Page 3 of 18 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 ... LastLast
Results 21 to 30 of 176

Thread: Το νήμα του Θανάση

Administrator Zazula's Avatar
    Ως γνωστόν ο Γιώργος είναι πονηρός, κυκλοφοράει για γαμπρός κλπ. Ο Θανάσης από την άλλη, κάθε άλλο παρά πονηρός είναι... αιώνιο θύμα παρεξηγήσεων και συνήθης ύποπτος αδίκως, κάτι σαν Σκυφτούλης των σχέσεων... Εδώ λοιπόν έχουμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τη στιχομυθία του Θανασάκη με το υσταιρικό ταίρι του:

Είσαι θεά κι εγώ θνητός στο παραδείσιο σου το βλέμα
    Θα τρελαθώ, έχεις τον τρόπο σου να φεύγεις απ' το θέμα
    Πες μια ευχή
    Να είσαι πιστός και να μου κάνεις κοπλιμέντα
    Κι άλλη ευχή
    Εδώ να μένεις δίχως δεύτερη κουβέντα

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Δεν μπόρεσα να μην παρατηρήσω τι φωνάρα διαθέτει η κυρία!
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member daeman's Avatar
    Αν ποτέ βρεθείτε στο Γουίνδσορ, στο Οντάριο του Καναδά, μην παραλείψετε να φάτε στου Θανάση: http://thanasis.com/

Μπαχτσές η ιστοσελίδα και, απ' ό,τι βλέπω στις φωτογραφίες, μπαχτσές και το κατάστημα!

Λεζάντα: Our staff greets players at the Annual Thanasi's Invitational Golf Tournament.
    Άτσα ο Θανάσης! Και τουρνουά γκολφ!
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member SBE's Avatar
    Ε, όχι, έχει συναγωνισμό ο Μαντ Γκρήκ του Λας Βέγκας! (που όμως είναι άραβας)

Η φωτογραφία είναι δικιά μου, το μαγαζί περιβόλι, ειδικά τα συνθήματα στον τοίχο (η φωτό αυτή δεν είναι δικιά μου)

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, αλλά δε θα κάτσω να σκάσω γι' αυτό.

Senior Member daeman's Avatar

Άναυδος! Τι να πρωτοσχολιάσω... Το μόνο που μπορώ να πω τώρα είναι: Ουραίους!

Edit: Μα πού πήγαν οι Καρυάτιδες; Τις βούτηξε κι αυτές κάνας Έλγιν;
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member SBE's Avatar
    Έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να τις βγάλω, θα τις βάλω όμως στο άλλο νήμα με τις φωτογραφίες...

Quote Originally Posted by daeman View Post
    Αν ποτέ βρεθείτε στο Γουίνδσορ, στο Οντάριο του Καναδά, μην παραλείψετε να φάτε στου Θανάση: http://thanasis.com/
    Από τότε που ανέβασες τα καλαμαράκια, ήξερα ότι απλώς ήταν θέμα χρόνου κι αυτή η ανάρτηση!

Quote Originally Posted by SBE View Post
    Η φωτογραφία είναι δικιά μου, το μαγαζί περιβόλι, ειδικά τα συνθήματα στον τοίχο (η φωτό αυτή δεν είναι δικιά μου)
    Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει, αλλά δε θα κάτσω να σκάσω γι' αυτό.
    To OXI ΘΑ ΚΑΤΣΟ ΝΑ ΣΚΑΣΟ δίπλα στα ρέστρουμ, μου έδωσε απάντηση και στο αιώνιο ερώτημα γιατί δηλώνουμε το μέρος με ΟΟΟ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    To OXI ΘΑ ΚΑΤΣΟ ΝΑ ΣΚΑΣΟ δίπλα στα ρέστρουμ, μου έδωσε απάντηση και στο αιώνιο ερώτημα γιατί δηλώνουμε το μέρος με ΟΟΟ.
    Για την ακρίβεια, το δηλώνουμε με 00 (μηδέν, μηδέν) --τα τρία μηδενικά μοιάζουν με το «μεγάλο ροκέ» στο σκάκι: 0-0-0 (0-0 είναι το «μικρό ροκέ») και η προέλευση που έχω ακούσει για το 00 από γερμανική πηγή είναι η εξής:

Στα γερμανικά ξενοδοχεία τον 19ο αιώνα δεν υπήρχε βέβαια ξεχωριστή τουαλέτα στα δωμάτια, υπήρχε μία σε όλο τον όροφο,που ήταν συνήθως κοντά στις σκάλες (ή, αργότερα, στο ασανσέρ). Για να μην μπερδεύονται λοιπόν οι επισκέπτες, στην αρίθμηση αυτός ο χώρος είχε τον αριθμό μηδέν --και επειδή οι Γερμανοί έγραφαν τα δωμάτια 01, 02, 03 κλπ, η τουαλέτα ήταν το 00.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Για την ακρίβεια, το δηλώνουμε με 00 (μηδέν, μηδέν).
    Δυστυχώς όχι, φίλτατε Δρα· η δόκιμη σήμανση στην Ελλάδα είναι 000. Αντιγράφω από τον Βοστανζόγλου, λήμμα 618 ΚΟΠΡΑΝΟΝ:
    [μέρος προς αποπάτησιν] [...] τα τρία μηδενικά [...]

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Πολύ ενδιαφέρον Ζαζ. Άραγε ποια είναι τότε η προέλευση των τριών ελληνικών μηδενικών; (και μη μου πει κανείς ότι τα δικά μας ξενοδοχεία είχαν από τότε περισσότερα δωμάτια στον όροφο... )
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Page 3 of 18 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 13 ... LastLast