Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 74

Thread: Μεταγραμματισμός EL>EN κατά ΕΛΟΤ 743 / ISO 843

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by Earion View Post
    Οι Γερμανοί έχουν δικές τους νόρμες: Namenskonventionen/Neugriechisch, αλλά αυτά θα μας τα ξεδιαλύνει ο Δόκτωρ.
    Με παραξένεψες γιατί δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο... Αυτές είναι εσωτερικές συμβάσεις της γερμανικής βικιπαίδειας: Die Namenskonvention Neugriechisch dient dazu, innerhalb der deutschen Wikipedia neugriechische Namen und Wörter einheitlich in die lateinische Schrift zu transkribieren.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member meidei's Avatar
    Εγώ ζήτησα ya για το για του επιθέτου μου, αλλά δεν με άφησαν για κάτι λιγότερο από yia. Καλύτερο από το gia που έχω στις τράπεζες, αλλά και πάλι, τόση επιμονή για εκείνο το yiota...

Junior Member
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Η μόνη ένσταση που έχω για το πρότυπο ΕΛΟΤ 743 είναι ακριβώς το ότι απομακρύνθηκε από το πολύ καλύτερο ISO 843 στον βωμό και καλά τής προφοράς, μαγαρίζοντας την αντιστρεψιμότητα (π.χ. αυ, ευ, ηυ, γγ, γξ, γχ), και το ότι κατάργησε τα μακρά ī & ō που διασφάλιζαν στο ISO την αντιστρεψιμότητα των η & ω αντίστοιχα. Το ISO 843 ήταν ό,τι πρέπει και, δυστυχώς, το ΕΛΟΤ 743 είναι ένα ημίμετρο μεταγραμματισμού.
    Κατά τον ΕΛΟΤ, το πρότυπο 743, "Eίναι ταυτόσηµο με το Διεθνές Πρότυπο ISO 843:1997, όπως αυτό διορθώθηκε και επανεκτυπώθηκε την 1999-05-01." (http://www.sete.gr/files/Media/Egkyk...atin-Greek.pdf, σελ. 2).

Τα ονόματα συνήθως μεταγράφονται (transcription) ώστε να αποδίδονται σωστά ηχητικά, πλην μη αναστρέψιμα. Η μεταγραφή δεν πάσχει από τα κακόηχα και αντιαισθητικά φαινόμενα της αναστρεψιμότητας του μεταγραμματισμού (transliteration).

Μερικές επιπλέον πηγές στο "Απόδοση των Ελληνικών χαρακτήρων με Λατινικούς χαρακτήρες".

Senior Member SBE's Avatar
    Nα συνεισφέρω καθυστερημένα στη συζήτηση περι διαβατηρίων ότι από τότε που έβγαλα το πρώτο μου ελληνικό διαβατηριο μεχρι τώρα δεν είχα ποτέ προβλημα να γράφουν το όνομά μου όπως είναι σε όλα τα ξένα έγγραφά (στην ουσία μετάφραση του ονόματος στην αγγλική γλώσσα κατά τα μεταναστευτικά προτυπα). Το πρώτο μου διαβατηριο είχα το επιθετο γραμμένο με τον τρόπο που ήθελε ο υπάλληλος και δίπλα με τον τρόπο που είχα ζητήσει εγώ με ένα ξεγυρισμενο "ou" στη μέση (|η υπάλληλος αρνιόταν ότι αυτό σημαίνει "ή"). Σε μεταγενέστερες εκδόσεις διαβατηρίου καταργησαν χωρίς να με ρωτήσουν τα διπλά ονόματα και έμεινε μόνο το ένα. Μόνο μια φορά μου γκρίνιαξε λίγο κάποιος στο προξενειο αλλά τελικά έγινε αυτό που ζήταγα.

Administrator nickel's Avatar
    Γεια σου, ageor, καλωσήρθες και σ' ευχαριστούμε για το υλικό. Βλέπω ότι προτιμάτε να χρησιμοποιείτε τους όρους αναστρέψιμη μεταγραφή και αναστρεψιμότητα. Εμείς πάλι προτιμάμε να μιλάμε για αντιστρέψιμες αποδόσεις / μεταγραφές κ.λπ. και για αντιστρεψιμότητα — όχι μόνο επειδή αυτόν τον όρο χρησιμοποιεί και ο καθηγητής Μπαμπινιώτης, αλλά και γιατί όλοι οι μεταφραστές έμαθαν στη σχολή τους να μιλάνε για αντίστροφο.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Resident's Avatar
    Αν το πρότυπο ΕΛΟΤ 743 είναι ταυτόσημο με το Διεθνές Πρότυπο ISO 843 και έχει υιοθετηθεί από τον ΕΛΟΤ τότε έφτανε να το δηλώνουν ως ΕΛΟΤ ISO 843 ή -όπως έλεγαν παλιά οι πειρατές των ερτζιανών- εξίσου καλύτερα ELOT ISO 843 .

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Δόκτωρ, είναι απλό — κι έχω κι εγώ προσωπική πείρα. Το μόνο που χρειάζεται (αν διαβάσεις προσεκτικά τον σύνδεσμο που έδωσα) είναι το να παρουσιάσεις το επίσημο ελληνικό ή ξένο έγγραφο που έχει τη διαφορετική μεταγραφή για να το φωτοαντιγράψουν και να το κρατήσουν στο αρχείο τους: «Τα ανωτέρω στοιχεία, αναγράφονται με λατινικούς χαρακτήρες από τον ενδιαφερόμενο κατά παρέκκλιση του προτύπου αυτού, ύστερα από αίτημά του, με βάση διαφορετική εγγραφή που υφίσταται σε ταξιδιωτικό ή άλλο έγγραφο ημεδαπής ή αλλοδαπής αρχής, το οποίο υποχρεούται να επιδείξει, ενώ φωτοαντίγραφό του τηρείται στο αρχείο της υπηρεσίας που δέχθηκε τα δικαιολογητικά.»
    Σχετικό στη σημερινή Καθημερινή, που εστιάζει στην ανάγκη ύπαρξης προηγούμενου δημόσιου εγγράφου και στα προβλήματα που δημιουργεί η απαίτηση αυτή.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Administrator Zazula's Avatar
    Μα, αν δεν υπάρχει καταγεγραμμένη πουθενά κάποια μορφή μεταγραμματισμού, τότε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; Αισθητικό;

Μπορεί π.χ. να είσαι ο αθλητής Παπασταθόπουλος, γνωστός στον χώρο σου ως Socratis και προφανώς δεν υπάρχουν πουθενά επίσημα έγγραφα που να σε γράφουν έτσι· μόνο εφημερίδες, περιοδικά κλπ. Εάν εσύ θέλεις να γράφεσαι και έτσι στο διαβατήριο (δηλ. με το όνομα που έχεις κάνει καριέρα έξω), έστω με το διαζευκτικό or δεν μπορείς (πρόσεξε το «ημεδαπής ή αλλοδαπής αρχής»). Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω.

Ίσως είναι ακραίο το παράδειγμα, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχουν και πιο προσγειωμένα για να υπάρχουν και διαμαρτυρίες.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Ο αθλητής Παπασταθόπουλος λέγεται Σωκράτης;
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Page 3 of 8 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast