sticky notes software

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το γραφείο μου είναι γεμάτο sticky notes. Μερικά τα έχω μπροστά μου για λίγες ώρες ή μέρες, μέχρι να λήξει η χρησιμότητά τους και να τα πετάξω, τα περισσότερα όμως σέρνονται πάνω στο γραφείο, και όταν τα αποσύρω από την πρώτη γραμμή, τα φυλάω σε μια στίβα από χαρτάκια, κάποια εξ αυτών με ηλικία αρκετών ετών — αλλά δεν τολμάω να τα πετάξω, μήπως κάποια μέρα χρειαστώ τη συγκεκριμένη πληροφορία και δεν τη βρίσκω. Εννοείται ότι γράφω και συνταγές σε sticky notes, και δεν τις πετάω, αλλά δεν είναι και εύχρηστες, έτσι χαμένες μέσα στη στίβα.

Σκέφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω ένα από τα πολλά προγραμματάκια για sticky notes που κυκλοφορούν, μήπως και απαλλαγώ από το χαρτομάνι. Κατέβασα αυτό εδώ, και το ερωτεύτηκα κεραυνοβόλα! Μπορεί να υπάρχουν και άλλα καλύτερα, λέω να δοκιμάσω μερικά ακόμα πριν αποφασίσω σε ποιο θα μείνω πιστή.

Δεν χρειάζεται εγκατάσταση, όλο κι όλο το πρόγραμμα είναι ένα executable file. Οι δυνατότητες πολλές:

1) Έχω βάλει ως store folder το Dropbox, ώστε να μπορώ να τα ανοίγω όπου κι αν βρίσκομαι.
2) Ανοίγω ακαριαία το ευρετήριό τους με ένα hotkey που καθόρισα.
3) Τα χωρίζω σε κατηγορίες, π.χ. Contacts, Recipes, Notes κ.α.
4) Σε κάθε sticky note μπορείς να βάλεις και alarm για να σε ειδοποιήσει για κάτι.
5) Εννοείται ότι μπορείς να καθορίσεις όλες τις παραμέτρους της εμφάνισης: μέγεθος, χρώμα, font, διαφάνεια κλπ.

Αν έχετε να προτείνετε κανένα παρόμοιο προγραμματάκι που χρησιμοποιείτε, ευχαρίστως να το δοκιμάσω κι αυτό.
 
Κατέβασα το TK8Sticky Notes Free. Σ' αυτό άραγε αναφέρεστε; Αυτό όμως που κατέβηκε ήταν ένα setup...και δεν το άφησα να εγκαταστήσει -- αφού λετε ότι πρόκειται για .exe που τρέχει άμεσα. Μήπως έκανα κάποιο λάθος;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, αυτό που λέω εγώ ονομάζεται StickyNotes σκέτο. Το κατέβασα από το http://www.sticky-notes.net, και δεν έχει installer. Είναι μόνο ένα αρχειάκι exe.
 
Θα 'θελα να προσθέσω ότι δυσκολεύτηκα να εντοπίσω το προγραμμα σ' εκείνο το περίεργο site με άπειρα λινκς. Τελικά το αναζήτησα ως sticky notes και το κατέβασα από το download.net όπου υπάρχουν και κάποια σχόλια γι' αυτό όπου και επισημαίνεται ένα κάποιο μειονέκτημα.. Μοιάζει ενδιαφέρον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν θυμάμαι να έχω δει πιο ηλίθια σελίδα για λήψη αρχείου. Πήγα και στο download.com για να δω τα σχόλια. Καμιά φορά μπορεί να υπάρχει ένα Πλεονέκτημα που να σε κάνει να το θέλεις ή ένα Μειονέκτημα που να σε κάνει να φύγεις μακριά (όπως και στα ζευγάρια άλλωστε). Π.χ.

