Ονόματα για καριέρα στην Ελλάδα (και όχι μόνο)

Κατά τύχη διαπίστωσα πρόσφατα ότι ο περιφερειακός διευθυντής Μακεδονίας-Θράκης της ΔΕΗ ονομάζεται Αναστάσιος Μιζαμίδης, ενώ ο γενικός διευθυντής Παραγωγής Αβραάμ Μιζάν... δηλαδή, και να θες να το αφήσεις ασχολίαστο είναι πολύ δύσκολο.
 

Bear

¥
Ανάμεσα στα πιο απίστευτα ονόματα σε σχέση με το επάγγελμα, που έχω ακούσει ποτέ ήταν αυτό του δικηγόρου που ασχολήθηκε με το διαζύγιο της εξαδέλφης μου: Πουλημένος
 
Αμ ο Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ιδιοκτητών Ακινήτων; Ο Στράτος Παραδιάς, που όλο κλαίγεται στα κανάλια για τα δικαιώματα των φτωχών ιδιοκτητών;
 

curry

New member
Ανάμεσα στα πιο απίστευτα ονόματα σε σχέση με το επάγγελμα, που έχω ακούσει ποτέ ήταν αυτό του δικηγόρου που ασχολήθηκε με το διαζύγιο της εξαδέλφης μου: Πουλημένος

Λοιπόν, το Πουλημένος είναι πολύ συνηθισμένο επίθετο στην Κέρκυρα. Μάλιστα, πριν χρόνια, είχε κατέβει ένας Πουλημένος για νομάρχης (ή δήμαρχος, θα σας γελάσω). Εννοείται ότι πήγαμε όλη η φοιτητική εστία στην προεκλογική συγκέντρωση και φαντάζεστε με τι πάθος φωνάζαμε όλοι μαζί "Που-λη-μέ-νε, Που-λη-μέ-νε"!
Στα σοβαρά τώρα, ο τωρινός νομάρχης της Κέρκυρας λέγεται Πουλημένος (άλλος αυτός) κι ακούω καλά λόγια - παρά το όνομα. Πάντως, είναι τρομερό επίθετο για πολιτικό!

Α, και είχα μια φίλη στο σχολείο, Μίζα! Αλλά τελικά δεν ακολούθησε καριέρα που να ταιριάζει στο όνομά της.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Παλιός πιλότος της ΟΑ: Μακαρίτης (σκεφθείτε τις εκφράσεις των επιβατών κατά την αναγγελία "Ο κυβερνήτης κύριος Μακαρίτης και το πλήρωμα κλπ").
 

danae

¥
Ιδιοκτήτης γραφείου κηδειών στη Θεσσαλονίκη: Φάνης Μπαμπούλας!
 
Στο Ηράκλειο (το συνηθισμένο ενδεχομένως στις μπαλωθιές) υπάρχει γραφείο κηδειών Πανηγυράκης. Πέραν τούτου, έχω γνωρίσει εφοριακό ονόματι Τσιμπίδα και αστυνομικό με το όνομα Ξεσφίγγης. Έχω δε ακουστά τον περιβόητο βουλευτή Τομπούλογλου...
 

curry

New member
Ο φούρναρης της παλιάς μου γειτονιάς: Φαφούτης. Πάντως το ψωμί του δεν σε κάνει φαφούτη - ευτυχώς! Νόμιζω ότι το Φαφούτης κυκλοφορεί και σε οδοντίατρο!
 

daeman

Administrator
Staff member
Να 'μαι κι εγώ:
1 forum lurker to respond to the original post 6 months from now and start it all over again.... (15 μήνες, εδώ;))
Παλιός πιλότος της ΟΑ: Μακαρίτης (σκεφθείτε τις εκφράσεις των επιβατών κατά την αναγγελία "Ο κυβερνήτης κύριος Μακαρίτης και το πλήρωμα κλπ").

Αναγγελία σε πτήση της ΟΑ, που άκουσα πράγματι πριν κάμποσα χρόνια (το μαύρο, όχι το λαδί):
Ο κυβερνήτης κύριος Χάρος και το πλήρωμα σας εύχονται καλό ταξίδι.:eek:
Παρακαλούνται οι επιβάτες, σε όλη τη διάρκεια της πτήσης, να κρατούν τις ταυτότητές τους σφιχτά στα... δόντια.

Και μια που είπα δόντια: Ο κύριος Μασούλας, Αναπλ. Καθηγητής της Οδοντιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ. :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω (με επικύρωση Στάθη από το παλιό φόρουμ) ότι παλιά οι κάδοι απορριμμάτων της περιοχής μου κατασκευάζονταν από την εταιρεία του κύριου Τενεκετζιάν.
 
Στην οδό Πέτρας (παράλληλη της Λενορμάν -κι οχι Λένορμαν όπως συνηθίζεται να την αποκαλούν- στο ύψος του Κολωνού) υπήρχε για χρόνια το συνεργείο/φανοποιείο του Σαράμπαλου. Την τελευταία διετία δεν υφίσταται, δυστυχώς.

Η καλύτερη ταύτιση, πάντως, ονόματος-επαγγέλματος εντοπίζεται στον νεαρό ελληνοαμερικάνο μπασκετμπολίστα (μέλος της εθνικής στο πρόσφατο ευρωμπάσκετ) Νικ Καλάθη!
 

