ad
Page 4 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 31 to 40 of 63

Thread: Δεν πήρα ακόμα επιστροφή φόρου - μήπως πρέπει να πάω κατά ΔΟΥ μεριά;

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    9 η ώρα το πρωί, το τηλέφωνο (το πρώτο της ημέρας): «Γεια σας. Ο κύριος Drsiebenmal; Είμαι η κυρία Χατζηνικολογεωργακοπούλου, από την ΔΟΥ της γειτονιάς σας. Είναι για εκείνη την πληρωμή του 2010, αν θυμάστε...»

Τι να θυμάται ο άνθρωπος άγρια χαράματα; Που μόλις ακούσεις τις μαγικές λέξεις ΔΟΥ και πληρωμή τις παραγεμίζεις με δικές σου γαρνιτούρες; Π.χ. έκτακτη εισφορά, σήμα αυτοκινήτου, έλεγχος βιβλίων, μπέρδεμα (πάλι) στο μηχανογραφικό (για την ιστορία αυτή γυρίστε πίσω τέσσερα τετράγωνα). Η ευγενέστατη κυρία όμως προφανώς ανησυχούσε για κάτι και γρήγορα έγινε σαφές τι εννοούσε.

Ήταν η εξαιρετικά ευγενική, εξαιρετική φιλική και εξαιρετικά εξυπηρετική κυρία που πέρσι, παραμονές Χριστουγέννων, ανακάλυψε πού είχε παραπέσει το εκκαθαριστικό μου (στον φάκελο «Εγώ φεύγω για άδεια από Δευτέρα, προώθησέ τα εσύ») κι εγώ περίμενα την επιστροφή του φόρου μου. Με ταχύτατες κινήσεις καθάρισε το θέμα, πρόλαβε να με στείλει να πληρωθώ πριν κατεβάσει ρολά το ταμείο και μου ζήτησε και συγγνώμη. Και τώρα;

Ε, τώρα, ήταν η ώρα της τιμωρίας της. Όπως μου εξήγησε με εμφανή ανησυχία, στο Ελεγκτικό Συνέδριο διαπίστωσαν ότι η πληρωμή που είχε πραγματοποιήσει δεν ήταν σύννομη επειδή έλειπε ένα δικαιολογητικό: Η βεβαίωση του ΙΚΑ.

«Μα ποια βεβαίωση του ΙΚΑ;» απόρησα. «Αφού είμαι ελεύθερος, με ΤΕΒΕ, μεταφραστής με μπλοκάκι».
    «Ναι, το ίδιο με ρώτησε κι ένας γιατρός, που τον εξυπηρέτησα με ανάλογο τρόπο. Χρειάζεται να υπάρχει βεβαίωση ότι δεν απασχολείτε προσωπικό, δεν έχετε χρέη κλπ κλπ.»
    «Εντάξει, λογικό ακούγεται» συμφώνησα. Στην ηλικία μου έχεις εξοικειωθεί πια με τη λογική της γραφειοκρατίας. «Αλλά τώρα τι μπορεί να γίνει που πέρασε ένας χρόνος;»
    «Δεν πειράζει» μου λέει, «ας είναι και φετινή βεβαίωση ότι είστε αναπόγραφος. Θα το κοιτάξετε σας παρακαλώ;»

Της το υποσχέθηκα και μετά κάθησα να σκεφτώ:

Ένας ή, φαντάζομαι, περισσότεροι υπάλληλοι στο Ελεγκτικό Συνέδριο κάθονται και ελέγχουν αν οι πληρωμές έχουν όλα τα δικαιολογητικά. Δεν τους ενδιαφέρει ότι ήταν η επιστροφή του φόρου για την οποία δεν ζητούνται δικαιολογητικά. Κινητοποιούν τον μηχανισμό τους. Έναν χρόνο μετά. Αν τα είχα φάει, σιγά μην τους περίμενα.

Η κυρία έφορος {εφορίνα;} κάθεται και ασχολείται ποιος ξέρει πόσες μέρες να κυνηγάει ανθρώπους να της φέρουν το απαιτούμενο δικαιολογητικό. Το οποίο βέβαια δεν θα είναι το απαιτούμενο, αφού πέρασε κοντά ένας χρόνος.

Στο ΙΚΑ θα ξαναπεράσω (γιατί το ξαναπερνάω κάθε φορά που χρειάζεται να σφραγίσω βιβλία) το θέατρο του παραλόγου: «Μα αφού είστε ελεύθερος επαγγελματίας, τι θέλετε εδώ;» μέχρι να πειστούν να μου δώσουν μια βεβαίωση ότι δεν με ξέρουν.

Θα χάσω, μαζί με άγνωστο πόσους ακόμη ελεύθερους επαγγελματίες ψ ώρες για να αποδείξουμε ότι δεν μας γνωρίζουν. Ώρες πολύτιμης παραγωγικής δουλειάς (δικής μας). Θα έλεγα ότι θα χάσουν ώρες και οι αρμόδιοι υπάλληλοι, αλλά αυτοί φαίνεται ότι έτσι πρέπει να χρησιμοποιούν κάποιες από τις ώρες τους.

Επειδή πια έχουμε ξεβρακωθεί στους ΟΟΣΑδες, δεν τολμώ να πω ότι όλη αυτή η διαδικασία θα έπρεπε να μη χρειάζεται περισσότερο από το πάτημα μερικών κουμπιών. Δεν τολμώ να πω οτι εξαρχής θα έπρεπε να έχει η Εφορία το προφίλ μου, οικονομικό, ασφαλιστικό, ποινικό, ό,τι χρειάζεται και απλώς με μια ερώτηση να βλέπει αν ο αρμόδιος αν είναι σύννομη η ενέργεια που ζητάω. Αυτό θα ήταν το ιδανικό. Πολύυυυυυυ δύσκολο...