Cons: That it could not expand as info was added made it practically useless. I use it to note what bills are to be paid, with the amount to be paid and the info simply got crunched into a smaller space---made the whole sticky not useless.
CNET Downloads http://download.cnet.com/Sticky-Notes/3000-12565_4-10573348.html?tag=mncol;2#ixzz1OlzdbbjU

Εγώ πάντως λατρεύω τους χρήστες που, απτόητοι από το γεγονός ότι οι άλλοι λένε «easy to use» κ.τ.ό., αυτοί γράφουν:
Pros: None. It doesn't work at all, and it won't uninstall.
Cons: It doesn't work.


Σιγά μην πιστέψουν ότι μπορεί να έχουν αυτοί πρόβλημα βασικού λογισμικού...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν το καταλαβαίνω αυτό με τον χώρο. Τι μεγέθους χαρτάκια χρησιμοποιούσε αυτός; Μπορούσαν να μεγαλώνουν μέχρι να γίνουν Α4; Δεν είπε κανένας ότι τα ηλεκτρονικά sticky notes αντικαθιστούν το excel ούτε το word. Αντικαθιστούν τα μικρούλικα χαρτάκια.

Και τι κουταμάρες είναι αυτές "it won't uninstall"; Αφού δεν είναι εγκατεστημένο. Ένα σκέτο exe είναι. Άμα πατήσεις ένα δεξί κλικ "Terminate program", κλείνει και δεν ξανανοίγει, αν δεν το ανοίξεις εσύ.

Στο τέλος θα βγει κάποιος και θα πει ότι είναι άχρηστα επειδή δεν έχουν ορθογραφικό έλεγχο και αριθμητικές πράξεις.

Edit: Τι είπα; Ορθογραφικό έλεγχο; Όντως, κάποιος γράφει στα "Cons" ότι δεν έχει ορθογραφικό έλεγχο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να διορθώσω ένα λάθος μου. Από το CNET το κατέβασα, νομίζω, όχι από το σάιτ στο οποίο έχω παραπέμψει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Περισσότερη ενημέρωση σχετικά με το προγραμματάκι:

Όποιος το χρησιμοποιήσει, καλό θα είναι να ξέρει ότι αν χρησιμοποιήσει τη δυνατότητα alarm, υπάρχει κάποιο bug στο πρόγραμμα που δημιουργεί την εξής συμπεριφορά: Όσο έχεις ανοιχτό το πρόγραμμα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν το κλείσεις και το ξανανοίξεις, σου δηλώνει ότι το αρχείο .dat με τα δεδομένα σου είναι ακατάλληλο, το ονομάζει bad.dat και δεν το ανοίγει. Φυσικά, μπορείς να το ανοίξεις με notepad, και να δεις όλα τα δεδομένα σου, αλλά και όλον τον κώδικα, οπότε δεν βολεύουν.

Τι ανακάλυψα, λοιπόν; Όταν ανοίξεις το αρχείο σε notepad, και σβήσεις όλο το κομμάτι του αρχείου που περιλαμβάνεται ανάμεσα στις εκφράσεις <alarms> και </alarms>, και πατήσεις το save, μετά μπορείς μια χαρά να ξανακάνεις restore όλο το αρχείο, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Να προσθέσω ότι δεν δημιουργούν όλα τα alarms αυτό το πρόβλημα, αλλά μόνο εκείνα που δεν έχουν ολοκληρωθεί, δηλαδή αν βάλουμε ένα alarm για μεθαύριο, ή για την επόμενη βδομάδα. Τα alarms που μπαίνουν για να μας ειδοποιήσουν εντός της ημέρας, όταν ολοκληρωθούν εξαφανίζονται από μόνα τους, δεν υπάρχουν μέσα στα δεδομένα, άρα δεν δημιουργούν το ίδιο πρόβλημα.

Συμπέρασμα: Βάζουμε μόνο alarms που θα λειτουργήσουν μέσα στις ώρες που θα έχουμε ανοιχτό το πρόγραμμα.
 
