ad
Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 11 to 20 of 46

Thread: Τι διερμηνέα περιμένεις με 17€ τη μέρα;

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Κοίτα τώρα πόσα έμαθα με ένα μικρό τσίγκλισμα:

Ότι στα δικαστήρια δεν επιτρέπεται η ηχογράφηση (Μα ισχύει αυτό; Κάποτε δεν έλεγαν ότι θα μαγνητοφωνούνται οι συνεδριάσεις; Μαζί με την εκτροπή του Αχελώου, μάλλον...).

...ειδικά όταν εμπλέκεται διερμηνέας (!!!) ενώ στην Ιταλία π.χ. αυτό είναι βασική πρακτική (με βιντεοσκόπηση).

Ότι καλούνται διερμηνείς εκτός λίστας και αυτό θεωρείται ΟΚ.

Ότι υπάρχει άτομο που δηλώνει 5 βαλκανικές γλώσσες, κινείται επί 10 χρόνια στο χώρο των δικαστηρίων και δεν έχει πάρει κανείς χαμπάρι ότι γνωρίζει μόνο τη 1 και βασίζει σε αυτή τις άλλες 4.

Ότι (μάλλον, καταλαβαίνω εγώ) δεν υπάρχει σαφής διαδικασία επιλογής και ελέγχου και δικλίδες ασφαλείας.

Ότι ενώ οι τιμές είναι πραγματικά πενιχρές, 11 ευρώ την ημέρα, υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν δημόσια ότι βιοπορίζονται 15 χρόνια από αυτό το επάγγελμα..

Ότι έχει υπάρξει τιμολόγηση με 10.000 ευρώ (900 ώρες, υπολογίζω εγώ).

Πολλά πολλά γι' αυτά τα θέματα δεν ξέρω, αλλά θα ήθελα να συνεισφέρω με ένα περιστατικό πριν από καμιά δεκαριά χρόνια, όπου ήμουν αυτόπτης μάρτυρας, περιμένοντας να εκδικαστεί μια υπόθεση. Προηγουμένως εκδικαζόταν μια πολύκροτη υπόθεση και συνήγορος της μίας πλευράς ήταν ένας μεγαλοδικηγόρος που είχε διατελέσει και υψηλόβαθμο στέλεχος (ίσως ΓΓ) σε Υπουργείο Διαιοσύνης. Όταν λοιπόν κάποια στιγμή του ξέφυγε κάτι στο στυλ «Μα κύριε πρόεδρε, γιατί είστε τόσο αναλυτικός στην εξέταση, είμαστε εδώ από το πρωί κλπ...», ο πρόεδρος του τράβηξε τέτοια ρομπατσίνα, στο στυλ «Και τι κάνατε εσείς κύριε όταν ήσασταν στα πράγματα για να μην ταλαιπωρείται ο πολίτης και να λειτουργεί το σύστημα» που ο μεγαλοδικηγόρος έχασε τη μιλιά του.

Θέλω να πω ότι οι απέξω ίσως απλώς ανακαλύπτουμε στραβά που είναι πασίγνωστα στους εντός των τειχών και μακαρίως τα άφησαν εκείνοι (επειδή τους αφήσαμε εμείς) να αποσαθρωθούν εντελώς. Γι' αυτό και έχω ξεπεράσει το στάδιο της απλής αγανάκτησης. Είναι τόσο πολλές οι αφορμές γύρω μας. Δεν φτάνει. Πρέπει να δημοσιεύονται πράγματα και πρέπει να ασκείται πίεση να διορθωθούν. Και τρόποι υπάρχουν. Πολλοί και για όλα τα γούστα.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    ...ειδικά όταν εμπλέκεται διερμηνέας (!!!) ενώ στην Ιταλία π.χ. αυτό είναι βασική πρακτική (με βιντεοσκόπηση).
    Μια διευκρίνιση στη διατύπωση. Δεν εννοούσα ότι δεν επιτρέπεται η ηχογράφηση όταν υπάρχει διερμηνέας, αλλά αν υπήρχε μία περίπτωση που θα έπρεπε να γίνεται πάντα, θα έπρεπε να είναι στην περίπτωση της δίκης με διερμηνέα, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα εξέτασης των λεγόμενων.

