Φωνή ασχέτου εν τη ερήμω της Λεξιλογίας

nickel

Administrator
Staff member
Μη γελάσετε... Γιατί νομίζετε ότι δεν αναβαθμίζομαι στο καινούργιο Word; Γιατί έμαθα ότι έβαλαν τα εργαλεία σε άλλα συρτάρια και σκέφτομαι «άντε να μάθω πάλι τι είναι πού». Η σχέση μου με τις σιφονιέρες, τις κομότες και τα προγράμματα δεν θέλω να είναι «τώρα παίζουμε το παιχνίδι με τα συρτάρια».

Στο προηγούμενο vBulletin (πριν την ανασχεδίαση του φόρουμ) κάποιος μου είχε σφυρίξει για τη προβολή των 40 μηνυμάτων ανά νήμα και, επειδή εδώ τα νήματα είναι τροφαντά, το γύρισα στα 40. Δύο προβλήματα: σε αναζήτηση από το Google, το πιθανό είναι ότι δεν θα βρεις εύκολα το μήνυμά σου. (Τα προβλήματα της εσωτερικής αναζήτησης είναι γνωστά και θα λυθούν στην ώρα τους.) Δεύτερο πρόβλημα, ότι τα νήματα με γιουτιουμπάκια αγκομαχούν. Παραθυράκι: παράκληση στους αναρτητές γιουτιουμπακίων: ένα γιουτιουμπάκι σε κάθε μήνυμα, παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Η ερώτηση (αν και το νήμα μπορεί να φιλοξενήσει τις φωνές και άλλων όντων και βοώντων): Πού θα πάω να κάνω τα 40 πάλι 10;
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Forum Actions (στη μαύρη οριζόντια μπάρα, ψηλά στη σελίδα) -> General Settings -> Number of Posts to Show Per Page.

Εγώ πάντως το έχω ρυθμισμένο στα 20 ανά σελίδα και μέχρι τώρα πρόβλημα δεν έχω (παρά το αρχαίο ντέσκτοπ μου και τα 2 Mbps της σύνδεσης). Στα 40 μπούκωνε κι εμένα στα νήματα με γιουτουμπάκια. Γενικά, το flash δεν είναι και ό,τι καλύτερο, ιδίως για μηχανήματα με λίγους πόρους.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πείτε το, βρε παιδιά, ότι αυτό έπρεπε να ρυθμίσω! Κι εμένα σέρνεται με τα 40 ποστ ανά σελίδα, όταν υπάρχουν γιουτιουμπάκια!
 

nickel

Administrator
Staff member
Ιστορία μου, αμαρτία μου. Ένα προβληματάκι που έχω (που κάποτε έβρισκε χαριτωμένο η γυναίκα μου) είναι ότι στέκομαι μπροστά στο ψυγείο ή σ' ένα ντουλάπι της κουζίνας, έχω σαρώσει τα περιεχόμενα τρεις-τέσσερις φορές και κάποια στιγμή φωνάζω, μες στην απελπισία: «Μα πού βάλατε το γλυκό που περίσσεψε χτες;» Σηκώνεται η άλλη μες στη φούρκα να μου το δείξει που είναι μπρος στα μάτια μου. Είμαι κύριος, όμως, δεν τους το κάνω ποτέ σε σχέση με τα βιβλία μου, ξέρω πού είναι τα όριά μου...

Ναι, είχα διατρέξει δις τα General Settings χωρίς να το βρω. Αλλά και τώρα, με Search το βρήκα τελικά...
:)
 
Η περιγραφή για το σκανάρισμα στο ψυγείο και στα ντουλάπια με συγκινεί μέχρι δακρύων. Βρήκα αδελφή ψυχή! Δεν μπορώ να μη σου αποκαλύψω έναν πρακτικό κανόνα που βγήκε μετά από δεκαετίες πικρής πείρας και με έχει ξελασπώσει αρκετές φορές: Το πράγμα που ψάχνω είναι συνήθως εκεί ακριβώς που περίμενα εξαρχής να είναι. Πριν αρχίσω αναζητήσεις στα πατάρια, στις αποθήκες, στο αυτοκίνητο, στον δρόμο, στους φίλους και γνωστούς, να μην ξεχνάω ότι το γεγονός πως δεν το βλέπω δεν επηρεάζει σε τίποτα την αντικειμενική πραγματικότητα της παρουσίας του εκεί ακριβώς που κοιτάζω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μη σκάτε καθόλου, είναι απόλυτα ανδρικό χαρακτηριστικό, το καταγράφουν και τα βιβλία που επισημαίνουν τις γνωστές διαφορές μεταξύ ανδρών και γυναικών, π.χ. ικανότητα για παρκάρισμα και διάφορα τέτοια.
 
