metafrasi banner

Failing to prepare is preparing to fail

Bear

¥
Μπορεί κανείς να σκεφτεί τρόπο να διατηρηθεί το λογοπαίγνιο σ' αυτή την πρόταση;

Ευχαριστώ.
 
Υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις αντιστροφής (π.χ. η φιλοσοφία της αθλιότητας και η αθλιότητα της φιλοσοφίας, κ.ά.). Θα έλεγα πολύ απλά: Η αποτυχημένη προετοιμασία είναι προετοιμασία αποτυχίας (Γενικώς αποφεύγω τη σύνταξη του τύπου "Το να...").
 
Από την άλλη, ίσως θέλεις να εμφανίζεται ως γνωμικό (ανάλογα με τη θέση της φράσης μέσα στο κείμενο).
Π.χ. Όταν αποτυγχάνει η προετοιμασία, προετοιμάσου για αποτυχία (και προσθέτεις και μια ομοιοκαταληξία από το πουθενά).
 

Bear

¥
M' αρέσει περισσότερο το δεύτερο. Είναι τίτλος σε εγχειρίδιο πολυεθνικής, για προετοιμασία αντιμετώπισης κρίσεων.

Ευχαριστώ zephyrous!
 

nickel

Administrator
Staff member
Για μαρκετινίστικα, ο κύριος εδώ προτείνει:

Αποτυχία στον σχεδιασμό είναι σχεδιασμός για αποτυχία.
 

Bear

¥
Σας ευχαριστώ και τους δυο. Δεν ήξερα ότι η «σκούφια» του τσιτάτου κρατάει από τον Φραγκλίνο (πω, πω... αμόρφωτη!)
 
Αμάν πια αυτά τα μαρκετινίστικα κείμενα με τα βαθυστόχαστα τσιτάτα τους. Έχω εγχειρίδιο του καλού πωλητή με ακριβώς αυτή την ατάκα, μόνο που την αποδίδει στον Τσώρτσιλ. Το 'πε, δεν το πε; :p
 

nickel

Administrator
Staff member
“Common aphorism” λέει το Wikiquote.

John Wooden

Misattributed

Failing to prepare is preparing to fail.

Wooden only repeated a common aphorism (e.g. Interview on Charlie Rose, reported by Bill Walton), which was already in circulation as early as the 1920s, when he was a youth.



Στα πιο πολλά βιβλία την αποδίδουν στον Φραγκλίνο.
https://www.google.com/search?q="fa...g"&btnG=Search+Books&tbm=bks&tbo=1&gws_rd=ssl
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αμάν πια αυτά τα μαρκετινίστικα κείμενα με τα βαθυστόχαστα τσιτάτα τους.
Πάντως δεν είναι «βαθυστόχαστο τσιτάτο», παροιμιακή φράση είναι.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εμένα τώρα γιατί μου φαίνεται ότι γι' αυτό το failing to η αποτυχία δεν ταιριάζει; Ιδέα μου είναι ή μήπως το failing εδώ δεν σημαίνει αποτυχία στην προετοιμασία, αλλά ανυπαρξία προετοιμασίας; Am I failing to understand; :whistle:

Αν είναι έτσι: Χωρίς προετοιμασία, ετοιμάσου για αποτυχία.


Bongo Man - Jimmy Cliff


Βetter be prepared when Bongo Man gets here
If you follow politicians, you will never come at all
If you follow heads of churches, you will never come at all
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα φυσικά, μα φυσικά, δεν υπάρχει καμιά αποτυχία στο πρώτο σκέλος. :blush:
 
Top