Ο Ντομινίκ και η καμαριέρα

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα είναι δυνατόν; Μπορεί να είναι τόσο αφελής, τόσο βλαξ ο άνθρωπος που θέλει να πάει για πρόεδρος μιας πυρηνικής δύναμης; (Και με πόση χαρά και μπρίο μεταδίδουν την είδηση από το πρωί τα σάιτ των εφημερίδων και τα ραδιόφωνά μας...)

Απαγγέλθηκαν κατηγορίες στον Στρος-Καν






Μεταφοραί-μετακομίσεις
 
Last edited by a moderator:

nickel

Administrator
Staff member
Είδες να λέει κανένας σχολιαστής ότι η Ελλάδα τάσσεται αλληλέγγυος με την καμαριέρα;
 
Απίστευτο είναι πάντως -και δεν αδικώ όσους σκέφτονται συνωμοσιολογικά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απίστευτο είναι πάντως -και δεν αδικώ όσους σκέφτονται συνωμοσιολογικά.
Όντως, κι εμένα μου φαίνεται απίστευτο, και όχι επειδή έχω καμιά ιδιαίτερη εκτίμηση στον κύριο.
 

is1

New member
τὴν στρίμωξε τὴν καμαριέρα.
καὶ γὼ ποὺ νόμιζα πὼς «τὄκανε» μόνο μὲ χῶρες!
 

nickel

Administrator
Staff member
Φαίνεται πως η παραίνεση που είχε από τον πατέρα του, γνωστό Λαρισαίο, ήταν «Στρώσ’ κάν’».
 

daeman

Administrator
Staff member
:p Ώφου
Εδά που σε μαζώξανε,
του ΔΝΤ μπροστάρη,
ποιος να κατέει ηντά 'καμες,
η μπάλα αν θα σε πάρει;

Τση καμαριέρας χίμηξες
για να τηνε βατέψεις;
Ή μήπως σου τη στήσανε
και πώς θα το παλέψεις;

Υπηρετώντας πάντοτε το δικαίωμα του λεξιλογικού κοινού στην έγκυρη και έγκαιρη (και έμμετρη, καίτοι φυλλοημερολογιακή) ενημέρωση για την τρέχουσα (και μη φτάνουσα) εγχώρια και διεθνή επικαιρότητα, ο μαντιναδολογών δημοσιογραφίσκος Δαεμάνος
Ποεταστράκης προειδοποιεί (και απειλεί) τους αναγνώστες ότι ενδέχεται να συνεχίσει τις λιμερίκειες ανταποκρίσεις, παρουσιάζοντας τις εξελίξεις για το πολύκροτο αυτό θέμα καθώς συμβαίνουν. Όπως στρώσ' κανείς, κοιμάται.
Κούκος Στρος-Καν μονός ή μήπως διπλός
pas à volonté; Προς το παρόν, όλα τα φύλλα είναι λοζέ, κρυφά. ;-)

Φαίνεται πως η παραίνεση που είχε από τον πατέρα του, γνωστό Λαρισαίο, ήταν «Στρώσ’ κάν’».
Ή "Στρώσ' κάτ' κι θα σι κάν' τη στάσ' ΔΝΤ". :whistle:
 
Το Βήμα αναφέρει την είδηση και μας ενημερώνει πως «Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Γάλλος αξιωματούχος βρίσκεται στο επίκεντρο 'ροζ' κριτικής». Κατά τη γνώμη τους η κατηγορία για απόπειρα βιασμού είναι «ροζ» κριτική. Μαύρη κι άραχνη δημοσιογραφία.

Ο Καρατζαφέρης δε, υπαινίσσεται, λέει, πως πρόκειται για παγίδα. Δηλαδή σημασία δεν έχει αν έγινε η επίθεση, αλλά αν ο ΣΚ έπεσε σε φάκα. Και του την έστησαν, λέει, γιατί ενοχλήθηκαν κάποιοι απ' τη δημοφιλία του και την προοπτική του (φτου-φτου το παλικάρι). Γιατί ως γνωστόν είναι ο μόνος δημοφιλής άνθρωπος στη γη. Πάλι καλά που δεν φοβούνταν μήπως φέρει τον σοσιαλισμό στη Γαλλία.

Μα είναι δυνατόν; Μπορεί να είναι τόσο αφελής, τόσο βλαξ ο άνθρωπος που θέλει να πάει για πρόεδρος μιας πυρηνικής δύναμης;

Η βλακεία ή η εξυπνάδα δεν νομίζω πως έχουν σχέση με τον βιασμό. Η δύναμη και η εξουσία έχουν, απ' όσο ξέρω. Επίσης, η αφέλεια πολλές φορές οφείλεται στο ότι η συμπεριφορά επαναλαμβάνεται και μένει ατιμώρητη για καιρό. Μ' αυτά δεν θέλω να πω ότι όντως έτσι έγιναν τα πράγματα, αλλά ότι αν έγιναν έτσι δεν είναι δα και πρωτόγνωρα.
 

