω στο φωνήεν που θα ακολουθήσει, αλλά αυτό γράφει ΄΄ σαν να το πάτησε δύο φορές. Το ίδιο πρόβλημα δεν επαναλαμβάνεται στο αγγλικό, δεν δίνει ;;, άρα δεν είναι κόλλημα του πλήκτρου.
  • Ισχυρίζεται ότι έχει καλό αντιιικό και άρα δεν είναι κάποιο double accent virus.
  • Φοβάται ότι κάποιος που χρησιμοποίησε τον υπολογιστή άλλαξε κάποιες ρυθμίσεις επειδή το πλήκτρο λειτουργεί και σαν function key (?).
Σας λένε τίποτα τα παραπάνω που να σας θυμίζουν το πρόβλημα και τη διορθωτική επέμβαση;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχει δοκιμάσει να αφαιρέσει το ελληνικό πληκτρολόγιο και να το ξαναβάλει αφού μεσολαβήσει μια επανεκκίνηση;
Start > Control Panel > Regional and Language Options > Keyboards and Languages > Change Keyboards
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι άσχημη σκέψη και θα τη μεταφέρω. Το κακό είναι, εκτός από το «σπασμένο τηλέφωνο», ότι δεν μπορώ να έχω / να έχουμε άμεσο φίντμπακ.
 
Το ίδιο πρόβλημα το έχω συναντήσει στην MS Access (xp) όμως εκεί ήταν θέμα κανθάρου (bug :p ) τής εφαρμογής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ίδιο πρόβλημα το έχω συναντήσει στην MS Access (xp) όμως εκεί ήταν θέμα κανθάρου (bug :p ) τής εφαρμογής.

Όχι κορέου; (Συγγνώμη, διάβαζα για τον Κορέα του Εκουαδόρ και το θυμήθηκα).
 
Top