Δεν πάμε δηλαδή για απόσυρση; Ν' αγιάσει το στόμα σου, Αλεξάνδρα!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν πάμε δηλαδή για απόσυρση; Ν' αγιάσει το στόμα σου, Αλεξάνδρα!
Όχι, δεν πάτε για απόσυρση. Και την επόμενη φορά που θα δείτε γυναίκα να αγωνίζεται και να μην καταφέρνει να παρκάρει, να μη γελάτε (καλά, να γελάτε λίγο) ούτε να θυμώνετε -- να θυμάστε μόνο ότι αυτή η γυναίκα βλέπει πάντα αυτά που είναι μπροστά στη μύτη σας κι εσείς δεν τα βλέπετε.
 

daeman

Administrator
Staff member
Α ναι, η πραγματολογική παρατήρηση:
Πώς γίνεται η Λεξιλογία να είναι έρημος; Γιατί στο κείμενο που συνόδευε τα θυρανοίξιά της γράφει:

San Serriffe is an archipelago located in the Indian Ocean, north-east of the Seychelle Islands. It consists of two primary islands, Upper Caisse and Lower Caisse. The capital, Bodoni, is located in the centre of the larger island, Upper Caisse. The smaller island, Lower Caisse, has a swampy interior as well as a forested area, the Woj of Type (home of San Serriffe’s national bird, the Kwote).

The most singular feature of San Serriffe’s geography is its mobility. Due to a constant process of erosion that removes sand from the west coast and deposits it on the east coast, the islands are moving eastward at the rate of 1400 meters a year. It is anticipated that the islands will collide with Sri Lanka in 2011. To slow down this movement, boats constantly ferry sand from the east coast back to the west.

Εξάλλου, αυτό το φόρουμ ποτέ δεν κοιμάται, although we all nod off sometimes, even Homer. :)
 

daeman

Administrator
Staff member

Όχι, δεν πάτε για απόσυρση. Και την επόμενη φορά που θα δείτε γυναίκα να αγωνίζεται και να μην καταφέρνει να παρκάρει, να μη γελάτε (καλά, να γελάτε λίγο) ούτε να θυμώνετε -- να θυμάστε μόνο ότι αυτή η γυναίκα βλέπει πάντα αυτά που είναι μπροστά στη μύτη σας κι εσείς δεν τα βλέπετε.

Σ' αυτή την περίπτωση, δηλαδή, βλέπει αυτά που είναι μπροστά στη μύτη μας, αλλά αυτά που είναι μπροστά στη δική της, όχι; :twit:
 
Δαεμάνε, μην τις τσαντίζεις, γιατί θα αρχίσουν να μη μας λένε πού είναι τα πράγματα που ψάχνουμε. :scared:
 

crystal

Moderator
Η πιο αποτελεσματική ανταπόκριση σε τέτοιου είδους απέλπιδες κραυγές είναι η ρητορική ερώτηση "Αν έρθω εκεί και το βρω, τι θα γίνει;". Ο κραυγάζων ρίχνει μια ματιά ακόμα κι υπό το φως της απειλής -ως εκ θαύματος- βλέπει. Για λίγη ώρα επικρατεί σιγή και μετά ακούς ένα χαμηλόφωνο "Εντάξει, το βρήκα". Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. :D
 

daeman

Administrator
Staff member
Δαεμάνε, μην τις τσαντίζεις, γιατί θα αρχίσουν να μη μας λένε πού είναι τα πράγματα που ψάχνουμε. :scared:

Εννοείς αυτά που επιμελώς έκρυψαν ή μάλλον "μετακίνησαν τυχαία" και "ξέχασαν να μας το πουν" γιατί "πού να το 'ξεραν ότι τα χρειαζόμαστε;", επίτηδες για να μας βλέπουν και να γελάνε όταν ψάχνουμε σαν τρελοί να τα βρούμε; :whistle:

Εκτός από τις κάλτσες βέβαια, αυτές τις τρώνε οι μικροί καλτσοφάγοι (Grade 3: monsters by accident, mostly), που απαντώνται κοντά σε όλα τα πλυντήρια και τρώνε πάντα μόνο μία από κάθε ζευγάρι (και μερικοί πεζοί συνωμοσιολόγοι ισχυρίζονται ότι η ύπαρξή τους οφείλεται σε σχετική συμφωνία πίσω από τις πλάτες μας μεταξύ καλτσοβιομηχάνων και κατασκευαστών πλυντηρίων):
The sock eater tried to get away while remaining where it was. This should be impossible, but it is in fact a move attempted by many small animals when they are caught eating something forbidden. The legs scrabble hurriedly but the neck and feverishly working jaws merely stretch and pivot around the food.
Terry Pratchett's Hogfather
To the laundry!


