Το Μικρό Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας, τώρα και σε iPhone

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το κομψό λεξικάκι το έχω στην πρώτη του έκδοση, του 2006, και με χαρά μου βλέπω (εδώ) ότι έχει κυκλοφορήσει και νεότερη, του 2009, στην οποία μεγάλωσαν και στρογγύλεψαν τα γράμματα, όπως θέλει η σύγχρονη λεξικογραφία για τα σχολεία. Έχει στον ιστότοπο του κέντρου και φλασάκι με σελίδες του λεξικού, για να το ξεφυλλίσετε εκεί.

Με ακόμα μεγαλύτερη χαρά έμαθα ότι κυκλοφόρησε και έκδοση για iPhone. Δεν χρησιμοποιώ το Μικρό — παίζω με τα μεγαλύτερα αδελφάκια του. Ούτε iPhone — παίζω με ταπεινότερα ξαδερφάκια του. Αλλά οι γκατζετάκηδες μπορούν να χαρούν. Και κάθε βήμα προς τις ψηφιακές τεχνολογίες είναι ένα θετικό βήμα και το θέλει το παίνεμά του.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γράφει σήμερα ο Γιάννης Χάρης:

Η μπαμπινιώτειος ορθογραφία

Στη στήλη «Μ’ αρέσει / Δεν μ’ αρέσει» του ΒΗΜagazino (29/5) κάποια συντάκτρια ενθουσιάζεται «που το Μικρό Λεξικό της Νέας Ελληνικής Γλώσσας του Γ. Μπαμπινιώτη διατίθεται και για iPhone. Όχι άλλα ανορθόγραφα SMS».

Άντε να της στείλει τώρα η φίλη της ορθογραφημένο αλά Μπαμπινιώτη SMS, πως πήγαν για ψάρι με μια φιλαινάδα της και με το αγώρι της, και πήραν γώπες και τσιππούρα, κι έπειτα γρανίτα ρωδάκινο… Και το μαγαζί ήταν φύσκα, κι όπως ήταν στρυμωγμένη, γρατζουνίστηκε και της έδωσαν ένα τσηρώτο…, κτλ. κτλ.

Φοβάμαι ότι αδικείται εδώ το μικρό λεξικό. Τα μικρότερα λεξικά του Κέντρου Λεξικολογίας (το Μικρό, το Σχολικό και το Ορθογραφικό) ακολουθούν και τα τρία, λίγο πολύ, τις «σχολικές» ορθογραφίες, περιορίζοντας την «ιδεολογία» (την ετυμολογική ορθογραφία) σε σχόλια, μέσα σε πλαίσια και (υπο)σημειώσεις. Φιλαινάδα, για παράδειγμα, δεν υπάρχει πουθενά στο Μικρό (το οποίο δεν περιέχει καν τα σχόλια του Σχολικού). Το ίδιο είμαι βέβαιος ότι ισχύει και για τις υπόλοιπες λέξεις, αλλά δεν έκανα τον κόπο να τις κοιτάξω.
 
Κι εγώ έκανα τις ίδιες σκέψεις με σένα, ότι το Μικρό δεν θα έχει ρωδάκινα και γώπες.

Βέβαια, κάποιοι κρυπτομπαμπινιωτισμοί θα υπάρχουν, πάω στοίχημα. :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως η επίσημη κατάκριση με βάση αμιγώς υποθέσεις είναι στείρος οπαδισμός, όχι;
 
Top