Zazula

Administrator
Staff member
παράλληλη της Λενορμάν - κι οχι Λένορμαν όπως συνηθίζεται να την αποκαλούν
Κι εγώ που νόμιζα ότι ο Λένορμαν είναι υπερήρωας της Μάρβελ, γκαρντάσι των Άιρονμαν, Σπάιντερμαν κλπ, ο οποίος έπεσε όταν ήταν μικρός στη χύτρα με το Λενόρ κι απέκτησε καθαριστικές υπερδυνάμεις... :p
 
Επίσης, ως παιδί, διάβαζα πάντα ότι τα λεωφορεία του αστικού ΚΤΕΛ Κέρκυρας τα κατασκεύαζε ο κύριος Σακαράκης. Χρειάστηκε να μεγαλώσω αρκετά για να το διαβάσω σωστά. :D
 
Λοιπόν, σας τρώω και τους 2: Κάποτε (2000-2002; ), σε μία εφιαλτική πτήση της ΟΑ για Κέρκυρα πέτυχα και τους 2 μαζί. "Κυβερνήτης ο κ. Χάρος και συγκυβερνήτης ο κ. Μακαρίτης"... μπορείτε να φανταστείτε πώς πέρασα τα 50 λεπτά στον αέρα...

(το είχα ξαναγράψει κάααποτε, σε άλλο φόρουμ, ίσως θυμάστε...)

Να 'μαι κι εγώ:

Originally Posted by Zazula
Παλιός πιλότος της ΟΑ: Μακαρίτης (σκεφθείτε τις εκφράσεις των επιβατών κατά την αναγγελία "Ο κυβερνήτης κύριος Μακαρίτης και το πλήρωμα κλπ").

Αναγγελία σε πτήση της ΟΑ, που άκουσα πράγματι πριν κάμποσα χρόνια (το μαύρο, όχι το λαδί):
Ο κυβερνήτης κύριος Χάρος και το πλήρωμα σας εύχονται καλό ταξίδι.:eek:
Παρακαλούνται οι επιβάτες, σε όλη τη διάρκεια της πτήσης, να κρατούν τις ταυτότητές τους σφιχτά στα... δόντια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λοιπόν, σας τρώω και τους 2: Κάποτε (2000-2002; ), σε μία εφιαλτική πτήση της ΟΑ για Κέρκυρα πέτυχα και τους 2 μαζί. "Κυβερνήτης ο κ. Χάρος και συγκυβερνήτης ο κ. Μακαρίτης"... μπορείτε να φανταστείτε πώς πέρασα τα 50 λεπτά στον αέρα...

Μήπως ρώτησες αν ήταν αεροσυνοδός η κ. Αγγέλου ή η κ. Πέτρου; :D
 
Να προσθέσω (με επικύρωση Στάθη από το παλιό φόρουμ) ότι παλιά οι κάδοι απορριμμάτων της περιοχής μου κατασκευάζονταν από την εταιρεία του κύριου Τενεκετζιάν.

Και της δικής μου! Εδώ όμως έχουμε απλά κληρονομικό επάγγελμα: Τενεκετζιάν = Λαμαριναδόπουλος, ας πούμε, στα αρμένια (τενεκέ > τενεκετζί (τουρκ.) > τενεκετζιάν).
 
 
The British angle:

'Most unfortunate names' revealed

What do you call some of the most unlucky people in Britain?

Justin Case, Barb Dwyer and Stan Still.

It sounds like a bad joke, but a study has revealed that there really are unfortunate people with those names in the UK.

Joining them on the list are Terry Bull, Paige Turner, Mary Christmas and Anna Sasin.

And just imagine having to introduce yourself to a crowd as Doug Hole or Hazel Nutt.

The complete article here.
 
Α, μ' αρέσει το Hazel Nutt! Αν μ' έλεγαν έτσι θα έφτιαχνα μπάντα και θα έπαιζα διασκευές Bob Dylan.

(Για τον κύριο Terry Bull, βέβαια, φταίνε οι γονείς και ο ληξίαρχος που δεν τους πρόγκηξε...)

edit #2: Θυμάται κανείς τα δύο καταστήματα με είδη αυτοκινήτου στη Μεσογείων (μη με ρωτήσετε ύψος, κάπου ανάμεσα στο Χολαργό και την Αγ. Παρασκευή), των κ.κ. Κόπανου και Βλαμμένου; Νομίζω είχαν κάνει και ρεπορτάζ στην τηλεόραση κάποτε στα 90s.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
edit #2: Θυμάται κανείς τα δύο καταστήματα με είδη αυτοκινήτου στη Μεσογείων (μη με ρωτήσετε ύψος, κάπου ανάμεσα στο Χολαργό και την Αγ. Παρασκευή), των κ.κ. Κόπανου και Βλαμμένου; Νομίζω είχαν κάνει και ρεπορτάζ στην τηλεόραση κάποτε στα 90s.

Ο κ. Κόπανος, εδώ: http://www.kopanostyres.gr/
Τον κ. Βλαμμένο δεν τον βρήκα (είναι πολλές οι αναφορές στο διαδίκτυο που συνδυάζουν τις λέξεις "βλαμμένος" και "αυτοκίνητο":p), αλλά κάτι μου θυμίζει.
 
Top