change default printer settings

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο εκτυπωτής μου είναι HP Officeject 5610. Τα default margins είναι 6,7 mm επάνω και 1,8 mm κάτω. Υπάρχει τρόπος να τα αλλάξω; Προφανώς θα υπάρχει κάποια παράμετρος στο registry. Ψάχνω σε όλο το διαδίκτυο να βρω αυτή την πληροφορία, αλλά δεν έχω βρει τίποτα.

Θέλω να εκτυπώσω ένα pdf, όχι Word document, επομένως δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής περιθωρίων μέσα από το Adobe Acrobat, στην εκτύπωση προστίθενται υποχρεωτικά τα 6,7 mm. Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα να κόψω το κομμάτι που περισσεύει, επειδή η εκτύπωση είναι landscape και γίνεται και από τις δύο όψεις της σελίδας, άρα το περιθώριο δεν είναι από την ίδια πλευρά και στις δύο όψεις.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ανοίγεις το Acrobat και πηγαίνεις Document > Crop Pages... Από εκεί κουρεύεις το επάνω και το κάτω περιθώριο, ώστε να αντισταθμίσεις το περιθώριο που θα σου προσθέσει ο εκτυπωτής σου ούτως ή άλλως (και μπορείς να εφαρμόσεις άλλες τιμές για τις μονές κι άλλες για τις ζυγές σελίδες). Μπακάλικη λύση, αλλά δεν υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κάνεις σ' ένα κλειστό αρχείο όπως είναι το pdf. Η ορθόδοξη λύση είναι φυσικά να το ξανακλείσεις με κάποιον τρόπο (δηλ. με Word αν έχεις το πρωτότυπο ανοιχτό αρχείο ή με Photoshop αν δεν το έχεις).
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω στείλει στην Αλεξάνδρα κάποια λεπτομέρεια για τα Custom Pages που έχει ο εκτυπωτής μου, με επιλογή εκτύπωσης Borderless. Δυστυχώς δεν έχει τέτοια ο δικός της εκτυπωτής. Οπότε η επιλογή Crop Pages είναι η καλύτερη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ο δικός μου εκτυπωτής που είναι παλιότερος έχει επιλογή borderless μόνο για ένα συγκεκριμένο τύπο φωτογραφικού χαρτιού, όχι για το Α4.

Έκανα το crop, και έχω φτάσει πολύ κοντά σ' αυτό που θέλω, αλλά λείπει ένα χιλιοστό ακόμα! Το κείμενο έρχεται ακριβώς στο σημείο που τσακίζει το φυλλάδιο, είναι αδύνατο να το πάω λίγο πιο αριστερά :(
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τότε στην περίπτωση αυτή το τυπώνεις με σμίκρυνση: Κάνε Run την εντολή control printers. Σου ανοίγει ένα παράθυρο με όλους τους εγκατεστημένους εκτυπωτές. Πηγαίνεις στον ΗΡ 5610, δεξί κλικ και Printing Preferences. Λογικά θα έχει κάποια σχετική επιλογή, αλλά το σε ποια ακριβώς καρτέλα θα είναι, βέβαια, παίζει: Σ' έναν δικό μου ΗΡ το έχει στην Advanced, σ' έναν άλλον το έχει στην Effects.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άλεξ, κοίτα τώρα να δεις πλάκα: Έτυχε αυτήν τη στιγμή να εργάζομαι με ένα pdf στο Acrobat, και (για δικούς μου λόγους) θέλησα να το κάνω Save As... > Microsoft Word Document (*.doc). E λοιπόν, στο παράθυρο των Settings... μού δίνει και επιλογή Retain Page Size and Margin, χεχεχε. Αλλά ούτως ή άλλως μετά στο .doc κάνεις ό,τι θέλεις. ;)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι βρήκα μια μπακαλίστικη λύση. Τυπώνω τις μισές σελίδες του φυλλαδίου, είτε τις μονές είτε τις ζυγές, γυρισμένες ανάποδα, με την εντολή Rotate. Μετά προσέχω πώς θα βάλω το χαρτί για να τυπωθεί από την πίσω πλευρά, ώστε να έχουν τυπωθεί και οι δύο σωστά. Τώρα έχουν και οι δύο όψεις τις σελίδας το μεγάλο περιθώριο από την ίδια πλευρά. Στη συνέχεια το κόβω με το εργαλείο κοπής χαρτιών.
 
Top