Στο youtube αν δεν κάνω λάθος μπορείτε να βρείτε αποσπάσματα της δίκης για τη Meredith Kertcher (δεν έχω το χρόνο για ψάξιμο αυτή τη στιγμή), όπου η δικαστής επιπλήτει τη διερμηνέα για τις ανεπαρκείς ικανότητές της... και αυτό στο πρώτο λεπτό της διερμηνείας, όπου δηλώνε η κατηγορούμενη όνομα και ημερομηνία γέννησης.

...Πρέπει να δημοσιεύονται πράγματα και πρέπει να ασκείται πίεση να διορθωθούν. Και τρόποι υπάρχουν. Πολλοί και για όλα τα γούστα.
    Μα σίγουρα, το έχω βάλει προσωπικό στόχο άλλωστε. Ωστόσο, όταν γίνεται μια καταγγελία ή μια εισήγηση για αλλαγές στο σύστημα, πρέπει να υπάρχει η στήριξη από τον κλάδο γενικότερα, οπότε ας αποτελέσει ο σχολιασμός μοχλό αφύπνισης.

Administrator nickel's Avatar
    Καλημέρα, dimi. Ο τίτλος του νήματος είναι αρκετά προβοκατόρικος, οπότε αυτό που χρειάζεται είναι να βρεθούν μερικοί από τους διερμηνείς του χώρου, να καταθέσουν τις απόψεις τους, και, αν έχετε κάποιους γνωστούς, καλέστε τους. Ο χώρος συνιστά πλαίσιο που για πολλούς λόγους επιβάλλει αυστηρή ρύθμιση. Αν είναι να γίνουν κάποια πράγματα σωστά για τον κλάδο γενικότερα, πρέπει να ξεκινούν εκεί όπου η πολιτεία είναι ενδεχομένως πιο ευαίσθητη. Και αν δεν είναι ευαίσθητη για τους υπότιτλους της τηλεόρασης ή την ποιότητα των μεταφρασμένων βιβλίων, στον κλάδο της δικαιοσύνης μπορεί να βρούμε τους κάλους που πρέπει να πατήσουμε. Ιδίως όταν υπάρχουν οι κακοί Εγγλέζοι στην «κορνίζα». (Ένοχος για αγγλισμό.)
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Rogerios's Avatar
    Μεταξύ της Augusta Treverorum και του Divodurum
    Αγαπητέ/ Αγαπητή Dimi,

επειδή προφανώς η παρέμβασή μου προκάλεσε την αντίδρασή σου, ας ξεκαθαρίσω κι εγώ μερικά πράγματα (αν κι αρκετά από αυτά τα εξήγησαν ήδη ο Δρας κι ο Ζαζ).

Καθόλου δεν παραβλέπω όσα καταγγέλεις. Ίσα-ίσα, και το σημείωσα εισαγωγικά και αυτά που ειδικά επισημαίνεις για τα προβλήματα της διερμηνείας στα ελληνικά δικαστήρια με βρίσκουν απολύτως σύμφωνο. Επέλεξα να εστιάσω την προσοχή μου σε άλλες πτυχές για τον απλό λόγο ότι τις γνωρίζω καλύτερα. Και μη νομίζεις ότι το γκουγκλ δίνει απαντήσεις για τα πάντα. Την προσωπική σου π.χ. πείρα για τα θέματα της διερμηνείας στα ελληνικά δικαστήρια δεν μπορεί να την υποκαταστήσει κανένα γκουγκλ, ούτε καν χίλια βιβλία που εκθέτουν όσα με αγανάκτηση καταθέτεις.

