metafrasi banner

Μ.Σ.Κ.Κ. (Μοναδικός Συντελεστής Καθαρού Κέρδους) για μεταφραστές

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή, υποθέτω, θα έχεις συζητήσει με τον λογιστή τις λεπτομέρειες της φετινής αυτοπεραίωσης, μήπως μπορείς να μας θυμίσεις πόσος είναι ο ΜΣΚΚ (Μοναδικός Συντελεστής Καθαρού Κέρδους) για τη δική μας δραστηριότητα; Και αν ξέρεις και τον ΜΣΚΚ για μια δεύτερη δραστηριότητα που έχουμε αρκετοί εδώ, δηλαδή τη διδασκαλία στα σεμινάρια;

Αντιγράφω από την εγκύκλιο περί αυτοπεραίωσης:
2. Επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών και ελεύθεροι επαγγελματίες:
Τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης θα επαναπροσδιορίζονται τεκμαρτώς, με βάση τον ακόλουθο μαθηματικό τύπο:
(δαπάνες χρήσης) Χ 100 / (100 - μοναδικός συντελεστής καθαρού κέρδους).
Εάν τα τεκμαρτώς προσδιορισθέντα ακαθάριστα έσοδα είναι μεγαλύτερα από τα δηλωθέντα τότε η επιχείρηση ή ο επαγγελματίας θα πρέπει να πληρώνει επιπλέον ΦΠΑ επί της πρόσθετης διαφοράς για να περαιώσει.
Επίσης τα τεκμαρτά ακαθάριστα έσοδα θα πολλαπλασιάζονται με τον ΜΣΚΚ που αντιστοιχεί στην ασκούμενη δραστηριότητα ή με τον μέσο σταθμικό ΣΚΚ που αντιστοιχεί στις περισσότερες της μιας ασκούμενες δραστηριότητες.
Τα τεκμαρτά καθαρά κέρδη που θα προκύπτουν από τον πολλαπλασιασμό αυτόν, εάν είναι μεγαλύτερα από τα δηλωθέντα, θα λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του φόρου εισοδήματος και την περαίωση της χρήσης.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τώρα με μπέρδεψες. Όταν το είχα ψάξει πριν από χρόνια, επειδή δεν υπήρχε η δραστηριότητα αυτή στους ΜΣΚΚ, υποτίθεται ότι παίρναμε τον μέσο όρο της συγκεκριμένης κατηγορίας, που απ' ό,τι θυμάμαι ήταν πολύ μικρότερος από 47%. Έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα; Επειδή όσο και να ψάχνω για πίνακες, πάλι στους ίδιους, τους παλιούς πέφτω.
 
Ο μέσος όρος της συγκεκριμένης κατηγορίας ήταν 47,75% εδώ και αρκετά χρόνια.

Και (πνιχτά γέλια) ο λογιστής μου αυτό το θεωρεί χαμηλό, και πιστεύει ότι μπορεί να είναι και υψηλότερο...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Επειδή όσο και να ψάξω, δεν βρίσκω πουθενά να γράφει αυτό το 47,75%, αν μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση στον λογιστή σου, θα με υποχρεώσεις.

Αυτά που έχω ανακαλύψει εγώ μέχρι στιγμής είναι τα εξής:
Αφού αντιστοιχίσω τους νέους ΚΑΔ με τους παλιούς, συμβουλεύομαι την εγκύκλιο με τους Μ.Σ.Κ.Κ.
http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/5450

Οι δύο ΚΑΔ που έχω τώρα, δηλαδή Υπηρεσίες Μετάφρασης 74.30.11 και Υπηρεσίες Εκπαίδευσης 85.59.19, ήταν πριν 74.83.13 και 80.42.2.
Σύμφωνα με τις οδηγίες, όταν ένας ΚΑΔ δεν υπάρχει στην εγκύκλιο με τους Μ.Σ.Κ.Κ., πρέπει να θεωρήσουμε ως ΜΣΚΚ τον μέσο όρο της κατηγορίας στην οποία ανήκει. Αυτοί οι ΚΑΔ δεν υπάρχουν πουθενά στην εγκύκλιο.

Πάμε τώρα στο τι βλέπουμε σ' αυτή την εγκύκλιο:
Οι ΚΑΔ που ξεκινάνε από 7 δεν αφορούν παροχή υπηρεσιών, και έχουν μέσο όρο ΜΣΚΚ 16. Ας τους ξεχάσουμε, λοιπόν.
Οι ΚΑΔ που ξεκινάνε από 8 αφορούν (και) παροχή υπηρεσιών, και έχουν μέσο όρο ΜΣΚΚ 32.

