Γραμματική της αγγλικής γλώσσας

eleftheria

New member
Καλησπέρα, συνάδελφοι.

Ψάχνω να βρω μια πολύ καλή γραμματική της αγγλικής γλώσσας. Εσείς ποια θεωρείτε καλύτερη; Και πού βασίζετε την προτίμησή σας; Είδα, για παράδειγμα, ότι έχει και το Κέμπριτζ και το Όξφορντ γραμματική. Τα έχετε κοιτάξει καθόλου;

Ευχαριστώ
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα, Ελευθερία. Μπορώ να σου πω πολλά για τις αγγλικές γραμματικές, αλλά θα πρέπει, αν μπορείς, να μου εξηγήσεις και για ποιο σκοπό τη χρειάζεσαι, γιατί, όπως και τα λεξικά, έχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ τους από τον Quirk μέχρι τις Thomson & Martinet.
 

eleftheria

New member
Δεν έχω αυτή τη στιγμή κάποιο συγκεκριμένο σκοπό, απλώς ψάχνομαι να βρω μια πολύ καλή γραμματική...Πώς έχω για παράδειγμα τη γραμματική του Ιδρύματος Τριανταφυλλίδη, πάντα δίπλα μου, παρέα με λεξικά κ.λπ., ε, κάτι τέτοιο θέλω και με τ' αγγλικά.
 

eleftheria

New member
Μπορείς να σκανάρεις καμιά σελίδα από τα παραπάνω που ανέφερες, να ρίξω μια ματιά; Το άμαζον δεν έχει σελίδες-δείγματα να δω κάτι. Ή τελοσπάντων πες μου εσύ κάποια απ' τα οποία μπορώ να επιλέξω και καθοδήγησέ με...
 

nickel

Administrator
Staff member
Για προσωπική χρήση βρίσκω πολύ καλό το Practical English Usage τού Swan. Μπορείς να το ξεφυλλίσεις στο Amazon. Ο Quirk είναι πολύ κουραστικός.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως εγώ όταν, πριν από χρόνια, είχα χρειαστεί να έχω μια πρακτική γραμματική τής αγγλικής, είχα καλυφθεί με τους Thomson & Martinet. Και, για την ακρίβεια, δεν τη χρησιμοποίησα την εν λόγω γραμματική απλά ως έργο αναφοράς, αλλά τη διάβασα κανονικά σαν βιβλίο. Το σημειώνω αυτό, επειδή (1) εμένα μου άρεσε, και (2) δεν είναι κάτι αυτονόητο για μια γραμματική.
 

eleftheria

New member
Για προσωπική χρήση βρίσκω πολύ καλό το Practical English Usage τού Swan. Μπορείς να το ξεφυλλίσεις στο Amazon. Ο Quirk είναι πολύ κουραστικός.

Αυτή που λες είναι η γραμματική που χρησιμοποιούσαμε και για τους μαθητές μας, αν δε με απατά η μνήμη μου! Θα ήθελα όμως μια γραμματική που να έχει αρκετές λεπτομέρειες και να προορίζεται για φυσικούς ομιλητές και δασκάλους/καθηγητές. Δηλαδή, τη θέλω για δική μου χρήση, για να τη διαβάσω, βρε παιδί μου, όπως λέει και η Ζαζουλα!
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτή που λες είναι η γραμματική που χρησιμοποιούσαμε και για τους μαθητές μας, αν δε με απατά η μνήμη μου!
Ξεφύλλισέ τη να κρίνεις, θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να τη χρησιμοποιούσαν σε σχολείο. Είναι σε λήμματα, ενώ η Practical English Grammar είναι δομημένη γραμματική, αλλά ίσως δεν έχει τις λεπτομέρειες του Swan.


Για το «η Ζάζουλα» θα σου εξηγήσει ο ίδιος...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
...όπως λέει και η Ζαζουλα!
O Zazula. Μη σε ξεγελάει η πλανεύτρα της φωτογραφίας, το σηματάκι από κάτω δείχνει ότι είναι αγοράκι.
 

eleftheria

New member

O Zazula. Μη σε ξεγελάει η πλανεύτρα της φωτογραφίας, το σηματάκι από κάτω δείχνει ότι είναι αγοράκι.

Ναι, έχεις δίκιο, Αλεξάνδρα. Και να σκεφτείς ότι το είχα ξαναδεί ότι πρόκειται για "τον" σ' ένα νήμα για τον ΟΣΔΕΛ!
 

eleftheria

New member
Ξεφύλλισέ τη να κρίνεις, θα μου φαινόταν πολύ περίεργο να τη χρησιμοποιούσαν σε σχολείο. Είναι σε λήμματα, ενώ η Practical English Grammar είναι δομημένη γραμματική, αλλά ίσως δεν έχει τις λεπτομέρειες του Swan.


Για το «η Ζάζουλα» θα σου εξηγήσει ο ίδιος...

Κάτι μου θυμίζει το όνομα Michael Swan. Πάντως, ξεφυλλίζοντάς την δεν μου κάνει κλικ.
 
Top