metafrasi banner

campaigner and activist

mikenakis

New member
Αν έγραφε σκέτο «activist» θα το μετέφραζα ως «ακτιβιστής». Αν έγραφε σκέτο «campaigner» θα το μετέφραζα επίσης ως «ακτιβιστής». Αλλά πετώντας μου και τα δυο μαζί («campaigner and activist») μου την έφερε. Ιδέες, κανείς;

Το πλήρες κείμενο: Annie Lennox: Why I am an HIV/AIDS activist
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο κινηματίας δεν συνδέεται αποκλειστικά με στρατιωτικά κινήματα, σαν τον πραξικοπηματία; :confused:
 

Cadmian

New member
Κανονικά ναι, αλλά και τους «Δεν πληρώνω» κινηματίες τους λένε. Άλλοι αποκαλούν κινηματίες τα μέλη αντιεξουσιαστικών ομάδων - και γενικά, τους «μη νομοταγείς» και «φιλήσυχους» πολίτες. Υποθέτω πως πάει ανάλογα με τις εκάστοτε πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μαχητής και ακτιβιστής
Αγωνιστής και ακτιβιστής
(για τον άντρα τα λέει)

Και τα δύο μού αρέσουν.
 

mikenakis

New member
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας. Επέλεξα το «αγωνιστή και ακτιβιστή».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και όταν ο campaigner δεν είναι κάποιος που ασκεί ακτιβισμό με την έννοια που δίνει το ΛΚΝ: χαρακτηρισμός κάθε πολιτικής συμπεριφοράς που δίνει υπέρμετρη σημασία στη δράση και μειώνει τη σημασία της θεωρητικής θεμελίωσης κάθε δραστηριότητας πώς θα αποδίδαμε τον όρο; Είναι «χρωματισμένος» ο όρος ακτιβισμός ή είναι ουδέτερος;

Παράδειγμα: There is a big increase between the ages of 7 and 11 in the proportion of children in the UK who are overweight or obese, new data suggests. Campaigners are calling for more action on weight issues in younger children.

Εδώ υπάρχει μεν θεωρητική θεμελίωση αλλά οι campaigners καλούν σε δράση. Θα τη λέγαμε όμως «υπέρμετρη» αυτή την πρόσκληση ή χρονικά καθυστερημένη κιόλας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ νομίζω ότι θα χρειαστείς κάτι πιο φλύαρο για να μην το αδικήσεις, π.χ. μέλη της εκστρατείας κατά της παχυσαρκίας / της καμπάνιας κατά της παχυσαρκίας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γενικότερα είναι νομίζω ενδιαφέρον ότι δεν έχουμε όρο για άτομα που συμμετέχουν σε πρωτοβουλίες / εκστρατείες με θετικό πρόσημο, π.χ. εναντίον του καπνίσματος ή της παχυσαρκίας (ίσως επειδή αναγκαστικά πατάνε κάποιους κάλους που αντιστέκονται στην αλλαγή) και εντάσσονται όλοι στους ακτιβιστές, και επειδή ο όρος έχει ξεχειλώσει υπερβολικά, οι ενέργειές τους αποκτούν αρνητική χροιά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Γενικότερα είναι νομίζω ενδιαφέρον ότι δεν έχουμε όρο για άτομα που συμμετέχουν σε πρωτοβουλίες / εκστρατείες με θετικό πρόσημο, π.χ. εναντίον του καπνίσματος ή της παχυσαρκίας (ίσως επειδή αναγκαστικά πατάνε κάποιους κάλους που αντιστέκονται στην αλλαγή) και εντάσσονται όλοι στους ακτιβιστές, και επειδή ο όρος έχει ξεχειλώσει υπερβολικά, οι ενέργειές τους αποκτούν αρνητική χροιά.

στρατευμένος:
...
3. β) μτφ. (για πρόσ.) αυτός που εθελοντικά υπηρετεί μια ιδέα ή έναν σκοπό κοινωνικό ή πολιτικό
(α. «στρατευμένος ποιητής» β. «στρατευμένη τέχνη» — τέχνη που υπηρετεί πολιτικές, εθνικές ή άλλες σκοπιμότητες)


Έχει και αρνητικό πρόσημο βέβαια, ανάλογα με τη σκοπιά του παρατηρητή, αλλά νομίζω πως μπορούμε να πούμε π.χ. «στρατευμένος εναντίον του καπνίσματος» ή «στρατευμένος κατά της παχυσαρκίας» με ουδέτερη χροιά, με τη σημασία του αφοσιωμένου στον σκοπό του. Το καλό είναι ότι περιέχει τη στράτευση της εκστρατείας.

Σχετικό νήμα: engaged (theory, literature) = στρατευμένη (θεωρία, λογοτεχνία)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σύμφωνοι, και ο στρατευμένος (υπέρ θετικού σκοπού) με επεξήγηση μπορεί να λειτουργήσει. Χωρίς επεξήγηση είναι που δεν βρίσκω λέξη...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Αυτό είναι το κακό —και το καλό, άλλες φορές— με τις λέξεις: ότι με τη χρήση (και την κατάχρηση) φορτώνονται με συμπαραδηλώσεις που, αν θες να τις ξεφορτωθείς, ή συμπληρώνεις με προσδιορισμούς ή πας για άλλες λέξεις.
 

SBE

¥
Δόκτορα, δεν ξέρω αν θα βοηθήσει αυτό, αλλά το campaigners με το τρόπο που χρησιμοποιείται στο κείμενό σου δεν αναφέρεται στο μέλος που πληρώνει συνδρομή στην οργάνωση Παιδιά Χωρίς Οικογενειακή Σαβουροφαγία, αλλά στους εκπροσώπους της ή καλύτερα, στην οργάνωση την ίδια κλπ γιατί για λογαριασμό της βγάζουν τις ανακοινώσεις με τις οποίες καλούν το κράτος να κάνει κάτι κλπ κλπ .
Από την άλλη, ακτιβιστή θα έλεγα οποιοδήποτε δραστήριο μέλος μιας τέτοιας οργάνωσης.
Πολλοί συμμετέχουν σε διαδηλώσεις, π.χ. αλλά λίγοι είναι οι διοργανωτές που κανονίζουν τα ψηφίσματα κλπ.
 

SBE

¥
Οπότε θα έλεγα "οι σχετικές οργανώσεις" (όπου για σχετικές βάλε ό,τι θες, π.χ. οι αντιπαχυντικές οργανώσεις).
 
Top