Θα μπορούσε όμως να υπάρχει η λεγόμενη πρωτοβουλία. Είτε από τον αρμόδιο στο Ελεγκτικό, είτε από τον αρμόδιο στην Εφορία. Είσοδος στα αρχεία του ΙΚΑ, ερώτηση για το ΑΦΜ του τάδε Υπόπτου. Όμως ούτε αυτό γίνεται, επειδή όπως έμαθαν πια ακόμη και οι ΟΟΣΑδες, οι βάσεις δεδομένων δεν διασυνδέονται. Μήπως τότε θα μπορούσε να τηλεφωνήσει απευθείας η υπεύθυνη της εφορίας στον αρμόδιο του ΙΚΑ να ζητήσει μια συνολική κατάσταση για τα δέκα ΑΦΜ που της λείπουν; Όχι, ούτε αυτό γίνεται, επειδή, όπως επίσης μάθαμε, οι υπηρεσίες δρουν η καθεμία μόνη της. Άλλωστε το τηλέφωνο δεν είναι δεσμευτικό, το ιμέιλ θέλει πιστοποίηση --και σιγά μην το χρησιμοποιούν όλες οι υπηρεσίες...

Ας τρέξει μωρέ ο πολίτης. Στο κάτω κάτω, δουλειές δεν υπάρχουν πια. Ας κινηθεί και λίγο από την καρέκλα του, να δει κόσμο, να κυκλοφορήσει...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Administrator nickel's Avatar
    Μερικές φορές καταλαβαίνεις εκείνους που μούτζωναν. Απλώς δεν έχουν το δικό σου χάρισμα του λόγου.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Όσο διάβαζα αυτά που γράφει ο δόκτορας, ένιωθα σαν τον άνθρωπο που του ανακοινώνουν ότι η χημειοθεραπεία του απέτυχε, και πλησιάζει το αναπόφευκτο τέλος... Νομίζαμε ότι, επειδή η γενιά μας δεν έζησε πόλεμο, τα είχαμε όλα λυμένα ή έστω υπό έλεγχο. Πόσο γελασμένοι ήμασταν...
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Elsa's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Προτιμώ το σαφώς πιο σπάνιο μπλοκάκης για να με διευκολύνει σε ρίμες διεκτραγώδησης των παθημάτων μου...
    Ή αλλιώς, δελτιοπάροχος που μοιάζει και με το δουλοπάροικος, για να συνηθίζουμε στην ιδέα...
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    ...δεν τολμώ να πω ότι όλη αυτή η διαδικασία θα έπρεπε να μη χρειάζεται περισσότερο από το πάτημα μερικών κουμπιών. Δεν τολμώ να πω οτι εξαρχής θα έπρεπε να έχει η Εφορία το προφίλ μου, οικονομικό, ασφαλιστικό, ποινικό, ό,τι χρειάζεται...
    Στην κακή Αμερική (φτου, κακά) μπορεί να τα βρει ο οποιοσδήποτε με το πάτημα μερικών κουμπιών. Ούτως ή άλλως, τα στοιχεία που περιγράφεις είναι σε δημόσια αρχεία. Το διαφημίζουν μάλιστα κάποιες εταιρείες στο Διαδίκτυο ότι μπορούν να σου δώσουν αυτά τα στοιχεία, με κάποια αμοιβή. Να μία από αυτές. Αν ιδιωτικές εταιρείες μπορούν να βρίσκουν τα πάντα, καταλαβαίνεις πόσο εύκολο θα είναι για τους δημόσιους λειτουργούς, και μάλιστα των οικονομικών υπηρεσιών.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator Zazula's Avatar
    Βρε παιδιά, ακούω να παραπονιούνται απ' το ΥπΟικ ότι η υποβολή δηλώσεων έχει μείνει πολύ πίσω. Εγώ υπέβαλα τη δήλωσή μου στις 29/5, πρωί-πρωί. Σήμερα έχουμε 26/6 και δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη. WTH? Εντωμεταξύ δεν έχει καν ανέβει η σελίδα για την ηλεκτρονική ενημέρωση ολοκλήρωσης της φετινής εκκαθάρισης, και σε στέλνει στην αντίστοιχη του 2012: http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_si...s/polites.html

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Βρε παιδιά, ακούω να παραπονιούνται απ' το ΥπΟικ ότι η υποβολή δηλώσεων έχει μείνει πολύ πίσω.
    Μάλλον θα αργήσει η εκκαθάριση. Ο λογιστής μου μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι να δοθεί παράταση ως τις αρχές Αυγούστου για την υποβολή, οπότε καταλαβαίνεις.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Βρε παιδιά, ακούω να παραπονιούνται απ' το ΥπΟικ ότι η υποβολή δηλώσεων έχει μείνει πολύ πίσω. Εγώ υπέβαλα τη δήλωσή μου στις 29/5, πρωί-πρωί. Σήμερα έχουμε 26/6 και δεν έχει εκκαθαριστεί ακόμη. WTH? Εντωμεταξύ δεν έχει καν ανέβει η σελίδα για την ηλεκτρονική ενημέρωση ολοκλήρωσης της φετινής εκκαθάρισης, και σε στέλνει στην αντίστοιχη του 2012: http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_si...s/polites.html
    Για δες εδώ.

Α, ΟΚ, ευχαριστώ.

Quote Originally Posted by Count Baltar View Post
    Για δες εδώ.
    Τελικά δεν επιβεβαιώθηκε το δημοσίευμα, καθότι η επιστροφή που ήταν να γίνει απ' τη ΔΟΥ κατατέθηκε κανονικά στις 2/7.

Page 4 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast