metafrasi banner

frill dress

Καλημέρα, ντόκτορ!

Λοιπόν, αν και δεν το πολυέχω μ' αυτά, αυτό


εγώ το ξέρω φόρεμα με φραμπαλά(δες) όπως το λες κι εσύ.

Ενώ η φούστα αλά τσολιά, με πτυχώσεις δηλαδή, (σαν αυτή που φόρεσε ο Σισέ :p ) είναι η πλισέ.
 

SBE

¥
Εγώ αυτά της πιο πάνω φωτογραφίας τα ξέρω βολάν και τα μικρά βολνάκια, σούρες κλπ
 
΄Οταν ήμουνα μικρή, πολύ παλιά, τα λέγαμε και φρου-φρου.
Φούστες με φρου- φρου φορούσαν και οι χορεύτριες του Μουλέν Ρουζ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ωραίο νήμα. Παρότι δεν είμαι κυρία, ας το εμπλουτίσουμε κι ας το ομορφύνουμε λιγάκι (με τη Λετίσια, ντε):)

Από το ΛΚΝ:
βολάν 1 το [volán] O (άκλ.) : λουρίδα από ύφασμα ή από δαντέλα, που στολίζει γυναικεία φορέματα, κουρτίνες κτλ.· φραμπαλάς: Φόρεμα με ~ στα μανίκια / στο ντεκολτέ. βολανάκι το YΠOKOP. [λόγ. < γαλλ. volant]

φρου φρου το [frú frú] O (άκλ.) : (προφ.) ο ήχος που παράγει το φόρεμα γυναικών που βρίσκονται σε κίνηση, κυρίως στην έκφραση (όλο) ~ κι αρώματα, για ντύσιμο υπερβολικά στολισμένο, εντυπωσιακό. || (επέκτ.) για λόγια ή ενέργειες εντυπωσιασμού, χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο. [λόγ. < γαλλ. frou-frou (ηχομιμ.)]

φραμπαλάς ο [frabalás] & φαρμπαλάς ο [farbalás] συνήθ. στη σημ. 1 O1 : 1. λουρίδα από ύφασμα με λεπτές πτυχές ή με σούρα, που στολίζει τον ποδόγυρο σε γυναικεία ρούχα ή τις άκρες μαξιλαριών, σεντονιών κτλ. [< φαρμπαλάς με μετάθ. του [r] < γαλλ. falbala -ς με ανομ. υγρών [l-l > r-l]]

Τρεις λέξεις για το νήμα με τις γαλλικές στα ελληνικά.

Και τα αναμενόμενα:


 
Ακριβώς γιαυτό τα λέγαμε φρου φρου, από το θρόισμα που κάνει το ύφασμα με τα πολλά βολάν όταν κινείται.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ασφαλώς, Στέλλα. Δεν διαφωνώ για το φρου φρου - γι' αυτό το πρόσθεσα άλλωστε, όχι για αντίλογο - αλλά σήμερα μου φαίνεται ότι επικρατεί η σημασία του υπερστολισμού (του λατερνισμού, αν θέλεις;-) και της κενότητας. Για τον ήχο, το θρόισμα των φορεμάτων, μήπως δεν ευθυνόταν μόνο το βολάν αλλά συνέβαλε και το φουρό; Ωστόσο, για το φρου φρου καλύτερα να τα πούμε εδώ.
 
Κι εγώ έτσι το ξέρω στη σημερινή του σημασία, άσε που έχει και πλάκα ο χαρακτηρισμός φραμπαλάς ή φραμπαλιάρης.
 
Top