SBE

¥
Άνεφ, παρόλο που σου φαίνεται απίθανο, ο ΣΚ είναι σοβαρός αντίπαλος του Σαρκοζί, οπότε η δημοφιλία του παίζει ρόλο στην υπόθεση.
Επιπλέον, αφέλεια και βλακεία είναι να νομίζεις ότι μπορεί να τη γλυτώσεις, αλλά επειδή οι πολιτικοί τέτοιου βεληνεκούς και ηλικίας δεν είναι βλάκες και αφελείς, γι'αυτό μας φαίνεται περίεργο το ζήτημα.
Αν υποθέσουμε (όπως κάνεις) ότι ο ΣΚ είναι βιαστής κατά συρροήν, το ότι έφτασε στα γεράματα χωρίς να έχει κατηγορηθεί ποτέ για κάτι τέτοιο σημαίνει ότι τα θύματα, οι αστυνομίες διαφόρων χωρών κλπκλπ όλοι συνωμότησαν για να κουκουλωθούν τα πράγματα. Λίγο τραβηγμένο δεν είναι αυτό;
Από την άλλη, λιγότερο τραβηγμένο μου φαίνεται αυτό που λέει εδώ (στο τέλος), ότι στη Γαλλία είναι γνωστό ότι ο ΣΚ έχει μακριά χέρια και γι'αυτό οι γυναίκες δημοσιογράφοι αποφεύγουν τις συνεντεύξεις μόνες μαζί του. Αυτό τον κάνει γλοιώδη, αλλά όχι βιαστή, και τιμωρείται διαφορετικά άλλωστε.
 
Τίποτα από όσα λες πως έχω πει δεν έχω πει. Διάβασε καλύτερα.
 

nevergrown

New member
Mάλλον αυτή (η καμαριέρα) πήγαινε να στρώσ... και αυτός να το κάν... Αλλά αυτή δεν πρέπει τελικά να' χει στρωσ... καν. :curse:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γιουτιουμπάκι; Δεν θα παίξει γιουτιουμπάκι; Που κοντεύει να γίνει μιμίδιο;

 

SBE

¥
Τίποτα από όσα λες πως έχω πει δεν έχω πει. Διάβασε καλύτερα.

Αναφέρθηκες στο ότι ο ΣΚ είναι δημοφιλής, ελαφρώς ειρωνικά.
Επιπλέον αναφέρθηκες σε βιασμό ενώ ο ΣΚ δεν κατηγορείται (ακόμα) για βιασμό.
Νομίζω ότι είμαι εντός θέματος.
 
Σόρι για την προηγούμενη τηλεγραφική απάντηση. Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι δημοφιλής ο ΣΚ (στη Γαλλία), η ειρωνεία πάει στην αιτιολόγηση της άποψης περί παγίδευσης. Τον παγίδευσαν όχι γιατί βρέθηκε αυτό ή εκείνο το στοιχείο που το αποδεικνύει, αλλά γιατί είναι δημοφιλής και έχει προοπτικές (Καρατζαφέρης). Μ' αυτό τον τρόπο μπορεί να δικαιολογήσει κανείς τα πάντα.

Απόπειρα βιασμού εννοούσα. Και δεν τον θεωρώ κατά συρροήν βιαστή, είπα πως αν έγιναν τα πράγματα όπως λέει η καμαριέρα, το ότι στάθηκε αφελής και πίστεψε ότι μπορεί να κάνει ό,τι έκανε ατιμώρητα μπορεί να είναι συνέπεια ενός παρελθόντος παρόμοιων περιστατικών (ενδεχομένως κλιμακούμενων σε σοβαρότητα) που έμειναν επίσης ατιμώρητα. Το έχουμε δει να συμβαίνει.
 

SBE

¥
Και για τον Ασαντζ λέγεται ότι τον παγίδευσαν αλλά δεν έχουμε στοιχεία που να το αποδεικνύουν.
Από την άλλη, το άρθρο που έστειλα αναφέρει ότι είναι κοινό μυστικό στη Γαλλία ότι ο ΣΚ είναι πορνόγερος, αν και αυτό δεν αποτελεί στοιχείο για την καταδίκη του σε αυτό το περιστατικό.
Εμένα μου φαίνεται ελαφρώς κωμική η περιγραφή του περιστατικού που δόθηκε στη δημοσιότητα, και γι' αυτό ελαφρώς επιστημονικής φαντασίας. Πιο ρεαλιστικό θα μου φαινόταν να είχε π.χ. πιάσει κουβέντα ο ΝΣΚ με την καμαριέρα και πάνω στην κουβέντα να πήρε θάρρος και να ακολούθησε ό,τι ακολούθησε παρά η εικόνα του ΝΣΚ που καραδοκεί στο μπάνιο.
 
 
Top