metafrasi banner

beatbox

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Beatboxing is a form of vocal percussion connected with hip hop culture (it has been called the fifth element of hip hop) although it is not limited to hip hop music. It primarily involves the art of producing drum beats, rhythm, and musical sounds using one's mouth, lips, tongue, voice, and more.

Βρήκα ελάχιστες αναφορές ως μπίτμποξ, και αρκετά beatbox αμετάφραστο, με επεξηγήσεις για το τι είναι.

Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Αναφέρεται στα πρόσθετα του DVD, σε ερωτηματολόγιο που απευθύνεται σε πολύ μικρά κοριτσάκια.

What’s your favorite musical instrument?
A) Violin.
B) Tambourine.
C) Harp.
D) Maracas.
E) Beatbox, baby.

Αν μεταφράσω το (Ε) ως "Το στόμα μου, μωρό μου", υπάρχει κίνδυνος να παρεξηγηθεί; Κι αν γράψω "Μπίτμποξ, μωρό μου", τι θα καταλάβουν τα οχτάχρονα κοριτσάκια;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αλεξάνδρα, σχετικά με τις ερωτήσεις σου θα έλεγα ναι και τίποτα.
Μπορείς να προσθέσεις καμιά δυο λεξούλες παραπάνω; Αν ναι, θα μπορούσες να γράψεις: Κανένα, παίζω μουσική με το στόμα, καλέ!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορώ να γράψω "Παίζω μουσική με το στόμα", έτσι νομίζω, τουλάχιστον. Δεν μου είπαν αν τίθεται θέμα χώρου σε καρτέλες κλπ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αφού μιλάμε για οχτάχρονα, και μάλιστα χωρίς προσλαμβάνουσες παραστάσεις από hip-hop κουλτούρα, γιατί να μην πεις "Η φωνή μου, καλέ" (ή "μωρό μου", "γλύκα" ή ό,τι άλλο σε φωτίσει ο Θεός για μετά το κόμμα);
 
Top