Noted with interest.

Μπορούν να σταλούν παρατηρήσεις στον Igor. Στο about που βγαίνει με δεξί κλικ στο εικονίδιο έχει ένα κουμπάκι feedback. Το σάίτ του είναι igorv.com
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όντως, υπάρχει. Και ήταν η πρώτη μου κίνηση, όταν νόμισα ότι έχασα τη δυνατότητα να ξαναβρώ τα ωραία μου χτεσινά σημειωματάκια, έστειλα στον Igor email, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα.
 

pidyo

New member
Αφού είχα αναζητήσει και δοκιμάσει διάφορα τέτοια μίνιμαλ γκατζετάκια (παρεμπιπτόντως να σημειώσω για όσους αρέσκονται σ' αυτά ότι το lifehacker είναι μια σταθερά καλή πηγή ενημέρωσης) κατέληξα ότι οι πιο απλές λύσεις είναι οι ήδη υπάρχουσες αν δεν υπάρχει πολύ πολύ σοβαρός λόγος. Sticky notes έχει και το Outlook που χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως (για ηλεκτρονική αλληλογραφία, για μήτρα καταγραφής επαφών με όλα τους τα στοιχεία, για ημερολόγιο, για tasks), οπότε δεν βρήκα λόγο να μπλέξω με διάφορα to do lists που κυκλοφορούν. Για όσους μετακινούνται πολύ και θέλουν να έχουν παντού πρόσβαση στα sticky notes, να θυμίσω πως το gmail έχει κι αυτό tasks (που είναι στην πραγματικότητα sticky notes και tasks μαζί: πρόχειρο σημειωματάριο με επισήμανση και ημερομηνίας στην οποία πρέπει να γίνει κάτι, αν απαιτείται).

Ασφαλώς υπάρχουν πολλά διαδικτυακά εργαλεία, πολλά από αυτά πιο βολικά ενδεχομένως από τις διαθέσιμες ούτως ή άλλως λύσεις, για μένα όμως πρώτο κριτήριο είναι να μην πολλαπλασιάζω τις πηγές των εργαλείων αν δεν υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως έχω το OneNote από το πακέτο μου στη Microsoft και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μία φορά. Κι αν πιστέψω τούτον εδώ, κακώς γιατί είναι λέει πολύ καλό και χρήσιμο.
 
Αλεξάνδρα. Σχετικά με το alarm είχα την εξής θετική εμπειρία:

1. Στα settings του επέτρεψα να κάνει load at system boot.
2. Έβαλα χτες alarm για σήμερα το πρωί στις 10 (για να πάρω το χάπι που όλο το ξεχνώ)--και δούλεψε (Δεν παρέλειψα να κάνω save)
3. Βρήκα και ένα πιο αρεστό σ' εμένα ήχο που το έβαλα σε ένα folder του C:\

Θα το δοκιμάσω και άλλα αλάρμ να δω τη συμπεριφορά του. Για να δες..
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλημέρα!
Είχα και αλληλογραφία με τον Ιγκόρ, που ψάχνει να βρει την αιτία του προβλήματος, αλλά την βρήκα ήδη εγώ και μόλις του έστειλα email για να τον πληροφορήσω.
Η σύγκρουση δημιουργείται μεταξύ της επιλογής 3D time stamp και του alarm. Δηλαδή, αν πας στα settings και έχεις τσεκαρισμένο το hide time stamp, το πρόγραμμα λειτουργεί τέλεια. Αν τσεκάρεις την επιλογή 3D time stamp που υπάρχει, σε κάθε sticky note σού βγάζει στο κάτω μέρος μια χρονοσφραγίδα. Ε, τότε συμβαίνει το πρόβλημα που περιέγραψα.
 
Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για την παρατηρητικότητα! Νομίζω πως θα μας ενημερώσεις περαιτέρω.
 
Top