Επέλεξα να ασχοληθώ με τη στάση των Βρετανών ως προς τη νομοθεσία της ΕΕ και με τις βασικές αρχές του διεθνούς ποινικού δικαίου για τον απλό (απλοϊκό ; ) λόγο ότι είναι θέματα που γνωρίζω κάπως καλύτερα. Δεν είπα πουθενά ότι η υπόθεση δεν ανοίγει άλλα τόσα εξίσου σοβαρά ζητήματα. Μη με κατηγορείς όμως ότι ασχολούμαι μόνο με "το πώς μας παρουσιάζουν οι Βρετανοί (παλιά μου τέχνη κόσκινο)", διότι δεν ασχολούμαι κυρίως με το θέμα αυτό [αν και, μεταξύ μας, όταν προσωπικά κατηγορώ με αυστηρότητα τους συμπατριώτες μου ότι φορτώνουν τα πάντα στους "κακούς ξένους που απεργάζονται την καταστροφή της πατρίδας μας", δεν μπορώ εν προκειμένω να πω "τι ωραία που τα λένε οι Βρετανοί"]. Το ένα βασικό ζήτημα της παρέμβασής μου αφορούσε την ιδεοληπτική στάση των βρετανικών ΜΜΕ έναντι της ΕΕ, όταν οι ίδιοι λύνουν και δένουν στο εσωτερικό της. Επαναλαμβάνω: η ταχύτατη ανάπτυξη του "πυλώνα" ασφάλειας και δικαιοσύνης οφείλεται πρωτίστως σε βρετανικές πρωτοβουλίες και πιέσεις. Ε, λοιπόν, δεν μπορεί η ίδια νομοθεσία να είναι τέλεια όταν βάσει αυτής επιτυγχάνεται η έκδοση κάποιου στο ΗΒ, αλλά αμφιλεγόμενη όταν αποτελεί τη νομική βάση για την έκδοση Βρετανού πολίτη σε άλλο κράτος μέλος. Τι να κάνουμε! Εμένα αυτή η στάση με εξοργίζει, όπως εσένα (κι εμένα) σε εξοργίζει η διαφθορά των ελληνικών δικαστηρίων. Και με εξοργίζει γιατί ενώ η ΕΕ θα μπορούσε να είναι πρωτοπόρος και στην εφαρμογή καινοτόμων νομικών λύσεων (σαν κι αυτές που ακροθιγώς ανέφερα), οι επιλογές ήταν διαφορετικές. Για τις επιλογές αυτές δεν μπορεί να είναι αμέτοχα τα κράτη μέλη, για τον απλό λόγο ότι αυτά ακριβώς τις κάνουν.

[σε μια άλλη ευκαιρία, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για τα ελληνικά "εγκλήματα" κατά τη διαδικασία λήψης αποφάσεων στο πλαίσιο της Ένωσης.]

Senior Member SBE's Avatar
    Quote Originally Posted by Dimi View Post
    Στο youtube αν δεν κάνω λάθος μπορείτε να βρείτε αποσπάσματα της δίκης για τη Meredith Kertcher (δεν έχω το χρόνο για ψάξιμο αυτή τη στιγμή), όπου η δικαστής επιπλήτει τη διερμηνέα για τις ανεπαρκείς ικανότητές της... και αυτό στο πρώτο λεπτό της διερμηνείας, όπου δηλώνε η κατηγορούμενη όνομα και ημερομηνία γέννησης.
    Νομίζω ότι δεν μπορούμε, γιατί το έψαξα και δε βρήκα τίποτα. Οι γονείς της δολοφόνου κατηγορούνται από την άλλη για συκοφαντική δυσφήμιση επειδή δήλωσαν επανειλημμένα στα ΜΜΕ ότι η διερμηνεία κατά την ανάκριση της κόρης τους ήταν ανεπαρκής. Υποθέτω είναι αυτεπάγγελτη η δίωξη. Ομοίως και η ένοχη έχει καταδικαστεί για παρόμοια συκοφαντική δυσφήμιση. Που σημαίνει αν μη τι άλλο ότι στην Ιταλία κάτι τέτοια τα παίρνουν στα σοβαρά.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Βρήκα αυτό για την ως άνω υπόθεση. Στα σχόλια λέει το παρακάτω:
    [An interlude in which the judge Massei asks the interpreter to not do a simultaneous translation in which her voice is heard at the same time as Amanda’s, but to translate short phrases consecutively. Because everyone wants to hear the answer in English, and it is being recorded. He advises Amanda to speak in very short phrases.]