The Uncommon Sock Eater

Για τον Bilious, the Oh God of Hangovers, σε άλλο νήμα που θα οφτοπικίσω αναίσχυντα μέχρι εσχάτων.

Στο γιουτιούμπ υπάρχει ολόκληρη η ταινία. Αν τη δείτε, προσέξτε τους auditors.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η πιο αποτελεσματική ανταπόκριση σε τέτοιου είδους απέλπιδες κραυγές είναι η ρητορική ερώτηση "Αν έρθω εκεί και το βρω, τι θα γίνει;". Ο κραυγάζων ρίχνει μια ματιά ακόμα κι υπό το φως της απειλής -ως εκ θαύματος- βλέπει. Για λίγη ώρα επικρατεί σιγή και μετά ακούς ένα χαμηλόφωνο "Εντάξει, το βρήκα". Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο. :D
Τα έχουμε ξαναπεί, εξάλλου :D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο προηγούμενο vBulletin (πριν την ανασχεδίαση του φόρουμ) κάποιος μου είχε σφυρίξει για τη προβολή των 40 μηνυμάτων ανά νήμα και, επειδή εδώ τα νήματα είναι τροφαντά, το γύρισα στα 40. Δύο προβλήματα: σε αναζήτηση από το Google, το πιθανό είναι ότι δεν θα βρεις εύκολα το μήνυμά σου.
H λύση: Βάζεις το γκουγκλ να σ' το δείξει απ' την κας του (Cached), οπότε και το γκουγκλ έχει φροντίσει να σου μαρκάρει τον όρο αναζήτησης. Πηγαίνεις τότε συ και εντοπίζεις το ποστ που σ' ενδιαφέρει, και πατάς στο νουμεράκι #xx πάνω δεξιά· ε βουαλά, σε στέλνει ακριβώς στο ποστ που αναζητούσες, άσχετα με το πώς είναι ρυθμισμένη η προβολή σου (σε 40άδες, σε 40άρες, σε 40άκους ή ό,τι άλλο).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεύτερη λύση: Αρκεί να σου δείξει ο Γκούγκλης το νήμα. Το ανοίγεις και επαναλαμβάνεις την αναζήτηση μέσα στο νήμα, από το Search Thread στη χρυσή γραμμή διαταγών του νήματος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, αλλά έτσι έχεις μια οθόνη παραπάνω — πράγμα που αντιβαίνει στην αρχή της βελτιστοποίησης. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεύτερη λύση: Αρκεί να σου δείξει ο Γκούγκλης το νήμα. Το ανοίγεις και επαναλαμβάνεις την αναζήτηση μέσα στο νήμα, από το Search Thread στη χρυσή γραμμή διαταγών του νήματος.

Ε, χμμ, γκουχ: Sorry - no matches. Please try some different terms. γκουχ
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πότε συνέβη πάλι αυτό; Με την τελευταία μετακόμιση, μάλλον...
 

daeman

Administrator
Staff member
Yep Ναιπ, από τότε το παρατήρησα και παιδεύομαι να βρω αυτό που θέλω σε πολύποστα και πολυσέλιδα νήματα, ενώ πριν δούλευε κανονικά και έβρισκες αυτό που έψαχνες, παρά την επιπλέον οθόνη.
Γι' αυτό είναι πολύ χρήσιμο το ζαζούλειο κόλπο, ασχέτως βελτιστοποίησης, μέχρι να διορθωθεί η εσωλεξιαναζήτηση.


Edit: Σε νήματα της μίας σελίδας πάντως (αναλόγως και πόσα ποστ έχουμε ρυθμίσει να εμφανίζονται ανά σελίδα), βολεύει και η ενσωματωμένη αναζήτηση του ιστοπλοϊκού μας στην ιστοσελίδα που βλέπουμε εκείνη τη στιγμή (στα περισσότερα ιστοπλοϊκά ενεργοποιείται με Ctrl+F).
 
Top