Πού στο καλό βρήκε ο λογιστής σου και η ΔΟΥ σου το 47,75%; Είναι απόρρητες οι πληροφορίες τους;
Ο δικός μου λογιστής είχε καταλήξει ότι αφού είναι παροχή υπηρεσιών και αφού δεν υπάρχει στους πίνακες, πρέπει να πάρουμε τον μέσο όρο της κατηγορίας παροχής υπηρεσιών που είναι το 32%.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Θαύμα, θαύμα! Eπιτέλους σήμερα το πρωί στις 7:55, το τηλέφωνο του υπουργείου απάντησε.

Όντως ο συντελεστής μας καθαρού κέρδους είναι 47,75%, κι ας μην το λέει ΠΟΥΘΕΝΑ στις εγκυκλίους. Δηλαδή, οι ελεύθεροι επαγγελματίες με αποκλειστικά παροχή υπηρεσιών, εφόσον η δραστηριότητά τους δεν αναγράφεται σ' αυτόν τον πίνακα, χρησιμοποιούν τον μέσο όρο των ΜΣΚΚ, που είναι 47,75, και ξανατονίζω, χωρίς να το γράφει πουθενά. Ενώ το 32% είναι ο μέσος όρος ΜΣΚΚ των επιχειρήσεων παροχής υπηρεσιών, όχι των ελεύθερων επαγγελματιών. Όπως βλέπετε και εδώ, την ίδια απορία έχουν, και πιθανόν το ίδιο λάθος κάνουν και άλλοι.
 
Last edited:
Νομίζω ότι από το μήνυμα 4 και κάτω πρέπει να δημιουργηθεί νέο νήμα.

Απάντηση mod: Έγινε!
 
Οι οδηγίες του Υπουργείου για τη συμπλήρωση του Ε3 λένε:

Όσοι τηρούν βιβλία Β’ κατηγορίας είτε θελήσουν να υπαχθούν στις διατάξεις του αυτοελέγχου του ν. 3296/04 είτε όχι, υποχρεούνται να συμπληρώσουν στον υποπίνακα στ’ τις στήλες «κωδ.αριθ. πινάκων Μ.Σ.Κ.Κ.», «ακαθάριστα έσοδα» και «συντελεστής καθαρού κέρδους», δηλαδή τα ακαθάριστα έσοδά τους ανά Μ.Σ.Κ.Κ.

Ωστόσο, τη στήλη "κωδ. αριθ. πιν. ΜΣΚΚ" πώς να τη συμπληρώσω, αφού δεν υπάρχουν οι μεταφραστές εκεί; Και γενικότερα, απ' όλο το κατεβατό των κωδικών του Πίνακα Στ-στ του Ε3, από το 302 ως το 345, ποιους ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω; Στο μήνυμα λάθους που μου βγάζει όταν πατάω Υποβολή Δήλωσης μου λέει να συμπληρώσω τον 344, αλλά ο 344 είναι άθροισμα που προκύπτει από τη συμπλήρωση άλλων κωδικών, οπότε ποιους πρέπει να συμπληρώσω; Και γιατί λέει να συμπληρώσω τον ΜΣΚΚ και όχι τον ΜΣΜΚ, αφού από την άλλη λέει να μη συμπληρώσω τη στήλη Καθαρά Κέρδη αλλά τη στήλη Ακαθάριστα Έσοδα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λοιπόν: Αυτοπεραίωση δεν έκανα, επειδή απ' ό,τι φαίνεται, για να κάνεις αυτοπεραίωση στο Ε3, πρέπει να υπογράψει λογιστής. Εγώ θεωρητικά το κάνω μόνη μου, επειδή ο λογιστής που με συμβούλευσε (φιλικά) δεν το υπογράφει, αφού δεν τον πλήρωσα.
Στον κωδικό 302 έγραψε 8, δηλαδή υποθέτω ότι σημαίνει πίνακας 8, των ελεύθερων επαγγελματιών, και στο 308 έγραψε 8018, που σημαίνει "επιχείρηση ιδιωτικού εκπαιδευτηρίου". Δηλαδή, τώρα βλέπω ότι υπάρχει λάθος στο Ε3 μου. Νομίζω ότι έχει γράψει λάθος και τους συντελεστές καθαρού κέρδους. Έπρεπε να βάλει 47,75, όπως είπαμε πιο πάνω.
Στον 344 μού έβαλε το σύνολο των χρημάτων που έχω εισπράξει με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, δηλαδή αυτά που έχουν δηλωθεί και στις περιοδικές του ΦΠΑ. Για μένα είναι το σύνολο του 304 και του 310, δηλαδή μεταφράσεις συν σεμινάρια.
Για περισσότερες πληροφορίες, πάρε με τηλέφωνο.
 
Εντάξει, όταν ξαναπεράσω από το περιήλιο... Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση!
 
Top