Έχει κάποια βίντεο που δεν μπορώ να δω, όποιος μπορεί ας τα κοιτάξει.

Για τους «διαπιστευμένους» διερμηνείς των ελληνικών δικαστηρίων, άλλη μια ενδιαφέρουσα υπόθεση:
    Με διερμηνέα που δεν ήξερε αλβανικά δίκαζαν και καταδίκαζαν τους Αλβανούς μετανάστες επί δέκα χρόνια στη Θεσσαλονίκη.

Και τέλος, ούτε οι Ιταλοί διερμηνείς δικαστηρίων αμείβονται καλά. Υπάρχουν πάμπολλες σχετικές συζητήσεις. Ενδεικτικά, εδώ.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member
    Υποθέτω κάτι τέτοιο:

http://www.guardian.co.uk/world/2009...her-knox-trial

Paravra, ακριβώς αυτό είναι το σημείο. Το κλιπάκι το είχα δει αλλά μπορεί και να μην κυκλοφορεί πια. Η διερμηνέας δεν κρατάει σημειώσεις, δεν μπορεί να θυμηθεί απλά στοιχεία, όπως την ημερομηνία γέννησης που μόλις της είπε η Knox και μιλάει από πάνω της με αποτέλεσμα η Knox να διακόπτεται συνεχώς και να αδυνατεί να μιλήσει σωστά. Η δικαστής εκνευρίζεται και την λέει στη διερμηνέα.

Μια άλλη γνωστή περίπτωση, που την αναφέρω συνεχώς ως παράδειγμα, ήταν η υπόθεση του Άγγλου που έπεσε με τα παιδιά του από μπαλκόνι στην Κρήτη. Η απολογία του είχε αρχικά μεταφραστεί με τρόπο που δεν εμφάνιζαν την ψυχική κατάσταση του κατηγορούμενου, ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο για τη μεταχείριση και την ποινή του. Εδώ φυσικά μιλάμε πλέον για μετάφραση, αλλά είναι μια γενικότερη κατάσταση στα δικαστήρια.

Γεγονός είναι ότι αν θέλεις να εκπροσωπηθείς σωστά στα ελληνικά δικαστήρια, πρέπει να πληρώσεις καλό διερμηνέα/μεταφραστή.

Senior Member SBE's Avatar
    Quote Originally Posted by Dimi View Post
    Γεγονός είναι ότι αν θέλεις να εκπροσωπηθείς σωστά στα ελληνικά δικαστήρια, πρέπει να πληρώσεις καλό διερμηνέα/μεταφραστή.
    Τα προξενεία τους δεν μπορούν να τους βρουν μεταφραστή;

Senior Member
    Quote Originally Posted by SBE View Post
    Τα προξενεία τους δεν μπορούν να τους βρουν μεταφραστή;

Μα είναι θέμα αρχής η πολιτεία να μπορεί να διασφαλίσει ένα θεμελιώδες δικαίωμα. Λάθος... είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της με βάση τις χάρτες και τις διεθνείς συμβάσεις που έχει υπογράψει.

...οι τιμές είναι πραγματικά πενιχρές, 11 ευρώ την ημέρα...
    Πράγματι. Θυμόμουν το σχετικό άρθρο ενός φίλου και το βρήκα: Διερμηνεία στο Πρωτοδικείο
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Page 2 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast