ad
Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast
Results 21 to 30 of 63

Thread: Δεν πήρα ακόμα επιστροφή φόρου - μήπως πρέπει να πάω κατά ΔΟΥ μεριά;

Senior Member Resident's Avatar

ΔΟΥ κα

Αφού αναφερθήατε σε ΔΟΥ. Τα Χριστούγεννα ανακάλυψα ότι χρώσταγα μερικές χιλιάδες ευρώ από μία κληρονομιά. Όταν ρώτησα, πως και γιατί δεν ειδοποιήθηκα, μου απάντησαν ότι ο φάκελλος γράφει απέξω με κόκκινα γράμματα, "εκκρεμεί".

Επειδή ούτε ο ιδιωτικός τομέας είναι καλύτερος -και είμαι κομμάτι του- έχω δύο ανέκδοτα ακόμη.

1) Επίσκεψη στην Τράπεζα Πειραιώς του Ν. Ηρακλείου -πηγαίνω μιά φορά τον μήνα για να δω τι στηθόδεσμο φοράει η χυμώδης ταμίας- ακούω άλλη υπάλληλο να ρωτάει μία ξένη (αγγλιστί) "you have to bring a DEKO bill, do you know what a DEKO bill is?"

2) Τηλεφωνώ στην ENERGA για να δω τι γίνεται με την αίτηση μου για αλλαγή παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος. Για να δουν τι γίνεται με την αίτηση μου ζήτησαν (α) όνομα, (β) τηλ. (γ) διεύθυνση, (δ) ΑΦΜ και με αποτελείωσαν λέγοντας ότι δεν μπορούν να μου πουν αν δεν τους δώσω τον αριθμό του λογαριασμού.

Senior Member Elsa's Avatar
    Καλά, Ζαζ, έχεις σπάσει κάθε ρεκόρ φέτος!

Εγώ, αφού μου ήρθε προ ημερών το εκκαθαριστικό, πήγα χτες να δείξω και τα δικαιολογητικά μου αλλά μόνο τα παρέλαβαν, δεν τα έλεγξαν (!), κοίταξαν το ΑΦΜ και μου είπαν "από Σεπτέμβριο και βλέπουμε". Όσο για τις αποδείξεις, ούτε τις κοίταξαν, ούτε τις κράτησαν!
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by Resident View Post
    "you have to bring a DEKO bill, do you know what a DEKO bill is?"
    The very newest version of Coco Bill?

Καλημέρα...
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by Elsa View Post
    Όσο για τις αποδείξεις, ούτε τις κοίταξαν, ούτε τις κράτησαν!
    Για να καταλάβουμε ότι κάθε ΔΟΥ κάνει το δικό της. Πήγα τα δικαιολογητικά του γιου μου, επειδή έχει επιστροφή. Ναι μεν δεν κοίταξαν τις αποδείξεις, αλλά τις κράτησαν.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Καλά σού λένε, βρε, οι άνθρωποι. Κι άμα τον βρεις τον φάκελο και πάρεις την επιστροφή, τι θα καταλάβεις; Θα τα ξοδέψεις τα λεφτά. Ενώ τώρα είναι σαν λεφτά στην τράπεζα.
    Οπότε κι εγώ όταν θα μου (ξανα)διαμαρτυρηθούν οι υπάλληλοι των εφοριών ότι τους έχουν κάνει άγριες μειώσεις στον μισθό τους, θ' απαντήσω στο ίδιο ακριβώς στιλ: «Μα, πώς κάνετε έτσι; Δεν είναι δα και κάνα σπουδαίο ποσό η περικοπή σας!»

Quote Originally Posted by Elsa View Post
    Καλά, Ζαζ, έχεις σπάσει κάθε ρεκόρ φέτος!
    Αναρωτιέμαι, βέβαια, τι θα γινόταν αν εγώ ήμουν αυτός που όφειλε στην εφορία, έστω και το ένα δέκατο από την επιστροφή μου, τι θα συνέβαινε... Αν θα ήταν όλοι αυτοί οι ΔΟΥτζήδες τόσο άνετοι και χαλαροί...

Εντωμεταξύ η ΓΓΠΣ προσπαθεί μεν να εξυπηρετεί ηλεκτρονικά τους φορολογουμένους, αλλά ένα φρέσκο certificate ασφαλείας δεν πρόκοψε να βάλει — μ' αποτέλεσμα να αποθαρρύνονται οι πολίτες απ' το να ρωτήσουν για την εκκαθάριση της δήλωσής τους: https://www.gsis.gr/taxisnet/year201...arch/index.jsp.

