metafrasi banner

Νέο TaxisNet - ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΑΥΛΑ!!!!!

Φίλτατοι,

δεν ξέρω πόσοι από εσάς είστε ήδη χρήστες του TaxisNet, αλλά εγώ ήμουν από παλιά και πήγα σήμερα να πάρω κλειδάριθμο για να μπορώ να χρησιμοποιώ το καινούργιο σύστημα (θα σας πω γιατί αργότερα, τώρα τρέχω!). Τον πήρα, λοιπόν, σχετικά αμέσως, αλλά όταν πήγα να τον εβάλω, τζίφος! Τελικά, και αφού έφαγα αρκετή φρίκη, η ευγενέστατη κυρία στην τηλεφωνική βοήθεια της ΓΓΠΣ με ενημέρωσε ότι τις παύλες που περιλαμβάνει ο κλειδάριθμος πρέπει να τις πληκτρολογούμε από το κυρίως πληκτρολόγιο, και όχι από το numerical.
Προσοχή, λοιπόν, γιατί μπορεί να τρέχετε (επίσης θα πω γιατί, αλλά τώρα φωτιά στα μπατζάκια μου!!!).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να σου πω την αλήθεια, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αδυνατώ να θυμηθώ πού πληκτρολογούσα, αλλά αφού το λες, φαίνεται ότι έβαλα όλους τους αριθμούς, και τις παύλες, από το κυρίως πληκτρολόγιο, αλλιώς σίγουρα θα είχα πατήσει τις άλλες παύλες και θα είχα το ίδιο πρόβλημα.
 
Να προσθέσω λοιπόν (τώρα που ξέπηξα κάπως) γιατί έσπευσα τώρα να βγάλω κλειδάριθμο (ενώ θα μπορούσα να έχω χρονοτριβήσει μέχρι Νοέμβριο μεριά): σκοπεύω να κάνω και εφέτος την αυτοπεραίωση, μόνο που εφέτος θελει υπογραφή από λογιστή. Ο λογιστής μου, λοιπόν, (ο οποίος, πρέπει να ομολογήσω, μου έχει εμπνεύσει αρκετή εμπιστοσύνη) πιστεύει ότι για να γίνει αυτό, λογικά πρέπει να έχει γίνει πιστοποίηση στο νέο τάξις, άρα καλού κακού μου σύστησε να πάω να πάρω κλειδάριθμο. Δεν ξέρω αν τελικά είναι απαραίτητο, αλλά σας ενημερώνω και εσάς, ώστε σε περίπτωση που το έχετε αφήσει στην τύχη του το ζήτημα να το κοιτάξετε.
 
Οριστική απάντηση θα δώσω την επόμενη εβδομάδα, όταν και θα έχουμε κατατσεκάρει με τον λογιστή το ζήτημα, αλλά μέχρι και πέρυσι, ο ΜΣΚΚ που μου είχε δώσει αρμοδίως η ΔΟΥ μου ήταν 47,75%.
 
Και για να δείτε αν είστε μεταξύ αυτών που πρέπει να βγάλουν καινούριο κλειδάριθμο έως το τέλος Δεκεμβρίου 2013, το taxis έχει φτιάξει ειδική εφαρμογή. Απλά εισάγετε το ΑΦΜ σας. Εδώ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όλιβερ, δεν λειτουργεί αυτό το λινκ. Μήπως μπορείς να μας δώσεις το μέρος που το βρήκες για να πάμε αντίστροφα;

Έδιτ: Το έχει στην πρώτη σελίδα του gsis.gr και είναι αυτό.
 
Top