metafrasi banner

Πρόγραμμα υπολογισμού φόρου

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ψάχνω κανένα δωρεάν πρόγραμμα υπολογισμού του φετινού φόρου. Δεν κάνουν τα περσινά, επειδή έχουν αλλλάξει αρκετά πράγματα. Βρήκα κάτι της Altec, αλλά δυστυχώς στάθηκε αδύνατο να το εγκαταστήσω.
Μήπως κάποιος από τους συναδέλφους έχει υπόψη του κάτι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η απάντηση στο ΒΗΜΑ αυτής της Κυριακής, που κυκλοφορεί από σήμερα. Ένα ωραιότατο προγραμματάκι της Epsilon Net, που το δοκίμασα ήδη. Και σήμερα μετά τις 3 το μεσημέρι θα γίνει και update.
 

pidyo

New member
Από πέρυσι πάντως το taxisnet υπολογίζει τον φόρο ένα βήμα πριν την οριστική υποβολή της δήλωσης. Οπότε και χωρίς προγραμματάκι ξέρει κανείς τον ταμπλά που θα του 'ρθει και, κυρίως, μπορεί να κάνει μικροαλλαγές βάσει αυτού του ταμπλά πριν από την τελική υποβολή.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις δίκιο, αλλά αν μια σύζυγος θέλει να υπολογίσει τον δικό της φόρο, χωρίς να ξέρει τα ποσά που θα δηλώσει ο σύζυγος, είναι χρήσιμο ένα πρόγραμμα που δεν έχει σχέση με την τελική υποβολή στο Taxis.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Υπάρχει κι ένας ακόμη λόγος, ο οποίος αφορά σίγουρα πολύ περισσότερους φορολογούμενους: Για να ξέρεις πόσες αποδείξεις να βάλεις.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Α, να προσθέσω και το εξής (αν και δεν είναι κυριολεκτικά «δωρεάν», αλλά μάλλον bundle): μαζί με το RAM Απριλίου δίνεται και το eTAX 2011.
 

Elsa

¥
Υπάρχει κι ένας ακόμη λόγος, ο οποίος αφορά σίγουρα πολύ περισσότερους φορολογούμενους: Για να ξέρεις πόσες αποδείξεις να βάλεις.

Αυτό δεν μπορεί να το κάνει κανείς μέσω του taxinet; Θέλω να πω, να δοκιμάσει μια-δυο φορές με άλλο ποσό αποδείξεων, να δει τι του προκύπτει;
Μπορεί να ρωτάω βλακείες, δεν έχω προκάμει φέτος να μπω να δω τι έχει αλλάξει.
Άσε που ακόμα περιμένω την περσινή επιστροφή...:angry:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά θα απέφευγα να πειραματίζομαι ονλάιν με το taxisnet.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλώς όρισες.
Ναι, είναι κι αυτό το προγραμματάκι. Ευχαριστούμε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έλειπα και δεν πρόλαβα να το ποστάρω εγκαίρως, αλλά τα τρία μείζονα κομπιουτεροπεριοδικά (PC Magazine, PC World, RAM) έχουν στα τεύχη Μαΐου κι από ένα πρόγραμμα για τη δήλωση και τον υπολογισμού φόρου στην πιο πρόσφατη έκδοσή τους αντίστοιχα (τα PC Magazine και PC World δίνουν και πρόγραμμα για αποδείξεις).
 
Στο gsis.gr λέει ότι δεν έχει αρχίσει η υποβολή φορολ. δηλώσεων για το 2013, ισχύει αυτό;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μα κι εγώ μπήκα για ν' αρχίσω να συμπληρώνω, και το ίδιο μήνυμα μου 'βγαλε. Οπότε, περιμένουμε. :sleep:
 
Top