Administrator Zazula's Avatar
    Τελικά (χάρη στην επιμονή μιας εφοριακού να βρεθεί κάποια άκρη στο θέμα μου, την οποία και ευχαριστώ) πήρα επιτέλους την επιστροφή (από το οικονομικό '10, δηλ. χρήση '09, αν θυμάστε) αυτήν τη βδομάδα.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Πρωί πρωί έφτασε στο σκαλάκι της πολυκατοικίας όπου αποθέτει ο ταχυδρόμος την πραμάτεια του ο φάκελος από το μηχανογραφικό του Υπουργείου Οικονομικών. Η μοναδική μου εκκρεμότητα είναι η επιστροφή φόρου (όλα καρατσεκαρισμένα, όλα εντάξει), οπότε άνοιξα τον φάκελο με χαρά για να μου έρθει ταμπλάς: Το μηχανογραφικό με πληροφορούσε ότι χρωστάω (από την ειδική εισφορά) την πρώτη και τη δεύτερη δόση (600 ευρώ) συν 9 ευρώ προσαύξηση για την καθυστέρηση.

Έλα όμως που εγώ είχα κάνει συμψηφισμό μαζί με τον έλεγχο της φορολογικής δήλωσης (για να έχω και την έκπτωση). Όμως, ως αφελής και έντιμος φορολογούμενος, είχα αρκεστεί στη βεβαίωση της υπαλλήλου ότι όλα ρυθμίζονται πλέον ηλεκτρονικά και δεν είχε να μου δώσει κάτι χειροπιαστό για τον συμψηφισμό, κάποια εξοφλητική βεβαίωση.

Με τον φάκελο με ό,τι στοιχεία είχα και δεν είχα ανά χείρας έφτασα στο Εισόδημα της ΔΟΥ μου. Χρειάστηκε να απασχολήσω δύο ευγενέστατους υπαλλήλους: Ο πρώτος βεβαιώθηκε πραγματικά ότι σε κανένα ηλεκτρονικό σύστημα δεν φέρομαι να χρωστάω οτιδήποτε. Μετά, με την απορία ζωγραφισμένη στο πρόσωπο, με παρέπεμψε στην υπάλληλο που είχε κάνει τον έλεγχο και τον συμψηφισμό. Εκείνη ξανακοίταξε τα ηλεκτρονικά, έψαξε κάτι χειρόγραφες καταστάσεις όπου την οδήγησαν τα ηλεκτρονικά αρχεία, βρήκε τα ίχνη του συμψηφισμού, και κατέληξε: «Μην ανησυχείτε, αγνοήστε το. Είστε εντάξει σε όλα και η συμψηφισμένη επιστροφή έχει δρομολογηθεί.»

Πιθανόν πρόκειται για κάποιο σκαθαράκι στο πρόγραμμα: Όσο δεν έχει καταβληθεί η συμψηφισμένη επιστροφή, ίσως δεν πιστώνεται και η εκ συμψηφισμού ειδική εισφορά. Πού να ξέρω; Η ουσία είναι ότι (αν υποθέσουμε ότι μέχρι την ταχυδρομική διανομή όλα τα υπόλοιπα έγιναν αυτόματα, που πολύ αμφιβάλλω) ασχολήθηκαν διάφοροι άνθρωποι, ας πούμε για συνολικά μιάμιση ώρα (εντάξει, η δική μου ώρα δεν μετράει, είμαι μπλοκάκης, το χαμερπέστερο είδος υπηκόου) για κάτι εντελώς άχρηστο. Επί πόσες περιπτώσεις όμως; Άγνωστο, αν και, τελικά, το πιο σημαντικό.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member
    Συναρπαστική η περιγραφή, παρακολουθιέται με αγωνία. Όμως μπλοκάκης είσαι ή μπλοκάκιας;

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Προτιμώ το σαφώς πιο σπάνιο μπλοκάκης για να με διευκολύνει σε ρίμες διεκτραγώδησης των παθημάτων μου...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member SBE's Avatar
    Ξέρω ότι δεν θα σε παρηγορήσει, αλλά δυστυχώς αυτά με το αυτόματο γράμμα συμβαίνουν παντού. Πρόσφατα είχα υποβάλει εδώ στο ΗΒ έγγραφα σε μια υπηρεσία και τρεις φορές έλαβα γράμμα ότι δεν έχω υποβάλει τα έγγραφα και θα μου καεί το βίντεο, θα μου έρθει ο ουρανός στο κεφάλι, θα πάω φυλακή κλπ. Και τις τρεις φορές πήρα τηλέφωνο και τους είπα ότι έχω στα χέρια μου την απόδειξη ότι κατάθεσα τα έγγραφα και τις τρεις φορές η απάντηση ήταν ναι, τα έχουμε λάβει και έχουν περαστεί στο σύστημα, αλλά οι υπάλληλοι δεν αναλάμβαναν την ευθύνη να μου πουν να αγνοήσω το πρόβλημα.
    Και δεν είναι η πρώτη φορά.

Page 3 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 LastLast